Faláttörések készítése
Faláttöréseket általában ajtó- vagy ablaknyílások céljára készítünk, de a tálalóablakokhoz vagy falfülkékhez is faláttörésre vagy a fal kivájására van szükség. A nem teherhordó falaknál az áttörések általában nem jelentenek problémát, azonban a falakról általában nem látszik, hogy azok teherhordók-e vagy sem.
Teherhordó falaknál rendszerint először statikai ellenőrzést kell végezni. Előfordulhat, elsősorban fagerendás födémeknél, hogy alátámasztást kell alkalmazni. A keskeny, max. 50 cm széles áttörések (pl. tálalóablakok vagy falfülkék) többnyire nem okoznak gondot. Az 150 cm-t meghaladó, nagyobb nyílások készítését feltétlenül bízzuk szakemberre. Bizonyos esetekben acélgerendákat kell alkalmazni az áthidaláshoz.
Rajzolás, tervezés
Rajzoljuk fel a falra a tervezett nyílást, majd először ott távolítsuk el a vakolatot, ahová az áthidalót be kívánjuk tenni. Fél vastagságban bontsuk ki a falazatot – célszerű vésővel végezni a műveletet, mert a bontókalapács meglazíthatja a nyílás fölötti téglákat.
Áthidaló beillesztése
- Vintage hangulat- nosztalgiára fel! Képes ötletek!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezután (mindkét oldalon kellő felfekvéssel) tegyük bele az áthidalót bőséges mészcement habarcsba, teherhordó falaknál cementhabarcsba. Nyomjunk az áthidaló és a fal közti térbe mészcement habarcsot vagy falazzuk fel a közbenső teret. Ezután bontsuk ki a fal másik felét, és ott is tegyük be az áthidalót – teherhordó falaknál azonban csak akkor, amikor a habarcs már megkötött.
Bizonyos esetekben célszerű, ha a falat egészen a mennyezetig kibontjuk, majd újra felfalazzuk, pl. akkor, ha fennáll a falazóelemek letörésének veszélye. Nagyon vékony, 17,5 cm-nél vékonyabb falakat teljes vastagságában egyszerre kell áttörni, a fölötte lévő falat szükség esetén a falra merőlegesen elhelyezett tartókkal alá kell támasztani.