Teherbíró dűbelek fajtái, melyiket használjuk?
A belsőépítészeti munkák során nagyon sok csavarkötést alkalmazunk. A sokféle építőanyag, amelyek között kemény és puha, porózus vagy üreges egyaránt előfordul, speciális dűbelek kifejlesztését tette szükségessé.
A nyers falra falécet erősítünk. Erre a falécre rostkötésű gipszlapot csavarozunk, amely majd egy függesztett szekrényelemet fog tartani. A belsőépítészeti munkák első kérdése ezzel kapcsolatban: milyen dűbelek alkalmasak az adott falhoz?
Normál dűbel
Alkalmazási területe: mindenféle falanyag, a téglától a pórusbetonon át a mészhomok tégláig, „normális” terhelések (polcok, lámpák). A nehéz szekrényekhez speciális dűbelek kaphatók.
Fém keretdűbel
Alkalmazási területe: ajtó- és ablaktokok beépítése.
- Milyen dűbelt válasszunk gipszkarton falhoz? [HASZNOS!]
- Dübelfuratok betömésem, kampók felszerelése, akkus csavarbehajtó
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Nagy teherbírású dűbel.
Különösen nagy terhelésre alkalmas szerkezetekhez (például előtetőkhöz). Alternatív lehetőség: átmenőszerelés (menetes orsó, amelyet a fal hátsó oldalán elhelyezett anyával rögzítünk).
Pórusbeton-dűbel
A pórusbeton-dűbel pórusbetonban háromszor olyan erősen terhelhető, mint a normál dűbel. Másképpen fogalmazva ez azt is jelenti, hogy pórusbeton falaknál a normál dűbel is elég nagy terhelést elbír. Ez azért előnyös, mert a normál dűbelek lényegesen olcsóbbak és a falban is összehasonlíthatatlanul könnyebben lehet elhelyezni őket. Különösen a P4 téglaszilárdsági osztályba tartozó pórusbetonba nehéz a pórusbeton-dűbeleket elhelyezni. Célszerű, ha ilyen anyagú falra például a mosdókat átmenőszereléssel erősítjük fel.
Kifejezetten barkácsolóknak való ötlet: a falfuratba nyomjunk egy kevés szilikont és utána használjunk normál dűbelt. Ez így még pórusbetonban is megbízhatóan tart.
Keretdűbel falécekből álló tartószerkezetekhez.
A munka különösen gyorsan megy, mert a falécet egyszerűen hozzá kell szorítani a falhoz, a fát és a falat együtt kifúrni, majd a dűbelt mindkét anyagon átdugni. Üreges téglákhoz olyan keretdűbelt alkalmazzunk, amelynek terpesztőrésze (a dűbel profilos része) az átlagosnál hosszabb.
Üreges rögzítődűbel
Üreges rögzítődűbel gipsz építőlapokkal burkolt könnyűszerkezetes falakhoz és hasonló szerkezetekhez. Az ilyen kötések terhelhetőségét az építőlapok szállítójának termékismertetőiből lehet megállapítani.
Billenőhorog és rugós billenőhorog
Elsősorban lámpák és függönysínek álmennyezetre való felerősítésére használjuk
Dűbelek kisebb terhekre
Univerzális és többcélú dűbelek kis terhek (polcok, lámpák, képkeretek és hasonlók) felszereléséhez tetszőleges alapra (fal, beton, gipszlapok).
Lépések:
- A normál dűbelek bármilyen anyagú falhoz alkalmasak, ha átlagos terhet kell tartaniuk
- A pórusbeton-dűbelek háromszor akkora terhelést bírnak el, mint az azonos átmérőjű normái dűbelek
- Takarékoskodjunk! Nyomjunk a furatba szilikont, így a normál dűbelek pórusbetonban is jól tartanak
- A fém keretdűbeleket ajtó- és ablaktokok beszereléséhez használjuk
- A nagy teherbírású dúbelek helyett átmenőszerelés alkalmazható (a menetes orsó a fal másik oldalán
- A hátsó oldalon elhelyezett anyát a falba süllyesztjük, a bemélyedési később beltéri vakolattal töltjük ki
- Fa tartószerkezetek rögzítésére a keretdűbel a legjobb megoldás
- Üreges téglákhoz hosszú terpesztőrésszel ellátott keretdűbelt használjunk
- Az üreges rögzítődűbelek könnyűszerkezetes is falakban is megbízhatóan tartanak van rögzítve
- Billenőhorog és rugós billenőhorog lámpák álmennyezetre való felszereléséhez
- Az univerzális és többcélú dűbelek tetszőleges alapon jól megtartják a könnyebb terheket
- Ha a fal anyaga kemény, a fúrógépet állítsuk ütvefúró állásba. A fúrót a faira merőlegesen tartsuk
Fontos tudnivalók!
Fontos, hogy minden esetben csak a dűbelhez való fúrót használjuk (ezt a gyártó a csomagoláson megadja). Általában a fúró átmérője megegyezik a dűbel átmérőjével. Pórusbeton esetén azonban célszerű, ha a furatot 1 mm-rel kisebb átmérőjűre készítjük. A fúrógépet a falra merőlegesen tartsuk. Ha a fal anyaga kemény (például beton vagy mészhomok tégla), akkor a fúrógépet állítsuk ütvefúró helyzetbe. Pórusbetonba és gipszkartonba viszont „ütés nélkül” fúrjunk.