Egy új konyhai munkalap beépítése
A munkalap a konyha munkapadja, és ennek megfelelő az igénybevétele is. Egyszer majd fel kell újítani.
A munkalap nagy helyet foglal el a konyhában. Külseje meghatározza a konyha összképét.
A konyhai munkafelületnek sok mindent kell kibírnia. Lábasokat és serpenyőket tologatnak ide-oda, vágnak és klopfolnak rajta. A munkalap felülete akármilyen stabil lehet, néhány év után meglátszik rajta az igénybevétel. Mivel naponta ezen készül az étel, és élelmiszereket is tartunk rajta, természetes, hogy tiszta, hibátlan felületet szeretnénk.
Nagyon nagy a kínálat a különféle anyagú, felületű, mintájú, színű munkalapokból. Minden berendezési stílushoz lehet valamit találni. Kicserélése könnyű, és kevés szerszámot igényel. A munkalap a különféle szekrényeket és gépeket nagy felületen és toldás nélkül hidalja át. Mivel ezeket a lemezeket 5 m hosszúságig árusítják, nem mindig alkalmazkodnak a helyiség követelményeihez.
Mindenesetre akkor, amikor a sarokban be kell a munkalapot fordítani, szükségessé válik az illesztés rögzítése. Meg kell előre gondolni, hogy ezek a toldások hol legyenek. Ebben a konyhában a lemez a tűzhely mögött továbbfut. Ha a toldás közvetlenül a főzőlap mellett volna, a lemez kötését nem lehetne megfelelően megoldani, mert a kivágás a lemez stabilitását gyengíti. Ilyen toldások nedves helyen, tehát a mosogatónál sem helyezhetők el.
Egy szúrófűrész a legfontosabb szerszám a munkalap beépítéséhez
Előfúrni és kivágni
Amikor a konyhai munkalapot a saroknál összeállítottuk, egy vágott külső él csatlakozik a lekerekített első élhez. Saját munkánál ezt a toldást egy alumíniumprofillal kell letakarni. A szakember ezen a helyen maróval megdolgozza mindkét oldalt, és így egy egészen vékony varratot tud létrehozni. A felület jobban tisztítható, és zártnak tűnik.
A kivágás sarokpontját egy 8 mm vastag fafúróval előfúrjuk mind a négy helyen. Ezzel helyet biztosítunk a fűrész részére. A fűrészeléskor vigyázzunk, hogy a lemezt ne karcoljuk meg már a beépítéskor. Ha lassan vezetjük a fűrészt, és éles a lap, tiszta, derékszögű vágást érhetünk el. A vágási helyeket később ugyan eltakarjuk, de minél tisztább, annál jobban lehet utólag szilikonnal a behatoló nedvesség ellen megvédeni. Ha a vágási helyeket ragasztószalaggal leragasztjuk, még kevesebb kirepedés keletkezik. Ilyenkor a ragasztószalagra kell rajzolni. Az erős csomagátkötő ragasztószalag a legjobb.
A munkalapot pontosan a fal mellé kell illeszteni. A falkiugrások helyét ki kell vágni.
A lemezlekötők részére készült furatokat függőlegesen kell elhelyezni.
A furatok helyét az élekig egy finom fűrésszel felvágjuk, hogy horony keletkezzen.
Az összekötő profil teljesen eltakarja az átmenetet a vágott éltől a kerekítésig vagy az első élig.
Kirepedések és karcolások elkerülhetők az új munkalapon, ha a vágási helyeket ragasztószalaggal leragasztjuk.
A lemezösszekötők behúzzák a két részt, amik egymáshoz csatlakoznak. Alulról dolgozunk.
A vágási felületeket a kivágásoknál és a kapcsolódó helyeken mindig szilikonnal kell tömíteni.
A kivágások sarokpontjait bejelöljük – pontosan mérni! – és egy 8 mm vastag fafúróval előfúrjuk.
A mosogatószer-adagoló nagyon praktikus
Ha már egy új konyhai munkalapot építünk be, akkor érdemes a napi munkánk javításáról is gondoskodni. A gombnyomásra működő mosogatószer-adagoló a lemez alatt beépített tartóból közvetlenül a mosogatóba viszi az anyagot. Azonos fúróval egy lyukat fúrunk a lemezbe.
A főzőlapok és a mosogató részére készített kivágásokat a nedvesség ellen védeni kell
Tiszta vágási felületek és szilikon tömítőmassza a nedvesség ellen
A kivágások vágási élét felül egy ékkel megfogjuk, hogy szilánkmentes vágási élt kapjunk. Minden vágást tömíteni kell szilikon masszával. A védelem nélkül maradt éleken behúzódik a nedvesség az anyagba, és ezen a területen hullámosodik a munkalap. A szilikon massza rugalmas marad, és tökéletesen zár. Ha a munkalapot a falkiugrásoknál és a falon futó csővezetékeknél is átvisszük, legjobb, ha ezeket a kivágásokat egy kartonból készített sablon szerint végezzük.
Csak így lehet a pontos méretet a munkalapra átvinni. A lemez lekötéséhez és a sarokfuratokhoz a fúrást pontosan függőlegesen kell elvégezni. Itt jó szolgálatot tesz egy kis állvány, amibe a fúrót be lehet fogni. A munkalap anyaga a műanyag kötés miatt nagyon kemény. A normál fúró gyorsan kicsorbul és tompa lesz.
A főzőlap szerelése előtt a biztosítékot csavarjuk ki. Esetleg érdemes villanyszerelőt hívni.
A főzőlapot és a mosogatót pontosan középre kell a kivágásban elhelyezni, a forgácslemeztől a távolság körben azonos legyen. Csak így lehet egyenletes tömítési felületet létrehozni. A főzőlapnál a vágási élnek ezenkívül a túlmelegedést is el kell kerülnie. Ezért is kell a vágásokat pontosan függőlegesen végezni. Kapcsokkal és csavarokkal rögzítjük a mosogatót és a főzőlapot a körbefutó tömítéshez. Miután a munkalapot szorosan a szekrénytestekhez rögzítettük, el lehet kezdeni a fal melletti tömítések készítését.
Ha a fal egyenes és pontos, elég a szilikon massza. Ilyenkor kreppszalaggal leragasztjuk, a fugát tömítőmasszával kitöltjük, és nedves ujjunkkal lesimítjuk. A végprofilokat a munkalaphoz szegezzük, és a profilokat a tartókba bepattintjuk. A sarkok és végek kiképzéséhez speciális végeket helyezünk el. Az oldalsó lezárás anyaga is azonos a munkalap mintázatával. Olvadó ragasztóval van rétegelve, és vasalóval kis hőfokon hordjuk fel. Ha nincs ragasztóréteggel ellátva, akkor pillanatragasztóval erősítjük a helyére. Az éleket megcsiszoljuk.
Facsavarral rögzítjük a szekrénytesteket a munkalaphoz. A felületnek teljesen fel kell feküdnie.
A vágási éleket megfelelő peremmel látjuk el.
A falcsatlakozásokat vagy szilikonos tömítőmasszával, vagy a munkalaphoz illő záró profillal látjuk el.