Zajvédelem fa-acél lépcsőknél
Falépcsők és fa-acél lépcsők lépéshangjának csillapítása
A DIN 4109 „Zajvédelem faépületekben” c. szabvány határozza meg azokat a zajvédelmi követelményeket, amelyeket a lépcsőknek beépített állapotban ki kell elégíteniük. A német szabvány ezenkívül a normál zajvédelem esetére ajánlásokat, a fokozott zajvédelemre pedig javaslatokat is tartalmaz. A Magyarországon irányadó szabvány: MSz-04-601 1, 2, 3, 4, 5. 1988. Épületakusztika. Célszerű azonban a német szabványok szerint tervezni, mert azok szigorúbbak, naprakészebb információkat tartalmaznak és a bennük foglaltak az európai zajvédelem-szabványosítás (EN) elkészülte után is érvényben maradnak.
A német Faértékesítési Alapítvány (Holzabsatzfond) által támogatott, müncheni székhelyű Német Fakutatási Társaság (Deutsche Gesellschaft für Holzforschung, DGfH) azzal a feladattal bízta meg a Rosenheimi Műszaki Főiskola docense, Prof. Dipl.-Phys. F. Holtz által vezetett Hang- és Hőmérési Laboratóriumot, hogy végezzen akusztikai vizsgálatokat favázas épületben lévő fa-, ill. acél-fa lépcsőkön.
Vizsgálatok célja
A vizsgálatok célja az volt, hogy képet alkosson a favázas épületekben lévő, szokványos lépcsőszerkezetek zajcsillapításáról. A távolabbi célkitűzés a feltárt összefüggések alapján optimális szerkezetek létrehozása volt.
Az intézet egy fa próbapadot épített, amely két térből, egy adó- és egy vevőhelyiségből állt, köztük 4 cm távolsággal. A favázas szerkezetű falak és födémek faelemeinek keresztmetszetei, szigetelése és burkolata épület-válaszfalat igyekezett utánozni. A lépcső előre gyártott fülkébe került, ez egy fa válaszfalnak felelt meg. Az épületválaszfal 71 dB léghang-tényezővel készült.
- Kerti lépcső építése
- Lépcsők – A nyikorgás megszüntetése
- Előterek, lépcsők kialakítása berendezése burkolása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Azzal, hogy a lépcsőt csak az oldalfalakra erősítik fel, nem pedig a válaszfalra, máris nagyon jelentős javulást lehet elérni. Ez az acél-fa lépcsőre és a falépcsőre egyaránt érvényes. Vizsgálták az egyik belső falhoz erősített zártszelvény tartókat, egyébként azonos feltételek mellett, homokkal megtöltve és homoktöltés nélkül. A homokkal megtöltött tartókkal 4 dB értékű javulást lehetett elérni.
A könnyű épületelemekbe behelyezett rugalmas (elasztomer) alátétek akusztikailag csak akkor lehetnek hatásosak, ha megfelelően lágyak. Nem lehetnek ugyanakkor annyira lágyak, hogy ennek következtében a lépcső kisfrekvenciás lengésekre váljon hajlamossá, mert ez egyenesen annak használhatóságát, valamint a lépcsőn járás biztonságát tenné kérdésessé.
Tekintettel arra, hogy a könnyűszerkezetes lépcsőknek éppen a mély frekvenciák tartományában vannak fogyatékosságaik, és az akusztikusok ezért a rugalmas (elasztomer) alátéteket lehetőleg kis saját frekvenciára igyekeznek hangolni, ezen a ponton a zajvédelem és az épületdinamika között bizonyos ellentmondás feszül.
Szabványos szűrt lépéshangszint (L’n,w) a DIN 4109 szerint
Követelmények L’n,w, dB | Ajánlások a normál és javaslatok a fokozott zajvédelemhez L’n,w, dB | |
---|---|---|
Családi házak | - | ≤53 |
Többlakásos házak | ≤58, ill. ≤53 (lakáson belüli, két szintet összekötő lépcsőkre) | ≤46 |
Iker- és sorházak | ≤53 | ≤46 |
A faépületekben a hibátlan állapotú épület-válaszfalakon elhelyezett könnyű lépcsőkkel (ismereteink mai szintje mellett) az L’n,w = 46 dB szabványos lépéshangszintet mindig el lehet érni. így mindig teljesíteni lehet a DIN 4109, 2. melléklet szerinti, fokozott zajvédelemre vonatkozó ajánlást, sőt bizonyos esetekben a VDI 4100 szerinti III. zajvédelmi fokozatra (L’n,w = 39 dB) vonatkozó ajánlást is be lehet tartani. A komfort tekintetében igényes lakók ugyanakkor ennél a lépcsőszerkezetnél a 40 dB körüli szabványos szűrt lépéshangszintet is elégtelennek érzik.
Az elégedetlenség oka a 100 Hz alatti, kis frekvenciájú tartományba eső frekvenciák nagyon nagy aránya. Ezeket a komponenseket (bár azok a szabványos szűrt lépéshangszint számításából kiszorulnak) a lakók észlelik és zavarónak találják. A Q spektrumillesztő értékkel (az 50 Hz feletti frekvenciák figyelembevétele esetén) az egyetlen számmal kifejezett paraméterben a lépcsők kis frekvenciájú lépéshang-csillapítását is figyelembe lehet venni.
A vizsgált falépcső-konstrukciók
Magyarázatok a táblázatokhoz:
- 1. oszlop: A lépcső típusa – a következő típusokat vizsgálták: A/F – acél pofatartós lépcsők ráültetett bükkfa fokokkal; F – bevésett bükkfalépcsők.
- 2. oszlop: L’n,w a szabványos szűrt lépéshangszint.
- 3. oszlop: Szabványos szűrt lépéshangszint (spektrum-illesztő érték).
- 4-11. oszlop: Az A-J betűk az állványokat jelölik, amelyekre az alátámasztásokat szerelték; K = a pofa sarok-alátámasztásra van állítva; R = rugalmas; M = merev (merev és a falhoz szorosan hozzáerősített kapcsolat); GH = gumihüvely; GT = gumitárcsa.