A városi lakóház és parasztház korszerűsítése
A városi lakóház
A házak egy másik típusát az I. világháború előtti és utáni időkből származó, többemeletes városi lakóházak alkotják. Ezek általában tömör építésűek vagy favázas szerkezettel készültek, fagerendás födémeik és sokszor díszes homlokzataik vannak, pl. látható favázzal, terméskő vagy tégla díszítőelemekkel. A meredek tető alatti tér nincs beépítve. Az ilyen házak korszerűsítésére és átépítésére általában öröklakásokká való átalakításukkal összefüggésben vagy városépítészeti szanálási akciók keretében kerül sor.
Ezeknek a házaknak gyakran városépítészeti jellegű fogyatékosságaik vannak, tehát olyanok, amelyek a ház közvetlen környezetét érintik és amelyek a sűrű beépítésből adódnak: rossz napsugárzási és megvilágítási viszonyok, közlekedési és ipari zaj és levegőszennyezés, beláthatóság, kevés beépítetlen terület. Ezeket a problémákat magánkezdeményezésből szinte egyáltalán nem lehet kiküszöbölni, kezelésük csak városépítészeti szanálási programok keretében képzelhető el.
A házak állaga nagyon különböző lehet
A gyakrabban előforduló hiányosságok közé tartozik a nedves pince- és lábazati falazat, melyhez a falazat kivirágzása társul, a falazat és a faszerkezet közti átmenetnél elkorhadt fagerendák, hibás tetőhéjazat, hibás ablakok, a homlokzati elemek hiánya.
A lakások elrendezése és nagysága gyakran nem felel meg mai elképzeléseinknek. A helyiségek túl nagyok, túl magasak vagy túl kicsinyek. Lehetséges funkcióik szempontjából nem megfelelően kapcsolódnak egymáshoz, ez a hátrány különösen világosan megmutatkozik a zsákszobáknál. Gyakori, hogy a lakások személyzeti részre és a tulajdonképpeni lakásra oszlanak. Van ugyan egy nagy konyha, a fürdőszoba viszont kicsiny, vagy egyáltalán nincs is. Ezt a hátrányt sokszor csak az egész alaprajz átrendezésével lehet kiküszöbölni. A falak megváltoztatásával és egészségügyi helyiségek áthelyezésével vagy létrehozásával járó átépítés gyorsan drága mulatsággá válhat, ajánlatos ezért a célszerű és gazdaságos újrafelosztást alaposan megfontolni és több változatot megvizsgálni.
Gyakran a ház technikai berendezéseit és belső kialakítását is fel kell újítani. A régi emeletközi födémek és az egyes lakásokat egymástól elválasztó vékony belső falak hang- és hőszigetelés szempontjából általában tökéletesítésre szorulnak. Ha a javításokat és változtatásokat sikerül a lényegre korlátozni, esélyünk van arra, hogy kedvező áron saját lakáshoz jussunk.
A parasztház
A harmadik háztípus a parasztház, amelynél a lakórész és a csűr egymás mellett, egy tető alatt helyezkedik el. A magas padlástér gabonatárolásra és raktározásra szolgál. A szintmagasságok és az ablakméretek viszonylag kicsinyek.
Korszerűsítési esélyek
Egy öreg parasztház korszerűsítése sokszor nagyobb ráfordításokkal jár, mint egy városi házé vagy az 50-es évek családi házáé. Az ilyen házak állaga és technikai felszereltsége általában egyszerűbb, ugyanakkor rosszabb állapotban van. A külső falak repedéseit a pinceboltozat eltolódása vagy a nem kellően mély alapozás okozhatja. A falazatban felszálló nedvesség, melyhez gyakran sókivirágzás társul, a falazóhabarcs és az ezen elhelyezkedő favázelemeket tönkreteheti, ez utóbbiak ráadásul gyakran túl gyengére vannak méretezve, emellett fakártevők pusztításának is ki vannak téve.
A terméskőből, vályoggal borított vesszőfonatból vagy téglából készített kifalazások az idők folyamán annyira instabillá válhattak, hogy részleges vagy teljes kicserélésük elkerülhetetlen. A gyengén méretezett tetőszék az egyszerű, az eső ellen rosszul tömítő tetőcserepek helyett nehezebb és tömörebb tetőhéjazat alkalmazását gyakran csak a fa tartószerkezet egyidejű megerősítésével teszi lehetővé, nem is beszélve az olyan gerendákról, amelyeket a kártevőkkel való fertőzés miatt mindenképpen ki kell cserélni. A jó átszellőzésnek köszönhetően a csűr fa tartószerkezete gyakran jobb állapotban van, mint a lakóházé.
A régi parasztházakban a meglévő létesítmények terjedelme rendszerint nagyon csekély, gyakran még fürdőszoba és WC sincs, sokszor előfordul, hogy a ház nincs bekötve az időközben már kiépült nyilvános szennyvízcsatornába. Előfordulhat tehát, hogy először a házban kell elkészíteni az alapvezetéket és azt be kell kötni a csatornába vagy egy új házi tisztítóberendezést kell építeni.
Ami a ház technikai létesítményeit, belső kialakítását és a többi átépítési és korszerűsítési intézkedést illeti, azokra értelemszerűen alkalmazhatók a városi háznál és az 50-es évek családi házánál bemutatott szempontok.
Parasztházak beépítése
A parasztházak általában sok teret kínálnak beépítésre. A beépítés tervezése során nagy gondot kell fordítani az új ablakok és tetőablakok odaillő megválasztására, egy rossz megoldás a ház megjelenését teljesen elronthatja. A csűr nagy terét esetleg a ház másik felévé lehet átépíteni. Kevésbé célszerű viszont az egykori istálló- és pincehelyiségek lakás céljára való kiépítése. A nedvesség-problémákat véglegesen többnyire csak részleges bontás és azt követő újjáépítés árán lehet megoldani.
Az itt felsorolt problémák bizonyára nem mind fordulnak elő egy időben, ugyanannál a háznál. Aki azonban nem kíván kalandokba bocsátkozni, az említett kérdéseket még az öreg parasztház megvásárlása előtt vizsgálja meg és a koncepcionális és pénzügyi megfontolások során vegye figyelembe.