Monolit jellegű falbevonatok (vakolatok)
A vakolatokról általában
A vakolat a külső és belső felületképzés legelterjedtebb módja. Kielégítő védelmet nyújt a falazatokat érő időjárási (pl. nedvesség- és fagy-) hatások ellen. Ugyanakkor eltünteti a falazat egyenetlenségeit, tehát azokat kevesebb- gonddal lehet előállítani, mint a vakolatlanul maradó nyers falak esetében.
Esztétikai szempontból is kellemesebb felületet eredményez a kevésbé gondosan készült nyers falazatokhoz képest. A vakolás belső felületeknél higiéniai és lakályossági szempontokon kívül aránylagos olcsóságánál fogva is szinte nélkülözhetetlennek mondható.
A vakolatok osztályozásában különféle szempontok játszanak szerepet.
Alkalmazási helyük szerint van:
- külső (homlokzat)
- belső vakolat.
A vakoló habarcs anyaga (egyrészt a kötőanyag, másrészt az adalékanyag mineműsége) szerint van:
- mészhabarccsal,
- cementtel javított mészhabarccsal,
- cementhabarccsal,
- gipszhabarccsal,
- kőporos habarccsal és
- nemes habarccsal készített vakolat.
Anyag szerinti megkülönböztetést teszünk akkor is, amidőn: a) színtelen, illetőleg természetes színű (világosszürke) és b) színezett vakoló-habarcsról beszelünk.
A vakolat kivitele, illetve szerkezeti sajátossága szerint van:
- egy rétegben készített durva,
- egy rétegben készített sima,
- két rétegben készített durva + sima, illetőleg a homlokzatvakolat tekintetében alap + textúrás,
- több rétegben készített különleges vakolat.
Ezzel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy az egyrétegű kivitel csak vékonyabb és kisebb igényű vakolat céljára megfelelő. A két, illetőleg több rétegben készült vakolat tökéletesebb, különösen akkor, ha vastagabb vakolatról van szó. Több rétegből készülnek a nedvességszigetelő vakolatok is.
A vakolat aljzata lehet: tégla-, kő-, beton-, fa-, fém-, esetleg egyéb anyagú felület. E felületek vakolása különböző természetű előkészítő munkálatokat tesz szükségessé.
Általában a felületekről le kell tisztítani a rájuk tapadt földet, anyagot, homokot, port, a zsíros és bitumenes szennyeződést.
A téglafelületek hézagait legalább 1,5 cm mélyen ki kell kaparni; a téglatestes vasbeton födémeknél a hézagoknál kidomborodó betonfelületeket le kell vésni. A tégla esetleges kivirágzását kanállal vagy vegyi úton (lásd később) le kell tisztítani. A száraz felületeket be kell nedvesíteni, mert a tégla elszívja a habarcs (kötéshez szükséges) vízmennyiségét.
A betonfelületeket le kell tisztítani (esetleg érdesíteni), és alaposan be kell nedvesíteni. A felületet azután, hogy a vakolat jól fogjon rajta, cementtejjel vagy híg cementhabarccsal be kell fröcskölni, és csak a fröcskölés lekötése, ún. meghúzása után szabad a habarcs felhordását megkezdeni.
A kőfelületek hézagait ki kell kaparni; a felületet le kell tisztítani és be kell nedvesíteni. A tömöttebb szövetű kövek felületét cementtejjel be kell fröcskölni.
A fafelületekre a vakolat nem tapad jól, azonkívül a fa mozgása következtében a vakolaton repedések is keletkeznek. Ezért egy ún. vakolattartó réteg alkalmazása szükséges. A vakolattartó réteg a vakolatban betétként helyezkedik el, ezért az ilyen vakolatokat betétes vakolatoknak hívjuk (lásd később).
Hasonló a helyzet a faforgácsból, farostokból és az egyéb szerves anyagokból sajtolt építőlemezek, építőelemek esetében is, amelyeknél általában szintén vakolattartó rétegekre van szükség. Amennyiben ilyenkor nem az egész felületet látjuk el vakolattartó betéttel, úgy legalább a lemezek illeszkedési hézagai fölé kell 20 cm széles betétsávot alkalmazni.
A fémfelületekre a habarcs szintén nem tapad, ezért ezek is csak vakolattartó betétek közbeiktatásával vakolhatok.
405. ábra. Vakoló szerszámok ; a) vakolóléc, b) fogantyús léc (kartecsni), c) felhúzólap, d) acél simító, e)-g) fa simítok, h)-i) hajlatsimítók, j) meszelő
A vakolás szerszámai a kőművesszerszámok keretében ismertetett serpenyőn, kanálon, függőónon és kalapácson kívül a következők:
- A vakoló léc (405 a ábra) á habarcs elegyengetésére, a felesleges habarcsmennyiség eltávolítására szolgál.
- A fogantyús léc, más néven kartecsni (405 b ábra) a vakoló léc szerepét betöltő, de annál kényelmesebb, gyorsabb munkát eredményező szerszám.
- A felhúzó lap (405 c ábra) nagyobb mennyiségű habarcsnak a mennyezetre való felkenésére alkalmas eszköz.
- A fasimítók (405 e-g ábra) a felhordott vakolat elsimítására szükségesek; a simítandó felület nagyságának, illetőleg alakjának megfelelően különböző méretűek.
- Az acélsimító (405 d ábra) a cementhabarcsból készülő vakolat felső rétegének elsimítására szolgál.
- A hajlatsimítók (405 h-i ábra) a homorú saroktalálkozások (zugok) kialakításához szükségesek.
- A meszelőt (405 j ábra) a vakolat simításánál, a felület megnedvesítésére használják.
A továbbiakban a vakolatokat a következő csoportosításban tárgyaljuk: a) belső vakolatok, b) külső vakolatok és c) az anyag vagy szerkezeti sajátosság tekintetében különleges vakolatok.