A szőnyegpadlók fektetése
A szőnyegpadlók aljzata lehet aljzatbeton, esztrich, BETONYP, gipszkarton, faforgács lap és bármilyen meglévő szigetelt és jó állapotú régi burkolat. Ha az aljzat nem felel meg, aljzatkiegyenlítővel kell azt fektetésre alkalmassá tenni.
A fogadó aljzatoknak a szőnyegpadlókkal támasztott követelményeken túl a következőknek kell megfelelniük:
- ragasztott technika esetén megfelelő tapadó felületet biztosítson,
- feszített rögzítés esetén a rögzítést tegye lehetővé,
- ha csak „terítik” a szőnyegpadlót, akkor a közlekedés biztonságát, (felpúposodás, a szélek egyenessége stb.) kell szem előtt tartani.
A szőnyegpadló falhoz csatlakozásának vonalát műanyagból vagy fából készült falszegéllyel kell letakarni. A műanyag falszegély L-szelvényű, rugalmas PVC profil, de megfelel a parkettához használatos székléc is. A nyers lécet ajánlatos viasszal beereszteni vagy belakkozni. Faszegélyek él tompítással, felületcsiszolással és beeresztéssel vagy lakkozással házilag is készíthetők vagy készíttethetők, 1,8-2,2 cm vastag, 4-6 cm széles lécekből.
Szőnyegpadlóval burkolt helyiségek közötti ajtóknál a küszöb felesleges, a szélek csatlakozási vonalát azonban célszerű letakarni vagy lefogni. Erre a célra alkalmas sima vagy hosszbordás küszöbsín. Eltérő anyagú és vastagságú burkolatok elkerülhetetlen szintkülönbségének áthidalására és a szőnyegszél lefogására különleges széllezáró profilok készülnek.
A szőnyegpadló ragasztására többféle, eltérő tulajdonságú ragasztó is jól használható. Legcélszerűbbek az ún. egyoldalas ragasztók, mert az ún. kétoldalas ragasztókkal nehezebb bánni. Ilyenek a MAPEI: Aguacol T, Adesilex F 57 és F 34 Rolloll, Remogum, Mapefix, valamint a MUREXIN: DK 44, DK 98, DK 3 8 szőnyegpadló ragasztók. A szőnyegpadlók fektetése (ragasztott, feszített és terített) akkor kezdhető meg egy új épületben, ha annak tetőzete már elkészült és a belső falak felülete nemcsak vakolt, hanem a burkolandó helyiségben elkészült a falfestés, illetve tapétázás, a nyílászárók üvegezése, mázolása is.
Az aljzat és a burkolandó helyiség léghőmérséklete tekintetében ugyanaz érvényes, mint a műanyag lemezzel való burkolásnál. A szőnyeget, a ragasztót, a műanyag falszegélyt a burkolás megkezdése előtt legalább 2 napig szobahőmérsékleten kell tárolni.
Fektetési vázlat
Bármilyen eljárással is fektetjük a szőnyegpadlót, célszerű fektetési vázlatot készíteni, és nem is csak a kivitelezés megkezdése, hanem még a burkolóanyag megvásárlása előtt. Különösen hasznos lehet a vázlat, ha nem derékszögű falakkal határolt helyiségek, és ha fülkét, kiszögelléseket is magába foglaló helyiséget, vagy lépcsőt kell burkolni. A tekercs szélességét és a fektetés irányát úgy válasszuk meg, hogy lehetőleg ne kelljen a felületen toldani, de ha elkerülhetetlen, akkor az olyan helyre kerüljön, ahol nem lesz szem előtt (pl. bútor takarásába). Mintás szőnyeg toldásánál ügyeljünk a minta folytatólagosságára.
A legegyszerűbb a ragasztott burkolás
A laza elterítés csak a műanyaghab és a jutaszövet-hátoldalú szőnyegpadlónál alkalmazható. A műanyaghab tapad az aljzatra, így a szőnyeg nem csúszik, nem gyűrődik, a jutaszövet-hátoldal is jó felfekvést, gyűrődésmentességet biztosít. Jó, ha tudjuk a szabáskor, hogy a viszkózát tartalmazó szőnyegpadlók (pl. egyes szőtt velúrok) hajlamosak a kezdeti zsugorodásra, emiatt 2-3 cm-rel nagyobbra kell szabni a burkolatot a végleges méretnél. Jó tudni azt is, hogy a buklé szőnyeg vágott széle bomlik, ezért nem ajánlatos szegetlenül elteríteni, nagyobb textilüzletekben géppel körülhurkoltathatjuk.
Ha azonban ez nem lehetséges, hagyományos módon, szegőszalaggal is eldolgozható, amely vagy kézzel, vagy ipari varrógéppel varrható fel, háztartási varrógéppel nem. Egyszerűen használható a korszerű, ragasztós szegőszalag, amely rávasalható a szőnyeg szélére. Felcsatlakozásnál falszegéllyel, ajtónyílásnál küszöbsínnel takarjuk, illetve rögzítsük a szőnyegszélt.
Lakásokban rendszerint ragasztással, teljes felületén rögzítik a szőnyegpadlót, de a fektetési vázlatot ekkor is érdemes elkészíteni. Az aljzat előkészítése után göngyölítsük ki a szőnyeget a tekercsből, és szabjuk ki a helyiség alakja szerint. Az esetleges toldáshoz a hosszoldalakat fektessük egymásra 5-8 cm átfedéssel. Figyeljünk arra, hogy a toldandó tekercsek száliránya egyezzék meg egymással! Ezután göngyölítsük fel legalább a szőnyeg felét, hogy alá kenhessük a ragasztót, amit széles karmozdulatokkal, fogazott lehúzó segítségével kell elteríteni.
4.131. ábra. Szőnyegpadló toldása a) vágás acélvonalzó mellett, b) toldások ragasztása.
Mindig csak akkora területet vonjunk be egyszerre ragasztóval, amekkorára a szőnyeget a ragasztó „nyitott” ideje alatt el tudjuk teríteni. A szőnyegnek addig kell rákerülnie a ragasztóra, amíg az még nedves, de már „húz”. A ragasztó alkalmasságáról tapintással győződhetünk meg. Göngyölítés közben és a kifektetés után simító mozdulatokkal egyengessük el a ráncokat, és erősen nyomjuk rá a szőnyeget a ragasztóra. Ne feszítsük meg, de ne is hagyjunk benne hullámot vagy hólyagot. Ez az ún. egyoldalas ragasztás menete.
4.132. ábra. A szőnyegpadlókat a ragasztás, illetve a helyszíni beépítés után kell beszabni.
Az oldószeres ragasztó gyorsabban szárad és erősebben tapad, mint a diszperziós ragasztó, ezért kevésbé ajánlható „házilagos” munkához, mert kevés a lehetőség az igazításra, különösen, ha már mind az aljzatot, mind a szőnyeg hátoldalát bekentük a ragasztóval. Emellett minden oldószeres ragasztó tűzveszélyes, felszabaduló gőzük ingerli a nyálkahártyát, ami miatt a ragasztást célszerű nyitott ablak mellett végezni. A következő lépésben göngyölítsük fel a szőnyeg többi részét a már leragasztott részig, és a szükséges számú szakaszban folytassuk a ragasztást.
Vigyázzunk azonban arra, hogy a ragasztás folytonos legyen. Toldásnál csak úgy tudjuk a szőnyegszéleket hézagmentesen illeszteni, ha egyszerre vágjuk át mindkettőt. A ragasztósávba nyomjuk bele az átfedett szőnyegszéleket, majd a vágókéssel erőteljes mozdulattal vágjuk át a rétegeket a vágásvonalra fektetett fémvonalzó mellett. Ezután emeljük meg a felső szőnyegszélt, tépjük fel az alatta levő, levágott csíkot, és nyomjuk ennek a helyére az előzőleg megemelt szőnyegszélt.
4.133. ábra. A terített szőnyegpadló nem mozdul el, ha a faltőnél a fal sarkát és a szőnyeg élét vékonyan (ecsettel) beragasztva a szőnyeget körben rögzítjük.
A szőnyeg a ragasztó 3 napos szilárdulása után vehető használatba. Kétoldalas ragasztás esetén a ragasztót mind a szőnyeg hátoldalára, mind az aljzatra fel kell hordani, a szőnyegre azonban már egy nappal előbb. Emiatt is bonyolultabb az egyoldalas ragasztásnál, hiszen a bekent, nagy méretű szőnyeget egy napig tárolni kell, és lehetőleg nem a burkolás helyén. Ezután oda kell szállítani és a már ragasztóval bekent aljzatra egyszerre kell fektetni, hiszen feltekerni – a ragasztós hátoldal miatt – már lehetetlen.
4.134. ábra. Szőnyegpadló toldóléce küszöbnél vagy burkolatváltásnál, élragasztással.
Ha a szőnyegpadló és a fal csatlakozását műanyag falszegéllyel takarjuk le, még a szőnyegpadló elhelyezése előtt tisztítsuk meg a falat a tapétától vagy a falfestéktől egészen a vakolatig. A ragasztóval csak a szegély falra kerülő részét kell bekenni, és némi várakozás után nyomjuk a vakolathoz, úgy, hogy a takaróelem másik része egyenletesen feküdjön a szőnyegen. A sarkoknál hajlítsuk be, és a szőnyegen oldalából vágjuk ki ollóval a felesleges részt, a hézagmentes illeszkedés érdekében ne egyszerre, hanem fokozatosan végezzük.
A széklécet a legegyszerűbb, ha az aljzatbetonba (betonozáskor) behelyezett fabetétekhez szögezzük, de a szegélylécet a falra is lehet csavarozni. A keményfa szegélyléc falra csavarozásához a csavarbetéteket még a szőnyegpadló ragasztása előtt be kell fúrni a falba. Állítsuk fel a léceket a szőnyeg vastagságának megfelelő alátétekre, vágjuk össze a csatlakozó felületeket és számozzuk hátoldalukon, az elhelyezési sorrendnek megfelelően. Fúrjunk lyukat fúrógéppel a falba a lécen át és üssük bele kalapáccsal a csavarbetétet. A szegélylécek felületét az elhelyezés előtt kezelni kell és a szőnyegpadló felragasztása után 2-3 nappal csavarozhatok fel.
4.135. ábra. Elemes szőnyegpadló burkolat a) ragasztva, b) tépőzáras (Tac Fast) szélragasztással. A szalag „B” szelvényét a burkolati terv alapján, előre kell az aljzatra ragasztani.
A feszített szőnyegpadló-burkolatok egyenletes, sima aljzatra készíthetők. A feszítéshez szükséges körmös alátéteket a helyiség kerülete mentén – az aljzattal azonos síkban – ragasztással vagy dübelezéssel kell az aljzathoz rögzíteni. A körmös léc okozta szintkülönbség az aljzatra terített ipari filccel vagy hasonló alapszövettel egyenlíthető ki.
A szőnyeg méretre szabása után előbb hosszirányban, majd a keresztirányban előfeszítik, ezt követi a hossz-és keresztoldali feszítés, amihez kézi, illetve térdfeszítőt használnak. A végleges beállítást a körmös alátétek során végighaladva végzik. A feszítési iránynak a merőlegestől kissé mindig el kell térnie ahhoz, hogy valóban „feszes” legyen a szőnyeg. A toldásokhoz speciális körmös- vagy ragasztószalag használható.
4.136. ábra. Feszített rögzítésű szőnyegpadló és faltő kapcsolata 1 szőnyegpadló, 2 szöges léc, 3 magnezit járóréteg, 4 magnezit kiegyenlítő réteg, 5 aljzatbeton, 6 fólia, 7 hőszigetelés, 8 dilatáció.
A feszített szőnyegpadlók előnye, hogy gyorsan, könnyen cserélhetők, hátrányuk azonban, hogy az első burkolat – a kiegészítő szerelvények miatt – drágább, mint például a ragasztott burkolat. Ez a többletköltség viszont már az első cserénél megtérül. A terített szőnyeg rögzítés nélkül kerül az aljzatra, legfeljebb szegélylécek segítik a megfelelő helyzetet. Mivel a szőnyeg könnyen gyűrődik, ez a módszer csak kis igénybevételű helyiségekben használható, középületekben pedig – a balesetveszélyesség miatt – tilos alkalmazni!
Terített szőnyegpadlónál toldás nem lehetséges, átjáróknál és ajtóknál pedig feltétlenül szükséges a közlekedés biztonsága érdekében a küszöb vagy szorítóléc, esetleg a feszítésnél használatos körmös alátét készítése, ill. használata. Ha a toldás elkerülhetetlen, akkor az anyagot legalább a beépítés előtt 1 nappal toldjuk meg, úgy, hogy a toldási vágást – a ragasztott eljáráshoz hasonlóan – vágjuk össze és vékony üvegszövet fátyollal, a hátoldalon vissza-fordítottan ragasszuk össze. A legújabb fektetési mód, a Tac Fast eljárás, hasonló a feszített szőnyegpadló burkolat készítéséhez, a körmös alátétek helyett azonban speciális „tépőzárat” használnak az aljzat felületén.
4.137. ábra. Habalátétes terített szőnyegpadló és linóleumburkolat csatlakoztatása ajtóküszöbbel 1 szőnyegpadló, 2 habalátét, 3 linóleumburkolat, 4 kiegyenlítő esztrich, 5 aljzatbeton, 6 küszöbléc, 7 vakküszöb, 8 hőszigetelés, 9 dilatáció.
Burkolás elemes szőnyegekkel
A burkolat az általában 50×50 cm-es szőnyegelemek tompa ütközésű sorolásával (befeszítésével) készül. A kezdősor kivételével a lapokat sem külön-külön, sem együtt nem kell rögzíteni, mivel a szőnyegmodulok alsó része (alépítménye) viszonylag vastag és szilárd. Az alépítmények szoros egymáshoz, illetve falhoz illesztése garantálja a burkolat stabilitását.
Elemes padlószőnyeg készítésekor is alapkövetelmény a megfelelően sima és egyenletes aljzat. A munka megkezdésekor a helyiség egyik sarkától, mintegy 65-75 cm-re kell kitűzni a fektetés tengelyét. A tengely középpontjába kerüljön az első szőnyeglap, majd a tengelyek mentén, két irányban haladva kell elhelyezni a többi modult úgy, hogy a kerület mentén ne adódjon 20-25 cm-nél keskenyebb sáv.
A kezdő sort kétoldalt tapadó ragasztóval kell az aljzathoz rögzíteni. A burkolatkészítés az utolsó darabok beszabásával, az elhagyott szélső mezők burkolásával fejeződik be. A kiosztást célszerű úgy készíteni, hogy az egymásra merőleges falaknál se legyen a szabott szőnyeg 20-25 cm-nél keskenyebb. A szőnyegmodulok fektetését a hátoldalon lévő nyíl segíti, ha a fektetést eszerint végezzük, akkor homogén textúrájú burkolatot kapunk. Ha minden második táblát 90 fokkal – mindig azonos irányba – elfordítjuk, sakktábla-jellegű burkolatot kapunk.