Kerámia padlóburkolatok
Ez a több ezer éves burkolattípus az utolsó évtizedben óriási előnyre tett szert a többi burkolatok rovására. Kivitelezésük ugyan nagy szakmai gyakorlatot, szakszerű, pontos munkát igényel, ráadásul általában idő- és munkaigényesek, ám e hátrányok ellenére is megállapítható, hogy
- esztétikailag igen kedvező,
- műgyanta alapú ragasztóval és hézagoló habarccsal készítve vegyszerállósága kiváló,
- külső és belső terekben egyaránt használható (fagyálló),
- a mechanikai hatásokat jól viseli,
- kopási ellenállása igen jó,
- megfelelő szemszerkezetű anyagból készült (korund szemcsés) változata csúszásmentes,
- hibái gyorsan és viszonylag egyszerűen javíthatók,
- fertőtlenítése és tisztán tartása egyszerű.
A burkolat és az aljzat kapcsolata
A kerámia padlóburkolatok alatti fogadóbeton aljzatok anyagminősége a következő:
- cementhabarcs ágyazatba fektetett burkolatok alá,
- beltéren: C 8 minőségű,
- kültéren: C 10 minőségű,
- ragasztott burkolatok esetén:
- beltéren CIO minőség
- kültéren C 12 minőség.
Az aljzatok minimális rétegvastagsága:
- csak hordozó rétegként min. 6 cm.,
- padlófűtés esetén, úsztató rétegként:
- cementhabarcsba ágyazott burkolathoz min. 5-6 cm,
- ragasztott burkolathoz: 6-7 cm, úgy, hogy a teljes burkolati réteg és aljzat ragasztóval együtt nem lehet több 8-9 cm-nél. Ennek az az oka, hogy a vastagságnövekedés lassítja a hőleadást, és így a hőteljesítmény kisebb lesz.
Az aljzatbetonhoz használt adalékanyag nem tartalmazhat szerves anyagot, agyag-és iszaptartalma nem haladhatja meg a 3 térfogatszázalékot.
16-30 m2 közötti aljzatokat – a vasalt aljzatok kivételével – tágulási hézagokkal meg kell szakítani úgy, hogy ezek a teherhordó födém tágulási hézagaival is összhangban legyenek. A tágulási hézagot az aljzat teljes vastagságán át kell vezetni, és a hézagnak egyenesnek és ép élűnek kell lennie. A ragasztott kerámiaburkolatok alatti aljzatokat a végleges padlószinthez igazodva és a szükséges lejtésekkel kell kialakítani, majd felületére 20 mm vastag, Hsc 60-as minőségű vagy azzal megegyező szilárdságú, szennyeződésmentes cementhabarcs simítást kell készíteni.
Az aljzat akkor megfelelő, ha kellően szilárd, egyenletesen sima és sík felületű, por- és szennyeződésmentes, valamint felülete száraz.
A gyakorlatban a felsoroltak egyszerűen ellenőrizhetők:
- Az aljzat szilárdsága akkor megfelelő, ha enyhe kalapácsütögetésre nem porlik, nem válik fel, tiszta, csengő hangot ad, nem kong, és kemény tárggyal megkarcolva, porlódás nélküli fehér vonal marad vissza.
- A simaság akkor megfelelő, ha az aljzatra helyezett léc mindenütt felfekszik a felületre, az érintkezési vonalnál nem lehet átlátni, legfeljebb csak 1 mm-es rés mutatkozik.
- A felület megfelelően sík, ha a jellegzetes pontok (legmagasabb, legmélyebb) irányában fektetett egyenes léc az aljzatra úgy fekszik fel, hogy méterenként legfeljebb 1-2 mm-es rés látszik alatta.
- Az újonnan készült aljzat általában (normál, 20 °C körüli léghőmérséklet esetén) 4 hét után már kellően száraz. Ez azért fontos, mert a nedvesség (víz) a legtöbb ragasztó tapadóképességét és kötési folyamatát nagyon lerontja. Ragasztott burkolatok esetén az aljzat felülete csak szárazon, seprővel, illetve porszívózással tisztítható.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
4.41. ábra. Változatos hézagrajzú kerámiaburkolatok különféle alakú lapokból.
4.42. ábra. Kerámiaburkolat.
4.43.ábra. Kerámialapok csúszásgátló felületei a) süllyesztett mintázatú, b) kiemelt mintázatú.
4.44. ábra. Fogas lehúzó az ágyazó habarcs felhordásához.
4.45 ábra. Az egyenletes ragasztórétegen tökéletesen tapadó burkolat az időtállóság garanciája.
Padlóburkolatok
A padlóburkolatok – amint már az előzőekben említettük – cementhabarcsba ágyazva vagy ragasztva készíthetők. A padlóburkolatok lerakása előtt nem feledkezhetünk meg a szükséges tennivalókról.
- Meg kell vizsgálni az aljzat minőségét, ellenőrizni kell a szintezési pontokat (külső burkolatnál) vagy a szintezési vonalat, és ha hibát találunk, a szükséges simításokat el kell végezni.
- A burkolólapokat át kell válogatni, egyenként ellenőrizve azokat mérethelyesség és színárnyalat szerint, valamint, hogy a dobozon feltüntetett osztályba sorolás helyes-e?
Az aljzat előkészítését csak akkor szabad elkezdeni, ha a burkolat alatt húzódó gépészeti vezetékek elkészültek, és üzemképességüket ellenőriztük (vízvezeték nyomáspróba, lefolyóvezetékek kötéseinek ellenőrzése stb.). Az aljzat előkészítésekor az összefolyókat és a vezetékeket védeni kell a sérülésektől és az eltömődésektől. A belső válaszfalaknak, a lépcsőburkolatoknak és a szegélyeknek a burkolás előtt el kell készülniük, csak ezután kezdhető meg az aljzat előkészítése a burkoláshoz.
Az aljzat előkészítésekor először is le kell söpörni és vízzel meg kell locsolni a burkolandó felületet. A vízzel való locsolás az ágyazati réteg jobb tapadása miatt szükséges. Régebben készült aljzatbeton esetén a tisztítás utáni nedvesítést cementtejjel való locsolással kell végezni, ugyancsak a beton és az ágyazóhabarcs megfelelő tapadása érdekében. A cementtej 3 rész cement és 1 rész víz keverékéből készüljön. A burkolás megkezdése előtt meg kell tervezni a lapok kiosztását, ami a szegély- és a mintaképzésre, valamint a lapok közötti hézagszélesség megállapítására is vonatkozik.
Lehetőleg el kell kerülni keskeny burkolatcsíkok keletkezését. A keskeny csíkok nemcsak esztétikailag kifogásolhatók, hanem a lapok vágása jelentős többletmunkát igényel. A keskenyebb sávokat a nyitott hézagok méreteinek változtatásával általában elkerülhetjük. A hézagok szélessége 2-6 mm lehet, természetesen ez függ a lapok méretétől és a helyiség, ill. terület rendeltetésétől, valamint a lapok osztályba sorolásától. Első osztályú lapoknál elegendő a 3 mm-es, harmadosztályúaknál azonban 4-5 mm-es fugaméret is szükséges lehet az esetleges eltolódásokból adódó tömör hézagok kialakulásának megakadályozására. A padozatok készülhetnek vízszintes vagy lejtéssel kialakított felületekkel.
A vízszintes burkolat szintezése és a lerakás vízszint szerinti ellenőrzése talpas vízmérték segítségével igen egyszerű. Lejtéssel készülő burkolatok esetén azonban több dologra is figyelni kell a végleges szint meghatározásakor. A végleges szintet a burkolási felület legalacsonyabb és legmagasabb pontjain kell meghatározni. A szintezésnél ügyelni kell arra is, hogy az ágyazóhabarcs vastagsága minimum 15 mm, maximum 40 mm lehet. Ilyen nagy vastagságkülönbségek csak külső burkolás esetén vagy mosókonyháknál fordulhatnak elő, ha az aljzatok elkészítésekor a lejtést nem adták meg.
Habarcsba ágyazott burkolatok
A padlóburkolat lerakását a burkolási felület szintezésével kezdjük. Hagyományosan a szintezést földnedves ágyazó cementhabarcsra ideiglenesen lerakott szintjelző lapok segítségével végezzük el. Ezeket a szintjelző lapokat a lerakandó felület jellegzetes pontjain kell elhelyezni, és az alattuk levő cementhabarcsot gondosan kell tömöríteni. A tömörítést végezhetjük kőműveskanállal is, a lényeg, hogy az ágyazó cementhabarcs tömörségének olyannak kell lennie, hogy (szintezés után) alkalmas legyen a végleges habarcsszint vastagságának meghatározására. A szintjelző lapok egymástól való távolsága lehetőleg ne legyen több két méternél.
A szintezést a végleges padlószint figyelembevételével kell elvégezni, a burkolólapok ideiglenes felhasználásával. Ennek során a lapokat a szintezési pontokra helyezzük, és az ágyazóhabarcsot a kívánt szinthez szükséges vastagságban elterítjük. Ezután a burkolólapokat a szintezési pontokról leszedjük, és a beszintezett pontok között vezetősávokat készítünk, és az ágyazóhabarcs sávokat tömörítjük. A szintezést meg kell ismételni a habarcssávokon, hogy a szintezési pontok helyességét ellenőrizzük. A vezérsávok közötti mezőket a vezérsávokhoz képest általában 20 %-kal, tehát 3-4 mm-rel magasabbra kell feltölteni habarccsal, mert a tömörítés során ez a különbség eltűnik. A tömörítés végezhető kőműveskanál vagy lapát segítségével, döngöléssel, vagy burkolóléccel.
Ezután a sávmezőket a burkolóléc vízszintes, változó irányú mozgatásával szintre húzzák. Ahol a mezőben levő ágyazóhabarcs a vezérsávoknál magasabb, ott a felesleget el kell távolítani, le kell húzni, ahol pedig nem éri el a kívánt szintet, ott pótolni kell. A padlóburkolatok alá „földnedves” ágyazóhabarcs behelyezése szükséges, ez olyan habarcsot jelent, ami kézbe véve összenyomható, nem folyik és a keveréshez felhasznált vízmennyiséget megtartja.
A felhordott és elterített, lehúzott föld-nedves ágyazóhabarcsot a burkolólapok fektetése előtt cementtejjel (3 rész cement, 1 rész víz) meg kell locsolni, a locsolást a kezdő burkolatsoroknál kell kezdeni, és a meglocsolt felületen először a burkolat vezetősorát rakjuk le.
A munka során a következőkre kell figyelni :
- a vezetősor lapjai és a lábazati lapok közötti hézagok összhangban legyenek, egybeessenek,
- a vezetősorok derékszöget képezzenek,
- a burkolat lerakását mindig a bejárattal szembeni oldalon kell kezdeni, mert így elkerülhető a lerakott burkolat szilárdulás előtti terhelése,
- ha a burkolási terület nem derékszögű, akkor a hiányzó részeket megfelelő alakra szabott lapokkal ki kell pótolni.
A habarcságyba fektetett lapokat kalapácsnyéllel enyhén be kell döngölni, mert ha a burkolólapok vastagsága kissé eltér, a habarcsréteggel a különbségek kiegyenlíthetőek.
A vezetősorok lerakása után az előkészített mezők burkolását az alábbi sorrendben végezzük:
- a mező felületén lévő ágyazóhabarcs egy részét cementtejjel meglocsoljuk,
- megkezdjük a lapok lerakását a vezetősorok által meghatározott hézagosztást betartva.
- a hézagvonalak egyenletességét folyamatosan ellenőrizzük,
- a lerakott burkolat kívánt szintmagasságát kereszt- és hosszirányú mérésekkel ellenőrizzük,
- a derékszöghöz képest kimaradó szegélymenti sávoknál a hiányzó burkolatot beszabjuk.
- Az elkészített burkolattal kapcsolatos fontos tudnivalók:
- A lerakott burkolatra az ágyazóhabarcs kötése előtt még teherelosztó deszkákra sem ajánlatos rálépni. A burkolatot a lerakástól számítva legalább 48 óráig minden terheléstől védeni kell, az elkészített burkolatrészek lezárásával, esetleg pallóáthidalással. Közepes (16 °C) a hőmérséklet esetén a lerakás után 48 óra elteltével a habarcs eléri azt a szilárdságot, amely mellett a burkolat teherelosztással egy ember súlyát már elbírja.
- A frissen lerakott burkolatot locsolni kell, a burkolás utáni napon kezdve, napi két-három alkalommal.
Ragasztott burkolatok
Ragasztott padlóburkolat új és régi aljzatra egyaránt készíthető. Az új aljzat rétegfelépítése általában aljzatbetonból és simítórétegből áll, a régi aljzat rétegfelépítése ettől eltérő is lehet. Bizonyos feltételek teljesülése esetén a meglévő burkolat is képezheti az új burkolat aljzatát.
A padlóburkoló lapok lerakását ragasztásnál is megelőzi a szintezés ellenőrzése, azonban bizonyos szintezési hibák már nem egyenlíthetők ki az ágyazó-ragasztó anyaggal, mert a felhordható rétegvastagság egy bizonyos határt nem haladhat meg. Ragasztóanyagokból általában 2-3 mm vastagságú réteg hordható fel csak az aljzat felületére, nemcsak azért, mert az anyag szétterülése csak ennyit tesz lehetővé, hanem többletvastagság esetén a ragasztóanyag kötési hőjének aránytalan megnövekedése miatt roncsolódás, alakváltozás, illetve zsugorodás keletkezhet.
4.46. ábra. A ragasztóréteg szükséges vastagsága az aljzat egyenetlenségétől és a lapok nagyságától függ a) rossz megoldás, mert a vékony réteg miatt a lapok nem jól tapadnak, esetleg fel is válnak, b) a ragasztóréteg vastagsága akkor megfelelő, ha próbaragasztásnál a lapot felemelve, azon a habarcsréteg 30-40 %-a rajta marad.
Az aljzat és a lap közötti kötéshez ugyanakkor bizonyos rétegvastagság (legalább 2 mm) feltétlenül szükséges. A legtöbb burkolólap ragasztási felülete a jobb tapadás érdekében feldurvított, pl. rovátkolással. Ezek a felületek, valamint az aljzat sima, de porózus felületének tömítése indokolja, hogy a ragasztóréteg legkisebb vastagsága 2 mm legyen. A ragasztóréteg vastagsága a lapok nagyságától és osztályba sorolásától (méreteltérésétől) és az aljzat egyenetlenségétől függ.
A ragasztóréteg fogazott lehúzóval, 4-8-as lehúzok valamelyikével húzható le egyenletesre. A 4-es fogazás 2 mm-es, a 6-os a 3 mm-es, a 8-as a 4 mm-es rétegvastagsághoz a megfelelő. A ragasztott burkolatok készítésekor az aljzat minőségére sokkal nagyobb gondot kell fordítani, mint a hagyományos fektetési módok esetén. Különösen az aljzat szilárdságára, simaságára, por- és szennyeződésmentességére, szárazságára kell ügyelni.
4.47. ábra. A kerámiaburkolat és a padlófűtés aljzatának tömör kapcsolata, a 100 %-os tapadó-ragasztással tökéletes hőleadást és hosszú élettartamot biztosít.
4.48. ábra. Műanyag dilatációs profilok kerámia padlóburkolatokhoz a) kétszárnyú közbenső profil, b) egyszárnyú faltőprofil.
Az aljzat szilárdsága akkor megfelelő, ha enyhe kalapácsütögetésre nem porlik, nem válik föl, tiszta, csengő hangot ad, nem kong, továbbá kemény tárggyal megkarcolva porlódás nélküli fehér vonal marad nyomként. Műanyag bázisú ragasztó használatánál az aljzatnak teljesen száraznak kell lennie, legfeljebb 2-3 %-os víztartalommal rendelkezhet. Ragasztott burkolatok aljzata csak szárazon, seprővel és porszívóval tisztítható. Vannak azonban olyan műgyanta bázisú anyagok, amelyek nedves felületen is jól kötnek, ezért, ha elkerülhetetlen a nedves felület burkolása, ilyen anyagot kell vásárolni.
A munka végzéséhez a +18-20 °C közötti hőmérséklet az ideális, +10 °C alatt nem szabad a munkához hozzáfogni vagy folytatni. Az anyag már +10 °C hőmérsékletnél az adott értéknél sokkal lassabban fog megkötni, ennél alacsonyabb hőmérséklet pedig súlyos károsodást okoz (pl. a szilárdság részleges vagy teljes elvesztését).
Túl magas, 30 °C körüli hőmérsékletnél az anyag kötése meggyorsul, és a bedolgozhatóságára megadott idő jelentősen lerövidül, amit ha nem veszünk figyelembe, előfordulhat, hogy a megkevert anyag a tárolóedényben megszilárdul és felhasználhatatlanná válik. Jó ha tudjuk, hogy a szilárdulás kezdetét az anyag melegedése jelzi, és ilyenkor már nem ajánlatos felhasználni, mert minősége nem lesz megfelelő, célszerű új keveréket készíteni.
4.49. ábra. Faltő lezárása csúszó dilatációs profillal.
4.50. ábra. Padlóburkolatot lezáró profil, eltérő burkolatok csatlakoztatásához.
A ragasztóhabarcsok előkészítésénél betartandó szabályok:
- az anyag keverésekor pontosan kövessük a gyártó cég előírásait,
- a keverésnél és a bedolgozásánál tartsuk be az előírt óvórendszabályokat, és használjuk a javasolt védőfelszerelést,
- kézi vagy gépi keverésnél egyaránt csak annyi anyagot keverjünk, amelyet a feldolgozhatósági időn belül fel tudunk használni. (A feldolgozhatósági időt a csomagoláson feltüntetik.),
- ragasztás esetén az aljzatbetont simítani kell, a simítóréteg vastagsága 20 mm lehet. A simítóréteget 1-2 nap múlva fel kell hordani. A simítóréteg készülhet önterülő padlókiegyenlítőkből is, amelyek kiszáradt aljzatbetonra, néhány mm vastagságban készíthetők. Műgyanta adalékos habarcsok alkalmazásakor a burkolatot nem szabad locsolni,
- műgyanta ragasztók használata esetén a lapokat vízben áztatni tilos!
A burkolólapok lerakását a következő sorrendben kell megkezdeni:
- a ragasztóhabarcsot a burkolandó felület bejárattal szembeni oldalán, keskeny csíkban kiontjuk, majd fogas kenőlappal olyan szélességben terítjük el, hogy a burkolólapok vezetősorát le tudjuk rakni. A fogas kenőlap fogazatának mérete és alakja a szétterített ragasztóanyag mennyiségét szabályozza, és ezáltal biztosítja egyenletes felkenését is,
- az elterített ragasztóanyagra lerakjuk a vezetősorokat, a következő szempontokat szem előtt tartva:
- a vezetősorok lapjai és az oldalfalon levő lábazati lapok hézagosztása essen egybe, változó méretű lapoknál tervezzünk ritmikus összhangot,
- a hosszirányú és az arra merőleges vezetősorokat derékszögben kell rakni, nem derékszögű felület esetén a kimaradó részeket utólag vágott lapokkal kell pótolni.
A vezetősorok lerakása után végezzük el a kialakult mezők burkolását. Ismét ragasztóhabarcs-terítéssel kezdjük, amelynek szélességét úgy határozzuk meg, hogy azt a burkolólapokkal a még tiszta, ragasztóhabarcs nélküli felületről könnyen el tudjuk érni. Általában két-három sorszélességgel számolhatunk. A lapok lerakásakor gondosan ügyeljünk a vezérsorok szerint meghatározott távolságok (hézagok) betartására. Tekintve, hogy a ragasztó nyitott ideje (lerakási idő) kevés, azaz a lapok igen rövid idő elteltével már nem mozdíthatók meg, a hézagok vonalvezetésének egyenességet gyakran és folyamatosan ellenőrizzük!
A műanyag ragasztóval ragasztott burkolatok rövid időn belül (4-6 óra) járhatók, így a további munkafolyamatok (hézagolás, tisztítás) akadálytalanul elvégezhetők, a burkolat 2-3 napon belül használatba vehető.
4.51. ábra. A burkolatok és a dilatáció kialakítása, aljzat/aljzat, aljzat/burkolat, burkolat/burkolat kapcsolatánál a) aljzat-aljzat, b) burkolati látszatprofil, c) – d) burkolat aljzattal, e) – f) burkolatok közötti, g) – h) talpas profilok a ragasztó rétegbe ragasztva.
4.52. ábra. Kerámiaburkolatok különleges kapcsolatai a) dilatációs lábazati profillal, b) kettős profillal, berendezési tárgyaknál, c) dilatációs profilra ragasztott lábazattal, d) terasznál homlokprofillal.
4.53. ábra. Lépcső burkolása kerámialapokkal, kiegészítő élvédő fémprofillal a) – b) fémprofil műanyag élvédő szegővel, c) – d) élvédő szabad fémfelülettel.
4.54. ábra. Lépcsőfok kerámiaburkolatának és élvédőjének kapcsolata a) élvédő fémprofil, b) az élvédő beépítése, c) kész lépcső.
Tört lap burkolatok
A tört lap vagy más néven nova padlólap az osztályos, máz nélküli kerámialap és annak burkoláskor keletkező hulladéka, amely kis ügyességgel jól felhasználható burkolatkészítéshez. Mázas kerámiából – a törés egyenetlensége és esztétikai szempontok miatt – nem tanácsos burkolatot készíteni. A jól megtervezett törtlap burkolat zárt hézagos (a hézagszélesség max. 3 mm) lerakással funkcionális és esztétikai szempontból egyaránt megfelelő, a tört lapok változatos hézagrajzai és a színárnyalatok folytán szinte művészi hatás érhető el.
Ahhoz, hogy a nova burkolat felülete megfelelően sima legyen, fokozott gondossággal kell a munkát végezni, előnyösek az aránylag kis méretű tört lapok, mert a lapok közötti hézagok segítik a csúszásmentesség kialakulását.
Tört lapok kiválasztása
A tört lapok kiválasztásánál alapszabály, hogy a tört lap felülete a teljes lap felületének egyharmadánál csak kisebb lehet, és 2 cm2 felületűnél kisebb lapok építhetők be. A beépítésre szánt tört lapok nem lehetnek kagylósán csorbultak, repedtek, hajszáleres felületűek. Tetszetős burkolat csak élesen tört, recézetlen élű, változó formájú, tiszta lapokból készíthető.
A burkolandó felületet méretarányosan le kell rajzolni, és papíron kell megtervezni a burkolat mintázatát, amely lehet keretes, egyszínű, mintás és figurális. Az elképzeléshez illeszkedő egész lapokat kiválogatjuk, a többit pedig úgy törjük, hogy a lapokat tenyerünkbe helyezve és nyitott ujjakkal tartva, kalapáccsal a kőanyag lap közepére ütünk, így a lap élesen törik és kevés szilánk keletkezik.
Az előkészített törtlapok fektetésének hagyományos módszere a kőagyag lapburkolatéhoz hasonló, az ágyazat anyaga, szintezése, a vezérsávok készítése és a lapok lerakása azonos. Arra kell külön ügyelni, hogy a kisebb-nagyobb burkolóelemek keveredése egyenletes legyen. Egyszerűbb a munka, ha a burkolat azonos színű lapokból készül, mert itt nem kell ügyelni a színek keverésére és a mintákra.
A két vagy több szín keverékéből tervezett burkolat lerakását a kisebb arányt képviselő részek fektetésével kell kezdeni. Ezeket a lapokat a tervnek megfelelő helyeken az ágyazóhabarcsba fektetjük, majd közéjük illesztjük az alapszínt megadó lapokat. Ha nagy felületet burkolunk, azt több részletre kell bontani, úgy, hogy ne keletkezzenek egyenes vonalú csatlakozások, legfeljebb, ha egész lapokból, ún. mezőhatárokat alakítunk ki, vagyis keretezett felületet készítünk. Ez utóbbi esetben először a keretet rakjuk le, és ezt követi a keret által határolt rész lerakása.
Kivitelezési tippek, alakos minták
Ha a keretet egyszínű lapokkal rakjuk ki, csak a tört lapok nagyságának egyenletes elosztására kell ügyelnünk. Ha színes lapokat is használunk, először a mintákat rakjuk ki, azután a kitöltő alaplapokat. Figurális betéteket és díszes mintákat csak nagy gyakorlattal bíró szakemberek által előre megtervezett formában fektessünk. A kivitelezésnek lényeges része, hogy a mintát papírra rajzoljuk és a megfelelő színű lapelemekkel kirakjuk, az így előre összeillesztett lapokat a papírra ragasztjuk, majd bedolgozzuk.
Az alakos minták készítésének másik módszere, hogy a motívumot 1:1 arányban vastag kartonpapírra rajzoljuk, majd kivágjuk, és a burkolandó felületen előbb ezekből rakjuk ki a teljes felületet, majd a megfelelő tört lapokat beillesztve elkészíthető a burkolat. A törtlapokból készülő burkolatok általában a hagyományos módon, cementhabarcsba ágyazva készülnek, de fektethetők vékony ragasztó habarcsba is.
4.55. ábra. Tört kerámialapokból készülő nova padlóburkolat.
Kismozaik burkolatok
A kismozaik lapokból készülő padlóburkolatok különleges funkcionális igényeket elégítenek ki.
A kismozaik lapokat táblásítva:
- járófelületükkel vízzel oldható ragasztóval papírra ragasztva,
- tapadófelületükkel üvegszövethez ragasztva gyártják, ill. csomagolják.
A járófelületüknél táblásított lapokról a lerakás után azonnal el kell távolítani a hordozó papírréteget, mert a ragasztás tömörségének ellenőrzése, valamint a táblásított elem közbenső fugáiban feltörő ragasztóhabarcs eltávolítása csak így lehetséges. A hordozópapír egyszeri vagy kétszeri, vízzel átitatott szivacsos áztatással könnyen eltávolítható. A tapadófelületükön táblásított burkolólapok hagyományos habarcsrétegbe vagy vékony ragasztóba ágyazva építhetők be.
Az utóbbi megoldás az egyszerűbb, mert az elhelyezésnél nem kell ügyelni a habarcsréteg egyenletességére, csak a táblásított szélek összeillesztésére és vonalba helyezésére. A kismozaik lapok készülnek natúr és mázbevonattal ellátott, négyzet, kör vagy bármilyen más mértani alakban összeállítva. A papír hordozórétegre ragasztott elemeknél igen lényeges a tárolás, mert nagyobb páratartalom esetén a nedvességre oldódó ragasztófelület leválik a lapok felületéről.
4.56. ábra. Kismozaik padlóburkolat.
4.57. ábra. Kismozaik piskóta-lapburkolat.
4.58. ábra. Különböző alakú kis mozaiklap burkolatok a) koronaszerű felülettel, b) négyzetes rajzú felülettel.
4.59. ábra. Ívelt felületek kör alakú kis-mozaik lapokkal burkolhatok.
Hasított burkolólapokból készített burkolatok
A kerámia alapanyagú hasított burkolólap a lapok hátoldalánál kialakított bordáknál párosával összefogva, ikerlap formájában készül. A hazánkban PIROGRÁNIT néven forgalmazott lapok több színben készülnek, anyagukban színezett és mázas változatban. A PIROGRÁNIT lapok fagyállóak, bizonyos mértékig sav- és lúgállóak, ami azt jelenti, hogy 10 %-os sósav és 10 %-os nátronlúg hatására felületén nem keletkeznek színbeli vagy egyéb elváltozások.
A lapok vastagsága általában 13 mm, mérethálókat tekintve a néhány cm-estől egészen az 50 cm-es méretekig gyártják. Lerakáskor a pórusmentes ragasztás alapkövetelmény, emiatt csak a közép vastag ragasztóréteg alkalmas, amely úgy készül, hogy fogas lehúzóval az aljzatot és a lapot is ellátjuk egy-egy réteggel. Beépítése egyébként semmiben sem különbözik a többi kerámiaburkolatoknál elmondottaktól. Külső térben csak az erre való alkalmasság igazolásával alkalmazható.
4.60. ábra. Hasított burkolólapok ragasztásakor az aljzatot és a lapok hátoldalát is be kell kenni ragasztó habarccsal a) a lapok hátoldalának (ragasztófelületének) előkészítése az egymás mellé terített lapokon, b) a burkolat készítése az előkészített lapokból.
PIETRA burkolatok
Az anyagukban színezett PIETRA padlóburkoló lapokat finomra őrölt agyag és ásványi adalékanyagok keverékéből szárazon sajtolják, majd magas hőmérsékleten zsugorodásig égetik, ezáltal a lapok vegyszer-, kopás- és fagyállósága kiváló. Felületük sima, érdesített, mintás és osztott (négykúpos) megoldású. Alapszínük sárga, de léteznek színezett változataik is.
A padlóburkoló lapok jelentős része – a csúszásgátlás érdekében – korund szemcsés kivitelben készül, úgy, hogy a korund szemcse nem a felületet érdesíti, hanem a lap teljes anyagának egyik alkotórésze.
A PIETRA padlóburkoló lapokat elsősorban ipari, élelmiszeripari, vegyi és mezőgazdasági üzemek, raktárak padlóburkolataihoz használják, de mindenütt megtalálhatók, ahol a burkolattal szemben támasztott követelmények magasabbak. A burkolólapok felületének kialakítása és alkalmazási területük szorosan összefügg, a sima és az osztott (négykúpos) lapok száraz, a mintás és a korund szemcsés lapok pedig nedves, vizes üzemű helyiségeinek padlóburkolatához használhatók.
4.61. ábra PIETRA lapburkolat ragasztása.
4.62. ábra. PIETRA lapburkolat dilatációjának kialakítása 1 burkolólap, 2 ágyazó habarcs, 3 dilatációs (fél) profil, 4 rögzítő karmok, 5 gumicsík (vagy gumicső), 6 elasztikus kitöltés, 7 fugazil, 8 aljzatbeton, 9 szigetelésvédő fólia, 10 szigetelés, 11 dilatáció, 12 neoprén sáv, 13 lejtbeton.
Keramitburkolatok
A keramitlap és a keramitkő mésztartalmú agyagból égetés útján előállított, sárga vagy sárgásbarna színű padlóburkoló elem, szilárdsága igen nagy, kopásálló, sav- és lúghatásoknak kiválóan ellenáll, s miután üvegesre, tömörre égetik, a nedvességet nem szívja magába, ezért fagyálló is. Nyersanyaga sárgás vagy sárgásbarnára égő agyag, amely 11-18 % kalcium-karbonátot tartalmaz, olvasztóanyaga a kalcium-oxid, valamint a kis mennyiségű magnézium-oxid és vas-oxid. Ez utóbbiaknak köszönhető a kiégetett termék tömörsége. A keramit nyersanyagát, a köves szennyeződésektől mentes márgás agyagot száraz eljárással készítik elő, és hidraulikus préseléssel formázzák, majd az idomokat körkemencében kiégetik.
A keramitagyagba festéket nem adagolnak, a színeltéréseket az agyag alapanyaga, valamint az égetés egyenetlensége okozhatja. A gyengén égetett lapok halványak, a túlégetett lapok kissé vörösesek. A keramit anyaga – a kőagyaghoz hasonlóan – az égetés során erősen, több mint 20 %-kal zsugorodik, égetés közben emiatt a kőagyagnál is erősebben vetemedik, görbül és torzul.
A keramit kiválóan alkalmazható nagy forgalmú, koptatásra erősen igénybe vett felületek burkolataként. Keramitlap burkolattal készülnek a kazánházak, a mosodák, a tej-, a hús- és egyéb élelmiszeripari üzemek, az akkumulátor-töltőtelepek, a bőripari pácolok, a keményítő- és csirizgyártó üzemrészek savas helyiségeinek padlói. Igen kedveltek lakóépület udvara és forgalmas járdák anyagaként, valamint mezőgazdasági épületekben is.
Keramitlap burkolatok
A lapok lehetnek négyzetesek, egyenes féllapok és átlós féllapok, a négyzetes lapok készülnek egy- és kétoldalt legömbölyített változatban is. A választékot különböző idomok, homorú lécek és ezekhez szükséges sarokidomok, továbbá folyókaidomok egészítik ki.
A négyzetes lapok mérete lehet:
- 170x170x25 mm
- 170x170x35 mm,
- 150x150x20 mm.
Az egyenes, fél- és átlós féllap, valamint a gömbölyített lapok az egész lapok méreteihez illeszkednek. A lapok felülete lehet sima, rovátkolt, szemcsés vagy osztott. A keramitlap felületi síkjának megbontása azért szükséges, mert a sík felületű lap nedvesség hatására igen csúszós lesz, és a felület osztása ezt gátolja. A mélyedések mértéke a lap síkjától mérve nem lehet nagyobb 5 mm-nél. A keramitlapokat az él csorbultság, a felületi hajszálrepedezettség, a járófelület foltossága és színeltérése alapján osztályozzák.
A túlnyomórészt ipari létesítményekben készülő keramitburkolatok fektetésének időpontját úgy kell meghatározni, hogy lehetőleg az építés utolsó szakaszában készüljön el. A fektetés előtt ugyanazokat a feltételeket kell biztosítani, mint a kerámiaburkolatok készítésénél. A padlóba épített tárgyak, a padlócsatornák, a gépalapok stb. készítésének meg kell előznie a lapok fektetését.
Nagyobb terhelések esetén az aljzatot méretezni kell, és ennek alapján kell meghatározni vastagságát és szilárdságát is. Az aljzatbeton lejtésének azonosnak kell lennie a rá kerülő padlóburkolat lejtésével. A fektetőhabarcs rendeltetése nem az, hogy a hibásan készített aljzatbetonok lejtéseit korrigálják vele! A kitűzést gondosan kell elvégezni, mivel a lejtések, az összefolyók, a gépalapok, az aknák stb. helye és magassága a később elhelyezendő gépekkel technológiailag is szorosan összefügg-
Az aljzatbeton felső síkjának szintje az alkalmazott habarcsoktól, a lapvastagságoktól, tehát a burkolatszerkezet vastagsági méreteitől függ. A keramitpadlót sav- és lúgmentes, illetve enyhe sav- és lúghatásnak kitett helyeken általában cementhabarcs ágyazatba fektetik. Sav- és lúghatásnak erősebben kitett padlóburkolatok ágyazó-habarcsa nem cementhabarcs, hanem R 80-as ágyazóanyag, nátron-vízüveg, fenol-formaldehid gyanta, furángyanta és többféle epoxigyanta.
Az aljzatbeton felületet az ágyazóhabarcsoknak megfelelően kell kiképezni
Az epoxigyanta habarcs fektetési vastagsága mm-nagyságrendű, emiatt cementsimítóval simított vagy glettelt felületet igényel. A cementhabarcs ágyazóanyag vastagsága 2 cm, az aljzatbeton felületének kialakítása azonos a mozaiklap burkolatok alatti aljzatbetonokéval. Az ágyazó cementhabarcs összetétele és tulajdonságai megegyeznek a kerámiaburkolatoknál megismert tulajdonságokkal.
Az adalékanyag és a cement mennyisége a teherbírásnak megfelelően változhat. A földnedves ágyazóhabarcsot egyenletesen, üregmentesen és tömörítve kell elteríteni. A padlóburkolatot keret nélkül, rendszerint hálósán készítik. Fektetési terv híján a lapsoroknak a hangsúlyos fallal párhuzamosan, ill. arra merőlegesen kell futniuk.
A keramitlap-burkolat hézagainak mérete 2 mm-nél kevesebb nem lehet. Miután az élméreteknél megengedett ± 6 mm-es eltérés sokszor ennél is nagyobb, a hézagok szélessége a 3-4 mm-t is elérheti. Nyitott hézagú burkolat esetén 7-10 mm széles hézagok is megengedettek. A lapokat – a kőanyag lapokhoz hasonlóan – fektetés előtt össze kell válogatni.
A fektetés során a kitűzőlapokhoz igazodva fektetjük le a vezérsorokat, majd zsinór mellett a többi lapsort. A lapok egymáshoz viszonyítva mindig pontosan derékszögben illeszkedjenek, a hézagok egyenes vonalat alkossanak. A keramitpadló alatti aljzatbetont 5-10 m2-enként, de legfeljebb 5 m-enként tágulási hézagok beiktatásával készítjük. A teljes vastagságban átmenő hézag ék keresztmetszetű, felül 1,5, alul 1,0 cm széles legyen.
4.63. ábra. Keramitlap burkolat készítése ágyazó habarcsréteggel 1 lapburkolat, 2 ágyazóhabarcs, 3 fugázás, 4 aljzatbeton, 5 dilatáció, 6 kavicsfeltöltés, 7 keramitlábazat, 8 vakolat.
4.64. ábra. Keramitlap burkolat faltő dilatációval 1 betonba ágyazott lapburkolat, 2 aljzat, 3 hőszigetelés, 4 vízszigetelés, 5 tágulási hézag, 6 elasztikus tömítés, 7 gumicsík (vagy gumicső) csempeburkolat, 8 ragasztó habarcsréteg.
4.65. ábra Keramittégla burkolat szegősorral a) Z-kötésben rakva, b) ferde kötésben rakva.
Keramitkő burkolatok
A keramitkövet egyre elterjedtebben használják olyan helyeken, ahol a nagyüzemi termelés során savas, lúgos igénybevételek lépnek fel, pl. akkumulátorházak, bőripari pácolok, keményítő- és csirizgyárak savas helyiségeknél, vegyi és élelmiszeripari üzemek padlóburkolatánál.
A keramitkő anyaga és gyártástechnológiája megegyezik a keramitlapéval, készül egész, háromnegyedes, feles és süveg alakban, 21 x 10,5 x8 cm méretben. Gyengén sav- és lúgálló hatásnak kitett helyeken a keramitkő burkolat cementhabarcsba ágyazva, cement alapú hézagkitöltő habarccsal készíthető. Számottevő sav- és lúghatásnál bitumenes kiöntést vagy különböző gyantákkal való hézagolást kell alkalmazni. Intenzív, erős savhatás esetében csak az R 80-as vagy a különböző gyantákból készült fektető habarcsok jöhetnek számításba.
A köveket – egyéb előírás hiányában – kötésben, esetleg hosszanti kötésben vagy parkettamintában kell lerakni. A hézagszélesség minimum 6 mm. A téglakiosztást előre meg kell tervezni, mert a köveket nem lehet vágni. A fektető habarcsba rakott, alaposan bedöngölt köveket cementből és élesszemű kvarchomokból készült kiöntő habarccsal kell kihézagolni, a kiöntést addig ismételve, amíg a habarcs a hézagot teljesen kitölti.
Tégla padlóburkolatok
Tégla padlóburkolatok készítésére klinkertégla, pillértégla és padlásburkoló tégla használható. A téglák tulajdonságai és minősége meghatározza a felhasználási helyeket.
Klinkertéglából készült burkolatok
A klinkertégla (burkolótégla) külső és belső térben egyaránt használható, szép és időtálló anyag. Alapanyaga vas-oxid tartalmú, mészben szegény agyag, amelyet tömörre égetnek. Tartóssága és esztétikus megjelenése miatt régebben igényesebb középületek és ipari létesítmények burkolására használták, manapság előfordulnak családi házak külső és belső burkolataként is. Funkcionális és díszítő jellegű felhasználása, egyre fokozódó térhódítása – különösen a belsőépítészetben – elsősorban az ősi anyag rusztikusságával, meleg, bensőséges megjelenésével magyarázható, emellett az sem utolsó szempont, hogy a hagyományos anyagok alkalmazása korunkban divattá vált.
A klinkertéglák kisebb igénybevételű ipari létesítményekben is jól használhatók, és fagyállóságuknak köszönhetően külső felületek burkolataként is megfelelnek. A klinkertégla burkolatot fektető habarcsba kell ágyazni. A kerámia lapburkolatokkal ellentétben, itt a hígabb, javított habarcs is megfelel, a legjobb azonban a hagyományos, előterített és tömörített földnedves ágyazó habarcs.
A téglaburkolat sorkiválasztása és lerakása azonos a lapburkolatokéval, a dilatációs hézagokat a funkció, az aljzat és épület mozgása alapján kell meghatározni. A dilatációs hézag úgy készül, hogy a függőleges fugákba készítéskor egy vagy két réteg hullámlemez papírt helyeznek be, amit néhány óra múlva kivesznek. A hézagok – az igénybevétel szerint – készülhetnek sík vagy mélyített fugákkal. Kapualjakban és udvaron a dilatációs hézag kiönthető bitumennel, igényesebb helyeken pedig egyéb rugalmas anyaggal.
4.67. ábra. Z-kötésben rakott téglasor.
4.66. ábra. Homok-vagy kavicságyazatba rakott téglaburkolat, homok hézagkitöltéssel 1 burkolótégla, 2 fuga, 3 mozgási rés, 4 homokkiöntés, 5 finom ágyazó réteg, 6 kavics alapréteg.
Pillértégla burkolatok
Az égetett agyagtermékek körébe tartozó pillértégla – nagy szilárdságának és fagyállóságának köszönhetően – kiválóan használható padlóburkolatok készítésére is. Minőségét a nyersanyag előkészítésének, szárításának és égetésének módja alapozza meg. A pillértégla névleges mérete 6,5x12x25 cm. Használhatók pincepadlók, raktárhelyiségek burkolására.
Kedvező szilárdsági tulajdonságai felületi megjelenésében is megmutatkoznak, tömör felülete, határozott vonalú élei miatt – különösen élre állítva lerakva – könnyen összetéveszthető a falburkoló klinkertéglából készült padlóburkolattal. A pillértégla burkolat előnye, hogy felülete nem hideg, nem túl kemény, mégis időtálló.
Aljzatbetonra készítve beépítésének módja azonos a klinkertégla burkolatokéval, de kisebb terhelések esetén, pl. gyalogjárdáknál kavics- vagy homokágy is megfelel. A téglák fektetése az igénybevétel függvénye, élükre állítva vagy lapjukra fektetve, változatos kötésű és mintázatú burkolatok készítésére használhatók.
4.68. ábra. Különféle mintázatú téglaburkolatok.
Padlásburkoló téglából készülő burkolatok
A padlásburkoló tégla padlásterek padozatainak, burkolatainak anyaga. Az aljzat lehet döngölt salak, amelyre 2 cm vastag homokágyazatot terítünk, és erre fektetjük a téglaburkolatot. A burkolat általában hálós fektetéssel, nyitott (3-5 mm) hézagokkal készül, amelyeket híg mészhabarccsal kell kiönteni.