Ruhák és ruhaápolás – Tanácsok allergiásoknak
A szintetikus anyagok és festékek feltalálása – melyek nagy része petrolkémiai eredetű – forradalmasította a ruhakészítést. A ma kapható divatos, jó minőségű és megfizethető ruhák választéka a modern élet velejárója, amit jószerével természetesnek veszünk.
Anyagválaszték
Három csoportba sorolhatjuk az anyagokat: vannak természetes, szintetikus és természetes-szintetikus keverékek. Az allergiás betegeknek ezek mindegyike okozhat gondot.
Természetes anyagok
Csak azért, mert egy anyag „természetes” alapanyagú, nem szükségszerű, hogy „biztonságos” is legyen a bőrallergiában szenvedőknek. A gyapjú jó példája az olyan természetes anyagoknak, melyek heves irritációt válthatnak ki egyeseknél. Ennek oka, úgy tűnik, a gyapjúszálak irritáló hatása. Sokunk számára ismerős a viszketés, akár allergiások vagyunk, akár nem, amit gyakran kivált a közvetlenül a bőrön viselt gyapjú. Ez a hatás az ekcémás vagy bőrgyulladásos betegeknél általában még súlyosabb.
Gyapjú
Általánosan elterjedt tévképzet, hogy a gyapjúban jelenlevő lanolin okozza a viszketést, a különlegesen finomított, igen jó minőségű lanolin esetében, melyet számos bőrápoló termékben és készítményben használnak a száraz bőr kezelésére, így tehát még akkor is biztonsággal használhatjuk a kiváló minőségű lanolint tartalmazó bőrápoló termékeket, ha a lanolinallergén miatt vagyunk érzékenyek a gyapjúra. Kérjük ki a gyógyszerész tanácsát, hogy melyek a megfelelő készítmények.
A pamut, a selyem és a bőr olyan természetes anyagok, melyek általában nem váltanak ki allergiás reakciót, s így gondot sem okoznak. Sok, ekcémás megbetegedésben szenvedő úgy tapasztalja, hogy a pamut alapanyagú ruhák és ágyneműk jóval kellemesebb közérzetet biztosítanak, mint a gyapjúból vagy szintetikus alapanyagokból készültek. Ennek talán az, az oka, hogy a pamut kevesebb izzadást és bőrirritációt vált ki. Vannak olyan kereskedők, akik kifejezetten fehérítetlen és kezeletlen pamutruházatra és ágyneműre szakosodtak.
Szintetikus anyagok és szintetikus-természetes anyagok keverékei
Az egyik leggyakoribb szintetikus anyag a poliészter, ami egyes műanyagok és ragasztók alapanyaga is. Vannak olyan ruhák és ágyneműk, melyek kizárólag poliészterből készülnek, de a poliészterszálakat pamuttal is lehet keverni. Gyakran használnak ilyen keveréket ruhák, ágyneműk, szőnyegek készítésére, valamint paplanok és ágytakarók bélelésére.
Az emberek különböző mértékben viselik el a szintetikus anyagokat, illetve a szintetikus-természetes anyagkeverékeket. Néhányan például a poliészterszálak egyes festékeire érzékenyek. A „könnyen kezelhető”, „gyűrődésmentes”, illetve „vasalást nem igényel” címkével ellátott pamut vagy pamutkeverék termékek formaldehiddel kezeltek, egy olyan vegyszerrel, ami néhány embernél bőrirritációt vált ki.
Szegesek, gombok, zipzárak, patentok
Még ha mindenre odafigyelve, sikerült is elkerülni olyan ruhák vagy ágynemű vásárlását, amelyre érzékenyek lehetünk, olyan hétköznapi dolog, mint egy durvább elvarrás vagy ruhaszél is irritálhatja az ekcémás beteget és reakciót válthat ki. Ugyanígy lehet kiváltó ok egy szabadon álló fém patent, gomb vagy zipzár a ruhánkon vagy az ágyneműn. Kedveltek a patentok a kisgyermekek ruháin, ügyelni kell azonban arra, hogy úgy helyezzük el őket, hogy ne kerüljenek közvetlen kapcsolatba a kisbaba bőrével.
A ruhák mosása és szárítása
A színes pamutruhákat és ágyneműket első használat előtt ki kell mosni, hogy eltávolítsunk minden lehetséges irritáló anyagot, például festékszemcséket. Sokféle mosószer van forgalomban érzékeny bőrűek számára.
Legjobb, ha a ruhákat nem szárítjuk a lakásban. Ez nagymértékben megnöveli a levegő páratartalmát és elősegíti a poratkák szaporodását és a penészesedést. Ha nem tudjuk a lakáson kívül megoldani a szárítást, válasszunk olyan helyiséget, amelyikben kevés kárpitozott bútor van, az ablakot tartsuk nyitva, a többi helyiségbe vezető ajtót pedig szigorúan zárva. Jobb, ha a ruhákat a szabadban szárítjuk, vagy szárítógépben, amely a szabadba szellőzik. Vannak, akik a szárítógépekben használt kondicionáló illatanyagára érzékenyek.
Folteltávolítók
A folteltávolító termékek rendszerint triklór-etánt tartalmaznak, olyan oldószert, amely sokféle készítményben megtalálható, például néhány lefestő folyadékban is. Ez az erős szagú oldószer gyorsan elpárolog, és a légúti allergiában szenvedőknél tüsszögést, illetve szorító érzést válthat ki a mellkasban.
Ruhák és cipők tárolása
Ne hagyjunk, elöl ruhákat a hálószobában, mert beporosodnak, és ne tegyük el ruháinkat és cipőinket nedvesen! Megkönnyíti a légáramlást és visszaszorítja az atkák számát és a penészesedést, ha ruháinkat nem polcokon, hanem inkább vállfán tároljuk.
A textil ruhatárolókat alaposan kell szellőztetni és – a szoba porosságától függően – körülbelül havonta ki kell mosni. A beépített szekrények ajtóit tartsuk szorosan zárva! Kerüljük a nyitott ruhasíneket és polcokat! A használaton kívüli ruhákat meg kell szárítani, és légáteresztő műanyag tárolókba kell elpakolni, különösen, ha az ágyneműtartókban vagy az ágy alatt kívánjuk raktározni őket.
A vegytisztítás gőzei
Természetes molyirtók
A különböző növényeknek jóval enyhébb és kellemesebb az illata, és a legtöbb allergiás beteg jól viseli őket. Kerüljük azonban azokat, amelyek kedvezőtlen reakciót váltanak ki. Próbálkozhatunk kis zacskókban cédrus (Cedrus) forgácsok, szárított levendulavirág (Levendula), szárított rozmaring (Rosmarinus) és abruta istenfa (Artemisia abrotanum) felakasztásával a ruhásszekrényben, illetve elhelyezésével a ruhák között.
Ha ezek a természetes anyagok nem riasztják el hatékonyan a molyokat, az egyetlen lehetőség a molylabdacsok elkerülésére, hogy minden használat után kimossuk és alaposan megszárítjuk a ruhánkat, használaton kívül pedig mindig jól záródó műanyag zsákokban tároljuk.