A tégla műszaki követelményei
A lakóház, de bármilyen más használati célú épület tervezett és tényleges funkcionális működését, üzemeltetési és karbantartási költségeit, mechanikai ellenállását és stabilitását, végső soron élettartamát és értékállóságát meghatározza az építésekor felhasznált építőanyagok minősége és megbízhatósági szintje.
A megfogalmazottak megvalósítását biztosító jogi követelményeket és előírásokat a 3/2003 (I. 25) BM-GKM-KvVM együttes rendelete, amely tartalmazza az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőség igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól rendelkezik.
A rendelet hatálya – egyebek mellett – valamennyi építési termékre, annak gyártójára, forgalmazójára, importálójára, továbbforgalmazójára, belföldi felhasználójára, továbbá az ezekből létrehozott építmény építtetőjére, tervezőjére és kivitelezőjére terjed ki.
A cikksorozat ezen része bemutatja a rendelet által előírt szabályokat, különös tekintettel téglaipari alkalmazásukra; ismerteti továbbá az égetett agyag falazóelemekre, a téglákra vonatkozó MSZ EN 771-1:2005 honosított, európai szabvány előírásait és alkalmazását.
Fontosnak tartom a 3/2003 (I. 25) BM-GKM-KvVM együttes rendelet és az MSZ EN 771-1:2005 szabvány lényegének és alkalmazásának ismeretét, mivel a korábbi jogi szabályozáshoz és a 2005. január 1-én hatályukat vesztett magyar termék és vizsgálati szabványokhoz viszonyítva jelentős fogalmi és rendszerbeli változások vannak, amelyek az Európai Unióhoz csatlakozásunkkal, illetve az azt megelőző időszakban kötelezően alkalmazandókká váltak az építőanyagok műszaki specifikációinak megfelelése, megfelelőség tanúsítása és értékelése, a megfelelőség igazolása érdekében.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Téglafalak – Külső falak csinosítása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A megfelelőség igazolás alapjai
Forgalomba hozni (továbbforgalmazni) vagy beépíteni csak megfelelőségi igazolással rendelkező, építési célra alkalmas építési terméket szabad. Építési terméket építménybe betervezni akkor szabad, ha arra jóváhagyott műszaki specifikáció van.
Építési célra alkalmas a termék, ha a gyártó utasításainak és az építészeti- műszaki terveknek megfelelő szakszerű beépítést követően, a termék teljes tervezett élettartama alatt, rendeltetésszerű használat és előírt karbantartás mellett, az építmény – amelybe a termék beépítésre kerül – kielégíti az alapvető követelményeket.
Alapvető követelmények: a mechanikai ellenállás és stabilitás, a tűzbiztonság, a higiénia, az egészség- és környezetvédelem, a használati biztonság, a zaj és rezgés elleni védelem, továbbá az energiatakarékosság és hővédelem.
A megfelelőség igazolási eljárás alapját a következő jóváhagyott műszaki specifikációk képezik:
- magyar nemzeti szabvány, ezen belül a honosított harmonizált szabvány
- az európai műszaki engedély (ETA)
- az építőipari műszaki engedély (ÉME).
A honosított harmonizált szabvány: az európai szabványügyi szervezetek által elfogadott és az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában közzétett szabvány, amelyet a magyar eljárási rendnek megfelelően honosítottak és nemzeti szabványként közzé tettek.
Az európai műszaki engedély (ETA): olyan műszaki specifikáció, amelyet harmonizált európai szabvány hiányában egy termékre dolgoztak ki és hagytak jóvá.
Az építőipari műszaki engedély (ÉME): Magyarországon kijelölt jóváhagyó szervezet által – más jóváhagyott műszaki specifikáció hiányában – kiadott műszaki specifikáció, amely tartalmazza a termékre vonatkozó műszaki követelményeket és alkalmazási feltételeket, beleértve a szállításra, tárolásra, beépítésre, üzemeltetésre és az alkalmazható műszaki megoldásra, eljárásra, technológiára vonatkozó követelményeket, továbbá azok vizsgálati, megfelelőség igazolási módozatait is.
A műszaki specifikációk hierarchiájában a szabvány áll az első helyen. Az égetett agyag falazóelemekre a téglaipari termékekre a Falazóelemek követelményei szabványsorozat 1. része, a már említett MSZ EN 771-1: 2005 vonatkozik, amely az európai szabvány minden változtatás nélkül nemzeti szabványként kiadott változata.
A téglatermékek megfelelőség igazolása a fenti szabvány és visszavonásukig az építőipari műszaki engedélyek (ÉME) alapján történik, tekintettel arra, hogy a tégla építőanyagokra vonatkozó korábbi nemzeti szabványok – amint már említettem – 2005. január 1-jén visszavonásra kerültek. (MSZ 551 és MSZ 5940 szabványsorozatok)
A termék gyártójának, forgalomba hozójának feladata a termékre előírt megfelelőségi eljárás lebonyolítása, valamint az eljárás eredményeként kiállított megfelelőségi igazolásnak (megfelelőségi tanúsítvány vagy szállítói megfelelőségi nyilatkozat) a termékhez csatolása.
A megfelelőségi tanúsítvány a kijelölt tanúsító szervezet által, a szállítói megfelelőségi nyilatkozat a szállító által kiadott megfelelőség igazolás. A rendelet értelmezése szerint a szállító: a termék gyártója, forgalomba hozója.
A megfelelőség igazolási eljárást a termékre vonatkozó jóváhagyott műszaki specifikáció a – 3/2003 (I. 25) BM-GKM-KvVM együttes rendelet 4. sz. melléklete alapján – határozza meg. Az eljárásban vizsgálatokkal és bizonyítási eljárásokkal kell megállapítani, hogy a termék megfelel a rá vonatkozó műszaki specifikáció előírásainak. A megfelelőség igazolás másolatát a termék gyártója, forgalomba hozója köteles a felhasználónak és az ellenőrzésre jogosult szervezeteknek átadni. A rendelet értelmezése szerint felhasználó: aki a terméket betervezi, beszerzi, beépíti, illetve felhasználja.
Az égetett agyag falazóelemekre, a téglákra vonatkozó követelményeket meghatározó MSZ EN 771-1:2005 szabvány, mint a megfelelőség igazolási és tanúsítási eljárás alapja az alábbi megfelelőség tanúsítási rendszer alkalmazását írja elő:
Termék(ek) | Tervezett felhasználásuk | Megfelelőség tanúsítási rendszer |
Falazóelemek I. kategória | Falakban, pillérekben és válaszfalakban | 2+ |
Falazóelemek II. kategória | Falakban, pillérekben és válaszfalakban | 4 |
A 2+ jelű és a 4 jelű megfelelőség tanúsítási rendszer a szabvánnyal azonos szerkezetben és szakmai tartalommal megtalálható még a 3/2003 (I. 25) BM-GKM-KvVM együttes rendelet 4. számú mellékletének 2. ii) Szállítói megfelelőségi nyilatkozat című fejezetében.
Az I. kategóriába tartoznak azok a falazóelemek, amelyek esetében a közölt szilárdság el nem érésének valószínűsége legfeljebb 5%. Ez vonatkozhat a középértékre és a jellemző értékre is (értelmezésüket lásd később). A II. kategóriába tartoznak azok a falazóelemek, amelyek nem érik el az I. kategória megbízhatósági szintjét.
A két kategória között annyi különbség van – amelyet a következő táblázatok mutatnak be -, hogy I. kategóriájú falazóelemek esetében a gyártó rendelkezik egy bejelentett szervezet által kiadott gyártásellenőrzési tanúsítvánnyal, amely kiterjed az üzem kezdetei felülvizsgálatára és az üzemi gyártásellenőrzésre, valamint az üzemi gyártásellenőrzés folyamatos felügyeletére és értékelésére.
Az I. kategóriájú falazóelemek megfelelőség értékelésének feladatai a 2+ jelű megfelelőség tanúsítási rendszer szerint:
Feladatok | ||
A gyártó feladatai | Üzemi gyártásellenőrzés | |
Kezdeti típusvizsgálat | ||
A bejelentett testület feladatai | Az üzemi gyártásellenőrzésről tanúsítvány kiadása | Az üzem és az üzemi gyártásellenőrzés kezdeti felülvizsgálata |
Az üzemi gyártásellenőrzés folyamatos felügyelete és jóváhagyása |
A II. kategóriájú falazóelemek megfelelőség értékelésének feladatai a 4 jelű megfelelőség tanúsítási rendszer szerint:
Feladatok | |
A gyártó feladatai | Üzemi gyártásellenőrzés |
Kezdeti típusvizsgálat |
A következőkben bemutatásra kerülnek a megfelelőség értékelési feladatokkal kapcsolatos legfontosabb ismeretek:
Üzemi gyártásellenőrzés
Létre kell hozni egy üzemi gyártás- ellenőrzési rendszert és annak dokumentálását. Az üzemi gyártásellenőrzési rendszer a gyártási folyamat belső ellenőrzésére alkalmas eljárásokból áll, annak elérésére, hogy a kereskedelmi forgalomba kerülő termékek megfeleljenek a megfelelőség igazolás alapját jelentő jóváhagyott műszaki specifikációnak: égetett agyag falazóelemek, a téglák esetén az MSZ EN 771-1:2005 szabványnak és visszavonásukig az építőipari műszaki engedélynek (ÉME).
Az üzemi gyártás- ellenőrzési rendszert I. kategóriába tartozó falazóelemekre úgy kell kialakítani, hogy a megadott nyomószilárdságnak való megfelelés valószínűsége elérje a 95%-os megbízhatósági szintet.
Az üzemi gyártás- ellenőrzésnek és dokumentálásának megfelelő alapot jelent, ha a gyártó bevezette és az arra illetékes, akkreditált tanúsító szervezettel sikeresen auditáltatta és folyamatosan felügyelteti az MSZ EN ISO 9001-2000 minőségirányítási rendszert.
Az ISO 9001 rendszer minőségirányítási kézikönyve technológiai, ellenőrzési utasításainak betartása, dokumentálása biztosítják a technológiai folyamat szabályozottságát, egyenletes minőségű téglatermékek kibocsátását és megbízhatósági szintjét.
A vizsgáló és mérőberendezésekre vonatkozó hitelesítési és kalibrálási utasítások szerinti eljárások biztosítják, hogy a vizsgált és mért értékek előírt pontossággal mutassák a szabványban deklarált értékeknek való megfelelés mértékét.
Az üzemi gyártásellenőrzés és dokumentációja akkor felel meg a tanúsítvány kiadás feltételeinek, ha a vizsgáló és mérőberendezésekre, a gyártó berendezésekre és a gyártási eljárásra vonatkozó – már említett – utasításokon kívül szabályozza a késztermékek vizsgálatát, jelölését, a termékek nyomon követhetőségét és a követelményeket nem teljesítő termékek kezelési eljárását.
Kezdeti típusvizsgálat
Egy új termék kifejlesztése és a gyártás, valamint a forgalomba hozatal előtt el kell végezni a megfelelő kezdeti típusvizsgálatokat annak igazolására, hogy a termék kifejlesztése során előirányzott tulajdonságok kielégítik az MSZ EN 771-1:2005 égetett agyag falazóelemekre vonatkozó szabvány követelményeit és megfelelnek a termékre közölt értékeknek.
Ezt a kezdeti típusvizsgálatot meg kell ismételni, ha a nyersanyagok származási helyében, összetételében vagy minőségében jelentős változás következik be, vagy a gyártási technológia olyan módosításakor, amely a gyártó véleménye szerint új végterméket eredményez.
A falazóelem tervezett felhasználási céljától függően – a gyártó által közöltekre vonatkozó – a következő felsorolásból kiválasztott tulajdonságokra kell elvégezni az alábbi vizsgálatokat és számításokat:
- méretek és mérettűrések;
- alak;
- száraz testsűrűség;
- nyomószilárdság;
- hőtechnikai tulajdonságok;
- fagyállóság;
- vízfelvétel;
- kezdeti vízfelvétel;
- aktív oldható sótartalom;
- nedvesség okozta tágulás;
- tűzveszélyesség;
- tapadószilárdság.
A cikksorozat ezen pontjának további célja: az égetett agyag falazóelemekre, a téglákra vonatkozó MSZ EN 771-1:2005 honosított európai szabvány előírásainak, alkalmazásának ismertetése.
Az európai szabvány a 2005. január elsején hatályukat vesztett magyar termék és vizsgálati szabványokhoz viszonyítva jelentős fogalmi és követelmény rendszerbeli változásokat tartalmaz. Fontosnak tartom ezen ismeretek lényegének összefoglaló bemutatását.
Alapfogalmak:
Az égetett agyag falazóelem: agyagból vagy más, agyagot tartalmazó anyagból homok, töltőanyag vagy más adalékanyag hozzáadásával vagy anélkül, a kerámia kötéshez szükséges megfelelően magas hőmérsékleten égetéssel készült falazóelem.
Az MSZ EN 771-1:2005 szabvány előírásai az égetett agyag falazóelemek, a téglák két csoportjára érvényesek: az LD-elemekre és a HD-elemekre.
Az LD-elem: védett falazatokhoz használt kis bruttó száraz testsűrűségű (< 1000 kg/m3) égetett agyag falazóelem.
A HD-elem: nem védett falazatokhoz használt égetett agyag falazóelem, valamint védett falatokhoz használt nagy bruttó száraz testsűrűségű (> 1000 kg/m3) égetett agyag falazóelem.
Védett falazatnak nevezzük a behatoló víztől védett falazatot, amelynek többféle változata van, például a megfelelő vakolattal vagy burkolattal védett külsőfal; a többrétegű falazat belső rétege; vagy a belsőfal. A védett falazat lehet teherhordó vagy nem teherhordó.
A falazóelem fekvő felületének síkjához viszonyítva a falazóelemben végigmenő üregek merőleges vagy párhuzamos irányúak lehetnek.
Ennek megfelelően a függőleges üregű égetett agyag falazóelem egy vagy több, a fekvő felületre merőlegesen végigmenő üreget, a vízszintes üregű égetett agyag falazóelem egy vagy több a fekvő felülettel párhuzamos üreget tartalmaz.
Az égetett agyag falazóelemek műszaki követelményei
A gyártónak meg kell adnia, hogy a falazóelem az LD-elemekre, vagy a HD-elemekre meghatározott követelményeket elégíti ki. A következőkben ismertetésre kerülő műszaki követelmények mindkét elemtípusra (LD-elemek, HD-elemek) vonatkoznak.
A HD-elemekkel kapcsolatos kiegészítő előírások a szövegrész végén kerülnek ismertetésre.
Méretek és mérettűrések
Az égetett agyag falazóelem méreteit a hosszúság, a szélesség és a magasság sorrendjében az előírt méretekben kifejezve a gyártónak kell megadnia mm-ben.
Az előírt méret a falazóelem gyártására megállapított méret, amelynek a tényleges, a falazóelemen mért méret a tűréshatárokon belül megfelel. A méretek és a felületetek megnevezését és értelmezését a 21. ábra mutatja be.
21. ábra: 1. hosszúság; 2. szélesség; 3. magasság; 4. fekvőfelület; 5. látszófelület; 6. homlokfelület.
Mérettűrések
Középérték
A közölt érték olyan számérték, amelyet a gyártó a vizsgálati precizitás és a gyártási eljárás során fennálló ingadozások figyelembe vételével ad meg.
A közölt érték és a vizsgálati mintán végzett mérésekkel meghatározott középérték közötti különbség egyetlen méret esetében sem lehet nagyobb, a következő mérettű-rési osztályokra (kategóriákra, Tm) közölt értéknél. Az értéket egész mm-ben kell megadni.
T1: ± 0,4 √(előírt érték) mm vagy 3 mm, ahol a nagyobb érték a mérvadó.
T2: ± 0,25 √(előírt érték) mm vagy 2 mm, ahol a nagyobb érték a mérvadó.
vagy Tm: a gyártó által közölt eltérés (amely nagyobb vagy kisebb lehet, mint a többi mérettűrési osztályé.)
A gyártónak meg kell adnia, hogy a falazóelemek középértékéhez melyik mérettűrési osztályt (kategóriát) lehet hozzárendelni.
Mérettartomány
A legnagyobb mérettartomány, az egyes elemeken megállapított legnagyobb és legkisebb méret különbsége bármely adott méret esetében, amelyet a vizsgálati mintára kaptak a következő három kategória (Rm) egyikére közölt értéken belül legyen.
Az értékeket egész mm-ben kell megadni.
Kategória | Mérettartomány |
R1: | ±0,6 √(előírt érték) mm |
R2: | ±0,3 √(előírt érték) mm |
vagy Rm: a gyártó által közölt mérettartomány mm-ben (amely nagyobb vagy kisebb lehet, mint a többi kategóriáé).
Ha a kereskedelmi forgalomba kerülő falazóelemek tervezett felhasználási céljából lényeges (pl. ha a falazat meghatározott pontosságát követelik meg, ha ez a tervelőírások teljesítéséhez szükséges) a gyártónak meg kell adnia azt, hogy egy adott tétel, melyik mérettartomány kategóriába tartozik.
Alak
Az égetett agyag falazóelem alakját, az üregek irányát és százalékos arányát a gyártónak meg kell adnia.
Ha a kereskedelmi forgalomba kerülő falazóelemek tervezett felhasználása szempontjából lényeges, továbbá minden falazóelemre, amelyet akusztikai követelményeket kielégítő épületszerkezetben használnak fel, a gyártónak közölnie kell az üregek, nyílások (pl. habarcstáska) térfogatát és kialakítását, valamint a külső határoló lapok és a bordák legkisebb vastagságát. Az üregek és nyílások térfogatára, valamint a külső határoló lapok és bordák vastagságára tűrés nincs meghatározva.
Az adatok közölhetők az MSZ EN 771-1:2005 szabvány fogalom meghatározásai alapján vagy rajzra hivatkozással.
Testsűrűség
A gyártónak meg kell adnia a bruttó és nettó száraz testsűrűség értékét és a vonatkozó tűrési kategóriát is.
A bruttó és nettó száraz testsűrűségnek a mintán végzett mérésekből számított középértéke nem térhet el a gyártó által közölt száraz testsűrűség értékétől többel, mint a következő kategóriákban megadott értékek közül az egyik:
- D1: 10%
- D2: 5%
vagy Dm: a gyártó által az eltérésre %-ban közölt érték (amely kisebb vagy nagyobb is lehet, mint a többi kategóriáé).
Nyomószilárdság
A gyártónak közölnie kell a közepes nyomószilárdságot. A közepes nyomószilárdság a falazóelemek nyomószilárdsági értékeinek számtani középértéke.
A gyártónak közölnie kell azt, hogy az égetett agyag falazóelem a I. kategóriába vagy II. kategóriába van-e besorolva.
A vizsgált tételből vett minta nyomószilárdság vizsgálatra meghatározott számú falazóelemének közepes nyomószilárdsága nem lehet kisebb a közölt nyomószilárdság értéknél.
Ezen kívül a mintákon meghatározott nyomószilárdság valamennyi egyedi értékének el kell érnie a közölt érték legalább 80%-át.
Hőtechnikai tulajdonságok
Minden olyan falazóelemre, amelyeket hőszigetelési követelményeket kielégítő épületszerkezetben használnak fel, a gyártónak meg kell adnia az MSZEN 1745 szabványra hivatkozással a falazóelemek hőtechnikai tulajdonságaira vonatkozó adatokat.
Közölni kell, hogy az egyes adatok táblázaton, vizsgálaton vagy számításon alapulnak-e.
Aktív oldható sótartalom
Ha a termék felhasználási célja csak korlátozott védelmet (pl. vékony vakolat réteggel) irányoz elő, az aktív oldható sótartalmat a gyártónak közölnie kell.
Ha a termék felhasználási célja a vízbehatolástól való teljes védelmet irányoz elő (pl. megfelelően vastag vakolat rétegével, burkolattal, többrétegű falak esetén a belső réteggel, belső falakkal), akkor az aktív oldható sótartalomra nincs követelmény. (S0 kategória)
Tűzveszélyesség
A gyártónak közölnie kell a falazóelemek tűzveszélyességi osztályba sorolását, ha azt olyan épületszerkezetben tervezik felhasználni amellyel szemben tűzvédelmi követelményeket támasztanak.
A falazóelemeket vizsgálat nélkül az A1 tűzveszélyességi osztályba lehet besorolni, ha az egyenletes eloszlású szervesanyag tartalmuk < 1,0 tömegszázaléknál vagy térfogatszázaléknál (a nagyobb érték a mértékadó).
Egyszerűen belátható, hogy a 850-1000 °C hőmérsékleten égetett téglák az A1 tűzveszélyességi osztályba sorolhatók, mert ezen a hőmérsékleten a szerves anyagtartalom teljesen megsemmisül.
Páraáteresztő képesség
Külső falszerkezetekben használt falazóelemekre a gyártónak az MSZ EN 1745 számú szabványban a vízgőz diffúziós együtthatójára megadott táblázatos értékek alapján kell a páraáteresztő képességre vonatkozó adatokat kidolgoznia.
Tapadószilárdság
Azokra az égetett agyag falazóelemekre, amelyeket olyan épületszerkezetben használnak, amelyekre állékonysági követelmények vannak, közölni kell a falazóelem és a habarcs közötti tapadószilárdságot, mint jellemző kezdeti nyírószilárdságot az MSZ EN 1052-3 szabvány szerint. Az adatokat előírt értékek, vagy vizsgálat alapján lehet megadni.
Az előírt értékek az MSZ EN 998-2: 2003 C melléklete alapján meghatározhatók.
Az adatközlés vizsgálatok alapján is elvégezhető.
Az MSZ EN 998-2 szerint előírt fajtájú habarccsal kötésben lévő falazóelem jellemző kezdeti nyomószilárdsága az MSZ EN 1052-3 szabvány szerinti vizsgálattal meghatározható. A jellemző kezdeti nyírószilárdság értéke nem lehet nagyobb a közölt értéknél. A tapadószilárdság a habarcstól, falazóelemtől és a kivitelezéstől függ.
Ebben a pontban eddig ismertetett, az égetett agyag falazóelemekre az MSZ EN 771-1:2005 honosított európai szabványban meghatározott műszaki követelmények mindkét elemtípusra (LD-elemek, HD-elemek) vonatkoznak.
A HD-elemekkel kapcsolatos kiegészítő előírások a következőkben kerülnek ismertetésre.
A HD-elem nem védett falazatokhoz használt égetett agyag falazóelem, valamint védett falazatokhoz használt nagy bruttó száraz testsűrűségű (> 1000 kg/m3) égetett falazóelem.
Tartósság
Abban az esetben közlendő adat, ha a termék felhasználási célja csak korlátozott védelmet irányoz elő (pl. vékony vakolatréteg), vagy a termék a felhasználása során ki van téve az időjárásnak.
A falazóelem fagyállósági kategóriáját a gyártónak úgy kell közölnie, hogy megadja a környezeti hatásoknak erősen, mérsékelten és nem kitett falazatokhoz vagy épületszerkezetekhez való alkalmazhatóságát.
- F0 környezeti hatásoknak nem kitett
- F1 környezeti hatásoknak mérsékelten kitett
- F2 környezeti hatásoknak erősen kitett.
Amíg nincs európai vizsgálati módszer a falazóelem fagyállóságát a tervezett felhasználási helyén érvényes rendelkezések szerint kell elbírálni és megadni.
Vízfelvétel
A gyártónak közölnie kell az olyan égetett agyag falazóelemekből álló tétel vízfelvételére vonatkozó adatot, amelyet külső falazat időjárásnak kitett felületére kívánnak felhasználni. Ha egy tételből égetett agyag falazóelem mintát vesznek az MSZ EN 771/1:2005 szabvány A melléklete szerint és a C mellékletben leírt vizsgálati módszerrel meghatározzák annak vízfelvételét, az adott számú elem vízfelvételének középértéke nem lehet nagyobb a közölt vízfelvételi értéknél.
Aktív oldható sótartalom
Ha a termék felhasználási célja csak korlátozott védelmet (pl. vékony vakolatréteggel) irányoz elő, vagy a termék a felhasználása során ki van téve az időjárásnak, akkor az aktív sótartalmat az alábbi táblázatban megadott kategóriák alapján a gyártónak közölnie kell.
Kategória | A megengedett sótartalom tömegszázalékban, legfeljebb | |
Na+ + K+ | Mg2+ | |
S0 | Nincs követelmény | Nincs követelmény |
S1 | 0,17 | 0,08 |
S2 | 0,06 | 0,03 |
Ha egy tételből az MSZ EN 771/1:2005 szabvány A melléklete szerint égetett agyag falazóelem mintát vesznek és azokat az MSZ EN 772-5 szabvány szerint megvizsgálják, a vízoldható sótartalom nem lehet nagyobb a közölt aktív oldható sótartalomnál.
Ha a termék felhasználási célja a vízbehatolástól való teljes védelmet irányoz elő (pl.: megfelelő vakolat vastag rétegével, burkolattal, több rétegű falak esetén a belső réteggel, belső falakkal), akkor az aktív oldható sótartalomra nincs követelmény (S0).
Az égetett agyag falazóelemek leírása, megnevezése
Az égetett agyag falazóelemek (LD-elemek; HD-elemek) leírásának és megnevezésének legalább a következő adatokat kell tartalmaznia:
- az európai szabvány számát és kiadásának dátumát: MSZ EN 771-1: 2005;
- a falazóelem fajtáját;
- méreteket és mérettűréseket (középérték)
- alakot;
- bruttó és nettó száraz testsűrűséget és tűréseket;
- nyomószilárdságot.
Ha tervezett felhasználási célra szükséges, ezenkívül meg kell adni a következőket:
- mérettűréseket (mérettartományt);
- hőtechnikai tulajdonságokat;
- az aktív oldható sótartalom szerinti kategóriát;
- tűzveszélyességet;
- páraáteresztő képességet;
- tapadószilárdságot.
A HD-elemek leírásának, megnevezésének az előzőekben felsoroltakon kívül a következő adatokat kell tartalmaznia:
- a fagyállósági kategóriát és annak alapját;
- a vízfelvételt;
- a kezdeti vízfelvételt.
Az égetett agyag falazóelemek osztályozása
Az égetett agyag falazóelemek tulajdonságait meg lehet adni osztályozási rendszerre hivatkozva, feltételezve, hogy az osztályozási rendszer az MSZ EN 771/1:2005 szabványban leírt egyedi tulajdonságokon alapul és az nem korlátozza a kereskedelmet.
Ez azonban nem mentesít attól a követelménytől, hogy valamennyi gyártó – ha szükséges – a termékei tulajdonságainak közölt értékeit az MSZ EN 771/1:2005 szabvány követelményivel összhangban adja meg.
Az égetett agyag falazóelemek megjelölése
A következő adatokat egyértelműen fel kell tüntetni az elemeken, a csomagoláson, a szállítólevélen vagy az égetett agyag falazóelemekhez mellékelt bármilyen tanúsítványon:
- a falazóelem gyártójának nevét, árujelét vagy más ismertető jegyét;
- az égetett agyag falazóelem azonosításához szükséges adatokat, amelyek utalnak azok leírására és megnevezésére.
CE-megjelölés és címkézés
A gyártó felelős a CE-megjelölés elhelyezéséért. A CE-megjelölést magán a falazóelemen (vagy ha ez nem lehetséges, a termékre felerősített címkén, a termék csomagolásán vagy a kísérő okmányon, pl.: a szállítólevélen) kell elhelyezni. A CE-megjelöléshez a következő adatokat kell mellékelni:
- a tanúsító testület azonosítószámát (csak a 2+ rendszerbe tartozó gyártmányokra);
- a gyártó nevét vagy azonosító jegyét és nyilvántartott címét;
- annak az évszámnak két utolsó számjegyét, amelyben a megjelölést alkalmazták;
- az üzemi gyártásellenőrzés tanúsítványát (ha szükséges);
- hivatkozást az MSZ EN 771/1:2005 európai szabványra;
- a termék leírását, gyűjtőnevét, anyagát, méreteit,… és tervezett felhasználást;
- a mértékadó lényeges tulajdonságokra vonatkozó adatokat a következő alakban:
- minden fontos tulajdonságra meg kell adni a közölt értékeket, és ha szükséges a szinteket és osztályokat, vagy a
- a „műszaki jellemző nincs meghatározva” megjegyzést azokra a tulajdonságokra, amelyekre ez fennáll.
A „műszaki jellemző nincs meghatározva” változatot nem szabad alkalmazni akkor, ha a tulajdonságra kötelező határérték van megadva. A „műszaki jellemző nincs meghatározva” ezzel szemben alkalmazható akkor, ha a tulajdonság egy bizonyos felhasználási célra a tagállamban nem törvényes követelmény.
Az égetett agyag falazóelemek felhasználása
Az égetett agyag falazóelemeket sokféle módon használják fel és ezek mindegyike teljesítmény szinteket igényel. Néhány felhasználás hagyományos; és a megfelelő tulajdonságokkal szembeni igényeket a szabványok vagy a hagyományos szabályok tartalmazzák a jó kivitelezés érdekében.
Más felhasználási módok újak és nem hagyományosak lehetnek; ebben az esetben az anyagokkal és a kivitelezési teljesítmény szintekkel szembeni igény megfogalmazása a tervező felelőssége.
Az egyes alkalmazások:
- közönséges falazat: olyan falazat, amely kívül vagy belül van és a látszófelület megjelenésére nincs igény. Lehet teherhordó vagy nem teherhordó.
- védett falazat: olyan falazat, amely védve van a víz behatolása ellen. Lehet külső falazat, amelyet megfelelő vakolat réteggel vagy burkolattal védenek vagy többrétegű fal belső rétege vagy belső fal. A védett falazat lehet teherhordó vagy nem teherhordó.
- vakolt falazat: olyan falazat, amely kívül vagy belül van és bevakolnak. Lehet teherhordó vagy nem teherhordó.
- hőszigetelő falazat: olyan falazat, amely egy külső fal hőszigetelési funkciójának önmagában is nagymértékben megfelel. A falazat túlnyomórészt nagy üregtérfogatú égetett agyag falazóelemekből áll. Lehet teherhordó vagy nem teherhordó.
- nyersnek tervezett falazat: kívül vagy belül lévő falazat, amelynek esetében a látszófelületet úgy tervezik, hogy az különleges legyen. Gondosan gyártott falazóelemekből készítik és figyelmet fordítanak a színvonalas kivitelezésre és a falazóelem fajtájának megfelelő fúga kiképzésre. Lehet teherhordó vagy nem teherhordó.
- falazat különleges feladatra: különleges feladatokra készített falazat, többek között csatornázáshoz, támfalakhoz stb., amelyhez nagy tartósságú és nyomószilárdságú, valamint kis vízfelvételű falazóelemeket használnak.
- teherhordó falazat: belső vagy külső falazat amelynek saját tömegén kívül egyéb terhelést is fel kell vennie. Ezt a kifejezést általában akkor használják, ha a szerkezet tervezését arra alkalmas, minősített személynek kell végeznie. A teherhordó falazat lehet nyersnek tervezett, közönséges, vakolt vagy különleges feladatú falazat. Ezen kívül lehet földrengés hatásának ellenálló is.
A fenti alkalmazásokkal kapcsolatban a falazat lehet: tűzálló; hangszigetelő; hőszigetelő; amelyekre, ha szükséges kiegészítő követelményeket kell előírni.
Az égetett agyag falazóelemek legyenek megfelelően tartósak, hogy a helyi igénybevételnek ellenálljanak és megőrizzék az építmény szerkezeti és működési egységét.
Fagyállóság
Ha meg kell határozni, hogy egy téglafalazatból készült épületszerkezet esetében milyen mértékű fagyállósággal kell számolni, figyelembe kell venni azt a klimatikus (időjárási) befolyást, amelynek a falazóelemek várhatóan ki lesznek téve, beleértve a falazat átnedvesedés elleni védelmét is.
A klimatikus igénybevétel (környezeti hatásoknak erősen kitett, mérsékelten kitett vagy nem kitett) annak a veszélynek a kifejezése, hogy a falazat a helyi klimatikus adottságokból adódóan nagy nedvességtartalomnak és ezzel együtt fagyási-olvadási ciklusoknak lehet kitéve.
Azok a tényezők, amelyek a klimatikus igénybevétel értékelését lehetővé teszik, a hőmérsékleti és a nedvességi viszonyok, valamint az agresszív anyagok jelenléte. Az értékeléshez a helyi vagy nemzeti tapasztalatokat figyelembe kell venni.
A különböző felületi bevonatok (vakolat, festés) hatását különösen a vékony rétegű bevonatokkal összefüggésben kell értékelni. A következő, nem részletezett példák csupán utalások, segítenek a felhasználónak a megfelelő anyag kiválasztásában.
Környezeti hatásoknak erősen kitett falazatok
A következő példák a környezeti hatásoknak erősen kitett falakra vagy falszerkezetekre vonatkoznak:
- vakolatlan falazat a talajfelszín közelében (kb. két sorral alatta és felette), amelynek esetében az átnedvesedés fagyással együtt fordulhat elő.
- vakolatlan mellvédek, amelyek esetében átnedvesedés fagyással fordulhat elő, pl. ha a mellvédnek nincs hatékony lefedése.
- vakolatlan külső kémények, amelyek esetében átnedvesedés fagyással együtt fordulhat elő.
- falkoszorúk és fedések, valamint ablakpárkányok fagyveszélyes területeken.
- szabadon álló falak és függönyfalak, amelyek esetében átnedvesedés fagyással együtt fordul elő, pl. megfelelő lefedés nélküli falak.
- támfalak, amelyek esetében átnedvesedés fagyással együtt fordul elő, pl. ha a falnak nincs megfelelő takarása, vagy hátoldali vízszigetelése.
Környezeti hatásoknak mérsékelten kitett falazatok
A következőkben a falazatok átnedvesedésének megelőzésére használatos intézkedések szerepelnek:
- a fal felső szélének védelme előtetővel vagy fedéssel.
- az ablakpárkányokba bemunkált vájat (vízorr).
- nedvességzáró rétegek a falak lábánál és felső végén.
Környezeti hatásoknak nem kitett falazatok
A következőkben a környezeti hatásoknak nem kitett falazatokra vagy falszerkezetekre vonatkozó példák szerepelnek:
- Külső falak, amelyeknek megfelelő, a klimatikus feltételeket figyelembe vevő mértékű védelme van. Európa egyes részein a tapasztalatok szerint egy vastag réteg a megfelelő vakolatból ilyen védelem. Olyan esetekben, amikor csapóeső faggyal együtt fordul elő, a védelemnek vízzáró burkolatnak kell lennie.
- Belsőfalak és a többrétegű falak belső rétege.
A szulfát hatása a habarcsra és a vakolatra
A szulfátion roncsoló hatását a falazó habarcsra alapvetően az oldatban lévő szulfát és a portlandcement alkotórészeként jelenlévő trikalcium-aluminát (C3A) reakciója okozza, amelynek során kalcium-szulfo-aluminát (ettringit) keletkezik. Ez a reakció csak akkor megy végbe, ha a portlandcementben jelentős mennyiségű C3A van. Ez a veszély jelentősen csökkenthető, ha kis C3A tartalmú, szulfátálló portlandcementet használnak.
A szulfát okozta roncsolás csak akkor lép fel, ha a falazatban nagy mértékű nedvességmozgás van. Egyedül diffúzióval nem kerül jelentős szulfátmennyiség a habarcsban lévő hidratált cementhez. A nedvesség mozgás oka lehet a víz vándorlása a falazatban a nehézségi erő hatására, mint pl. a szabadon álló falakban vagy falazóelemekből hatékony nedvességzáró réteg nélkül épült ablakpárkányok esetében.
Vízvándorlást okozhat a párolgás és a kapillárishatás is, pl. a hátoldalukon vízszigetelés nélküli támfalakban vagy a külső falakban a talajfelszín és a vízzáró réteg között. A víztelítettség veszélyére a fagyállósággal kapcsolatban említett klimatikus igénybevételi kategóriákból lehet következtetni.
Az aktív oldható sótartalom táblázat három kategóriája a vízoldható szulfáttartalomnak (nátrium, kálium, magnézium) azt a legnagyobb mennyiségét adja meg gyakorlati feltételek mellett, amikor a víztelítettség veszélye eltérő lehet.
A sávszélesség egy elhúzódó telítés feltételezésétől (S2, ha közönséges portlandcement van a habarcsban S1, ha szulfátálló cement van a falazó habarcsban vagy alapvakolatban) a szokásos klimatikus igénybevételen át, ahol a falazatot szerkezeti elemekkel tervszerűen védik (S1), egészen a teljesen száraz falazatig (S0) terjed.
Ezenkívül az oldható szulfátok, különösen a magnézium-szulfát magukat az égetett agyag falazóelemeket is roncsolják, ezt a hatást „kripto kivirágzásnak” is nevezik. Ezért a magnézium tartalomra külön követelmények vannak.
Azokra a falakra amelyek pl. külső vakolattal teljesen védettek a víz behatolása ellen, az S0 kategória megfelelő. Ez azt jelenti, hogy ebben az esetben az aktív oldható sótartalomra nincs követelmény.
Kivirágzás és elszíneződés
Az építmény kivirágzása a nedves falazat kiszáradásának eredménye, amelynek az oka az építkezés alatt bekövetkezett túlságos átnedvesedés vagy a kész szerkezet elégtelen védelme, illetve a részlet hibás tervezése, amely lehetővé teszi a víz behatolását a kész szerkezetbe. Ezen belül a habarcsból vagy a környező betonból származó oldható anyagok is okozhatnak kivirágzást vagy elszíneződést.