Utólagosan szerelhető ajtó beépítése
Az ajtó térelhatároló szerepe
Mindegy mekkora területű is a beépítendő tetőtér, ajtóra mindenképpen szükség lesz az egyes helyiségek hő- és hangtechnikai elválasztásához. Még az egyszobás lakásokban is szükség van bejárati vagy fürdőszobaajtóra. Vázas, szerelt falakhoz speciális ajtótokok is kaphatók. Az ajtólapok megválasztása elsősorban ízlés dolga, de gondoljunk a megfelelő anyagválasztásra is. Az, hogy milyen ajtót választunk, függ attól is, hogy mely helyiségek közé kerül.
Fém beltéri ajtók
A fémajtók megjelenése változatos, kiváló mérettartásuk miatt hosszú évek után is pontosan záródnak, különösen jó hangszigetelők és rendkívül ellenállók. Utóbbi tulajdonságuknak köszönhetően betörés esetén késleltetik a behatolást, így bejárati ajtónak is kiválóak.
Szerelt falakhoz gyártott tokok
Vannak olyan ajtótokok, amelyeket kifejezetten szerelt falakhoz gyártanak. A gipszkarton burkolatot általában az ajtókeret pereme alá kell becsúsztatni, így kivitele függ attól, hogy egy vagy két réteg gipszkartonból (10 – 12,5 vagy 20 – 25 mm) készül a fal burkolata. Van olyan ajtókeret is, amely kifejezetten kettős gipszkartonozáshoz való, és míg az első réteg mereven a perem alá csúsztatandó, addig a második réteg árnyékfugával kapcsolódik.
1. lépés
A szerelt falakhoz gyártott fémtokok beépítése igen egyszerű, de a fal rétegfelépítésével együtt kell megválasztanunk a szerkezetet.
A vázszerkezet beborítása és a szigetelés elhelyezése előtt a tokot a függőleges bordák és a felső keresztborda által határolt nyílásba állítjuk be.
- Ablakok és ajtók a biztonságért, vasalatok
- Zsanérok igazítása, javítása (vasalatok)
- Mit tehetünk, ha szorul az ajtó, az ablak?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
2. lépés
Ahhoz, hogy a váz jó helyre kerüljön, és a tok pereme és a tartóváz külső síkja közötti megfelelő távolságot pontosan megtartsuk, szegezzünk vagy csavarozzunk néhány kisebb gipszkarton hulladékdarabot a vázszerkezetre, a gipszkarton burkolat későbbi helyére.
3. lépés
Csavarozzuk a tokot a gyárilag felhegesztett rögzítőfülekkel a vázszerkezethez.
4. lépés
A tokot átmenő csavarokkal is rögzíthetjük. A csavarozás alatt erősítsünk a tok és a tartóváz közé pontosan illeszkedő vastagságú távtartókat, és rögzítsük a tokot megfelelően hosszú csavarokkal a távtartón keresztül magához a vázhoz.
5. lépés
Ha rögzítettük a tok pántos oldalát, akkor akasszuk rá az ajtólapot és erősítsük a tartóvázhoz a zár felőli oldalt is. Fontos, hogy az ajtólap a helyén legyen, mert így láthatjuk, hogy a rögzítés nem húzta-e el a tokot, és pontosan záródik-e a szárny a keretbe.
6. lépés
Miután beépítettük az ajtót, következhet a gipszkarton borítás és a szigetelés elhelyezése. Távolítsuk el azokat a gipszkartondarabokat, amelyekkel a burkolat vastagságához állítottuk a tokot, majd rögzítsük a lapokat.
7. lépés
A szerelés végeztével az ajtó már használható is.