Egészen fent lakni – az a legszebb! Példák tetőtéri lakásokhoz
A tetőtér az a hely, ahol kívánságainkat valóban megvalósíthatjuk, ahol a színekkel való játékokat tökélyre vihetjük, ahol lebilincselő atmoszférát teremthetünk. Azonban csak akkor lesz fáradozásaink eredménye meggyőző, ha figyelembe vesszük azt is, hogy a tetőterek meredekségével különleges feltételeket hozunk létre.
Sokféle hasznosítást el lehet képzelni a tető alatti helyiségek számára, de a leggyakrabban a tetőtéri helyiségeket lakóterületekként hasznosítják. Néha csak a család számára fenntartott másodlagos lakóterületként használják. Ekkor jut érvényre leginkább a ferde falak adta kényelem. De egy második érv is emellett szól: a tetőtér feldarabolás nélküli vagy csak részben felosztott hasznosítása.
Így azt a nagyvonalúság utáni vágyunkat elégíthetjük ki, amelyet többnyire csak a teljes nyitott térben érezhetünk. Ez az érzés nemcsak a négyzetméterek függvénye: erősíteni lehet (az 1. ábra szerint) azáltal is, ha a fehér színt a padló, a falak és a mennyezet meghatározó színének választjuk. A fehér a határoló felületeket optikailag feloldja. Ugyancsak ezt a hatást közvetítik az üvegajtók is. Az oromfal-háromszög ügyesen hangsúlyozza a ferde tetőt és annak nagyságát.
- Hőszigetelés a padlástérben
- Tetőtér- egy jó választás!
- Hogyan szigeteljünk beépített tetőteret hogy javuljon a klíma?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
1-2. ábra – Fent balra: Nagyvonalúság a tető alatt: a fehér kiszélesíti a teret. Fent jobbra: a fa melegsége, a látható szarufák pompás atmoszférát teremtenek.
A színek életet visznek a tető alá
Az, hogy milyen nagymértékben függ a színektől és formáktól a térhatás, azt a 2. és 3. ábrán láthatjuk. Itt az erőteljes szarufák meleg faszíne, ott a tetőszerkezet sötét színével kiemelt szarufák és gerendák a közöttük fehérre festett mezőkkel. A világos/sötét stíluselemek tudatosan váltakozó használatát az oromfal üvegfelülete teszi egyértelművé. A térformáláskor követendő tanácsot, hogy semmit sem bízni a véletlenre, hanem a teret, mint egységes egészet kialakítani, itt betartották.
A felosztásnál nagyvonalúságot érhetünk el fél helyiségszélességben épített válaszfalakkal, és a helyiség teljes hosszbeli megnyitásával, a padlóburkolatok és a tető alsó felületének (4. ábra) azonos színű kialakításával. A gyakran problémás megvilágítás a tetőterasz üvegezésével biztosítható. A fekvésnek megfelelően kell a napsugárzás elleni védelemről gondoskodni.
Sok nagyváros többlakásos családi házainak magas tetőterét gyakran teljes szintként lehet hasznosítani. A mindenkori tér adta lehetőség szerint (5. ábra) járunk el a szerkezet látható részeivel. Ha optikailag visszafogottabbat akarunk, akkor a fehér szín ajánlható. Egyébként is a faszerkezetet tűzvédelem céljából tűzálló lapokkal kell beburkolni.
3. ábra – A színek játéka: a világos-sötét effektusok a teret tagolják, de nagy szigort és hűvösséget sugároznak.
4. ábra – Nagyvonalúság a félszélességig benyúló falak térfeldarabolása ellenére. Fő megvilágítás a tetőteraszon keresztül.
5. ábra -Tetőszint egy nagyvárosi házban, szinte teljes emeletként hasznosítva. A fehér optikailag visszaszorítja a szerkezetet és a határoló-falakat.
6. ábra – Téralakítás a tetőtérben több szinten, áttekintés, lépcsők. A tetőtér így különböző funkciókat szolgálhat térelválasztó-falak nélkül is.
7-8. ábra: A kevés négyzetméter ellenére a hely egy meghitt, egy oldalra rendezett konyhához elég. Természetesen fantázia kell hozzá. Fent jobbra: Színek kívánságra: egy hálótér a tetőcsúcsban.
9. ábra: A tetőtér tetőcsúcsra nyitása megszünteti a szűkösség érzetét. A tetőszerkezet ügyesen beilleszkedik a térbe.
A tetőtér második szintje: a tetőcsúcs
A több szinten való játék, amely bájos térfeszültségeket hozhat létre, a tető alatt különös játszadozást tesz lehetővé. Födémáttörések, tetőcsúcs kialakítások, lépcsők, sokféle hatást eredményezhetnek, amint azt a 6. ábra az előző oldalon nagyszerűen mutatja.
Egyetlen tetőtérben sem lehet olyan sarkokat kialakítani, amelyeket ne lehetne hasznosítani. Ha olyan alapkövetelményeket, mint belmagasság, megvilágítás teljesítettünk, akkor fantáziával a legjobb megoldások születhetnek. Még kis alapterületnél is (7. ábra) van hely egy konyhában étkezésre, ha a nappaliból egy részt étkezőként hasznosíthatunk.
A ferde falak között is jól lehet aludni. Ennek a területnek a kialakításánál kedvenc színeinket választhatjuk (8. ábra), vagy olyan grafikusan ható megoldásokat követhetünk, amelyekkel külön térhatásokat (9. ábra) érhetünk el. Itt is ügyeljünk a szabályra: sötét színeket lent, világosakat fent alkalmazzunk.
10. ábra – A világos és sötét fák váltakozása optikailag a teret megemeli és megnyújtja.
11. ábra – A kis sarkokkal kialakított fürdőszobát a nagy felületen elhelyezett tükrök megnövelik.
A fát minden formájában klasszikusként kedvelik
A fa következetesen alkalmazva a fürdőket pompássá varázsolja. Emellett a világos és sötét fák váltogatásával (10. ábra) teret emelő és megnyújtó hatást érünk el. Kiegészítik a panelek és profillécek optikai hatását a tudatosan elhelyezett tükörfelületek, ahogy azt a 11. ábra mutatja.
A tetőszint adottságait ötletesen kihasználva, örvendetes hatásokat érhetünk el. Erre érvényes: semmit ne bízzunk a véletlenre, hanem minden adottságot szerencseként ragadjunk meg. Ehhez járul hozzá ezen az oldalon az utolsó öt kép (12-16. ábrák).
12-13. ábra – Fent balra: Egy tetőtéri válaszfal a tetőcsúcsban, amely sok hasznos polcfelületet nyújt és elegáns megjelenésű. Fent jobbra: A burkolatok és berendezési elemek lekerekített szélei különös hatásúak. Az ágy gázbetonból van.
14. ábra – A gyermekek jól érzik magukat a tetőtérben, oltalmat találnak ott.
15. ábra – Bájos formai megjelenítés: a tetőidomhoz illeszkedő polc az egyszerű helyiségből egy egyedi formájú szobát varázsolt.
16. ábra – Álló tetőablak ötletgazdag hasznosítása munkahelyként. Alapelv: lehetőleg nagy, világos és sötét felületek.