Hidegburkoló lapok darabolása
Nagy a valószínűsége annak, hogy a legszélső sor vágott elemekből készül. Nagy, drága burkolólapoknál érdemes előre kiszámítani, hogy hány vágott elemre lesz szükség, hogy elkerüljük a felesleges veszteségeket. A kerámialapok vagy a mozaiklapok darabolása nem túl nehéz, csempevágóval vagy csempevágó csípőfogóval végezzük.
A pala és mészkőlapok vagy a greslap darabolása azonban már jóval nehezebb feladat, mindehhez komolyabb szerszámokra, gépekre van szükségünk. A csempevágó, csempevágó csípőfogó vagy sarokcsiszoló nem túl drága, azonban kölcsönözhetjük is a szükséges eszközöket. Vonalzóval jelöljük ki a vágás vonalát, a derékszögű vágásokat ácsderékszöggel ellenőrizzük. A durva éleket csempereszelővel vagy durva csiszolópapírral dolgozzuk el, esetleg egy letört burkolólap-darabbal csiszoljuk meg.
Alapszabályok:
- Elektromos gépek használatakor mindig viseljünk védőmaszkot, védőkesztyűt és fülvédőt.
- A vágandó elemeket rögzítsük stabilan satuba vagy szorítóba.
Vágóeszközök használata
Csempevágó
A csempevágóban karcoló hegy és a csempét kettétörő emelőkar található. A karcoló-hegyet ide-oda mozgassuk a csempén, majd állítsuk be a pattintó mechanizmust, és határozottan nyomjuk le a kart.
Gyémánt vágótárcsás körfűrész
- Padló és falburkolatok a konyhában, hogyan válasszunk?
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Különösen kemény burkolólapok (pala, agyag, mészkő vagy homokkő) nagy mennyiségben való vágásához érdemes gyémánt vágótárcsás körfűrészt kölcsönözni. A csempevágó körfűrész pengéjét vízzel nedvesítik (a vizet rendszeresen pótoljuk). Az ívek és sarkok kialakításához azonban valószínűleg sarokcsiszolóra is szükségünk lesz.
Sarokcsiszoló
Gres, terrakotta, pala, mészkő és homokkő burkolólapok íveinek és sarkainak vágásához a kővágó tárcsával felszerelt sarokcsiszoló az ideális eszköz. Lassan, óvatosan dolgozzunk a kijelölt vonal mentén. Először hulladék darabokon gyakoroljunk.
Gyémánthegyű karcoló eszköz, bontóvéső és kalapács
A téglát, pala és terrakotta burkolólapokat bontóvésővel és kalapáccsal is darabolhatjuk. A csempe felületét karcoljuk be a gyémánthegyű karcoló eszközzel, majd a bontóvésővel és kalapáccsal törjük ketté. Először hulladék darabokon gyakoroljunk.
Kézi csempefűrész
A kézi csempefűrész, amellyel kerámiacsempéket darabolhatunk, tulajdonképpen lomb vagy illesztőfűrész. Akkor érdemes használni, ha csak kevés vágásra van szükség, mert különben nagyon lassan haladnánk. A drágább változatoknál a fűrésznek fémkerete van, míg az olcsóbb változatok kerete műanyag. Vásárolhatunk a fémfűrészbe illeszthető csempevágó fűrészlapokat is.
Kőzetfúró használata
A csőátvezetéseknél szükséges kisebb lyukakhoz kőzetfúróval felszerelt elektromos fúrót használjunk. Fúrjuk át az eltávolítandó részt, majd félkör keresztmetszetű reszelővel csiszoljuk simára. Kaphatók kifejezetten kerámiacsempékhez használatos lyukfúró fejek is, ezekkel sima peremű lyukakat lehet készíteni, ahol nincsen szükség csiszolásra. Beépítéskor valószínűleg a lyuk tengelye mentén ketté kell törnünk a csempelapot, majd a két felet összeilleszteni a cső körül.
Fúrófejek lyukak kialakítására
A szélső elemek leszabása
A burkolatot először szárazon érdemes kirakni. Ekkor érdemes leszabni a szélső elemeket is. Amikor az utolsó sorhoz érünk, egy egész lapot helyezzünk az utolsó előtti sor egy elemére, majd toljuk ki a falig. A fal és a burkolólap közé helyezzünk távtartót, ezzel jelöljük ki a majdani hézagot. Ezután az alul lévő lapon a fugahézagot is figyelembe véve jelöljük ki a vágás vonalát.
Jó tanács
Emeljük ki az alsó lapot, és szabjuk le. Alternatív megoldásként egyszerűen mérjük fel a burkolólapra az utolsó sor helyét, amelyből levontuk a két fuga szélességét. Az ácsderékszög mellett pontosan a lap élére merőlegesen ki tudjuk jelölni a vágás vonalát.
Csempevágó csípőfogó
Ezzel az eszközzel bonyolultabb formákat, például csővezetékek nyílásait vághatjuk ki illetve ezzel daraboljuk a mozaiklapokat is. Amennyiben L alakot szeretnénk kivágni, karcoljuk be a körvonalakat a fogónkkal, de még ne pattintsuk el az elemet. Ezután a fogóval csipkedjük le az eltávolítandó részeket, ív kivágásánál rajzoljuk fel a kivágandó ívet, majd az ív két végpontját kössük össze egy egyenessel, és bekarcolás után az egyenes mentén törjük el a lapot. A maradékot a fogóval törjük le.
Sarokelemek leszabása
- A sarokelem nem más, mint egy kétszer méretre vágott elem. Az első vágást a Szegélyelemek leszabása című részben (I. fent) leírtak szerint végezzük.
- Ezután helyezzük az elemet a padlóra, majd tegyünk rá egy másik elemet; e mentén jelöljük ki a második vágásvonalat (l. Szegélyelemek leszabása). Ne feledkezzünk meg a fugahézagokról sem.
Sablon használata
Bonyolultabb sarok, ív vagy egy vezeték helyének kivágásánál használjunk karton- vagy papírlap sablont. A sablonról átmásolt ívet aztán csípőfogóval, csempefűrésszel vagy sarokcsiszolóval alakítsuk ki.
Lépések:
- Vágjunk ki a szélső sor szélességével egyező méretű papírlapot. Helyezzük a lapot a vágandó elem helyére, majd jelöljük be rajta a cső szimmetriatengelyét.
- Hajtsuk ketté a lapot a kijelölt szimmetriatengely mentén. Ezután toljuk a falhoz, majd jelöljük be rajta a cső átmérőjét. Ezzel megkaptuk a cső befoglaló méreteit.
- Vágjuk be a lapot a szimmetriatengely mentén a csőátmérővel egyező mélységben, majd hajtogassuk fel a papírt a cső körvonala mentén.
- Másoljuk át a sablont a lapra, mázatlan csempénél ceruzával, mázas csempénél filctollal. Vágjuk ki az ívet, majd illesszük a helyére a vágott elemet.