Gyerekszoba kialakítása: gyermek és kamaszkorban, falak védelme, megvilágítási szempontok
A gyerekszoba a lakás azon helyisége, melyben a család gyermekei töltik az otthoni idő legnagyobb részét. Fontos, hogy alvásra ugyanúgy alkalmas legyen, mint tanulásra és játékra. A gyerekszobánál meghatározó jelentősége van a természetes fénynek, gondoskodni kell azonban szabályozható árnyékolásról is. A belső világítást körültekintően kell kialakítani, figyelemmel a gyermekek szertelenségéből eredő veszélyekre.
Összegezve: a gyerekszobának minden olyan jó tulajdonsággal rendelkeznie kell, melyek a munkához, a pihenéshez és a szórakozáshoz szükséges körülményeket egyaránt biztosítani tudják. Tetőtér-beépítésű lakóházaknál a padlástérben elhelyezett gyerekszoba a legideálisabb a néha túl hangos zene vagy éppen a figyelem-összpontosításhoz szükséges csend miatt.
Gyerek életkorának megfelelő tervezés
A családban élő gyermekeket minden korban önálló egyéniségnek kell tekintenünk, és lehetőség szerint gondoskodnunk kell külön birodalmuk zavartalanságáról. A gyerekszobát az élet három szakasza, a csecsemő-, a kisgyerek- és az iskoláskor sajátos követelményei szerint kell megtervezni.
A csecsemő gondozásához általában nem szükséges külön szoba, a kiságy elhelyezhető a szülői hálóban is. Ez természetesen egyéni dolog; sok helyen az egy-két hónapos csecsemőt már külön fektetik. (A gyermekpszichológusok szerint a későbbiekre való tekintettel ez a legszerencsésebb megoldás, ugyanis nincs elszakadásélmény, mely nemcsak a gyereknek, hanem a szülőnek is konfliktusokat okoz.)
A gyerekszoba léte kisgyermekkorban a legnagyobb jelentőségű, amikor a gyermek az otthoni idő legnagyobb részét itt tölti. Az iskolás gyermek már kevesebbet tartózkodik a szobájában – az iskolába járás miatt szabadidejét is egyre inkább a többlettanulás és az otthoni munka tölti ki. Idősebb gyermekkorban igényei egyre inkább közelítenek a felnőttekéihez. A gyerekszoba mérete a szülői háló és a lakószobák közötti legyen, a nagyobb mozgástér (és játéktér) érdekében. Ennélfogva, vagyis a nagyobb szabad padlófelületek miatt az emeletes ágy ma ugyanúgy igény a kisebb lakásokban, mint a nagyobbakban.
A gyerekszoba tervezésekor mindenképp érdemes a következő néhány apróságot figyelembe venni:
- egyedi (hagyományos) vagy központi fűtésnél a fűtőtest előtti rácsozat elhelyezhetősége;
- lehetőleg puha padlóburkolat (szőnyeg);
- csak bukóablakokat építsünk be, mert a nyílószárny nyitott helyzetben nagyon veszélyes;
- ha mégis nyílóablakot építenek be, annak parapetfala:
a) földszintes épületnél min. 80 cm;
b) 8,0 m szintmagasságig min. 90 cm;
c) 8,0 m szintmagasság felett min. 100 cm legyen; - egynemű gyerekek szobája vagy gyerekszoba és játszószoba közé ajtót csak külön igény esetén tegyünk;
- több gyerekszoba a lakáson belül egy csoportot alkosson;
- gyerekszobákkal azonos szinten mindenképpen legyen WC kézmosóval.
Életkor
A gyerekszoba berendezését a gyerek életkora határozza meg. A babaszoba legfontosabb kelléke a rácsos ágy. Könnyebb tisztán tartani a műanyagból vagy lakkozott fából készült bútorokat.
Nagyobbacskáknak érdemes olyan bútorokat választanunk, amelyeket sokáig nem kell másikra cserélnünk. Praktikusak az állítható hosszúságúak, amelyekben egy felnőtt ember is elfér. Egyszerűbbet keressünk, amelyet nem un meg hamar a gyerek.
Iskolás évek…
Az igazi gondok az iskolás évekkel kezdődnek, mert már szükségünk lesz íróasztalra, székre, több polcra is. Ha túl kicsi az alapterület, de a belmagasság meghaladja a négy métert, remekül mutathat egy galéria, amely megoldhatja a helyhiányt. Felül elég csak egy kényelmes matracot elhelyeznünk, alatta pedig játszó- vagy tanulórészt is kialakíthatunk.
Gyerekszoba kamaszkorban
Kamaszkorban a gyerekek már szeretik maguk eldönteni, hogy nézzen ki a környezetük. Ne lepődjünk meg, ha egyik napról a másikra teljesen felforgatják a szobájukat. Hagyjuk, hadd tervezzék meg ők maguk, ez a kreativitásukat és a fantáziájukat is fejleszti. Ha tehetjük, figyeljünk a színösszeállításra, a bútorokon kívül ugyanazok a színárnyalatok köszönjenek vissza a textileken, az ágyhuzaton és a szőnyegen is. A tiszta, homogén felületeken jól érvényesülnek a minták és a színes képek, este pedig a tarka ernyőjű lámpa teremthet meghitt hangulatot.
Egy kamasznak már nagyobb élettér szükséges. A szobát egy tárolóelemekből és íróasztalból álló munkafelület két részre oszthatja, kialakítva így egy hálót és egy nappalit. A polcokból álló térelválasztó biztosíthat helyet a könyvek mellett a tévének, magnónak is.
Hogyan növelhetjük a teret?
Ha kicsi a szoba, úgy növelhetjük a teret, hogy például a gyerekasztalt a falra erősítjük, és ha éppen nem dolgoznak rajta a gyerekek, egyszerűen csak lecsukjuk. A jó térkihasználás miatt kedvelt megoldás az emeletes gyerekágy. Az ágyakra felerősíthetünk különféle köteleket, hálókat, csúszdát is, s máris kész a mini játszótér. De az egymás alatt-felett elhelyezett két fekvőhely helyett választhatjuk azt a megoldást is, hogy a megmagasított gyerekágy alá tárolórészt iktatunk, vagy alácsúsztatott asztalfelületet képezünk ki.
Falak „védelme” a gyerektől
A következő problémakör, amellyel már igen korán szembe találjuk magunkat, az, hogy a gyerekek kipingálják a falat, ahol csak elérik, és matricákat is szívesen elhelyeznek rajta. Praktikus megoldás, ha hengeres fém- vagy fakarnisról másfél méter szélességben tekercsben kapható műszaki rajzlapot – úgynevezett dipát – lógatunk le a gyerekszoba mennyezetéről az asztal, íróasztal fölé-mögé. Az éppen legfontosabbnak ítélt dolgok a falra is felkerülhetnek, ha nem celluxszal ragasztjuk őket oda, hanem ilyen célra készült ragasztóval, amely nem szedi le a festéket és a tapétát sem. Felszerelhetünk fali parafa lemez táblát is, amelynek élettartama több év is lehet.
Megvilágítási szempontok
Végül, de nem utolsósorban a gyerekszobák megvilágításáról is szót kell ejteni. A többnyire az egész szobát igénybe vevő önfeledt játékhoz erőteljes, de nem vakító központi világításra van szükség. Külön megvilágítást kell kapnia az íróasztalnak, és természetesen fontos az ágy melletti kislámpa is, amely kezdetben az elalvás előtti félelmeket segít elűzni, később pedig olvasáshoz kell.Fontos, hogy a gyerekszoba lámpái csak világítótestek és nem dísztárgyak.
Ezért vásárláskor elsősorban a funkciót figyeljük! Előnyös, ha mozgatható, állítható, elfordítható darabokat szerzünk be – ezek jobban alkalmazhatók az egymást követő időszakokban. Jó szolgálatot tehetnek a konnektorokba illeszthető, halvány jelzőfénnyel világító vakdugók is, melyeket látva az éjszaka felriadó gyerekek könnyebben felismerik, hol is vannak valójában.