Tervezési segédlet a konyha berendezéséhez
A konyha a lakásban a fő munkahely. Jó tervezéssel a napi munkát jelentősen megkönnyíthetjük. A legjobb konyha az, amelyet a használó egyéni szokásaihoz igazítottak, ezek a szokások azonban nagyon különbözőek. Mindenkinek tisztában kell lennie az új konyhával szemben támasztott igényeivel még a tervezés előtt, és ezeket a kívánságokat a tér adottságaival össze kell hangolni. Van azonban néhány tervezési alaptétel, ami a gyakorlatban bevált, és néhány tervezési hiba, amit el kell kerülni.
A szerelvényekkel ellátott sor a parancsnoki híd a konyhában. A mosogató és a tűzhely vízvezetéket, lefolyót, elektromos és gázcsatlakozót igényel, valamint szellőztetési lehetőséget. Jobbkezesek számára balról jobbra a következő sorrend a megfelelő: csöpögtető- vagy lerakóhely, mosogató, munkalap, tűzhely és lerakó. Együttesen ez kb. 3 m hosszú. Ha nem lehetséges az, hogy minden szerelvényt egy falfelületen helyezzünk el, akkor a sarokmegoldás is megfelelő. Ha ezt a sorrendet betartjuk, akkor minden a kezünk ügyében lesz munka közben, és a felesleges ide-oda szaladgálást elkerüljük a konyhában.
Formák:
- A kétsoros konyha nagy munkafelületet és sok helyet biztosít a szekrényeknek. Például egy magas szekrényben a hűtőszekrény szemmagasságba kerülhet.
- A szerel vény sort sarkosan, L alakban is elhelyezhetjük. Az így berendezett konyhában egy kis étkezőasztal is elfér.
- A legtöbb munkahelyet és szekrényteret akkor kapjuk, ha az elemeket U alakban helyezzük el. A rövid utak további előnyt jelentenek.
A konyhatervezés alaptétele az egyéni szükségletek elemzése
A bevásárolt holmit elrakni, az ételeket előkészíteni, főzni, tálalni és végül elmosogatni: a munkafolyamat a konyhában mindennap azonos, akár a nagy család háztartásában, akár a kicsiében. A visszatérő tevékenységek helyes tervezése nagyon megkönnyíti a munkát. A konyhatervezés kezdetekor készítsünk hosszú kívánságlistát, mert az új konyha jobb és funkcionálisabb kell hogy legyen, mint a régi. Milyen technikai berendezések kerüljenek a konyhába?
Szekrények, gépek és munkalapok kaphatók szabványméretben, ami a tervezéskor nagy variációs lehetőséget biztosít. Az ábra méretei talán kiindulási adatokat szolgáltatnak a konyha tervezéséhez.
Mennyi szekrény szükséges a konyhaeszközök és edények tárolására? Elég nagy a munkafelület, ha magas szekrényt is betervezünk? Ha ezeket a kérdéseket megválaszoltuk, elkezdhetjük a konyha tervezését. A szerelvénnyel ellátott sorban tartsuk be a jobbról balra haladó munkafolyamat követelményét.
A munkalap fölött megfelelő mennyiségű csatlakozónak kell lennie a háztartási gépek számára. A gyakran használt gépek: a kávéfőző, a kenyérpirító és a mixer kapjanak állandó helyet. Itt legyenek alsó szekrények fiókokkal és kihúzható lapokkal, amik áttekinthetőbbek és könnyebben kezelhetők, mint a szokásos alsó szekrények. Talán kialakítható egy kis étkezőhely is a közbenső étkezésekhez.
Ezek a pontok fontosak: 1. Az ablakpárkány mélysége. 2. A fűtőtest előreugrása. 3. Az ablakmélyedés szélessége. 4. Az ajtókeret vastagsága. 5. A szellőző és a kéménylyukak mérete.
„A” nézet: Az alaprajzot és a falak nézetét 1:20 méretarányban felrajzoljuk. Különösen a szerelvények fala fontos.
Amire a konyha méretezésekor feltétlenül figyelni kell
Ahhoz, hogy a tervezéskor a hibalehetőségeket kizárjuk, le kell rajzolni az alaprajzot, a gépeket, a szekrényeket, ezek mind a konyhai funkciót szabályozzák. Ehhez járul még más is, így az ajtóbélés vastagsága, falkiugrások, fűtőtestek és az ajtó- és ablakszárnyak nyitása. A helyiség derékszögeit ellenőrizni kell, mielőtt az alsó szekrényeket felállítjuk, és a munkalapot beszabjuk. A falak hosszát a padlón is és a felső szekrények magasságában is meg kell mérni. A különbségek jelentősek lehetnek.
Általában a tűzhely és a mosogató csatlakozásai adottak. Ha az új konyhában más elrendezést akarunk, anélkül hogy a falat szétvernénk, a falon kívül futó csöveket az alsó szekrényekben rejthetjük el, ezeket ilyenkor egy kicsit előre kell húzni. Az így keletkező rést nagyobb munkalappal vagy keskeny, fűszerek, poharak vagy tányérok számára készítet polccal kell eltakarni. Az ablak- és ajtóbéléseknél megfelelő méretű helyet hagyjunk, hogy a fiókok és a szekrényajtók akadálytalanul nyílhassanak.
A megfelelő munkalapmagasság megkönnyíti a munkát, és óvja a hátunkat
A munkafelület magassága
A beépített konyha átfutó munkafelülettel időközben szabvánnyá vált a konyhaberendezésben. Nagyon praktikus, és a kis konyhákban ez biztosítja a legnagyobb munka- és lerakófelületet. A megfelelő magasság viszont a kényelmes munkához döntően fontos. Különösen mosogatáskor, ha elégtelen a magasság, az oldalirányú mozgásokat összegörnyedt háttal végezzük, ami különösen káros. 1,65 m testmagassághoz 90 cm-es magasság javasolt, 1,80-as testmagassághoz a munkafelület 95 cm magas legyen. A szabványszekrények a lábazattal együtt 86 cm magasak, a 4 cm vastag munkalappal pedig 90 cm-esek lesznek. Sok gyártónál magasabb lábazat is kapható.
Itt a munkafelület magassága beépített fiókkal növekedik, így vágódeszkaként alkalmazható.
Az egyszerű lábazat helyett a szekrények alatt fiókok is elhelyezhetők, amelyek több rakodóhelyet biztosítanak. Összecsukható létrák segítségével érhetjük el a felső szekrényeket. Nemcsak az emberek különböző magasságúak, hanem a konyhai munkák között is vannak olyanok, melyeket más-más magasságban végezhetünk kényelmesen. Nehéz konyhai munkánál előnyös, ha a felsőtestünk erejét is igénybe vehetjük.
A zöldségtisztításnál mélyen előre kellene hajolnunk, ide magasabb munkafelület a megfelelő. Ideális volna egy állítható magasságú munkaterület. így a munkát ülve is végezhetnénk. Ez helyhiány miatt nem mindig megvalósítható.
Jó megoldás a konyhában elhelyezett kis étkezőasztal, ami a tésztadagasztáshoz elég stabil. Magasított vágódeszka úgy alakítható ki, ha utólag egy fiókot teszünk a munkaasztal végére. Itt eltűnhetnek a biohulladékok a jól tisztítható műanyag fiókban. A nagyon hosszú konyhasor feloldható magasságkülönbséggel. A 60 cm-es munkalapmélység kitűnő. Ha különleges okok miatt mélyebb munkalapra van szükség, a hátsó oldal kis gépek, konyhaeszközök vagy készételek elhelyezésére használható.
Könnyen elkerülhető tervezési hibák
Mivel nem mindennap tervezünk konyhát sokszor fordul elő, hogy túl kicsi lesz. Ez a hiba többnyire azért keletkezik, mert az alaprajzba nem minden egységet rajzoltunk be pontosan.
Ezekre figyeljünk:
- Itt a hűtőszekrény ajtaja rossz irányba nyílik. Balra kellene nyílnia, hogy a hűtőteret jobban áttekinthessük. Az ajtónyitásokat éppen úgy be kell az alaprajzba rajzolni, mint a szekrénytesteket, akkor ez a hiba feltűnik.
- A fiókos elemek soha nem kerülhetnek a sarokba. A másik berendezés fogantyúival és kapcsolóival ütköznek, és más bútorrészekkel összeakadnak.
- Az ajtó balra nem teljesen nyitható, és az ütődések miatt nemsokára csúnya lesz. Az ajtóbélés vastagságát nem vették figyelembe. A fiókok jobb oldalon nem húzhatók ki, mert a fűtőtestet nem vették figyelembe.
- A rajzon könnyen elnézhetjük, ha az ablakszárnyak nyitására nem gondoltunk: a mosogató csaptelepe túl magas, az ablak nem nyitható. Itt csak egy bajonettzáras csaptelep alkalmazható. És még egy hiba fordul gyakran elő: a mérőszalagon rosszul olvassák le a méretet, az egyik oldalon 97 cm van, a másikon 103, ez 6 cm hibát ad. Inkább kétszer mérjünk.