Kozmetikumok és piperecikkek – allergiás reakciók
A kozmetikumok vagy piperecikkek közé tartoznak a szappanok, samponok, fogkrémek, bőrtisztítók és ápolók, szemhéjfestékek, rúzsok, körömlakkok, hajfestékek és hajápoló szerek, illatosított termékek (mint a dezodorok, borotválkozás utáni szerek és parfümök), a napozó és önbarnító szerek. Ezek mindegyike kiválthat kontaktérzékenységet vagy kontaktallergiás reakciót.
Érzékenység
A szépségápoló szerekre leginkább az allergiára hajlamos (vagy ő maga allergiás, vagy a családban előfordulnak allergiás esetek), illetve a világos bőrű emberek szoktak, érzékenyek lenni. A piperecikkek által kiváltott érzékenység leggyakoribb jellemzői az alábbiak: bőrhámlás; bőrpirosodás és a velejáró viszketés, a tünetek nemigen terjednek túl azon a területen, ahol az adott terméket használjuk.
Érzékenység tünetei
Az érzékenység tünetei leginkább ott szoktak jelentkezni, ahol a bőr külső rétege a legvékonyabb, azaz a szemhéjon vagy a kézfejen, vagy ahol a bőr, takarásban van, például az ujjak között vagy a gyűrű alatt. Az érzékenység általában nem jelent nagyobb gondot, és miután abbahagyjuk az azt kiváltó termék használatát, rendszerint gyorsan elmúlik.
A súlyosabb érzékenység elég ritka, leginkább a fodrásznál szokott jelentkezni, amikor valamilyen erősen lúgos anyag – például hajfesték vagy dauervíz – kerül közvetlen kapcsolatba a bőrrel. Jobb, ha az érzékeny bőrűek és ekcémások otthon vékony gumikesztyűt viselnek (mint a fodrászok) a samponok és hajápoló termékek használatakor. Haj balzsamot, hajkrémet, illetve festéket ne kenjünk föl csupasz kézzel, és kerüljük a hajhabokat és zseléket.
Ha bármilyen kozmetikai termék használatát követően akár a legenyhébb égető érzést is észleljük, érdemes elgondolkodni a további használatán.
Kontaktallergiák
A kontaktallergia a kozmetikum valamelyik kémiai összetevője – általában valamilyen tartósító anyag által kiváltott immunreakció. A kontakt dermatitis (bőrgyulladás) olyankor fordul elő, amikor a bőr egy allergénnel kerül kapcsolatba, másodlagos elterjedésről akkor beszélünk, amikor allergénnel szennyezett kézzel megérintünk más testrészeket.
A tartósító anyagok a leggyakoribb allergénforrások a kozmetikumokban; és sokszor minél jobb tartósító, annál erősebb allergén.
A másik, gyakran előforduló allergénforrások az illatanyagokhoz használt vegyszerek. Egy vizsgálat szerint az ekcémás jellegű bőrpanaszokkal küzdők tíz százaléka érzékeny illatokra. A kozmetikumok között gyakori allergénforrás még a hajfestékekben és a körömlakkban található gyanta.
Termékválasztás
A kozmetikai cikkek általában viszonylag egyszerű keverékek, néhány „extrával” feldobva az eladhatóság érdekében. Az érzékeny bőrűeknek számos olcsó, illatmentes termék van forgalomban. Ne feledjük: nem biztos, hogy a legkeresettebb, drága áruk a legjobbak is bőrünknek. Amennyiben ekcémában szenvedőnek keresünk valamilyen terméket, érdeklődjünk, hogy a gyártó nem tudna-e mintát adni.
Bőrápolás ekcémásoknak
Fürdővíz
- lllatmentes szappant vagy olajat használjunk! Csak olyan fürdőolajat adjunk a vízhez, amelyet külön ekcémásoknak gyártottak!
- Ne dörzsöljük, hanem itassuk szárazra a bőrt a törülközővel!
- Használjunk bőségesen bőrpuhítót a fürdés után. Míg a kortikoszteroidokat csak az orvos utasításainak megfelelően alkalmazhatjuk, a bőrpuhító krémek biztonságos használatának nincsenek korlátai.
Krémek és bőrpuhítók
- Csak rövid körmökkel és alaposan megmosott kézzel kenjük be ekcémás beteg bőrét! Egyszerre csak kisebb mennyiségű krémet masszírozzunk be gyengéden a bőrbe könnyed, körkörös mozdulatokkal!
- Steril gézkötéssel segítsük elő az ápolt területen a felszívódást és akadályozzuk meg a vakarást! Ekcémás gyermek esetében ügyeljünk arra, hogy rövid legyen a körme! Körömreszelővel reszeljük le a körmöket az ujjbegyekig!
- A súlyos ekcémában szenvedő gyerekeknél használhatunk éjszakára nedves borogatást. A nedves borogatás alatt jól kenjük be testápolóval, a hüvelykujjakat azonban hagyjuk kívül, hogy könnyebben meg tudjon fogni dolgokat!
- Használjunk rendszeresen bőrápolót a bőr nedvességtartalmának megtartására! Akkor is nagyvonalúan és gyakran használjuk, ha a bőr éppen tünetmentes az ekcémától. Az ekcéma látható gyógyulását követően még legalább négy-öt hónapig kisebb a bőr ellenálló képessége.
- A lanolinra érzékenyek számára kaphatók olyan testápolók és fürdőolajak, amelyek