A burkolatok hibái és károsodásai
Hőszigetelt homlokzatburkolatok
Vakolt hőszigetelő homlokzatburkolat
Az ún. „dryvit” rendszerben a legtöbb hiba akkor következik be, ha az anyag- vagy rendszerválasztásban, a kivitelezésében hiányosságok fordulnak elő, pl.:
- a hőszigetelést nem megfelelő termékből készítik: a nem pihentetett polisztirolhab táblák utózsugorodása miatt a vékony vakolat átreped;
- a hőszigetelő táblák ragasztása hibás, ill. a táblákat nem rögzítik dűbellel;
- a dűbeltányérok „átütnek” a felületen: a dűbelekbe kerülő csavarok és beütőszegek hő hidakat képeznek, és ha a dűbeltányér a hőszigetelés külső oldalára kerül, annak beépítési helye a vékony vakolat felületén megjelenik.
A repedéseken átütnek a hőszigetelő táblák csatlakozási vonalai.
Hőszigetelés leszakadása a hibás rögzítés miatt.
A hagyományos homlokzatburkolatokat utánzó, vékony lapokból készített burkolatok, pl. a téglaburkolatnak látszó égetett agyag vagy más anyagú „lapka” burkolatok. Ezek az anyagok látványosak, a kivitelezési technológia egyszerűnek tűnik.
A ragasztott burkolatok azonban gyakran hosszabb-rövidebb idő után leválnak, és két-három évenkénti újra ragasztásuk már nem éppen olcsó mulatság. Ráadásul a leválás oka sem mindig indokolható egyszerűen. Előfordul, hogy az épület homlokzatának egyik részén az építést követően hamar leválik a burkolat, míg a vele szomszédos részen hosszú évek múltán is a helyén marad.
- Padló és falburkolatok a konyhában, hogyan válasszunk?
- Padlók – Burkolatfektetés betonra és fatáblákra
- Faborítás – Deszkaburkolatú falak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A károsodások főbb okai:
- a burkolat és az azt hordó szerkezet különböző mértékű alakváltozása. A hőmérsékletváltozásnak különböző képpen kitett (közvetlen hőhatás, leárnyékolt homlokzatrészek) épületrészek, a tartószerkezet (anyagtól függő) alakváltozási tulajdonságai, de még a burkolat színe és felületi érdessége (hőelnyelési és hővisszaverési tulajdonsága) is szerepet játszik az alakváltozások alakulásában, a károsodások előidézésében;
- a burkolat mögé jutó csapadék a lapok mögötti üregekben visszamaradva átázást, kifagyást okozhat;
- a páradiffúzióval a falszerkezetbe kerülő nedvesség páranyomást fejthet ki a burkolatra, ill. páralecsapódást okozhat annak belső felületén;
- alkalmatlan, nem hordképes (száraz, anyagában és felületén is szilárd, repedésektől, portól, szennyeződésektől mentes) aljzat képzése;
- alkalmatlan (nem flexibilis, nem hőmérséklet- és vízálló és elégtelen tapadószilárdságú) ragasztó- és fugázóanyagok használata;
- a lapok közötti fugák tömítése hiányos;
- a lapok több helyen befeszültek, felváltak;
- a levált lapok mögött a ragasztó nem folytonos, felülete sávos, rovátkol;
- eltérés (folytonosság, vastagság).
Esettanulmány
Épület és homlokzatburkolat a bemutatott épület homlokzati, természetes pala burkolatának egy részét hőszigetelt vasbeton falra, egy részét hőszigetelt, 30 cm vastag blokktégla falra ragasztották. A hőszigetelés mechanikusan rögzített fagyapot volt. A burkolólapok az átadás után kb. 3 évvel a keleti és a nyugati homlokzaton, nagy felületen leváltak. A szomszédos részek ettől eltérően viselkedtek. Leváló és hibátlan felületek csatlakoztak egymáshoz látszólag teljesen egyező szerkezeti kialakítással.
Befeszült, felrepedt burkolólapok.
Alkalmatlan ragasztás és fugaképzés.
A károsodások okai:
- a burkolat ragasztása, fugázása és dilatálása szakszerűtlen volt;
- a sötét színű lapok fokozottan felmelegedtek, a szorított fugás beépítés miatt a hőtágulás befeszítette a lapokat, aminek nyomán azok leváltak.
Épített homlokzatburkolatok
Ide elsősorban a falazattal összeépített vagy ahhoz ragasztással (habarccsal) rögzített tégla falburkolatok és lábazatburkolatok tartoznak.
A téglaburkolatok károsodásainak legfőbb okai a következők:
- lábazatburkolatok esetén nem megfelelő vízelvezetés;
- nem fagyálló burkolótéglák beépítése;
- anyaghibás burkolótéglák beépítése (sókivirágzást vagy kipattogzást okoz);
- a téglaburkolat elmaradt vagy hibás dilatálása;
- a téglaburkolat és a homlokzati nyílászáró szerkezetek hibás csatlakoztatása.
Tégla lábazatburkolat felázása.
Tönkrement mészhomoktégla burkolat.
Épületfizikai, páratechnikai szempontból koncepcionális hiba a jó hőszigetelő képességű, egyúttal viszonylag kis Sd értékű pórusbeton falazatokat a külső oldalon felragasztott, nagy páradiffúziós ellenállású kő, mészhomok, kerámia vagy műgyanta kötőanyagú lapokkal lezárni.
A jó hőszigetelő képesség miatt a szerkezetben a fagyzóna megközelíti azt a határréteget, ahol a természetes páraáramlást a jóval nagyobb ellenállású külső „kéreg” vagy burkolat megakasztja. Az eredmény általában az, hogy a burkolat a második, harmadik télen (addigra telítődik a szerkezet) minden előzetes jel nélkül lefagy. A példa egy törtfehér színű mészhomoktégla burkolat lepusztulását mutatja be. Sötét színű burkolatoknál további veszélyt jelent a nagy, dilatálatlan mezők jelentős hőtágulása is.
Szerelt homlokzatburkolatok
A szerelt – vázszerkezetre épített – homlokzatburkolatok beépítési hibái közé tartoznak azok is, amelyek a burkolatok állagát ugyan nem veszélyeztetik, de a mögöttük lévő hőszigetelő réteg károsodását (hőszigetelő képességének leromlását) okozzák, vagy a teljes falszerkezet épületfizikai „működését” (páratechnika, léghanggátlás) káros mértékben befolyásolják.
Hibaforrás lehet pl.:
- a nem kielégítő vízzárás: a burkolaton átjutó csapadékvíz elnedvesítheti a hőszigetelést
- szellőztetett levegőréteg hiánya, vagy szellőztetésre alkalmatlan vastagságú levegőréteg kialakítása, és ennek következtében a hőszigetelés elnedvesedése
- a burkolat és a homlokzati nyílászárók csatlakoztatási hibái
- a burkolattartó vázszerkezet hibás beépítése
Hőszigetelés elnedvesedése a burkolaton átjutó csapadékvíz hatására.
Szellőztetett levegőréteg hiánya.
Szellőztettetésre alkalmatlan vastagságú.
Szerelt burkolat és ablak hibás csatlakoztatása.
A burkolatot tartó vázelem alatti téglaburkolat
megsüllyedése csapadékvíz hatására.
A padlóburkolatok hibái és károsodásai
Kültéri padlóburkolatok
A hibák többsége a tetőteraszok ragasztott lapburkolatainál jelentkezik, mivel ezek nem függetlenek az aljzattól, annak mozgásait követniük kell, és a padlóburkolaton átszivárgó csapadékvíz megrekedése (az ágyazóhabarcsban, ragasztórétegben vagy a nem vízáteresztő aljzatban) is károsíthatja a burkolatot.
Gyakori a kültéri padlóburkolatok károsodása a szakszerűtlenül kiképzett tágulási hézagok repedése gátolt, és a hézag felett átvezetett burkolat befeszülve felválik, összetörik, átreped, esélyt adva a víz behatolásának, a fagykárnak és egyéb rongálódásoknak.
A károsodások gyakori okai:
- a burkolatsík nem megfelelő lejtéskialakítása miatt a víz megáll a felületen, esélyt adva a víz bejutására és a fagykárosodásra;
- nem megfelelő anyagminőség miatt fagykárok keletkezése;
- a burkolat hibás vagy teljesen elmaradt dilatálása;
Tartós vízmegállás nyomai, burkolólapok felfagyása.
Teraszajtó küszöbének hibás szegélyezése, vízmegállás.
Nem megfelelő szilárdságú, kifagyott térkövek.
Dilatáció nélkül készült, tönkrement teraszburkolat.
Dilatáció nélküli terasz burkolólapjainak felrepedése.
Beltéri padlóburkolatok
A beltéri hideg és meleg padlóburkolatok hibái és károsodásai többek között a következők lehetnek.
Hibák, károsodások:
- károsodások a födémszerkezetek alakváltozása miatt;
- károsodások a hibás, hanyag kivitelezés miatt;
- a burkolatok kopása;
- a burkolatok mechanikai sérülése, repedése, törése;
- burkolatleválások és felválások;
- károsodások a burkolatok tönkrement aljzata miatt;
- korróziós károsodások;
- biológiai károsodások (faanyagú burkolatoknál).
Cikksorozatunkban a felsorolás első két elemével foglalkozunk. Hajlása miatt előfordul a padlóburkolat (főként szorított fugázású lapburkolat) rongálódása, ha a tartószerkezet lehajlása, és annak lassú alakváltozási része jelentős, és a burkolatokat nem sokkal a tartószerkezet megépítése után készítették. A beton anyagú födém és a vele összeépített, szorított fugával kialakított lapburkolat tulajdonsága alakváltozás szempontjából eltérő. A födém lehajlása 5-6 m-es támaszköz esetében már kritikussá teszi a lapburkolat összenyomódását, így az a fellépő nyomóigénybevétel hatására felválik és kigörbül, felpúposodik, felpattan. A helyreállítás során a burkolatot át kell építeni, szükség esetén alakváltozást megengedő.
A födémszerkezet lehajlása miatt tönkrement padlóburkolat.
Károsodás hibás, hanyag kivitelezés miatt
Esettanulmány
Épület: Iskola uszodaépülete.
A tervezett burkolat rétegfelépítése:
- csúszásmentes, habalátétes, 2 mm vastag, rugalmas, hegesztett PVC-lemez burkolat, az uszodatérben és a vizeshelyiségekben vízhatlan lemeztoldással. A lábazatot a PVC-lemez burkolat felvezetésével burkolták, 2,5 cm átmérőjű holker kialakításával, 20 cm magasságban. A lábazati felvezetést elasztikus kitt tömítéssel szegélyezték;
- burkolati ragasztóréteg a PVC burkolati rendszer alkalmazási útmutatója szerinti
- födémszerkezet.
Hibák és károsodások:
- a PVC-burkolat felválásai a padlósíkon;
- a PVC-burkolat hibás csatlakoztatása az épületszerkezetekhez: a falszegélyek felső széleinek elválása a falsíktól, ill. a szegélylezáró elemtől, illesztések hézagossága, a keletkezett hézagok kikenése képlékeny kittel. Külön említést érdemel a medencetér előterében lévő zuhanyzófülkék küszöbének burkolása. Itt a PVC szegélyeket három elemből készítették, a függőleges síkú szegélyeket lezáró egészítő szerkezetekhez. A PVC-lemezeket közvetlenül a medencét övező szegélyekhez csatlakoztatták, de a szegély és a PVC-lemez között esetenként több milliméteres hézag képződött, és a lemez szélek felváltak. A PVC-lemezeket a padló-összefolyók, a padlócsatornák és az aknák kereteihez esetenként hézagosan csatlakoztatták.
- a PVC-lemez hiányos volt az úszósávokat elválasztó flexibilis műanyag kötelek lehorgonyzó kábeleinek tövében, egyes padlóösszefolyók és aknafedlapok körül, valamint a padlócsatornák mentén;
- a második helyszíni szemlét megelőzően a kivitelező „javításokat” végzett az uszoda- kék színű PVC-sávokkal pótolták, hegesztési varratokkal töltötték ki a burkolaton a hibás kivitelezés miatt keletkezett repedéseket.
Zuhanyzófülkék küszöbének szakszerűtlen burkolása.
PVC-padlóburkolat és medenceszegély hézagos csatlakozása
(az eredeti burkolattól eltérő, kék színű javításokkal).
A károsodások okai:
- Aljzathibák: Az aljzat felülete nem felelt meg a ragasztott PVC-lemez burkolatok aljzatára előírt követelményeknek, ill. a tervdokumentációban előírtaknak. A vizsgálatok alapján az aljzat felülete érdes, csiszolatlan és legfeljebb a „durván simított” minőségnek felelt meg;
- Ragasztási hibák: Az uszodatérben, ill. a zuhanyzó-mosdó helyiségeiben a kivitelező nem a gyártó/forgalmazó által meghatározott (epoxi vagy poliuretán) ragasztóanyagot, hanem vizes bázisú akrilragasztót használt. A ragasztóréteg nem fedi a teljes felületet, csupán sávos, felülethiányos. Ez arra utal, hogy a PVC-lemezeket a ragasztóágyba fektetésük után nem hengerelték le;
- Hegesztési hibák: A hegesztést nem az egymásra fektetett lemez szélek átvágása és a horonymarás után végezték, hanem a lemez szélek között 2-3 mm-es hézagot hagytak, és a hegesztőzsinórokat ebbe a hézagba próbálták bejuttatni. Ez a módszer alkalmatlan, mivel a hegesztőzsinór anyaga így csak a lemez szélek felső részén hoz létre kapcsolatot, a hegesztés nem ad elég nagy felületű kapcsolatot a lemez szélek között. A szakszerűtlen hegesztésnek jelentős része volt a lemezfelválásokban;
- Csatlakoztatási hibák: A legnagyobb károsodásokat okozó hibának az tekinthető;
- Szegélyezési hibák: A fal szegélyezések felválásánál ugyanazok a hibák okozták a károsodásokat, mint a padlóburkolatoknál (nem megfelelő aljzat, ragasztóanyag és ragasztási technológia). Ezen kívül a hajlatképzés elmaradása miatt (a PVC-burkolat a padló-fal csatlakozásoknál aljzat nélküli, gyakorlatilag leragasztatlan), mechanikai hatásokra a burkolat tönkremehet, átszakadhat.
Javítási hibák: Elfogadhatatlan javítási módszernek minősül
- a keletkezett hézagok, sávok pótlása más színű PVC-lemezekkel,
- a burkolathiányok részleges pótlása,
- a repedések javítási módja,
- a felvált lemezszélek összehegesztési módja.
Megállapítások és javaslatok: A használati víznek tartósan kitett PVC-lemez padlóburkolatokat (uszodatér, zuhanyzó-mosdó helyiségcsoport burkolatai) a PVC-padlóburkolatokra vonatkozó általános előírásoknak (aljzatképzés, hegesztés, ragasztás), a tervezett burkolati rendszer alkalmazástechnikai előírásainak megszegésével, kontár módon készítették. A padlóburkolatok az elvégzett szakszerűtlen javítási munkák után sem tekinthetők vízhatlannak, használatra alkalmasnak, és esztétikai szempontból sem elfogadhatók. A padlóburkolatok nem javíthatók, csak teljes cseréjük az elfogadható megoldás.
Szerző: Osztroluczky Miklós okl. építészmérnök, PhD, c.egyetemi tanár