Vagyonbiztosítás, hogyan válasszunk biztosítót?
Félelmet nem csak a természeti katasztrófák okoznak, hanem a vandalizmus, betörés is, amelyekről majd mindennap hallhatunk. Elég ezek közül a szerencsétlen események közül valamelyiknek megtörténnie és az ingatlan, amelyért hosszú ideig takarékoskodtunk és sok fáradsággal rendben tartottunk, nincs többé. A szerencsétlenségek váratlanul történnek, nem lehet kitérni előlük. Ezért helyénvaló gondoskodni az ingatlan biztosításáról, amely a biztosítási esemény megtörténtekor anyagi segítséget nyújt.
A vagyonbiztosítás nem várt esemény megtörténtekor segít a károk helyreállításában, a ház kijavításában vagy végső esetben az újjáépítésében. A biztosítók a biztosítások különböző változatait kínálják, többféle, különböző kockázatokat tartalmazó csomagokban. A legegyszerűbbtől, mint például a tűz vagy a jégverés olyanokig, amelyekre az ember általában nem is gondol, például hangrobbanás, földcsuszamlás, robbanás vagy akár jármű becsapódása az otthonunkba. Kiválaszthatjuk azt a csomagot, amelyik legjobban megfelel az elképzeléseinknek.
A biztosítók által kínált biztosítási termékek sokfélék és maximális mértékben elébe próbálnak menni az ügyfélkör szokatlan igényeinek is, akár ingatlant akár háztartási berendezést érintenek. Néhány biztosítónál az ingatlanbiztosítási termékhez az ügyfél lehetőséget kap, hogy használja a segítő szolgálatot, amely számára nagymértékben megkönnyíti a biztosítási esemény következtében előállott nehéz élethelyzet megoldását vagy elhárítását. A vagyonbiztosításokat két alapvető csoportra lehet osztani: ingatlan- és háztartási biztosításokra.
Ingatlanbiztosítás
Ingatlantulajdonunkra feltétlenül kössünk biztosítást. Ritkán sikerül a természet szeszélyeit kivédeni és más, nem várt események bármi kor meglephetnek mindnyájunkat. Szélvihar, nyári jégveréses zivatar, árvíz mindenkit sújthat, és ha az ingatlanunk nincs biztosítva, a károk elhárítása a mi költségünk lesz.
Az ingatlan biztosításakor a következő kockázatok biztosításában egyezhetünk meg:
- árvíz vagy elöntés,
- vihar vagy jégverés,
- földcsuszamlás, szikla- vagy földomlás,
- fa, oszlop, vagy más tárgyak kidőlése,
- hó- és fagyteher,
- földrengés,
- vízhálózat berendezéseiből kifolyó víz,
- folyadék- vagy páratúlnyomás, illetve víz megfagyása,
- közlekedési eszköz ütközése,
- lopással, betöréssel vagy rablással való eltulajdonítás,
- épületrészek rongálása, betöréses lopás vagy annak kísérlete során.
A biztosító kínálatától függ, hogy milyen kockázatokat tudnak a biztosításba belefoglalni. A biztosítók gyakran kínálnak előre kiválasztott kockázatokra „testre szabott” termékeket. Ezért a biztosítás megkötése előtt tárgyilagosan mérlegeljük, reálisan mi minden fenyegetheti ingatlanunkat. Nem logikus például árvíz ellen biztosítani ingatlanunkat, ha a folyó felett magasan lakunk. Magán a lefedett kockázatok csomagján kívül minden biztosítónak vannak általános biztosítási feltételei.
A biztosítás megkötésekor alaposan olvassuk át ezeket, hogy valós elképzelésünk legyen arról, mit fedez a biztosító és mit zár ki. A biztosítás díját jó pár tényező befolyásolja. Ilyen például az általunk választott biztosítási összeg, amely figyelembe veszi az építmény jellegét, az építése során használt anyagokat, valamint a választott önrész nagyságát. Minden biztosítónak van saját módszere a különböző kedvezmények, engedmények, esetenként egyéb előnyök megadására. Díjcsökkentést leginkább a hűséges saját ügyfeleknek, egyéni elbírálás alapján adnak.
Biztosítás előtt
A biztosítás kiválasztása előtt fontos az ingatlan értékének megállapítása, hogy elkerüljék mind a túl-, mind pedig az alulbiztosítást. Az alulbiztosítás a leggyakoribb hiba, amelyet az emberek a vagyonbiztosításnál elkövetnek, és nem csak az új biztosításoknál. Elsősorban a régebbi biztosítások vannak kis összegre megkötve, amelyeken évekig nem változtattak semmit, pedig az évek során sok ingatlannak a piaci értéke, valamint a ráfordított javítás, munka- és anyagköltsége is nőtt. A kis érték, amelyre az ingatlant korábban biztosítottuk, kár estén nem tudja fedezni a javítással vagy akár totális kár esetén az egész ingatlan pótlásával kapcsolatos költségeket.
Az ingatlan értéke
Ezért nem szabad belenyugodni abba, hogy az ingatlan biztosítva van, nagyon fontos az is, hogy milyen értékre. Tehát ha van biztosításunk és nem akarunk vagyonkár esetén kellemetlenül meglepődni, aktualizáljuk a biztosítási szerződésünket az ingatlanpiac alakulása szerint, illetve a háztartásban lévő vagyon értéke szerint. Kétévenként ajánlott aktualizálni a biztosítási szerződéseket. Egyidejűleg ellenőrizzük, hogy a biztosítás a szóba jöhető kockázatokat lefedi-e.
Nagy probléma a jelzálogszerződések esetén a biztosítások zálogjoga a bankok számára. Ez azon alapul, hogy a jelzáloghitelre történő ingatlanvásárlás feltétele a lakásra vagy a házra kötött biztosítás. A sok részletfizetési kötelezettség mellett, amelyek a jelzálogkölcsön felvételét kísérik, előfordul, hogy az ügyfél csak a felvett kölcsön mértékéig köt biztosítást, hogy minél kevesebbet fizessen, így gyakran összetévesztik az ingatlan valódi értékét a banktól folyósított kölcsön összegével, amely sohasem éri el az ingatlan értékének 100 %-át. Az is gyakran előfordul, hogy az emberek alulértékelik a helyzetet és nem az összes kockázatra biztosítanak. Kössünk olyan biztosítást, amely, ha az ingatlan teljesen lakhatatlanná válna, egy új lakás költségét fedezni tudja.
A házat vagy lakást megéri előre biztosítani, nem az utolsó pillanatban, amikor már például néhány területet az ár fenyeget. Ekkor már a biztosító nem köt szerződést, vagy ha köt, nem fizeti azokat a károkat, amelyek rögtön a szerződés aláírása után keletkeznek.
A biztosítók úgy jellemzik feladatukat, hogy nekik az előre nem látható, váratlan kockázatok ellen kell védelmet nyújtaniuk. Alapvetően az áradás vagy árvíz előre nem látható kockázatok, azonban csak azokon a területeken, ahol nem rendszeresen fordulnak elő. Amennyiben az ingatlan olyan helyen épült, amelyet minden évben elönt a víz, a tulajdonosának nyilván nehéz lesz megfelelő biztosítást kötnie akármelyik biztosítónál. A biztosítók kiemelt figyelmet fordítanak az árterületi sávban és az olyan helyeken történő építkezésekre, amelyeket a folyó áradáskor ellep. Az ilyen területeken tilos építkezni.
Árterület biztosítása?
Az árterület szintén különleges terület építés szempontjából, pontosan azért, mert ide önthet ki a folyó. Némely biztosító árvízi térképeket használ, amelyekről megállapíthatják, mekkora veszély fenyegeti a biztosítani kívánt ingatlant, s ennek arányában állapítják meg a biztosítás díját. Előfordulhat, hogy megkérdezik a tulajdonost, hogy az ingatlan az utolsó néhány évben volt-e elöntve vagy szenvedett-e árvízkárt. Igenlő válasz esetén ezt a kockázatot a biztosító nem fedezi. Vannak olyan biztosítók is, amelyek nem használnak árvízi térképeket, és az országban bárhol biztosítják az ingatlant. Néhol díjemeléssel kötnek biztosítást, ha az ingatlan a fenyegetett sávban van, néha a terület árvíz- és áradásveszélyességi kockázata miatt nem kell emelt összegű díjat fizetni.
A biztosítottak gyakran nagyon csalódottak, amikor a biztosító a pénzt kifizeti. A biztosítás teljesítésekor a biztosítók választást kínálnak, hogy az árvízkárokat önerővel magunk állíthatjuk helyre, vagy megbízunk egy céget és a számlát benyújtjuk a biztosítónak. Amennyiben a károk önerős helyreállítása mellett döntünk, a kárelhárítás költségvetésen alapuló módjáról van szó, a másik esetben vállalkozói teljesítést fizet ki, a benyújtott számlák alapján.
A biztosítók adatai szerint kisebb károk esetén az ügyfelek a biztosítás teljesítését készpénzes alapon kérik. Ebben az esetben, bár a pénzt korábban megkapják a biztosítótól, de szokásosan kisebb összeget, mint a második esetben. A biztosító csak az avult érték erejéig fizet kártérítést. Ez azt jelenti, hogy a megrongálódott vagy megsemmisült dolgoknak figyelembe veszi a korát és az elhasználtságát a kár keletkezése idején.
Amennyiben céget bízunk meg és a biztosításunk az új értékre szólt, a számlát benyújtva a biztosító kifizeti azt, beleértve a munkadíjat is, csupán az önrészt vonja le. Abban az esetben is, ha a házunkon a javításokat építőipari cég végzi, a biztosító a javításnak csak az úgynevezett megfelelő költségeit fedezi. Nem fogad el túlárazott számlákat. Például ha az árvíz előtt a házban egy régebbi típusú csaptelep volt és most egy aranyból készültet építünk be, ezt nem fizetik ki. Általánosságban elmondható, hogy ha csak egy fal ázott be, akkor természetesen nem csak ezt az egy falat fogjuk kifesteni, hanem az egész szobát, és a biztosító az egészet kifizeti. Amennyiben a javítás költségei ésszerűek, a biztosítók a kártérítésből nem csinálnak problémát.
Amikor megtörténik a baj
Amikor egy biztosítási esemény megtörténik, azonnal jelentsük a biztosítónak. A biztosító kiküldi egy munkatársát szemlére, ezt követően levelet küldenek, amelyben felsorolják azokat a dolgokat és okmányokat, amelyek szükségesek a kárrendezéséhez. Attól a pillanattól kezdve, hogy az összes szükséges dokumentumot beadjuk, a biztosító befejezi a vizsgálatot és a törvény szerint 15 napja van arra, hogy a pénzt kifizesse.
Háztartási biztosítás
Az emberek gyakran összekeverik az ingatlan biztosítását a háztartás biztosításával, azaz a dolgok összességével, amelyet ingóságok, például bútorok, elektromos fogyasztók, személyes dolgok és hasonlók képeznek. Ne feledkezzünk meg az ingóságok biztosításáról, mert ez fedezi a bútorokban vagy az élelmiszerekben okozott károkat, de házi állatállomány kárait is, ha az állatok az elemi csapás következtében kimúltak.
A legjobb, ha a háztartási berendezésekre is és az ingatlanra is kötünk megfelelő biztosítást
Biztosítsuk azokat a dolgokat a háztartásban, amelyek a tartósan lakott létesítményben a háztartás fenntartására vagy a biztosított személyek személyes szükségleteinek kielégítésére szolgálnak. A legjobb, ha mindkét biztosítást megkötjük – a háztartási berendezésekre is és az ingatlanra is.
A háztartási biztosítás általánosan a következő kockázatokat fedi le:
- tűz, robbanás, közvetlen villámcsapás,
- repülő, annak részei vagy rakományának lezuhanása,
- a közvetlen villámcsapás okozta túlfeszültség miatt a fogyasztókban esett károk,
- árvíz, elöntés, vihar vagy jégverés,
- földcsuszamlás, szikla- és földomlás,
- fák vagy oszlopok kidőlése,
- vízhálózat berendezéseiből kifolyó víz,
- lopással, betöréssel, vagy rablótámadással való eltulajdonítás,
- a biztosított tárgyak harmadik személy által szándékosan okozott rongálása, megsemmisítése.
Jó tanács
Amennyiben valakinek a szokásos kockázatok lefedése nem kielégítő, kiegészítő biztosítást köthet az alábbi kiterjesztésekkel.
Ezek:
- akvárium, jakuzzi- vagy masszázskádból kifolyó víz okozta károk,
- előre nem látható elektromos áramkiesés,
- üvegbiztosítás,
- nem közvetlen villámcsapás és a biztosított tárgyakban okozott károk,
- rövidzárlat okozta károk az elektromos fogyasztókban és motorokban,
- füst által okozott károk, kerti kis traktor és más, a biztosított személyes szükségleteit szolgáló kerti munkaeszközök tönkremenetele.
A biztosítók kínálata sokféle, az egyes háztartási biztosítások különféle kockázatokat fedhetnek le, és biztosítási díjuk is különböző lehet. Ezért a biztosítás megkötésénél ne csak a biztosítás összegére, de a kockázatokra is figyeljünk, amelyektől háztartásunk védve lesz.
Mielőtt szerződést írnánk alá, menjünk el több biztosítóhoz, adjuk meg háztartásunk adatait, és ne csak az egész évben fizetendő összeget hasonlítsuk össze, hanem arra is kérdezzünk rá, hogy a biztosításunk mit is fog tulajdonképpen fedezni. Megtörténhet, hogy egy biztosító nem fizet a huzat miatt kitört ablaküvegért, a másik ezt az alapbiztosításban kifizeti. Az összeget, amelyre a háztartást szeretnénk biztosítani, a legtöbb biztosítónál mi mondjuk meg. A biztosítók többnyire egy-egy sávot ajánlanak, amelyekből választhatunk. Nagyobb összegek esetén a legtöbb biztosító ellenőrzi a lakást.
A biztosítási összeg a háztartás minden berendezésének összege és kulcsfontosságú a tulajdonosnak. Tehát össze kell számolni a lakásban az összes tárgy, berendezés értékét – a beépített konyhabútortól a bútoron keresztül, a háztartási eszközökön, elektronikán át, egészen a képekig vagy ruházatig. A biztosítás összege egyúttal a maximális összeg, amit a biztosító akkor fizet ki, ha tényleg mindenünket elvesztettük, ami a lakás belső berendezésének része volt. Ebben az esetben is figyeljünk a túlbiztosításra, nehogy éveken át, amikor semmi nem történik, feleslegesen nagy biztosítási díjat fizessünk.
Jó tanács
Hasonlóan rossz az alulbiztosítás is. Amennyiben a biztosítás díját túl kis összegre állítjuk be és a háztartás berendezéseinek értéke lényegesen nagyobb, megtörténhet, hogy a biztosító tűz vagy betörés esetén csak egy részét fizeti ki annak, amit kaphatnánk. Az, hogy mennyit fognak a háztartási biztosításért fizetni, nem csak a biztosítási összegtől függ, hanem attól is, mi ellen akarjuk háztartásunkat biztosítani.
Ami a kockázatokat illeti, az emberek leggyakrabban az alapbiztosítási fedezetet igénylik, amely magában foglalja az árvíz és elöntés kárait az ingatlanokon, a lopást, vandalizmust, a személyes használati tárgyak, a különleges ingóságok csoportjának, mint az ékszerek, elektronika elegendő fedezetű biztosítását. A biztosítók ezeket a kockázatokat csomagokban kombinálják, minél drágább egy csomag, annál több kockázatot fed le. Fontos tényező a hely, ahol a biztosított háztartás található.
A nagyobb városokban nagyobb a bűnözés, természetesen nagyobbak a biztosítási terhek. A békés, kis településeken kisebb a bűnözés, kisebb a biztosítási díj. Amennyiben a szerződést egy évnél hosszabb időre kötjük, a biztosítók az infláció mértékével emelni szokták a biztosítás díját. Engedményt is kaphatunk, ha háztartásunkban egész évben nem történt biztosítási esemény.