Hogyan tud az építész segíteni az egészséges otthon kialakításában?
Az allergiabarát vonásokat legátfogóbban a tervezés szakaszában vagy a már meglévő épület felújításakor lehet beépíteni egy házba. Igaz ugyan, hogy számos változtatást hajthatunk végre az allergén-mentesség érdekében egy ház szerkezetén és belsejében, van azonban néhány olyan lépés, melyeket akkor tehetünk meg legkönnyebben, ha az alapoktól kezdjük az építkezést; ilyenek például egy mechanikus szellőzőrendszer beépítése vagy az épület teljes szigetelése.
Alapelvek
A napjainkban épülő, alacsony allergénszintű otthonok nagy részét az energia- és erőforrás-gazdálkodás hatékonyságának jegyében tervezték – ezáltal ezek a házak nem csak a benne élők, hanem a környezet számára is előnyösek Az American Lung Associa-tion alapelvei az egészséges otthontervezésről jó kiindulási alapot képeznek. Ezeknek az alapelveknek a gyakorlati megvalósulását mutatja be az első esettanulmány az ausztráliai Melbourne-ben található Sunbury Heaithy House történetén keresztül.
Egészséges és kényelmes otthon
A legfőbb cél egy egészséges és kényelmes otthon megteremtése, amelynek során a hangsúlyt egy olyan beltéri levegőminőség kialakítása kapja, amilyet mindannyian elvárhatunk – nem csak az allergiában vagy asztmában szenvedők.
Saját otthonunk megtervezése és felépítése lehetővé teszi, hogy figyelembe vegyük az elhelyezkedést is, például hogy minél távolabb építsük a forgalmas írtaktól (külső szennyeződéstől), száraz talajra, messze a nedves völgyektől, földalatti forrásoktól, valamint folyóktól (hogy elkerüljük a nedvesedést). Megvalósíthatjuk azokat a körülményeket is, melyek saját allergiás tüneteinket leginkább enyhíthetik.
Allergénmentes otthon
Annak például, aki nagyon érzékeny a poratkára, legfontosabb célja, hogy a poratkák számára idegen környezetet alakítson ki. A házban tehát bőr- vagy műbőr huzatú heverők és székek lesznek, de legalábbis csak a lehető legkevesebb textilkárpitozású bútor, leginkább mosható huzattal; kemény felületű padló mosható pamutszőnyegekkel; szellőzőrendszer a relatív páratartalom és a belső szennyeződés szabályozására, valamint egy központi porszívó az allergéntartalmú por kivezetésére a szabadba.
Azok számára azonban, akik nem az atkákra, hanem virágporra érzékenyek, a kert bír a legnagyobb jelentőséggel. Ők a szőnyegek és kárpitok helyett az alacsony allergénszintű növényekkel lesznek elfoglalva. Az ételallergiában szenvedők pedig talán elég konyhaszekrényt akarnak, hogy nagy mennyiségben tárolhassanak különleges ételeket.
Megvalósítás
Ha tehát eldöntöttük, hogy felépítjük egészséges, alacsony allergénszintű házunkat, ki fogja elképzelésünket megvalósítani?
Egyre több építész és építészeti tanácsadó szakosodik egészséges otthonok megvalósítására, ám mint a második esettanulmányban Leisl Wood rájött, egy általános építész is képes volt számára megépíteni egy alacsony allergénszintű otthont az Asthma Victoria Breathe Easy mozgalom segítségével.
Építész kiválasztási tippek
Az egyik legfontosabb dolog, amit nem szabad elfelejtenünk, amikor kiválasztjuk az építészt, teljesen személyes jellegű – miután sok időt kell eltöltenünk vele, csak olyan személyt válasszunk, akivel biztosan meg tudjuk beszélni az elkerülhetetlenül felmerülő nézeteltéréseket.
Az alábbi pontok segíthetnek a választásban:
- A helyi építészek valószínűleg jól tájékozottak a különleges igényeinket befolyásoló helyi körülményekről, például ami a terepet, a tájolást és a mikroklímát illeti, sőt a helyi hatóságok hozzáállását is a tervezésekhez és engedélyekhez.
- Ha lehet, személyes ajánlások alapján gyűjtsük össze a megkérdezendő építészek neveit. Amennyiben erre nincs mód, lépjünk kapcsolatba valamilyen országos allergiatársasággal (lehetőleg olyannal, amelyik foglalkozik alacsony allergénszintű otthonokkal), szakmai szervezetekkel vagy társaságokkal, esetleg érdeklődjünk utána az egyre gyakoribbá váló építkezési kiállításokon megjelenő hirdetéseknek.
- Állítsunk össze egy teljes listát azokról az alacsony allergénszinttel kapcsolatos igényeinkről, amelyeket az építészekkel meg kívánunk beszélni!
- Az első megbeszélésen kérdezzünk rá, hogy mikor lehetne elkezdeni a terv gyakorlati megvalósítását, valamint hogy milyen fizetési konstrukciót javasolnak.
- A végleges döntés előtt kérjünk referenciákat, lehetőleg hasonló munkákról, és érdeklődjünk utánuk!