Lábazati burkolatok
Az épületek helyiségeinek padozati burkolataival általában egy időben készítve vagy azokhoz kapcsolódóan a lábazatokat is valamilyen védő burkolattal látják el.
4.148. ábra. Faltő lábazatok a) falszegők szegezett, ill. csavarozott faprofilból, b) kő lábazatok, c) kerámialábazatok ragasztott kivitelben, d) műanyag egy- vagy kétszelvényű extrudált profilból.
A lábazati burkolatok, más néven falszegők, több feladatot is ellátnak:
- lezárják a padlóburkolat és a faltő csatlakozását,
- lefedik a faltő dilatációs rését
- védenek a takarításkor felcsapódó szennyeződésektől,
- kontrasztos elhatárolást jelentenek a padozat és az oldalfal között.
Anyaguk lehet fa, kerámia, kő, fém, gipszprofil, gumiszalag, extrudált műanyag vagy ezek kombinációja stb. A lábazat megválasztásánál elsősorban a padozat anyagát, annak struktúráját, színét és természetesen a helyiség funkcióját kell figyelembe venni, másodlagos a falak felülete és azok burkolata. Burkolt falak esetén – feltéve, hogy a faltő csatlakozás megfelelő minőségű – a külön lábazati burkolat el is maradhat, esetleg egy zárószegő készülhet a két azonos vagy különféle anyagú felület síkjainak csatlakozásánál.
- Padló és falburkolatok a konyhában, hogyan válasszunk?
- Padlók – Burkolatfektetés betonra és fatáblákra
- Faborítás – Deszkaburkolatú falak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
4.149. ábra. Lábazat, mint lábazati síkban készülő dilatációs szegő a) süllyesztett, b) ragasztott lábazatoknál, c) padlósík fölé kiemelt dilatációs réssel, teknős burkolásnál.
4.150. ábra. Lábazat készítése kerámiaanyagú lábazati profilból és a dilatáció kialakítása a) dilatáció a padozati síkban, b) dilatáció a falsík alsó pontjában, c) dilatáció a holkeres sarokelemmel kapcsoltan.
Műanyag bázisú és szőnyegpadlók esetén tekercses műanyag szalagok is használhatók lábazati faltő szegőként, csakúgy, mint a hagyományos padlószegők. A hagyományos padlószegélyek felragasztása nehézkes, nagy szakértelmet, pontosságot és gyakorlatot kíván, de így is lassú, és sok élőmunkát igényel. Előbb a falra fel kell rajzolni a szegély helyét, majd a kívánt méretben le kell szabni. A padlószegélyt és a falat kontakt ragasztóval kell bekenni, ezután – némi várakozási idő elteltével – kezdődhet a felragasztás. A hibás illesztés miatti visszatépés és az újraragasztás sok bosszúságot okoz.
Ma már gyártanak olyan „öntapadós” profilokat is, amelyek használata a padlószegélyek felragasztását jelentősen megkönnyítik: Az új ragasztóoldat speciális anyagot tartalmaz, kezelése egyszerű, a rollniról közvetlenül felhordható. A ragasztáshoz 160-180 °C-os forró levegő szükséges, amelynek előállításához a Leister TRIAC vagy HOTJET „S” típusú készüléke a legalkalmasabb. A forró levegőt a készülékre felhelyezett széles résű fúvókával juttatják be a fal és a padlószegély közé, majd egy 28 vagy 40 mm-es görgő segítségével a padlószegélyt egyszerűen felsimítják a falra.
4.151. ábra. Kerámia fal-, ill. lábazatburkolat, valamint műgyanta kötőanyagú padlóburkolat csatlakozásának dilatált összeépítése a) ívelt sarokkialakítással, b) egyenes sarokképzéssel, 1 öntött műanyag burkolat, 2 lábazat, 3 aljzat (esztrich), 4 vízzáró habarcsragasztás, 5 rugalmas fugázás, 6 rugalmas csík, 7 dilatáció, 8 aljzat, 9 falazat.
4.152. ábra. Különleges szelvényű faanyagú lábazati profilok.
4.153. ábra. Falszegő kapcsolása pattintás horonyprofillal 1 fa lábazati elem, 2 egyenes kapcsoló saru, 3 sarokkapcsoló saru.
4.154. ábra. Különböző profilú faanyagú falszegők.
4.155. ábra. Extrudált műanyag faltő lábazat, mint technológiai csatorna.
4.156. ábra. Technológiai csatorna falszegőként, ragasztott szőnyegpadló sávval.