A szárazesztrich előnyei és felhasználása
Ha problémáink vannak, válasszuk a szárazesztrichet. Például ott, ahol kis szerkezeti magasságokra van szükség, ahol az építésből származó nedvességet nem akarjuk tovább növelni, vagy kis teherbírású födémeken és kis alapterületek esetén, ahol nem szeretnénk esztrichkészítő szakembert hívni.
A nyers padló és az ajtólap alsó széle között alig 5,5 cm maradt. Az esztrichkészítő mester a fejét rázta: semmi esélye sincs egy úszó esztrich lerakásának. Nincs esélye? Dehogy nincs! Rosterősítésű gipszlapokkal a probléma megoldható: 2 cm szigetelés, 2 cm esztrichlap. Ami pedig a legszebb: közvetlenül a lerakás után sétálhatunk a kész felületen és kezdhetjük a padlóburkolást.
Az eljárás a következő: Az összes többi esztrichfajtához hasonlóan itt is azzal kezdjük, hogy a pince padlójára szigetelőfóliát terítünk. Ezután, ha a nyers padló egyenetlen, ömlesztett kiegyenlítő feltöltést (granulátumot) kell elterítenünk. Az esztrich-elemek ugyanis abszolút vízszintes alapot igényelnek. A feltöltést két, vízszintesen be szintezett léc mentén húzzuk le, hogy tökéletesen sík legyen.
Előre gyártott födémelemek esetén feltöltésre csak akkor van szükség, ha a födémelemeket nem pontosan vízszintesen helyezték el (ez barkácsolóknál nagyon ritkán fordul elő). Ha azt akarjuk, hogy a padló szerkezeti magassága 4-5 cm-nél nagyobb legyen, akkor vastagabb szigetelőréteggel ellátott esztrichlapokat alkalmazzunk, vagy a feltöltésre fektessünk keményhab lapokat.
A szobafalak mentén helyezzük el a tekercsben kapható szegélyszigetelő csíkokat, majd rakjuk le az első szárazesztrich-elemet. Fontos, hogy előzőleg fűrészeljük le a kiálló lépcsőt. Fűrészelés helyett a megkarcolt él mentén le is törhetjük a felesleges részt. így a lap teljesen fel tud feküdni a szigetelőcsíkra.
- 5 tipp, hogyan varázsoljunk provence-i hangulatot otthonunkba
- Hogyan ápoljuk értéktárgyainkat?
- 11+1 dolog a beltéri festésről
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mindenre gondoljunk!
Anyagszükséglet
Pincepadlók esetén műanyag fólia, kiegyenlítő feltöltés (granulátum), szegélyszigetelő csík, keményhab lapok, rostkötésű gipsz esztrichlapok, speciális ragasztó, gyorsépítő csavarok, fugatapasz.Szükséges szerszámok
Mérővessző (colstok), ceruza, lehúzódeszka (szintvonalzó) és lehúzósablonok a kiegyenlítő feltöltéshez, vízmérték, lapkarcoló, szúrófűrész, akkus csavarozó, símítólap, spatulya, keverőszár, vödör, csiszolópapír.Időszükséglet
Fólia leterítése: 0,1 óra/m2. Kiegyenlítő feltöltés elterítése és lehúzása: 0,3 óra/m2. Szárazesztrich-elemek komplett lerakása (ragasztás, csavarozás, tapaszolás): 0,3 óra/m2.A ragasztás, csavarozás, tapaszolás
A már lefektetett lap alsó lépcsőjére két párhuzamos sorban nyomjuk rá a szerelőragasztót. Csak annyi ragasztót használjunk fel, amennyi a következő laphoz szükséges. Az elemeket önmetsző gyorsépítő csavarokkal szorítjuk össze (használjuk az akkus csavarbehajtót). Csavartávolság: 25 cm.
A lapokat hosszában, „vándorló” kötésben rakjuk le egymás mellé. A második sort az első sor maradékával kezdjük. Kerüljük a fugák kereszteződését! Ha az első sorból nem maradt maradék, még arra is szükség lehet, hogy a második sor első lapját legalább 20 cm-rel megrövidítsük, hogy a fugák eltolását megoldhassuk.
Az ajtókhoz mindig teljes elemet rakjunk le, itt ne legyen fuga! Amikor a helyiség padlóját teljesen beborítottuk az esztrichelemekkel, csiszoljuk le a lapok szélén és a csavarfejek körül előforduló egyenetlenségeket. Ezután tapaszoljuk a fugákat és a csavarfejeket. A rostkötésű gipsz esztrichelemekre az összes ismert padlóburkolat (például parketta, laminált padló, legfeljebb 30 x 30 cm-es burkolólapok, linóleum) lerakható.
Sok érv szól ugyan a szárazesztrich mellett, ennek ellenére azt csak speciális esetekben alkalmazzák. A szokásos tömör nyers födémeken még nem tudta igazán megvetni a lábát. Ennek oka, hogy a rosterősítésű gipszlapokból és azokra ragasztott szigetelőrétegből álló többrétegű lapok alig olcsóbbak, mint a komplett leterített anhidrit- vagy cementesztrich.
Esztrichfedés lépései
Lépések:
- „Vándorló” kötés: a második sort az első sor maradékával kezdjük
- A pince padlójára (nem alápincézett házaknál a földszinti padlóra) szigetelőfóliát terítünk
- A nyers padló egyenetlenségeit ömlesztett feltöltéssel egyenlítjük ki
- A granulátumot vízszintesen beszintezett lécek mentén a szintvonalzóval húzzuk le
- Az első lap lépcsőjét levágjuk, hogy a lapot közvetlenül neki lehessen tolni a szegélyszigetelő csíknak
- A lefektetett lap lépcsőjére két párhuzamos ragasztócsíkot nyomunk
- A ragasztó felhordása után azonnal helyére tesszük a következő lapot, és szorosan hozzátoljuk az előző laphoz
- A végleges kötéshez behajtjuk az önmetsző gyorsépítő csavarokat
- Megcsiszoljuk a lapok széleit és a csavarfejek környékét
- Az esztrich tapaszolása után jöhet a padlóburkolat