Fapadlók típusai: Egyrétegű, kétrétegű, háromrétegű parketták. Kültéri, ipari parketta. Sportpadló.
A fa padlóburkolatok osztályozása
A fa anyagú padlóburkolatok többféle szempont szerint osztályozhatók.
A gyakorlatban az alábbiak szerint csoportosítjuk leggyakrabban őket:
- Burkolóanyag rétegszáma.
- Fektetési mód.
- Rendeltetés, elhelyezkedés.
Rétegszám szerinti csoportosítás
A fa padlóburkolatot alkotó elemek lehetnek egy-, két, illetve háromrétegűek.
- Egyrétegű fa padlóburkolatok. A csaphornyos padlóelemeket egy fadarabból alakítják ki toldások nélkül. Ilyen burkolat a hajó- és svédpadló, a hagyományos csaphornyos parketta, a lamellaparketta és a mozaik. Egyrétegű parketta
- Kétrétegű parketták. Nagy méretpontosságú, korszerű burkolóelemek. Egy felső fedőrétegből és egy alsó, úgynevezett fektetőrétegből állnak. A felső 4-6 mm vastag réteg keményfa (nemesfa). Az alsó, ragasztott fenyő vagy rétegelt lemez réteg száliránya a felsőre merőleges. Vastagsága 5-8 mm. A kétrétegű parketták előnye, hogy tetszőleges lerakási variációk készíthetők, nincs szükség a lerakást követően felületkezelésre (készparketta), a fektetést követően azonnal használhatók.
- Háromrétegű parketták. Három egymásra merőleges rostirányú rétegből állnak. Az alsó és középréteg puhafa (általában fenyő), a felső réteg valamilyen nemesfa (keményfa). A háromrétegű parketták szintén készparketták, gyári felületkezeléssel (lakkozással) kerülnek forgalomba. Lerakást követően azonnal használhatók. Háromrétegű parketta a szalagparketta.
Fektetési mód szerinti csoportosítás
A parketták fektetése alapján megkülönböztetünk ragasztott, szegezett és úsztatott burkolatokat. Az elnevezés lényegében az aljzat és a padlóburkolat közötti kapcsolatra is utal.
Ragasztott parketták. Sávosan vagy teljes felületen ragasztva kapcsolódnak az aljzathoz. Ennek megfelelően a ragasztott parketták kapcsolata legstabilabb az aljzattal. Megjegyezzük, hogy ennél a kialakításnál a leginkább korlátozott a fa természetes mozgása.
Szegezett fa padlóburkolatok. A járófelületet képező fapadlót, parkettát párnafákra vagy vakpadlóra rögzítjük szegezéssel (esetleg csavarozással). A szegezett kapcsolatok kevésbé korlátozzák a fa természetes mozgását.
- Fapadlókkal szembeni követelmények
- Kerámia padlóburkolat fektetése régi fapadlóra
- Fapadlók felújítása, festés és csiszolás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Úsztatott fa padlóburkolatok. Szárazon, mindenféle rögzítés nélkül az aljzatra fektetett szerkezetek (a padló „úszik” az aljzaton). A padló mozdulatlanságát az egységes felületszerkezet biztosítja. Úsztatott padlóburkolat például a napjainkban széles körben elterjedt laminált padló.
Rendeltetés és elhelyezkedés szerinti csoportosítás
Rendeletetésük és elhelyezkedésük szerint megkülönböztetünk.
Ezek:
- Beltéri fa padlóburkolatokat.
- Kültéri fa padlóburkolatokat.
- Ipari parkettát.
- Sportpadlót.
Fa padlóburkolatokat leggyakrabban beltérben alakítanak ki. Esztétikusak, tartósak, felújíthatók, természetes megjelenésűek.
- Kültéri fa padlóburkolatok . Az időjárási hatásoknak tartósan ellenálló faanyagból készülő, rendszerint egyrétegű fapadlók. Elsősorban a trópusi fafajokból, illetve a vörösfenyőből készülő padlók alkalmasak kültéri felhasználásra.
- Ipari parketta. Parkettalécekből álló, táblásított, nagy teherbírású parketta. Régebben jellemzően forgalmas terekben, ipari létesítményekben alkalmazták, ahol nagy igénybevételt is jól tűrő, masszív padlóra volt szükség. Napjainkban egyre gyakrabban fordul elő lakóterek padlóburkolataként is.
- Sportpadló. A különböző sport célú létesítményekben (sportcsarnokokban, tornatermekben) egyedi igénybevételekkel terhelhető, speciális fa padlóburkolat.
Fa padlóburkolatok általános rétegfelépítése
A fa anyagú padlóburkolatok általános rétegfelépítése a következő:
- Padlóburkolat (felületképző réteg).
- Rögzítő- (ragasztó) réteg.
- A burkolat aljzata (hordozóréteg).
Természetesen a különböző rétegek anyaga és kialakítása többféle lehet. A három eltérő fektetési mód egyben három különböző szerkezeti felépítést is eredményez.
A felületképző réteg maga a padlóburkolat. A csaphornyosán illeszkedő fa padló- vagy parkettaelemek képezik a járófelületet.
Rögzítőréteg csak a ragasztott padlóburkolatoknál található. Ez maga a ragasztóréteg, amely biztosítja a megfelelő kapcsolatot a padlóburkolat és az aljzat között. Ragasztott parketták esetében a burkolat aljzata közvetlenül a betonaljzat, az esztrich, vagy építőlemez borítás.
A szegezett fa padlóburkolatok esetében a burkolat aljzatát párnafák vagy vakpadló képezheti. A vakpadló lényegében párnafákra rögzített deszkaborítás.
Az úsztatott parkettákat általában közvetlenül a betonaljzatra vagy fokozott hő- és hangszigetelési követelmények esetén szárazaljzatra fektetjük. A szárazaljzatok különböző építőlemezből és hőszigetelésből álló, többrétegű szerkezetek.
A fa padlóburkolatokat különböző méretű és alakú, de szinte minden esetben csaphornyos elemek alkotják. Ezek szorosan egymáshoz illeszkedve képezik a burkolatot. Típustól függetlenül egy általános padlóelem (parkettaelem) részeire vonatkozóan az alábbi megnevezésekkel találkozhatunk a gyakorlatban.
- Színlap. A parkettaelem járófelülete. Ennek szélességi mérete adja az elem, számításba vett szélességét.
- Hátlap (fonáklap). A parkettaelem alsó felülete. Szélessége mindig kisebb, mint a színlapé, és ez megkönnyíti az összeépítést.
- Csap és horony. A parkettaelemek megfelelő összekapcsolását lehetővé tevő kétoldali élképzés. A csap illeszkedik a horonyba, de szélességi mérete kisebb, mint a horony mélysége.
- Járóréteg. Többrétegű parkettaelemeknél a felső keményfa réteg. Rendszerint a színlaptól a csap/horony felső síkjáig terjed.
A parkettaelemek összeillesztését követően a színlapok szorosan illeszkednek, míg a hátlapok között kb. 3 mm-es hézagok találhatók.
A csap és horony elhelyezkedésétől függően a parkettaelem lehet jobbos vagy balos. Ezt az határozza meg, hogy a parkettaelem csapjai melyik oldalon helyezkednek el, ha az elemet járófelületével magunk felé fordítjuk.
A fa padlóburkolatok részei a szegélylécek, melyek a falszegély mentén a fal és a padlóburkolat közötti hézagot takarják le, és egyúttal esztétikusan zárják le a burkolatot.
A hagyományos parkettaburkolatok részét képezi a falléc is, amely a falszegély mentén elhelyezkedő, szélső eleme a padlóburkolatnak. Mindkét oldalán hornyok találhatók. Falléc csak a hagyományos parkettáknál fordul elő, míg szegélylécet minden faanyagú padlóburkolatnál alkalmazunk.