Lépcsőkorlát készítésének a lépései
Minden lépcsőhöz tartozik korlát is. Az oldalt fallal határolt lépcsőházban legalább karfát kell a falra szerelni. És mi van, ha a lépcső még nincs is meg? Semmi baj: az ezermesternek csak fára és néhány ügyes fogásra van szüksége ahhoz, hogy ezt a feladatot is megoldja.
Ha azt akarjuk, hogy saját készítésű lépcsőkorlátunk úgy nézzen ki, mintha szakiparos készítette volna, mindenekelőtt arra ügyeljünk, hogy szeget vagy csavart sehol se lehessen azon látni. A fakorlát végtére is egy értékes „bútordarab”, amely a ház középpontjának egészen sajátos jelleget ad. Az itt bemutatott csapozott-ragasztott megoldás kielégíti ezt a kívánalmat.
Az előkészületek:
Az első és az utolsó foknál, továbbá minden „stratégiai” pontnál, például a lépcsőház sarkaiban acél horgonyokkal betonozzunk be a födémbe négyszög keresztmetszetű (4×4 cm-es) acéloszlopokat. A födémből véssük ki a megfelelő helyet és gyorsan kötő cementtel rögzítsük az oszlopokat. Természetesen sokkal jobb, ha a korlátnak ezt az alapkonstrukcióját már az építkezés idején bebetonozzuk.
Az oszlopok készítésének második része:
Táblásított falapokból (ez a barkácsáruházakban kapható) fűrészeljünk ki négy darabot, amelyek összeragasztva pontosan az acéloszlopokra ráhúzható alakzatot adnak. Azokon a helyeken, ahová később a karfának és az alsó kereszttartónak a megfelelően kimart csapjai fognak illeszkedni, készítsük el a szükséges nyílásokat (csapozott kötés). Amikor az oszlopok „faköpenyének” a ragasztása megszáradt, addig csiszoljuk azt, amíg azt a benyomást keltik, mintha egy darabból készültek volna.
A következő lépés az alsó kereszttartó beillesztése
A gondos munka itt alapvető követelmény. Az oszlopoknak és a kereszttartóknak nemcsak tisztán illeszkedniük keli egymásba, hanem az összerakott szerkezetnek a fémprofilokon egészen a padlóig kell lecsúsznia. A munka ezután kezdődő része meglehetősen egyhangú: ki kell fűrészelni a korlátdeszkákat. Ehhez szintén táblásított fát használjunk (vastagsága 18 mm). Példánkban a korlátnak érdekes megjelenést ad, hogy azon váltakozva két-két deszka keresztben, majd a következő kettő hosszirányban helyezkedik el.
- Kerti lépcső építése
- Lépcsők – A nyikorgás megszüntetése
- Előterek, lépcsők kialakítása berendezése burkolása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A deszkák mindkét homlokoldalán furatokat készítünk a köldökcsapoknak. Ez később megbízható összeköttetést teremt az alsó kereszttartó és a felső karfa között. Most már csak a karfa végeit kell úgy kimarni, hogy azok illeszkedjenek a faoszlopokba. A karfa magassága 95 cm a kész padlótól számítva.
A korlátot ragasztóval és csavarszorítókkal állítjuk össze. A szorítók pofái és a korlát alkatrészei közé tegyünk kis falapokat, nehogy a csavarszorító belenyomódjon a fába. A korlát alkatrészeit összeszerelés előtt környezetbarát parkettlakkal háromszor kenjük át. A lépcsőházban szintén „láthatatlanul” szereljük fel a falra a karfát. A fal és a karfa között fa távtartókat helyezünk el, ezek a falon át menetes orsókkal vannak egymáshoz csavarozva. Ezekre a távtartókra ragasztással erősítjük fel a karfát, a kötést köldökcsapok teszik szilárddá.
A tömör falépcső lépcsőfokai egyszerűen be vannak függesztve
A tömör falépcsők nagyon drágák. Ezért egy olyan könyvben, amely az olcsó építkezésről szól, semmi keresnivalójuk sincs. Kivéve, ha olyan rendszert sikerül találni, amely egyrészt jelentős mértékben lehetőséget nyújt a saját munkavégzésre, másrészt annyira rugalmas, hogy gyakorlatilag bármelyik lépcsőházban alkalmazható. A most bemutatott rendszer mindezeket a követelményeket kiválóan kielégíti.
A szerelés két szakaszban történik. Először a lépcső pofadeszkáit állítjuk össze és szereljük fel a lépcsőház falára. Ezt követően függesztjük be a lépcsőfokokat. A megoldás lényegét a lépcsőtartó vasalatok jelenti, amelyek némileg a bútor aj tok kivetőpántjaira emlékeztetnek. A vasalat menetes szárát becsavarjuk a pofadeszkába, a kiálló hengeres részre fekszik fel a lépcsőfok (lásd bal oldali képek). Ennek a megoldásnak az a nagy előnye, hogy a lépcső készítése közben a nyers épület minden, eddig rejtve maradt pontatlanságát ki lehet egyenlíteni.
A lépcső felépítése:
A példában szereplő húzott fokú lépcsőnél először a három pofadeszkát állítjuk be a lépcsőház falai mentén (a pofákat a sarokpontokban támasszuk alá faléccel – ideiglenes kitámasztás -, még ne csavarozzuk hozzá a falhoz). A belső, szabadon álló pofadeszka két oszloppal együtt alkotja a lépcső centrumát az orsótér körül. A lépcsőtartó vasalatokat ebben a stádiumban tesszük a helyükre.
Az építmény stabilizálása céljából a középső lépcsőfokot és a lépcső felső lezárásánál egy keresztdeszkát be kell állítani. Ezzel a lépcső pontosan be van állítva és a pofadeszkákat keretdűbelekkel oda lehet csavarozni a falhoz. A furatokat úgy fúrjuk ki, hogy a csavarfejeket később eltakarják a lépcsőfokok. Amikor minden dűbel a helyén van, kezdődhet a lépcsőfokok felszerelése. Először a sarokfokot tegyük be, majd alulról kezdve az összes többi fokot is tegyük a helyére. A lépcsőtartók fészkeinek készítéséhez érdemes sablont készíteni.
Legkésőbb ekkor ennek a lépcsőnek egy további előnyét is felismerjük: ha valamelyik lépcsőfok megsérül, azt minden további nélkül ki lehet cserélni. Egyébként ha saját műhelyünk az ilyen igényes munkákra nincs felkészülve, a pofadeszkákat és a lépcsőfokokat készíttessük el egy asztalossal.
Végül szereljük fel a lépcsőkorlátot. Az alsó oszlop acélcsappal a padlóba van erősítve (ez védi a lépcsőt elcsúszás ellen). Az alsó oszlopot két további csavar erősíti a belső pofadeszkához. Ezeket a csavarokat besüllyesztjük az oszlopba, így a csavarfejeket takarókupakokkal el lehet rejteni. A karfát az oszlopok közé szereljük be. Előtte azonban állítsuk be a korlátrudakat (távolságuk legfeljebb 12 cm) e pofadeszka és a karfa közé.
Korlát készítése:
Lépések:
- A korlát félkész oszlopai: táblásított „faköpeny” az acéloszlopokon
- Az oszlopok négyszög keresztmetszetű acélvázát bebetonozzuk a nyers födémbe
- A faoszlopokat megcsiszoljuk. A kereszttartók fejei úgy vannak lemarva, hogy az oszlopok köpenyén lévő nyílásokba illeszkedjenek. Ezután az egész szerkezetet felülről rátoljuk az acéloszlopokra
- A korlátokat megcsiszoljuk és bevonjuk lakkal
- A lemart karfák beillesztését is nagyon gondosan kell végezni
- Ragasztás közben a korlátelemek és a csavar-szorítók közé kell fadarabok védik a fafelületet a sérüléstől
- A karfák távtartóit mentes orsók kötik egymáshoz
- Profi munka: a szerelőelemekből a kész karfán semmi sem látszik
Tömör falépcső építése:
Lépések:
- A tömör falépcső építése azzal kezdődik, hogy a lépcsőházban a helyükre tesszük a pofadeszkákat
- Villáskulccsal becsavarjuk a deszkába a lépcsőfokok tartóit
- A felső szint kész padlójának felső széle a lépcső záródeszkájával egy szintbe kerüljön
- Az orsóteret az oszlopok és a belső pofadeszka határolják, jói látható a sarok ideiglenes alátámasztása
- Az építményt a lépcső közepén elhelyezett lépcsőfok merevíti
- A lépcsőfokok tartóinak fészkeit sablonnal készítjük el. A fúrás után a fészkeket oldalirányban kivéssük
- A pofadeszkák végleges ráerősítése a lépcsőház falára. A furatot úgy helyezzük el, hogy…
- …a keretdűbelt később eltakarja egy lépcsőfok
- Merevítés céljából felül helyezzünk el még egy lépcsőfokot
- Amikor aztán a legalsó lépcsőfok is végleges helyén van, akkor a sző szoros értelmében már…
- …semmi sem csúszhat félre. A következő lépés a sarokfokok berakása, majd az összes többi lépcsőfok is a helyére kerül
- A lépcsőfokokat a lépcsőfok-tartókon át becsavart csavarok rögzítik
Lépcső építésének második része:
Lépések:
- Most kerül sor a lépcsőnek az alsó szint padlójához való rögzítése
- …és fúrjunk a padlóba egy lyukat. A korlátoszlopba alulról csavarjuk be egy acélcsapot
- Az oszlop csapját dugjuk be a padló furatába, majd két csavarral erősítsük az oszlopot a lépcső pofadeszkájához
- Az utoljára becsavart csavarfejeket a megfelelő kupakokkal takarjuk el
- Amikor a korlátot szereljük, a függőleges rudakat először a pofadeszkába dugjuk be, azután tegyük fel a végleges lezárást biztosító karfákat