A jövő már elkezdődött – chipek és érzékelők az épületben
Szomorú őszi este. Éppen hazafele tart a munkából. A lámpák az ajtó nyitásával maguktól felkapcsolódnak. A konyha és a nappali kellemesen meleg, bár Ön egész nap távol volt, és a fűtés azalatt le volt állítva. A jövő zenéje? A „European Instabus”-szal (EIB) valósággá válhat.
A készház-gyártó Streif cég innovatív házukat ilyen technikával szereli fel. A dolog kulcsa: chipek az épületgépészeti berendezésekben (villanykapcsolók, zsaluk, fűtés) és az érzékelőkben (fény, hőmérséklet, mozgás, ajtó- és ablakkontakt érzékelők) és egy 24 Voltos vezeték, ami az egészet összekapcsolja. Az „Innabus”-szal tehát irányítani és ellenőrizni lehet a fűtést, világítást és a zsalukat. A fő eltérés a hagyományos berendezésekhez képest az, hogy a rendszer független az áramellátástól és a felhasználó irányításától.
Amikor az EIB berendezést beszerelik, laptop segítségével beprogramozzák, megadják az alapbeállításokat és kapcsolatokat, pl. azt, hogy a zsaluk bizonyos fényviszonyok mellett nyíljanak, vagy zárjanak, a szobahőmérséklet függvényében működjenek a fűtőtestek, ill. azt, hogy nyitott ablak mellett a fűtés automatikusan kapcsoljon ki.
A zsalukat, világítást és a fűtést egyedileg is lehet szabályozni pl. LED-mutatóval, szobatermosztáttal felszerelt kapcsolókkal vagy kényelmesen egy infravörös távirányítóval. A bejáratnál és a hálószobában található kijelzőkről könnyen leolvasható, hogy van-e nyitott ablak, hol ég éppen a villany, és melyik szobában hány fok van.
A következő fokozat a „Home Electronic System” (HES), amelyet az „Instabu-son” a Siemens telepített. A parancsnoki központ itt a „Home Assistant” egy multimédia-számítógép, melynek képernyőjén könnyen azonosítható szimbólumokkal lehet az adott épületrészt kiválasztani és irányítani. Egy pillanat alatt meg lehet tudni, hogy melyik fogyasztó működik éppen, hogy az ablakok és ajtók nyitva vannak-e, és van-e valahol üzemzavar. A telefonhálózatra kapcsolódva pl. egy hangvezérelt Voice-Menüt le lehet kérdezni, hogy minden eszköz rendben működik-e, ül. a HES automatikusan küldhet egy faxot a közönségszolgálatnak. A HES tanulékony. Egy héten belül kiismeri a lakók szokásait. Hosszabb távollét esetén lakott házat szimulál, a redőnyök a napi ritmusnak megfelelően működnek, és a lámpák a szobákban ki-bekapcsolnak.
Az innovatív házban ezenkívül hőcserélővel összekapcsolt szellőző és szellőztető berendezés is található. A hőcserélő felveszi a használt szoba- és a környező levegő energiáját, és átadja a friss levegőnek. A meleg levegő leáramlik a rekeszüreges padlóba, felmelegíti, és a padló szellőző-nyílásain át bejut a légtérbe.
Az épülettestet az oromzat irányába állították, így a belső tér alaprajza érdekesen alakul, az átlók kifejezettebbé válnak. Ez leginkább a földszinti tálalóban és az emeleti fürdőszobában válik nyilvánvalóvá.
Tények és adatok
- Gyártó: Streif AG.
- Építési mód: külső falak 25 cm-es fakeretes, K-érték 0,2 W/m2K., belső falak 14 cm-es fakeretes, pince 25 cm-es beton.
- Tető: 38°-os nyeregtető, szelemenes szerkezet, 18 cm ásványi gyapot szigetelés.
- Épületgépészet: kontrollált szellőző és szellőztető berendezés hőcserélővel, melegpumpa, Instabus. Melegigény: 40 kWh/m2a.
- Lakófelület: földszint 95 m2, tető 64 m2.
- Költségek: Kulcsra készen kb. 230 000 EUR, HES (szoftver) 600 EUR-tól.