Beltéri reluxák, rolók és függönyök
A kívül felszerelt zsalugáterekhez hasonlóan a beltéri használatra való reluxák is univerzálisan alkalmazható, ideális napvédő eszközök. Különösen sokféle változatuk van és a szoba belső berendezéséhez egyedileg hozzáilleszthetők. A felső sín méretei oly kicsik, hogy azt bármilyen falra vagy mennyezetre, minden ablak vagy ajtóáthidaló alá könnyen fel lehet szerelni.
Elsősorban azonban a fokozatmentes fényszabályozás az, ami a reluxákat oly sokoldalúvá és kedveltté teszi. A napfényt teljesen egyéni igényeinknek és az éppen adott napállásnak megfelelően lehet a helyiségben elosztani és így optimálisan ki lehet használni.
A napsugarak az ívelt lamellákon visszaverődnek és a helyiségbe vakításmentes, szórt fény jut be, anélkül, hogy a világosság ettől számottevően csökkenne. Ettől az egész helyiség közel egyenletes megvilágítást kap. A reluxának tehát a nap- és hővédelem területén számos előnye van, ezen túlmenően azonban az egyéni lakberendezési elképzelésekhez is kitűnően felhasználható.
A különféle szerkezetek karnisból, zárólécből, lamellákból és a szükséges tartozékokból állnak. Anyaguk az alkalmazási területtől függően műanyag, acéllemez vagy alumínium lehet. Beltéri használatra túlnyomórészt a 15-50 mm szélességű lamellákat alkalmazzák. Ez a körülmény a reluxákat különösen elegáns fény- és napvédő, egyben a belátást is meggátló eszközzé teszi.
Vegyük tekintetbe még a bőséges színválasztékot, a különféle színek kombinálásának lehetőségét, továbbá a tükörfényes, perforált vagy textilbevonatú lamellák kínálatát, akkor beláthatjuk, hogy a reluxák a belsőépítészeti kialakításnak sok esetben valóban fontos eszközei. A reluxákat az ablakmélyedésben vagy az előtt, az ablakszárnyon vagy azon belül, esetleg az áthidalóba készített fészekben lehet elhelyezni. Felszerelésük aránylag egyszerű és azt házilagosan is könnyen elvégezhetjük.
Reluxa kiválasztása
A reluxák megválasztásával az adott környezet építészeti kialakításához is illeszkedni lehet: vannak normál belső ablakhoz, kettős üvegezésű ablakhoz vagy tetősík ablakhoz való szerkezetek, de speciális kivitelekkel trapéz vagy háromszög alakú, esetleg köríves nyílások árnyékolása is megoldható.
1. Húzózsinór/billentőzsinór
Ez a gyors és egyszerű kezelőrendszer olcsó, kíméletes használat esetén rendkívül hosszú élettartamú, elsősorban beltéri reluxákon alkalmazzák. Az egyik zsinórt a lamellasor felhúzására, a másikat a lamellák (akár 180°-os) elfordítására használjuk.
2. Végtelenített húzózsinór
Ennél a kényelmes kezelési módnál a lamellák felhúzására és billentésére (még nagyobb reluxáknál is) csak egyetlen zsinórt kell használni.
3. Forgatókaros működtetés
A könyökös forgatókar könnyű forgatásával a reluxát felemelhetjük vagy leereszthetjük és a lamellákat is tetszőlegesen elfordított helyzetbe állíthatjuk.
4. Automatika
Magától értetődő, hogy a reluxákat is lehet elektronikusan működtetni. A karnisba beépített villamos hajtás gombnyomásra minden funkciót elvégez. A villamos működtetésű reluxákat kapcsolóóra segítségével a kívánt időben lehet nyitni és zárni. Zavaró napsütés esetén a napérzékelő gondoskodik a reluxa lezárásáról. Egyes kiviteleknél még a lamellák állásszögét is változtatni lehet a napállás függvényében. A kereskedelemben sokféle, utólag beépíthető rendszer kapható. A legtöbb automatika olyan, hogy azt sok másféle érzékelővel és vezérléssel is össze lehet kapcsolni.
Vannak olyan fotocellák és szélérzékelők, amelyek az automatikai ellátják a megfelelő adatokkal, hogy az a reluxát vagy zsalugátert sötétedéskor vagy túl erős szélben nyissa vagy zárja. A vezérlésről olyan alapprogramok gondoskodnak, amelyekbe a fény vagy szél értéke, valamint a késleltetési idő már eleve be van programozva.
Napsütés és belátás ellen védő rolók
A rolókat már régóta előszeretettel alkalmazzák a napsütés és a belátás ellen. Átlátszók vagy fényáteresztők lehetnek. Egy hővédő fóliából készített roló például a helyiség klímájának szabályozását is segíti.
Kaphatók minden oldalról zárt kazettával, úgynevezett hullámburkolattal és PVC-rolótokkal ellátott rolók. Vannak tetősíkablakokra szerelhető, speciális rolók is. A modern üveg architektúra számára is sokféle különleges kivitel áll rendelkezésre, ilyenek például a trapézrolók. Csaknem az összes típusú rolót egyszerű eszközökkel, házilag is könnyen helyére lehet illeszteni és fel lehet szerelni.
1. Roló
A rolók napjainkban éppolyan kedveltek, mint a György korabeli vagy viktoriánus időkben voltak. Egyszerű, nem hivalkodó vonalvezetésük a modern és a hagyományos lakásbelsőkhöz egyaránt jól illik, de különösen jól használhatók konyhákban és fürdőszobákban, ahol a másféle függönyök gyakran nem túl praktikusak. A roló erősített anyagból készül, amelyet a rugós rolórúdra erősítenek. A farúd egyik végében elhelyezett rugós mechanizmus lehetővé teszi a roló egyszerű le- és felhúzását.
A roló akár önmagában is nagyon tetszetős ablakdekoráció, mutatós azonban függönyökkel kombinálva is, amelyeknek nem is kell feltétlenül összehúzhatónak lenniük, hanem redőzött oldalfüggönyök is lehetnek. A rolók az ablakfüggönyökkel is jó összhangban vannak. A felgöngyölt rolót egy lapos szövettakaró mögé lehet rejteni.
2. Hajtogatott rolók
A hajtogatott rolók általában érdekesebb hatást keltenek, mint a hagyományos rolók. Elkészítésükhöz nem kell sok anyag és felhúzáskor mutatós, harmonikaszerű hajtásokba rendeződnek, mégsem keltenek merev hatást. A hagyományos rolókhoz hasonlóan önmagukban vagy függönyökkel kombinálva egyaránt alkalmazhatók. Ezeket a sokoldalú rolókat bármilyen helyiségben felszerelhetjük, az anyag kiválasztására azonban különösen oda kell figyelnünk.
Sok olyan mintázat van, különösen a nagy, kerek motívumok, amelyek a redők geometrikus jellegével nem férnek össze. A függőleges vagy átlós csíkok viszont nagyon hatásosak, csakúgy, mint az egyszínű, sima vagy struktúráit anyagok. A hajtogatott rolók általában béleltek. A bélelés segít a fény kirekesztésében és stabilizálja a redőket. A rolót az ablakfülkében vagy afölött elhelyezett falécre erősítik. Hajtogatott rolónál is szükség van zárólécre. A rolót gyűrűkben vezetett zsinórokkal lehet felhúzni.
3. Hajtogatott függönyök
Általában valamilyen finom, de erős textíliából készülnek, amelyeket keresztben futó, vasalással rögzített redőkbe, „pliszékbe” rendeznek.
Az anyagot szennyeződés ellen impregnálják, de tisztítása sem jelent gondot, lemosás után még nedvesen kell visszatenni. A hajtogatott rolókat egyszínű vagy mintás, áttetsző vagy átlátszatlan kivitelben lehet kapni. Van olyan is, amelyet a külső oldalán rágőzölögtetett, fényvisszaverő alumíniumréteggel látnak el. A felhúzott köteg nem túl vastag.
Ezeket a rolókat az ablakmélyedés előtt vagy magában a mélyedésben, kettős ablakoknál pedig az ablaküvegek között lehet elhelyezni.
4. Redőzött rolók
Redőzött rolónak azt a szabadon lengő ablakdekorációt nevezzük, amely a hajtogatott rolóhoz hasonló, alsó záróléce azonban nincs és gyűrűs szalagokkal lehet függőlegesen felhúzni. A redőzött rolókat ugyanúgy kell az ablakra felerősíteni, mint a hajtogatott rolókat.
5. Ráncolt függöny
Ezt a függöny nem csak függőlegesen, hanem a karnisnál vízszintesen is redőkbe van szedve. Lágy hullámokban omlik le és a redőzött rolóval ellentétben sínben mozgathatóan is felszerelhető.
6. Pálcás rolók
A pálcás rolók anyaga többnyire természetes színű fa, például bambusz. Meleg, lágy fényt adnak, aránylag olcsók és könnyen felszerelhetők. Nem csak díszítik az ablakot, hanem a napsugárzást is jelentős mértékben tompítják. Korszerű változataik vékony műanyag csíkokból készülnek.
Szalagfüggönyök
Anyaguk lehet pamut, lenvászon, műszálszövet, üvegszál, sima vagy perforált alumínium, tömör vagy átlátszó lakkfólia – minden stílushoz megtalálható a megfelelő változat. Ennek az elegáns napvédő rendszernek a lamellái a felső vezetősínben csúsznak, miközben 180°-kal el is fordíthatók. Ezek a mozgási lehetőségek a függőleges szalagfüggönyöket a fény optimális szabályozására, valamint a hő, fény, belátás elleni védelemhez a reluxákhoz hasonlóan sokoldalúvá teszik.
Ferde tetősíkok alatt, oromfalban kialakított ablakoknál és erkélyeken, de üvegtető alatt vízszintesen is elhelyezhetők. Az esetek egy részében elegendő a lamellákat felső sínben vezetni, máskor a felső sín és egy járulékos alsó sín között ki kell azokat feszíteni, ez erősebbé és feszesebbé teszi a függönyt. A függöny végtelenített zsinórral nyitható és zárható, egy végtelenített lánccal pedig a lamellákat majdnem 180°-ban el lehet fordítani és így mindig a beeső fénynek megfelelő szögbe lehet azokat állítani. Természetesen a szalagfüggönyökhöz is lehet villamos mozgató berendezéseket szerelni.
Függönyök és sötétítőfüggönyök
Minden házban és minden lakásban van néhány olyan helyiség, amely feltétlenül igényli a sötétítőfüggönyt vagy a függönyt. Bármennyire kedveli is valaki a rolókat, be kell látnia, hogy vannak olyan helyzetek, amikor azok nem tekinthetők ideális ablakdekorációnak.
Bevezetésül célszerű néhány fogalmat tisztáznunk. A sötétítőfüggönyöket néha másodfüggönynek is nevezik és azok rendszerint átlátszatlan, egyszínű vagy mintás anyagból készülnek. A lakás díszítéséhez döntő jelentősége van a kelme kiválasztásának, melynek során az alapanyagot, a színt, a struktúrát és a mintázatot kell figyelembe vennünk. A függönyök többnyire áttetsző ablakdíszek, ma szinte kizárólag műszálból készülnek.
A függönyök és sötétítőfüggönyök nem csupán az ablak karakterét befolyásolják, hanem az egész helyiség összbenyomását is képesek megváltoztatni. A padlóig érő függönyök a függőleges vonalakat, az ablakdeszkáig tartó, de az ablak teljes szélessége mentén végighúzódó függönyök vagy sötétítőfüggönyök a vízszinteseket hangsúlyozzák.
A puha esésű, oldalt lágy redőkbe szedett sötétítőfüggönyök tompítják az ablakmélyedés éles kontúrjait, míg egy roló és egy keskeny, egyszínű függöny kombinációja, kihangsúlyozza az ablak szigorú vonalvezetését. A szaküzletekben készre varrt ablakdekorációkat is lehet kapni, azok összes tartozékával együtt.
Felfüggesztés
Az ablak sötétítőfüggönyökkel vagy függönyökkel való dekorálásának legfontosabb része a felfüggesztés. A régi jó függönyrúdon csörömpölve csúszkáló fémkarikák korszaka óta azért történt egy és más ezen a területen. Ma szinte minden felfüggesztési eljáráshoz megkaphatok a szükséges tartozékok és komplett készletek, így a függönygörgők, csúszkák, ráncszedők, csipeszek és még sok egyéb, ami szükséges a zajtalan elhúzáshoz, a programozott redőzéshez, a függönyök egyszerű levételéhez a mosáshoz, majd visszarakáshoz. Néhány itt-ott elhelyezett apróság gyakran sokat javíthat az ablakdekoráción: ilyenek az elkötök, bordűrök, zsinórok, a takarólemezek vagy a rövid drapériák.
1. Függönysínek
Ma általában U-profilos síneket használnak, mert azok szerelése különösen egyszerű. Műanyagból vagy alumíniumból készülnek és különböző hosszakban kaphatók. A futópályák száma is többféle lehet.
A sínekhez oldalt könyökelemeket lehet kapcsolni, amelyek egészen a falig vezetik a függönyt. Az U-profilos sínek különösen mennyezetre való szerelésre alkalmasak. Az ablakmélyedésbe szerelt sínt burkolni is lehet, vagy az egész felfüggesztést takarólemez vagy rövid függöny mögé lehet rejteni.
2. Függönyrudak
A szaküzletekben megtalálható függönyrudakat sokféle anyagból, stílusban, felületi kiképzéssel és alakban gyártják: vannak fa-, alumínium-, sárgaréz, krómozott, üvegszálas, műanyag rudak, sőt még kifeszített drótkötél függönyvezetőket is lehet kapni. Ha ezekhez még a sokféle zárófejet és zárórendszert is hozzávesszük, a kombinációk száma szinte végtelen.