Textilanyagú padlóburkolatok, szőnyegpaldó
A padlószőnyegek „története” több mint 5000 éves: Kínában és Egyiptomban olyan szőtt textilmaradványok kerültek elő, amiket már időszámításunk előtt is padlók borítására használtak. A padlószőnyegek – és a textíliák – történetében az 1800-as évek hoztak forradalmi változást, ekkor készítettek először cellulóz műselyem (viszkóz) anyagot. 1930-ban siker koronázta a hosszú szénláncú molekulák polimerizációjára folytatott kísérleteket, amelynek köszönhetően megkezdődhetett a műanyagok világméretű térhódítása, a ma is korszerű szervetlen anyagú műszálas szőnyeggyártás, és tette általános használatúvá a szőnyegpadlókat.
A szőnyegpadlókról általában
A textilanyagú padlóburkolatok gyors elterjedését egyrészt a tömeges lakásépítési technológiák tették szükségszerűvé, másrészt pedig a megfelelő ipari háttér – az alapanyag hazai gyárakban való előállíthatósága – tette lehetővé.
A szőnyegpadló anyaga a gyártástechnológia szerint lehet:
- hurkolt technológiával készülő (buklé),
- egyenes vágott (velúr)
- egyenes tűzött (tűnemezelt).
A felhasznált anyag szerint a szőnyeg készülhet:
- szerves növényi szálakból,
- szerves állati szőrökből,
- szervetlen műszálból.
A szőnyegek elhelyezése, beépítése szerint a padló lehet:
- ragasztott és
- feszített technológiával készülő.
A padló előnyös hő- és hangtechnikai tulajdonságai, valamint gyors kivitelezhetősége – kevés élőmunka igénye – miatt gyorsan elterjedt a gyakorlatban. A szőnyegpadló anyaga, minősége és a gyártási technológiával kialakult struktúrája meghatározza egy-egy helyhez való alkalmazását, illetve felhasználhatóságát.
Hol alkalmazhatjuk?
- Alkalmazását elsősorban a kopásállósága határozza meg. Nem tanácsos sávszerű igénybevétel esetén nagy felületre szőnyegpadlót tervezni, mert az állandóan használt sáv kikopik, rendkívül kedvezőtlen képet ad.
- Olyan közlekedő tereknél, ahol a nagy kopási igénybevételen túl a tűzrendészeti követelményeket (menekülési útvonal) is szem előtt kell tartani, csak egyes szőnyegpadlók használhatók, bizonyos feltétellel, és egyes típusok pedig egyáltalán nem.
- Miután a szőnyegpadlók rendkívül jó akusztikai tulajdonságaik folytán csillapítják a hangvisszaverődést, azokban az országokban, ahol a tűzrendészeti követelmények enyhébbek, illetve a tűznek tökéletesen ellenálló padlószőnyeget is gyártanak, ott nagy forgalmú terek, helyiségek padozatát is szőnyegpadlóval burkolják. Előnyét elsősorban a zsivaj, lárma, és a kopogó hang nagymértékű csillapítása jelenti, hátránya azonban, hogy gyakrabban kell a burkolatot cserélni.
- Azt, hogy milyen technológiával készült szőnyegpadlót válasszunk, a használati mód dönti el, olyan helyiségekhez, ahol bakancsban közlekednek, ne válasszunk hurkolt anyagút, mert a cipő vasalása, szegezete feltépi a hurkokat. A legjobb és leginkább időtálló az egyenes vágott padlószőnyeg, amely ráadásul a legkönnyebben takarítható. Hátránya azonban, hogy a porképződés gyorsabb, mert nincsenek szálvégek, amelyek a felszálló porszemet „visszaütköztetik”.
4.128. ábra. Szőnyegpadló a) anyagválaszték, b) habalátétes padló ragasztása.
4.129. ábra. Szőnyegpadló ragasztása szerelt aljzatra 1 szőnyegpadló, 2 ragasztás, 3 szerelt táblás aljzat, 4 profilos szerelő horony, 5 táblás hőszigetelés, 6 hangszigetelő réteg, 7 vízszigetelés, 8 soroló léc, 9 aljzat vagy födém (födém esetén vízszigetelés nem feltétlenül szükséges).
4.130. ábra. Normál (alátét nélküli) szőnyegpadló ragasztása 2-es fogas lehúzóval előkészített aljzatra.
A szőnyegpadlók anyaga
A textilipari technológiák és az alapanyaggyártás fejlesztése lehetővé tette a különböző gyártási technológiákkal készített szőnyegek padlóburkolatként való felhasználását. A szőnyegpadlók előnye jó hanggátló képességük, ami miatt külön hangszigetelés nélkül fektethetők a teherhordó szerkezetekre. A szőnyegek készülhetnek természetes növényi rostokból, állati szőrök felhasználásával, műszálakból és ezek keverékéből is. A legjobbak a műszálakból készülő szőnyegek tulajdonságai, magas előállítási költségeik miatt ennek ellenére inkább a kevertszálas szőnyegek kerültek előtérbe.
A szőnyeg szerkezete egy kender- vagy jutaanyagból készült alapszövetre felerősített járórétegből, az ún. flórból áll. Az alapszövetet hátbevonattal látják el, ami leköti a szálakat, véd az alulról jövő nedvesség ellen és megkönnyíti a ragasztást, de készülnek – a PVC lemezekhez hasonlóan – habalátétes kivitelben is. A szőnyeg járófelülete – a flór – készülhet hurkolt (buklé), egyenes tűzött és egyenes vágott (velúr) szálelrendezéssel. A szőnyeg együttes teljes vastagsága 4-10 mm.
Műanyag alapanyagú szőnyegpadlók
A mai szőnyegpadlók háromféle műanyagból, szintetikus polimerekből készülnek. A poliamid, a poliészter, a polipropilén felolvasztott műanyag granulátumából szálhúzással készülnek az elemi szálak.
Az elemi szálak először kör keresztmetszetűek voltak, ezért optikai nagyító hatásuk miatt a rájuk került szennyeződést kiemelték. A kedvezőbb fénytörés érdekében másfajta szálkeresztmetszeteket, valamint a különböző, speciális igénybevételekhez j óbban alkalmazkodó szőnyegpadlók újabb és újabb generációit fejlesztették ki a gyártók. Az elemi szálak már magukban hordozzák a későbbi szőnyeg valamennyi tulajdonságát, így színét, antisztatikusságát, nedvességlepergető képességét, szennytaszítását, gombamentesítést stb.
A szakaszos elemi szálakat keverik, kártolják, nyújtják, „S” és „Z” alakzatban sodorják, orsózzák, majd hőkezelik. A hőkezelés szerepe, hogy a sodrást rögzítse a fonal „memóriájában”. A középületekbe, illetve a nagy igénybevételnek kitett helyekre szánt szőnyegek fonalait kétszer-háromszor sodorják, mindig ellentétes irányban végezve, ami megakadályozza a szál bomlását, ugyanakkor rugalmasabbá és alak-tartóbbá teszi a textíliát. A sodort szálakból szövéssel, csomózással, tűnemezeléssel állítják elő a szőnyegeket.
Tűnemezeléskor a 2-3 cm hosszú elemi szálak kevert, kártolt tömegét szitalapok közé terítve, két-három menetben tömörítik. Fúziós lekötéskor a szálakat az alapszövethez ragasztják, így a technológiából adódóan egyszerre két szőnyeg készül. Hátránya, hogy a fonalak könnyen kibomlanak. A tűzés technológiája leginkább a varrógép működéséhez hasonlít. A tűk sora az alapszövetbe varrja a fonalat, az alsó oldalon pedig horog szabályozza a szálmagasságot, amely megadja a szőnyeg vastagságát.
A szőnyegkonfekcionálás első lépése a textília hátoldalának lezárása, ami azért szükséges, hogy a tűzött vagy nemezeit szálakat véglegesen rögzítse, növelje a kopásállóságot, az alaktartósságot, rugalmasságot és ugyanakkor fokozza a szőnyeg hang- és hőszigetelő képességét. A hátoldali lezárásra szövetet, különböző habanyagokat, poliuretánt vagy gumit használnak. Az igénybevétel szempontjából a szövet alapanyagú hátoldali lezárás a legkedvezőbb, mert öregedéskor nem morzsolódik, és tűzgátló hatású. A padlószőnyegek a szál kialakításától függően velúr, illetve buklé típusúak, a gyártási eljárástól függően pedig tűnemezeltek (pl. filcszőnyegek), fúziós lekötésűek, illetve tűzöttek (buklé vagy velúr).
A szőnyegpadlók speciális tulajdonságai
A kopásállóságon, a rugalmasságon és a színtartósságon kívül az antisztatikusság ma már alapvető igény a szőnyegpadlókkal szemben. Az antisztatikus hatás az elemi szálban lévő grafitnak köszönhető, ami – a grafit sötét színe miatt – azonban csak a sötétebb tónusú szőnyegeknél használható. Világos színű (pl. fehér) szőnyeg antisztatikussága az elemi szálhoz kevert ezüsttel biztosítható.
A szőnyegpadlók jellemzésére gyúlékonyságukon túl az égéskor kibocsátott füstgázok, valamint más, mérgező anyagok mennyiségét és jellemzőit is használják, amelyek alapján alkalmazási területeik is meghatározhatók. Középületbe, menekülő útvonalra csak B1 vagy Q1 minősítésű – nem lánggal égő, füstöt- és mérges gázt nem kibocsátó – szőnyeg fektethető le. Az alapanyagon kívül a hátoldal anyaga is meghatározza az alapvető tulajdonságokat. A jó minőségű szőnyegpadlók tűzállósági ideje két óra.
Járás közben a szőnyegpadlók – a lépésekkel együtt járó súrlódás miatt – sztatikus elektromossággal töltődnek fel. A feltöltődés mértéke a súrlódó anyag elektromos ellenállásától függ. Az emberek egyéni érzékenységüktől függően reagálnak az elektromos feltöltődésre, de ez a jellemző a különböző gépek – pl. komputerek – feltöltődése szempontjából figyelmet érdemel. Az alacsonyabb fonalmagasságú szőnyegpadlók jobban viselik a forgalom okozta terhelést, tehát tartósabbak.
Túlzottan alacsony fonalmagasság esetén a fonal nem hajlik, a kis görbületi sugár amiatt azonban könnyebben törik, kibomlik. A buklé típusok jobban bírják a nagy terheléssel járó igénybevételt, mint az esztétikailag értékesebb, melegebb hatású velúr szőnyegek. Egy 90 kg-os férfi cipősarkának terhelése 2,1 kg/cm2, egy 50 kg-os nő tűsarkú cipőjének terhelése pedig több, mint 69 kg/cm2. Erről se feledkezzünk meg, ha a szőnyegpadlók között válogatunk.