A burkolatok csoportosítása
Az épületek burkolatai többféleképpen is csoportosíthatók, pl. rendeltetésük, anyaguk, jellegük (hideg, félmeleg, meleg), készítési módjuk (aljzatra fektetve, öntve, szerelve, függesztve) szerint. Miután egy burkolat kiválasztásakor főként azt kell mérlegelni, hogy az adott cél eléréséhez milyen anyag a legmegfelelőbb, ezért a következőkben rendeltetésük és anyaguk alapján csoportosítva ismertetjük a padlóburkolatokat.
A burkolatok csoportosítása rendeltetésük szerint
Az épületek belső burkolataival szemben támasztott követelményeket elsősorban az határozza meg, hogy a burkolat hová kerül, azaz hová építik be, és a használat során milyen igénybevételek érik a felületét. A választott burkolat fajtája, anyaga és a szerkezeti kialakítása az épületekben, ül. helyiségekben folyó technológiából eredő, a burkolatot érő vegyi, mechanikai, hőmérsékleti eredetű igénybevételektől, valamint az épület és a helyiség funkciójából adódó egyéb szempontoktól (hang-és hőszigetelés stb.) függ.
Az épületek főbb csoportjai:
- lakó- és pihenőépületek,
- középületek,
- ipari épületek,
- mezőgazdasági épületek,
- különleges igénybevételű épületek.
Cikksorozatunk elsődlegesen a lakó- és a pihenő-, valamint a középületek vízszintes és függőleges burkolataival foglalkozik, az ipari és egyéb különleges célú burkolatokat csak érintőlegesen említjük. Az alkalmazástechnológia természetesen hasonló az ipari és a mezőgazdasági, valamint a különleges célú épületeknél is.
A burkolatok csoportosítása anyagaik szerint
A padozat, a fal-, és a mennyezetburkolatok tulajdonságait – a szerkezeti kialakítás és a készítési mód mellett – alapvetően a felhasznált anyagok jellemző tulajdonságai befolyásolják. A burkolatok anyagaik szerint az anyag fajtája (kő, kerámia, műanyag stb.) és az anyag fizikai jellemzői (rugalmas, lágy, kemény stb.) alapján csoportosíthatók. Cikksorozatunk a továbbiakban a padló-, a fal- és a mennyezetburkolatokkal foglalkozik, anyagaik alapján, a következők szerint csoportosítva azokat:
Cementkötésű burkolatok:
- egyrétegű beton,
- összetett rétegű beton,
- keményzúzalékos beton,
- cementsimítás,
- cementlap,
- magnezit-esztrich padló.
Természetes kő anyagú burkolatok:
- idomtalan kőlap,
- idomított kő, kőlap.
- Égetett anyagú burkolatok:
- finomkerámia lap,
- kőanyag lap,
- keramitlap,
- tégla.
Növényi eredetű burkolatok:
- fa anyagú burkolat,
- fa és rostos anyagú táblásított fakocka burkolat.
Gumi- és PVC-burkolatok:
- gumilemez,
- gumilap,
- PVC-lemez,
- PVC-lap,
- linóleum.
Szövetszerű (textília) burkolatok:
- szőnyegpadló,
- falkárpit.
Műgyanta és műanyag kötésű burkolatok:
- epoxigyanta burkolat,
- poliészter-gyanta burkolat,
- poliuretán-gyanta burkolat,
- fenol-formaldehid burkolat,
- epoxi-poliuretán burkolat,
- akril-kopolimer burkolat.
Gipszkötésű burkolatok:
- elemes mennyezet- és falburkolat,
- profilok, idomok
Bitumenkötésű padlóburkolatok:
- öntött aszfalt.
Az előzőekben felsorolt anyagokból készített padlóburkolatok lehetnek:
- melegpadlók,
- félmeleg padlók,
- hidegpadlók.
A melegpadlók közé tartoznak a fa- és a szőnyegpadlók. Félmeleg padlók a gumi-, a magnezit, a PVC padlók. A hidegpadlók közé sorolhatók a szervetlen anyagú és a műanyag kötésű burkolatok. Ez az osztályozás szakmailag ugyan ma is elfogadott, de a funkció és a helyiség fűtésének figyelembe vételével némi módosítás előfordulhat. Az olyan helyiségek padlóburkolatai, ahol a burkolat alatt padlófűtés van – a felületi anyaguk fajtájától függetlenül – a melegburkolatok közé tartoznak.
2.16. ábra. Szilárd födémre vagy aljzatra helyezett hidegburkolatú padozati réteg felépítése 1 kiegyenlítő réteg, 2 fólia, 3 teherhordó hang- és hőszigetelés, 4 üzemi víz elleni szigetelés, 5 polifoam réteg, 6 aljzatbeton, 7 padlóburkolat, 8 vízorros falburkolat.
2.17. ábra. Szilárd födémre kerülő melegburkolat rétegfelépítése. 1 födém, 2 kiegyenlítő réteg, 3 fólia, 4 hő- és hangszigetelő réteg, 5 védőfólia, 6 kitöltő kemény (táblás) hőszigetelés, 7 párna, 8 dilatációs lemez, 9 vakpadló, 10 szegezett parketta, 11 szegély.