Faburkolat készítése a hobbipincébe (példa lambériázáshoz)
Olcsó lambériával még a hideg pincét is hangulatos barkács- vagy hobbiszobává lehet varázsolni. Az azonban sehol sincs előírva, hogy a deszkákat csak függőlegesen vagy vízszintesen lehet feltenni. Az átlósan felszerelt lambéria, amelyet még színesre is lazúrozhatunk, a faburkolatot messze kiemeli a szokványos deszkázatok közül.
A bemutatott példát tekintsük kedvcsinálónak saját kompozícióinkhoz
A fa falburkolatot tetőlécekből készített tartószerkezet tartja, amelyre speciális kapcsokkal, „láthatatlanul” erősítjük fel a lambériadeszkákat. Függőlegesen elhelyezett deszkákhoz vízszintes tartólécekre van szükség, a vízszintesen futó deszkákat viszont függőleges lécekre szereljük. Az átlós deszkák tartólécei szintén vízszintesek.
A tartóléceket keretdűbelekkel erősítjük fel a falra. A dűbelek távolsága kereken 50 cm. A lécek egymástól szintén 50 cm távolságra legyenek. A lécek alá egyes helyeken esetleg alátéteket kell tenni, hogy a faburkolat felülete később pontosan sík legyen. Ellenőrzésre használjuk a szintezőlécet.
A lambériát (csaphornyos deszkákat) felhasználás előtt akklimatizálódás céljából legalább egy-két napig tartsuk abban a helyiségben, ahol fel fogjuk használni. Ezután vágjuk méretre az anyagot. Fontos, hogy a deszkát hátulról munkáljuk meg. Így elérhető, hogy a vágott élek nem szakadnak ki. A nyers fát a felszerelés előtt viasszal vagy lazúrral kezeljük.
Most már kezdhetjük a szerelést
Függőlegesen elhelyezett deszkáknál az egyik sarokban, vízszintes deszkázat esetén a padlónál kezdjük a munkát. A csap a sarok vagy a padló felé nézzen. Az első deszkát vízmértékkel állítjuk be, majd kis szegekkel vagy csavarokkal rögzítjük. Ha valamelyik falat átlósan elhelyezett deszkákkal kívánjuk borítani, a munkát ezzel a fallal kezdjük. A csatlakozó függőleges vagy vízszintes deszkák gondoskodnak a tiszta lezárásról.
- Faborítás – Deszkaburkolatú falak
- Kerámia falburkolatok, falburkoló anyagok
- Faanyagú falburkolatok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A deszkák rögzítéséhez használt kapcsoknak pontosan illeszkedniük kell a lambériák horonyfalainak vastagságához. A szegezéshez praktikus a mágneses szegtartó (alkalmas vasrudacska) használata. Egyes kapcsokat tűzőgépei is be lehet erősíteni, ezzel időt takarítunk meg.
Lépések:
- A lambériát felszerelés előtt egy-két napig tároljuk az adott helyiségben, hogy akklimatizálódni tudjon
- Függőleges deszkázat: vízszintes lécezés. Vízszintesen futó deszkák: függőleges lécek
- Ha a deszkákat átlósan helyezzük el, a fal szélén egy függőleges tartólécet kell elhelyezni
- A lambériadeszkákat szerelés előtt viaszoljuk vagy lazúrozzuk (átlátszó vagy színes lazúrral)
- Szegezzük fel az első deszkaelemet. A deszkát úgy helyezzük el, hogy a szeget a lábazati léc eltakarja
- Az összes többi deszkát „láthatatlanul”, speciális kapcsokkal szereljük fel
- A színesre lazúrozott lambériaelemek érdekes hangulatot adnak a deszkaburkolatnak
- Először az átlós irányú deszkákat szereljük fel. így szép lesz a másik oldalhoz való átmenet
- A merőlegesen levágott lambériadeszkákat egészen a mennyezetig fel lehet tolni
- A deszkák felerősítésekor a deszkát ütőfa használatával beütjük az előzőleg beszereli deszka hornyába, elhelyezzük a lambériakapcsokat, odaszegezzük
- A faburkolat alsó, egyenetlen szegélyét lábazati léc takarja el
- Ha árnyékfugát akarunk kialakítani, a mennyezet alá tegyünk egy lécet, amelyet azután később leveszünk
Az egyes deszkák felerősítését azonos „ritmusban” végezzük: a deszkát ütőfával beütjük az előzőleg beszerelt deszka hornyába, elhelyezzük a lambériakapcsokat, majd odaszegezzük. A burkolatnak rendszeresen ismétlődő, a többitől eltérő színűre lazúrozott deszkákkal érdekes hangulatot adhatunk.
Ha a deszkák függőlegesek, a mennyezethez való csatlakozás általában semmilyen gondot nem okoz. A deszkának a mennyezet felé eső végét pontosan merőlegesre vágjuk és szorosan nekitoljuk a mennyezetnek. Alul a burkolat nyugodtan „rojtos” maradhat, mert ide egy lábazati léc kerül majd, amely mindent eltakar. Jól mutat a mennyezet alatti „árnyékfuga”. Ez nagyon egyszerűen elkészíthető, ha a mennyezet alá ideiglenesen egy vízszintes lécet teszünk, a deszkákat ennek szorítjuk neki, majd kivesszük a lécet.