Faház homlokzata – csupán dísz?
Az épületek homlokzatainak sokrétű feladata van. A tartó külső falszerkezetet védi a direkt környezeti hatásoktól, így biztosítja tartósságukat és zavartalan funkciójukat. A faházaknak sem kell fahomlokzattal épülniük. Készülhetnek vakolva, kőből vagy akár szálerősítésű lapokból.
A homlokzatnak többféle feladatnak kell megfelelnie. Mint a ház szabad diffúziót biztosító ,,bőre”, a bentről jövő párát át kell eresztenie anélkül, hogy a ház falazata átnedvesedne. Ezenkívül hőszigetel, télen megakadályozza az épület gyors lehűlését, nyáron az át-forrósodását. Ugyanakkor nem csak véd, hanem alakítja is a házat. Az ablakokat, az ajtókat és a toldaléképületeket egységbe szedi, harmóniát teremt a környezettel. Ráadásul lehetőleg tartós, és könnyen kezelhető legyen.
Igénybevétel
A külső borításoknak többféle igénybevételnek kell megfelelniük:
- A nap nemcsak termikusan (a felhevülés során) hat rá, hanem fotomechanikusan is, főként az UV sugárzás terheli meg az anyagot, ami fakuláshoz vezethet.
- A nagy hőmérséklet-ingadozások következtében anyagfeszültség keletkezhet, melynek hatására repedések képződhetnek.
- A tartósan magas légpáratartalom megnövelheti a homlokzat anyagának nedvességtartalmát, ez kondenzvíz kialakulásához vezethet, amelynek hatására a fémek elkorrodálnak.
- A szél direkt módon hat a homlokzatra, különösen a sarkokon és a kiálló részeknél. A légörvények miatt a szélvédett oldalon is kialakulhatnak szívóerők. A szélnyomás nem okozhat huzatot a ház belsejében.
- A homlokzatot érő csapadék mennyisége erősen függ a szél irányától és erősségétől. Amennyiben a homlokzatot nem szakszerűen építették, a záporeső komoly károkat okozhat.
A homlokzat felhasználhatósága és tartóssága szempontjából már az épület tervezésének megkezdésekor komoly döntéseket kell hoznunk. A homlokzat anyagát és jellegét meg kell határozni, az optikai szempontokat figyelembe kell venni, a tervezési és szerkezeti elveket el kell dönteni.
Egyszerű, és nagyon hatásos védelmet biztosít a kiugró tető. Nemcsak a homlokzat anyagát védi az átnedvesedéstől, hanem az ablakokat és az ajtókat is. Másik megoldás lehet, hogy a homlokzat emeletről emeletre kijjebb ugorhat, így védve az alsóbb szinteket az esőtől. A lábazat megóvja a földközeli részeket a talajvíz és a fröccse-nővíz hatásaitól. A homlokzati elemek e fölött kerülnek felszerelésre. Ha a házfal tövéig burkolt felület épült, akkor a lábazat magasságának legalább 30 cm-esnek kell lennie, mivel a csapadék a kemény felszínről felcsapódhat.
Tervezés
A vízszintesen kiszögellő felszíneket, mint pl. az ablakpárkányokat, le kell sarkalni, csepegtető-peremmel, „vízorral” kell ellátni, hogy a csapadék gyorsan el tudjon folyni. Az anyagokat mindig a terhelésnek megfelelően, valamint az építési, klíma, és lakóhelyi adottságokat figyelembe véve kell megválasztani. Nagyon igénybevett felületek esetén különösen időálló faanyagokat kell használni.
- Hogyan válasszunk homlokzati hőszigetelést
- Homlokzati szigetelés
- A 12 leggyakoribb festékhiba oka és megoldása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A hőszigetelés biztosítása, és az anyagvédelem miatt a felhasznált anyagok nem nedvesedhetnek át. A külső falakat különösen veszélyeztetik a záporesők, ha nincs megfelelő módon megoldva az eső elleni védelem. Ezenkívül megfelelő technikával biztosítani kell az esővíz gyors elvezetését, és a fal eső utáni gyors száradását.
Hőszigetelés
A külső borítások biztosíthatják az épület hőszigetelését, ha további hőszigetelő réteggel kombinálják őket.
Az átnedvesedés ellen hatásos védelem a bevonat és a faborítás közti szabad diffúziójú papír- vagy műanyagfólia réteg. Ez megakadályozza az esővíz betörését, miközben nem gátolja a bent keletkező vízpára szabad kijutását. Az átnedvesedés mellett megakadályozza a kellemetlen huzatjelenségek kialakulását. Éppen ezért ezt a réteget szélzáró szigetelésnek is hívják.
A faburkolat jellegétől és szigetelési tulajdonságaitól függően a szélzáró szigeteléstől el is tekinthetünk. Hogy a bentről kifelé diffundáló nedvesség biztosan elvezetődjék, a szélzáró szigetelés és a homlokzatburkolat közti távolságnak minimum 2 cm-nek és alul-felül szellőzőnek kell lennie. A főszigetelést kiegészítő szigetelőréteget kívülről is fel lehet helyezni.
Homlokzati sokszínűség
A faházakat bármilyen homlokzattal el lehet látni — akár kő, fa vagy vakolatréteggel. A kőhomlokzat leginkább azokon a vidékeken terjedt el, ahol ez a hagyományos város-, és utcakép része. A keretes szerkezetű fafalat hézagmentes szélzáró szigetelés fedi. A szélzáró szigetelés és a falazás közt legalább 4 cm-es távolságnak kell lennie, hogy a szellőzés biztosított legyen. Ez a borítás ugyanakkor kiegészítő hőszigetelő rétegként is funkcionál. Az alapozástól fölfelé épített elő-falazatot 25 cm-ként rögzítik a favázhoz. Az alsó két téglasorban az állóhézagokat nem fugázzák ki, ezzel biztosítva a falazat és a faváz közti szellőzést . A felső szellőzést egy, a tető és a falazás közti néhány cm-es, ráccsal fedett rés szolgálja.
Az ásványi vakolat sokrétegű kialakítást igényel, melynek során a szélzáró szigeteléstől eltekinthetünk. Először a teljes faszerkezetet fagyapot lemezekkel fedik. Ezután egy horganyozott dróthálót helyeznek fel (rabicháló), ami alapul szolgál a két rétegű vakolatnak – a habarcs, majd a vízlepergető vakolatrétegnek.
A fazsindelyes és szálerősítésű lapborítás esetén a szélzáró szigetelésre még egy ellen-lécezéses alsó szerkezetnek is fel kell kerülnie. Először 24 mm-es, függőlegesen elhelyezett léceket, majd ezekre 30 mm-es léceket szegeznek fel vízszintesen. A vízszintes lécek távolsága a zsindelyek és a szálerősítésű lapok nagyságának függvénye.
A fedőléces, ill. a talajfedlap borításokat függőlegesen kell felvinni egy vízszintes lécezetre, mely a szélzáró szigeteléssel beborított faszerkezet fölött helyezkedik el. A deszkák közt csak néhány centiméteres hézagot hagynak, melyet borítólécekkel fednek. Akinek jobban tetszik a vízszintes irányú faburkolat, az választhatja a borított burkolatot is. Itt a deszkákat pikkelyszerűen helyezik el.
Homlokzatváltozatok: 1. héjazat falécekből, 2. fazsindely, 3. klinkertégla előfal burkolat, 4. vakolt homlokzat. A külső fal felépítése: 1. előregyártott falemez, 2. párazáró réteg, 3. fa merevítők, 4. hőszigetelés, 5. előregyártott falemez, 6. szélzáró fólia, 7. vakolattartó falemez, 8. rabicháló, 9. kétrétegű vakolat, 10. lécezés, 11. keresztlécezés.
A faalapú külső falborítás élettartama szempontjából döntő a jó tervezés és kivitelezés. Itt a fakárosító gombafajok elleni védekezés áll az előtérben. Mivel ezeknek a fennmaradáshoz minimálisan 20%-os fanedvességre van szükségük, jó tervezéssel megakadályozhatjuk a fa tartós átnedvesedését, a gombásodást.
Védelem, karbantartás, gondozás
Ha az építészeti favédelmet következetesen megtartottuk, sem az építési szabályok miatt, sem szükségszerűségből nem kell kémiai favédelmet alkalmazni. Ha mégis a kémiai védelem mellett döntünk, be kell tartani a megfelelő előírásokat. Rendszeres ellenőrzéssel és karbantartással a káros fejleményeket hamar felismerhetjük, és kis ráfordítással kivédhetjük. Ezenkívül az alapszerkezetet is megóvjuk a károsodástól.