Galéria és egyéb ötletek a vidéki házban (képes példa)
A házaspár a repülőtér közelében szeretett volna letelepedni. Több mint harminc épületet megnéztek. A képen látható, kétszázötven éves, erősen felújításra szoruló épületet találták ideálisnak. A városba egy óra alatt beérnek, s a repülőtér közelségének köszönhetően kapcsolatban állnak a világgal. Egyedi ötlet a galéria és a nappali egybenyitása.
A régi épületek felújításánál a megerősítéshez a vasbeton szerkezetek beépítése a legmegfelelőbb megoldás. Elsősorban akkor hasznosak, amikor a teret a tágasság érdekében megnyitják, s a falak vagy a födém egy részének eltávolítása miatt a terheket át kell venni. Ha a tartóelemek láthatóak maradnak, érdekes kontrasztot alkotnak a térben. Ha színezik is őket (ebben az esetben például kékre), a hatás még jobban fokozható.
Bizonyára lettek volna olyanok, akik ebben az esetben egy tökéletesen korhű ház megteremtésére törekedtek volna. Ám múzeumban élni nem mindenki szeret. Ezért a tulajdonosok úgy határoztak, hogy a modern részleteket is engedik érvényesülni, amik az antik bútorokkal kontrasztot alkotnak. Így érdekes, egyedi megoldásokat hoztak létre.
A konyhában és a fürdőszobában értékes anyagokat használtak, egyedi tervezésű bútort, jó minőségű szanitereket építettek be. A sakktábla-mintás járólap és a nappalihoz hasonlóan kialakított lépcsős félfalak egyedi hangulatot teremtenek.
A szokásos felújítási munkálatokat követően (például az elektromos vezetékek cseréje, a tető hőszigetelése) megkezdték a belsőépítészeti megoldások megvalósítását. „Arra törekedtünk, hogy a régi építésű házak patinájához illő anyagokat válasszunk” – fogalmaz a belsőépítész.
Olyan anyagokat választottak tehát, melyek természetes úton „öregszenek”, környezetkímélők, továbbá az igénybevétel ellenére hosszú ideig megőrzik szépségüket: hajópadlót, mészvakolatot és zsindelyt használtak. A konyhába mázas kerámialapok és a célirányosan megtervezett konyhai sziget került. A görbe falak problémáját a szerelvényfalakkal elegánsan meg tudták oldani.
A nappali és az étkező között korábban csak egy szűk ajtón lehetett átjárni. A tető egy részét eltávolították, és a széles ablaksor gondoskodik az elegendő mennyiségű természetes fényről. A kandallót is belsőépítész tervezte.
Információk: Építés éve: kb. 1750.