Napellenzők és tartozékaik
A közforgalmú járda fölé kerülő napellenzőt olyan magasan kell elhelyezni, hogy az a járókelőket ne akadályozza. Saját telkünkön a magasságot tetszés szerint választhatjuk meg.
Különösen fontos a leeresztett napellenző kinyúlása, azaz a függőleges felerősítő felület és az alsó henger közti távolság. Egy tapasztalati szabály szerint a kinyúlás a keretmagasság fele plusz 20 cm; ha tehát a keret magassága 2 m, a minimális kinyúlás 120 cm lenne.
Napellenzők fajtái
Különböző rendszerű napellenzők ismeretesek, például a fix karos (ez a legegyszerűbb kivitel), könyökkaros vagy csúszókaros rendszerek. Az utóbbi két kivitelnél a napellenzőt még viszonylata erős szélben is ki lehet nyitni. A fenti három szerkezeten kívül még további konstrukciókat is kifejlesztettek, a megfelelő célra ezek bármelyike ajánlható. A fém alkatrészek alumíniumból, valamint horganyozott vagy műanyaggal bevont acélból készülnek. A napellenző élettartama a fémrészek minőségétől is függ, ezért csak jó anyagokat vásároljunk.
Napellenző méretezése
A napellenzők bevonására manapság időjárásálló és színtartó, műszálból szőtt, kifejezetten erre a célra gyártott ponyvákat használnak, amelyek sokféle színben és mintázatban kaphatók. A napellenzőket fém vagy fa ablakkeretekre egyaránt fel lehet szerelni. Szélességüket ilyenkor a keret határozza meg. Ha a ház falára vannak felerősítve, szélességi méretük tágabb határok között változhat. Amikor napellenzőt rendelünk, annak szélessége mellett azt is meg kell adnunk, hogy a felerősítésre választott felület anyaga fa, fém vagy falazat-e.
A szélesség meghatározásakor a keret mindkét oldalán 15-20 cm ráhagyást vegyünk figyelembe. Meg kell adnunk az ellenző minimális kinyúlását is. A falra szerelésnek az az előnye, hogy a napellenző kétoldalt az üvegfelületnél tovább érhet, így a ferdén beeső nap sugarak ellen is védelmet nyújt. Napellenzők számára különféle működtető szerkezetet lehet kapni: automatikus, rugós göngyölítő hengerek, esetleg fékkel is ellátva; kézi karos hajtások, automatikus fékkel, és vannak villamos motoros szerkezetek is.
Kinyúlás
A kinyúlás méretére a ponyva hosszának meghatározásához van szükség. A kinyúlás a fal és a leeresztett napellenző alsó hengere közti távolság. A kinyúlás méretét úgy határozzuk meg, hogy az ablak magasságát elosztjuk kettővel, az eredményhez 20 cm-t hozzáadunk, majd a kapott értéket a következő kerek tízes számra felkerekítjük.
Példa: Az ablakkeret magassága 179 cm. Ezt osztva 2-vel = 89,5 cm. Adjunk ehhez hozzá 20 cm-t, az eredmény 109,5 cm. A kinyúlás tehát kerekítés után 110 cm.
Napellenző-rendszerek
1. Könyökkaros napellenző
Könyökkaros napellenzővel még nagy teraszok is könnyen árnyékolhatok. A rendszer helyigénye aránylag kicsi. A könyökkaros napellenző tartókarjai a ponyva felgöngyölítésekor könyökszerűen összecsukódnak.
A tetszetős napvédő tető hajlásszöge a vízszintestől a függőlegesig bármekkora lehet, így minden napálláshoz hozzáilleszthető. A könyökkaros napellenzőt fodros rolóval is ki lehet egészíteni. Ez a ponyvával együtt kitolódó alsó csőben helyezkedik el és hatásos védelmet nyújt, ha a Nap alacsonyan áll. Laposan érkező napsugarak ellen azonban másféle napellenzőkkel is védekezhetünk. Ilyen például a kétrészes felületű napellenző. Ennél a tulajdonképpeni napellenzőre meredek szögben további könyökkarokat erősítünk, ezek a ponyvát tovább húzzák lefelé.
2. Tokos napellenző
Ez az árnyékoló mind szerkezetét, mind működését tekintve tulajdonképpen könyökkaros napellenző.
Az alapvető eltérésre már neve is utal: az egész napellenző, technikájával és anyagával együtt egy tokban helyezkedik el. Vannak szögletes, kerek és ovális tokos, fodorral vagy fodros rolóval kiegészített tokos napellenzők. Amikor arról van szó, hogy minél kevesebb nehézséggel, de utólag kell egy napernyőt felszerelni, a leggyakrabban ezt a fajtát választják.
3. Ollókaros napellenző
Ez a típus különösen nagy ki-nyúlást tesz lehetővé, a faltól számított befedett terület tehát alátámasztás nélkül is igen nagy lehet.
Ha több, vezetőgörgőkkel is ellátott, erősített ollókart alkalmazunk, akkor az ilyen tetőket még eső elleni védelem céljára is használhatjuk. Ollókaros napellenzőket elsősorban szállodáknál, éttermeknél és kávéházaknál alkalmaznak.
4. Billenőkaros napellenző
A billenőkaros napellenzők univerzálisan használhatók.
Erkélyre és loggiára éppúgy megfelelnek, mint egész homlokzatok árnyékolására. Igényesen formatervezett kivitelük minden homlokzatra jól illik, sokszor még önálló díszítőelemként is alkalmazzák.
5. Billenőkaros roló
A billenőkaros napellenzőnek van egy kistestvére, a billenőkaros roló. Ez átmenetet képez a vászonroló és a napellenző között: a roló állítható magasságú felső része az ablakkal párhuzamos vagyis függőleges marad, alsó része viszont a billenőkarok segítségével kihajtható.
6. Külső roló
Ha a kihajtható billenőkart is elhagyjuk, a függőleges napellenző külső rolóvá egyszerűsödik. Leeresztéskor az árnyékoló vászon a feszített huzalos oldalsó vezetékekben vagy vezetősínekben fut – ez egyúttal a szélerő ellen is biztosít.
7. Buraárnyékoló
A buraárnyékolók formagazdagsága különösen lenyűgöző. Üzletek portáljánál reklámhordozóként és a figyelem felkeltésére is gyakran alkalmazzák ezeket, de privát környezetben is sokszor megtalálhatók. Legyen a vázuk merev vagy összecsukható, készüljön bevonatuk textíliából vagy fényes fóliából – a buraárnyékolók mindig mutatósak.
Napellenzők télikertekhez
Kifejezetten a különféle üvegezett épületrészekhez fejlesztették ki a télikert-napellenzőket. Vezetősínekben futnak és rendszerint ellenhúzó feszítőrendszerrel vannak ellátva, ami arról gondoskodik, hogy az árnyékoló ponyva a fel- és lehúzás közben is mindig feszes maradjon. Ilyen feszítőrendszert vízszintes vagy kombinált, vízszintes/függőleges mozgatásnál is célszerű alkalmazni.
Ha a tető elég ferde, ellenhúzás nélküli, szános napellenzőt is alkalmazhatunk. Ez szintén két vezetősínben fut, leeresztéskor saját tömege húzza le.
Minden napellenzőre elmondható:
Az anyagok és minták választéka szinte korlátlan! Választhatunk széles vagy keskeny, hosszanti vagy keresztcsíkozást, hullámos vagy kockás, léggömbös vagy mackós mintázatot, pasztell, fedett vagy élénk árnyalatot, divatszíneket vagy hagyományos színeket egyaránt. A napellenzők anyagminősége is sokféle lehet.
Van például színes fonalból szőtt, tartós impregnálással ellátott, 300 g/m2 tömegű műszálszövet- vagy PVC-bevonatos üvegszálból készített, áttetsző és nehezen gyulladó üvegszálas szövet. PVC-vel bevont textíliák vagy lakkozott fóliák között is válogathatunk. A napellenzők szerkezeti elemei jó minőségű, tartós anyagokból, például alumíniumból készülnek, ezeket színben az árnyékoló anyagokhoz lehet illeszteni.