Dübelfuratok betömésem, kampók felszerelése, akkus csavarbehajtó
Dübelfuratok betömése
1. lépés
Ha a dübelfurat rossz helyre került, vagy túl nagyra sikerült és nem tartja meg a dübelt, a furatot egyszerűen újra be lehet tömni. Erre legjobb a gipsz vagy valamilyen gipsz alapú töltőanyag. Ezekkel az anyagokkal nagyon kényelmes a munka, mert kikeverés után nem keményednek meg túl gyorsan és így tovább maradnak felhasználható állapotban. Mindig a gipszet adagoljuk a vízhez – sohasem fordítva.
2. lépés
Nyers vakolt falaknál a dübelfuratok betömésére használt masszát a vakolat struktúrájához is igazíthatjuk. Legtöbbször elég, ha némi homokot adunk a gipszhez, ezzel már jól megközelíthető az átlagos vakolat struktúrája. Cement adagolásával szilárdabbá tehetjük a töltőmasszát. A cement megkötése után kezdhetjük az újbóli fúrást.
3. lépés
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Szerszámok karbantartása festés után
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha a dübelfurat túl nagyra sikerült, töltsük ki azt töltőmasszával és a dübelt egyszerűen nyomjuk bele a még lágy masszába. A kitöltés előtt azonban a lyuk belsejét kissé be kell nedvesíteni. Így a töltőmassza jól hozzáköt a falhoz és biztosan megtartja a dübelt.
Kampók felszerelése
1. lépés
A fúrást igénylő többi feladathoz hasonlóan pontos eredményre itt is csak akkor számíthatunk, ha a furatok helyét gondosan kijelöljük. Ellenőrizzük vízmértékkel a furathelyek magasságát és még egyszer mérjük le a furatok helyzetét és egymástól való távolságát. Mindig sokkal kisebb fáradsággal jár, ha a furathelyek pontos meghatározásához esetleg szükséges korrekciót még a fúrás előtt elvégezzük.
2. lépés
Ha falra vagy mennyezetre akarunk kampókat felszerelni, ügyeljünk arra, hogy a csavarok és a dübelek a kampók rendeltetésével összhangban legyenek. A mennyezetre legtöbbször nehéz lámpákat függesztünk. Ne válasszunk ezért túl kis dübeleket és csavarokat. Kisebb kampók téglafalba erősítéséhez általában megfelelők a 10-es dübelek.
3. lépés
Különösen gyorsan és kis erőkifejtéssel be lehet csavarni a csavarokat a dübelekbe vagy az anyagokban előfúrt furatokba, ha akkus csavarbehajtót használunk. Ezekkel a készülékekkel szűk helyeken, nehezen hozzáférhető sarkokban is becsavarhatjuk a csavarokat. A praktikus, egykezes kezelés még távoli helyeket is jól megközelíthetővé tesz.
Csavarozás akkus csavarbehajtóval
1. lépés
Az akkus csavarbehajtóval különösen a kisebb és közepes méretű csavarok húzhatók meg és oldhatók nagyon könnyen. A különböző típusú, például hasított fejű vagy kereszthornyos csavarokhoz különböző csavarhúzóbetétek állnak rendelkezésre. Mindig a megfelelő méretű betétet használjuk, nehogy a csavar hornya megsérüljön.
2. lépés
A csavarhúzóbetétet egyszerű kicserélni, azt mindössze ki kell húzni a befogóhüvelyből és már be is dugható az új betét. A legtöbb típushoz olyan csavarhúzóbetétek is vannak, amelyek egyik vége hornyos, a másik vége kereszthornyos csavarokhoz alkalmas.
3. lépés
A változtatható forgatónyomatékot először mindig a legkisebb meghúzási értékre állítsuk be, nehogy a csavar menete az akkus csavarbehajtó heves indítása következtében megszakadjon. Amikor ez már nem elegendő, működésbe lép a csúszó-tengelykapcsoló. Ekkor kapcsoljunk át a következő, nagyobb fokozatra.
4. lépés
A szaküzletekben nagyobb méretű és más típusú csavarokhoz való csavarozó gépeket is lehet kapni. Az ezekhez való speciális betétek, pl. belső kulcsnyílású betétek széles választéka az ilyen gépeket az összes szóba jöhető területen, univerzálisan alkalmazhatóvá teszi. Az ilyen speciális betétekkel bármilyen szokásosan előforduló munka elvégezhető. Különösen nagy haszonnal alkalmazhatók ezek a gépek, ha nehezen hozzáférhető helyeken kell csavart behajtani.
5. lépés
Sok készüléknek további hasznos tartozékai is vannak. Nagyon célszerű például a markolatba beépített vízmérték. Ez lehetővé teszi az akkus csavarbehajtó pontos vezetését és így megkönnyíti a csavar egyenes becsavarását. A nagyobb méretű típusoknál a csavarhúzóbetéteket a fúrógépekhez hasonlóan, a tokmányban kell kicserélni.
6. lépés
Az akkus csavarhúzók a forgásirány átváltására vagy beállítására szolgáló kapcsolóval vannak felszerelve, ezzel a forgásirány bármikor megváltoztatható. A legtöbb típusnál üresjárati állás is kapcsolható, amit például a csavarhúzóbetétek cseréjekor vagy az akku feltöltése alatt lehet használni.
7. lépés
Mind a nagy, mind a kis csavarbehajtók egyaránt alkalmasak az összes szokásos csavaralak, így a kereszthornyos, hasított fejű és a belső kulcsnyílású csavarfajtához. A különböző fejformák, például a süllyesztett-, lencse- vagy hengeres fejű változatok sem jelentenek akadályt. A kereszthoronyba a csavarhúzó különösen erősen bele tud kapaszkodni, ezért az ilyen csavarok ideálisak, ha meghúzásukhoz és oldásukhoz csavarbehajtó gépeket akarunk használni. A forgatónyomaték igényeknek megfelelő megválasztásával az akkus csavarbehajtókat különböző csavarokhoz és anyagokhoz be lehet állítani.