Hogyan kell szakszerűen falazni és vakolni?
A falazóelemek mérete és anyaga változatos. A leggyakrabban használt falazóelemek alapanyaga mészhomok, kerámia, üreges vagy tömör könnyűbeton (salak-, tufa-, téglatörmelék-, agyagkavics- vagy pórusbeton). A tetőterek beépítésénél általában nem teherhordó, hanem helyiségeket elválasztó szerkezeteket kell falaznunk. Ajánlatos olyan anyagú és méretű elemeket választani, amelyekkel könnyen és gyorsan megy a munka.
A feladatra egyik legalkalmasabb anyag a pórusbeton, amely rendkívül könnyű, így statikailag nem terheli túlzottan a födémet. Az elemekhez érdemes a hozzájuk tartozó vékony ragasztóhabarcsot használni, amelyet készre keverve, zsákos kiszerelésben kaphatunk. A por alakú habarcsot csak vízzel kell megfelelő arányban elkeverni, és készen is áll a falazáshoz.
1. lépés
Miután ellenőriztettük a födém teherbírását, és kijelöltük a falak helyét, terítőkanállal hordjuk fel a tiszta és sima aljzatra a vékony ragasztóhabarcs-réteget. A jelölés mentén, kitűzőzsinórral és vízmértékkel helyezzük el a falazóelemeket a habarcságyban. Az elemeket pontosan méretre vághatjuk rókafarkfűrésszel vagy speciális pórusbeton-fűrésszel is. Az elemek közötti álló és fekvő fugákat is ki kell tölteni ragasztóhabarccsal.
2. lépés
Ha leraktuk az első sort, azonnal rakhatjuk a továbbiakat. Ügyelni kell arra, hogy az állófugák legalább 10 cm-es eltolással készüljenek az egymás feletti sorokban. A szintek egyenetlenségeit igazítsuk ki csiszolófával vagy pórus-betongyaluval. Az állófugákat is töltsük ki habarccsal.
3. lépés
Így haladjunk sorról-sorra, amíg elérjük a kívánt falmagasságot. Munka közben vízmértékkel ellenőrizzük a falazat függőlegességét. A falvégeknél, ajtónyílásoknál használhatunk függőónt is.
4-7. lépés
A falfelületek kialakításánál készíthetünk dörzsölt vagy hengerelt vakolatot is.
Ezek a vakolatok könnyen felhordhatok, jó a tapadásuk, tartósak és lehetnek már eleve színesek is. A hengerelt vakolat felületét mintás hengerrel alakítjuk ki. A dörzsölt vakolatok megfelelő felhordásához az alapnak kellően erősnek, tisztának, repedés- és pormentesnek valamint száraznak kell lennie. Ha korábban diszperziós festés került a felületre, akkor azt előbb le kell oldani, majd alaposan ki kell szárítani a falat. Az olajfestékkel kezelt felületeket le kell csiszolni. A dörzsölt vakolatokat felhasználás előtt fúrógépbe fogott keverőszárral alaposan fel kell keverni.
Jó tanács
Vakolat felhordás
A dörzsölt vakolatokat szemcsevastagságban hordhatjuk fel, és a felhordás utáni 20 percen belül kell strukturálni a felületüket. A mintázat a különböző dörzsölési technikákból adódik: függőleges, vízszintes, átlós vagy körkörös. A munkát végezhetjük dörzsölősimítóval, műanyag simítóval vagy speciális plexidarabbal. A padlót, a csatlakozó ajtókat, ablakokat előzőleg gondosan le kell takarni. A felhordás után a vakolatot húzzuk le szemcsevastagságúra, majd erősen dörzsöljük meg. Mivel a vakolat szinte azonnal kötni kezd, alig hullik le belőle valamennyi a földre.