Falak lebontása és áttörése
A lakás alaprajzának módosítása előtt – amennyiben pontos tervrajzok nem állnak rendelkezésre – először fel kell mérni a meglévő állapotot és arról 1:100 és/vagy 1:50 léptékű, az összes fontos méretet feltüntető rajzokat kell készíteni. Az ilyen állapotfelvétel részét alkotja annak a vizsgálata, hogy melyek a teherhordó vagy merevítőfalak, továbbá a meglévő közművezetékek és- csatlakozások megállapítása is. Ezeknek a rajzoknak a segítségével lehet azután az új alaprajzot kialakítani. Az átépítés gazdaságos megtervezésénél azt a célkitűzést kell szem előtt tartani, hogy minél kevesebb változtatással a lehető legjobb komfortértéket érjük el.
Teherviselő fal?
Laikus gyakran nehezen tudja felismerni, hogy egy adott fal teherviselő-e vagy sem. A fal vastagsága önmagában nem biztos ismertetőjele, mert gyakran a teherhordó falak is csak 12-15 cm vastagok. Jól használhatók viszont a következő ökölszabályok: ha a falra födémgerendák támaszkodnak, akkor biztosan teherhordó falról van szó; ha a fal a magasabb és alacsonyabb szinten folytatódik, akkor az feltételezhetően szintén teherhordó fal.
Gyakori, hogy a közfalak a födémgerendák behajlása következtében terhelést kapnak és együtthordóvá válnak. Ha tehát egy vélhetően nem teherhordó falat le akarunk bontani, először mindig nézzük meg, nem mennek-e fölötte födémgerendák és a fal nem vesz-e részt a fölötte lévő szint terhelésének felvételében. Betonfödémek esetén a teherhordó falak általában 17,5 vagy 24 cm vastagok. A teherviselő vagy merevítőfalba való beavatkozás mindig megkívánja statikus szakember közreműködését.
11.1. ábra. Időt és fáradságot takarítunk meg, ha az építési törmeléket közvetlenül konténerbe vagy tehergépkocsiba továbbítjuk. A porosodás mérséklésére a rakodófelületet munka közben ponyvával takarjuk le.
- Vintage hangulat- nosztalgiára fel! Képes ötletek!
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
11.2. ábra. Egyszerű fa tartóvázas fal 1 faforgácslap vagy gipszkarton lap borítás; 2 faoszlop; 3 küszöbgerenda; 4 az üreges teret kitöltő szigetelőréteg; 5 szigetelőcsík.
11.3. ábra. Kettős fa tartóvázas fal (hangszigetelő) 1 kettős borítás faforgácslapokkal vagy gipszkarton lapokkal; 2 a fa tartóvázak oszlopai (nem érhetnek össze); 3 küszöbgerenda; 4 szigetelőcsík; 5 az üreges teret kitöltő szigetelőréteg.
Teherhordó falban ajtónyílás készítésének vagy egy tartó beépítésének a munkafázisai a következők:
- jelöljük meg a nyílás helyét;
- ellenőrizzük a vezetékek nyomvonalát;
- a nyílás fölötti födémet és falrészeket támasszuk alá;
- állítsuk fel a munkaállványt;
- a jelölés mentén vágótárcsával vágjuk át a vakolatot és a falszerkezetet;
- a falazatot felülről lefelé bontsuk le;
- építsük be az ajtóáthidalót (előre gyártott beton áthidaló elemet vagy kettős I vagy U-tartót, a statikus megadása alapján), az áthidaló feletti nyílást falazzuk ki;
- szükség esetén készítsük el az új elektromos vezetéket;
- javítsuk ki a vakolatot, egészítsük ki a szegélylécet.
Nagyobb fesztávolságoknál, pl. helyiségek összenyitása esetén oszlopok beépítése célszerű. Az oszlopokkal a tér tagolható és általában olcsóbbak, mint az erős födémgerendák. Favázas falaknál lehetőleg csak a nem teherhordó kifalazást távolítsuk el, a faszerkezetet hagyjuk meg.
A bontási munka a házban sok porral és piszokkal jár, ajánlatos ezért
- a környező épületrészeket szennyeződés és sérülés ellen jól megvédeni;
- az eltávolítandó falfelületet a szélein elektromos vágótárcsával pontosan és rezgésmentesen válasszuk el;
- a törmeléket ejtőcsövön át, közbenső tárolás nélkül a konténerbe továbbítsuk.
Ha favázas falba ajtófélfát vagy szemöldökfát építünk be, csak pihentetett vagy mesterségesen szárított, 10-15 % nedvességtartalmú fát használjunk, hogy az épületelem „dolgozása” lehetőleg kicsi legyen. A takart fakötésekhez jól alkalmazhatók a szegezett lemezek.
A szükségtelenné vált falnyílásokat lehetőleg súlyos téglákkal falazzuk be (jobb hangszigetelés). A meglévő falakkal való kapcsolatot erős szögekkel lehet biztosítani, melyeket kb. 50 cm-énként a fekvőhézagokkal ütünk be. Vakoláskor a meglévő vakolathoz való csatlakozás általában felismerhető marad. Ha ezt nem akarjuk, akkor az egész falat burkolni kell vagy új felsővakolatot kell készíteni.