A színekkel otthonossá tehetjük a helyiségeket
Sokan nem tekintik a színeket a lakberendezés teljes értékű részének. Félnek a dominánsabb tónusoktól, a szokatlan kombinációktól, és gyakran még attól is, hogy igent mondjanak saját kívánságaikra vagy szükségleteikre. Ez gyakran a kellemes lakókörnyezet rovására megy, pedig annak megteremtése a belsőépítészet egyik legfontosabb célja.
A gyerekek gyakran vonzódnak a vörös vagy a bíborvörös színhez. Ezek a színek felelnek meg aktivitásuknak, vitalitásuknak, s egyben jelzik azt is, hogy a gyerekek általában erőteljesen kifelé fordulók. Az idősebbek kerülik a túlságosan feltűnő színeket, ellenben előnyben részesítik a pasztell árnyalatokat, a halványsárgát, a halványkéket, a rózsaszínt, a lilát, az őszibarackszínt, a halványzöldet, a világosbarnát és a szürkét. Ezek a színek a legtöbb idős emberre jellemző befelé fordulást, belső nyugalmat jelképezik.
A harmonikus hangulat a gondosan kiválogatott, visszafogott színeknek köszönhető
A helyiség hangulata
A legtöbb ember minden bizonnyal meg tudja határozni, hogy melyik a kedvenc színe, s azt is meg tudja mondani, hogy milyen hangulatú helyiséget szeretne a belsőépítészeti megoldások segítségével teremteni. Abban azonban már kevésbé biztosak, hogy milyen színek milyen hangulatúvá varázsolhatják a lakóhelyiségeket.
A szakemberek tapasztalataik alapján osztályozták a színeket; e kategóriákat röviden ismertetjük. Ez a csoportosítás természetesen csak iránymutatóul szolgálhat, hiszen minden színnek szinte végtelen számú árnyalata van. Minden színárnyalat hatása más és más, s ezt a hatást még a megvilágítás is befolyásolja. A természetes és a mesterséges fény különböző karaktert ad a színeknek. A színek társítása szintén nagyon fontos. A fehér mellett a színek minden esetben erőteljesebben jutnak érvényre.
Fontos, hogy a szín menynyire tiszta, keverték-e más színnel világos vagy sötét. Emellett nem elhanyagolható szempont a színes felület nagysága sem.
Milyen hatással vannak ránk a színek?
Sárga: sárga helyiségben felszabadultabbak, élénkebbek, vidámabbak leszünk. Jól illik a kékeslilához és a sötétkékhez. A sárga padló elbizonytalanít bennünket.
Vörös: dinamikus, energikus hatású. A sárgás árnyalatú fafajták meleg színét elhalványítja.
Zöld: nyugalmat, biztonságot árasztó szín. Részben a mozdulatlanságot és a nyugalmat sugározza, ugyanakkor élettel teli. Az önfenntartást fejezi ki.
Narancs: dinamikus, barátságos, vidám, feltűnő, aktív szín. A színárnyalattól és a felhasználás módjától függően esetleg lehet túlságosan agresszív is. Hangsúlyozza a tárgyak formáját.
Figyeljünk a színes felületek méretére is!
Gyakorlati tapasztalat, hogy ha azt szeretnénk, hogy az élénk sárga és komplementer színe, a kékeslila egyformán érvényesüljön, akkor a háromszor élénkebb sárgát harmad akkora felületen kell elhelyeznünk, mint kiegészítő színét.
Egy helyiség hangulatát nem csak a kiválasztott színárnyalat és annak pszichikai hatásai határozzák meg. Az erőteljes színek és a nagy felületű minták hatására a nagyobb helyiséget is kisebbnek érzékeljük, míg a világosabb árnyalatok, és az apró minták optikailag tágítják a teret. A sötét színű mennyezet optikailag csökkenti a helyiség belmagasságát. A néhány kiragadott példa is mutatja, hogy a színek kombinációjára célszerű odafigyelni.
Fontos a színek kiválasztásán túl az is, hogy hasonló árnyalatokat vagy kontrasztszíneket alkalmazzunk. A legkellemesebb hatást akkor tudjuk elérni, ha egy uralkodó színt, és ennek árnyalatait használjuk és a kontraszt színek csak kis felületeken jelennek meg. A túlságosan élénk színek átalakíthatják a helyiséget, és feszültséget okozhatnak.
Ha segítségre van szükségünk, vegyünk elő egy színskálát. A legfontosabb szempontokat a jobb oldali keretes írásban ismertetjük.
A színkör kevert színei a három alapszín különböző arányú összekeveréséből állnak. A színkör színeiből elkészíthetjük azok kívánt árnyalatait. Fehér hozzáadásával világosítjuk, feketével sötétítjük a színt. A kevert színek közé tartozik például a barna, amit a sárgától a vörösig terjedő színekből sötétítéssel kevernek. Egy választott színhez a kontrasztot annak komplementerével teremthetjük meg. Egyvalamit mindenképpen célszerű elkerülni: a kevert színek további keverését.
TIPP: Kérjünk tanácsot!
A képen a fiatalok fürdőszobája, melynek hangulatát a három alapszín, a sárga, a kék és a vörös határozza meg.
A helyiségben a vörös fotelt és a képet hangsúlyozták.
A színskála megmutatja, mihez mi illik:
Ha a helyiségben egymás mellé helyezzük őket, erős kontrasztot alkotnak, s kölcsönösen kiemelik egymást. A 2. ábrán jól látható például az is, hogy a kék és a sárga keveréséből előállítható zöld tökéletes kontrasztot alkot a vörössel. A 3. ábra azt mutatja, hogy az előbbiekben bemutatott hat szín, azaz a három alap- és a három kevert szín hogyan keverhető tovább. A szomszédos színek keverésével egyre finomabb és bővebb színkörhöz jutunk. Minden világosítás vagy sötétítés egyúttal tompítja az eredeti színt.