Közbenső padlók és esztrichek, padlók
Közbenső padlónak a teherviselő nyersfödém és a járásra alkalmas padlóburkolat közötti padlószerkezetet nevezzük. Közbenső padlónak ma már csaknem mindig úszó esztrichet alkalmaznak. Az esztrich sík padlólemez, mely alkalmas a járóburkolat felrakására. Csak hajópadlóknál és előre gyártott parketta esetén nincs szükség esztrichre. Az úsztatva lerakott esztrich lépészajt szigetelő hatását a lágy, rugózó közbenső réteg biztosítja, mely megakadályozza, hogy a hang a nyersfödémbe és az oldalsó határoló falakba átterjedjen (10.6. ábra).
A lépészaj elleni szigetelésre alkalmazható, környezetbarát anyag pl. a kókusznemez, az ásványi nemez, a könnyű rostlap vagy a világos duzzasztott parafa. A szintkiegyenlítésül alkalmazandó töltőanyagok számára parafatörmelék, duzzasztott anyag és duzzasztott perlit alkalmas. Hőszigetelő esztrichszerkezeteknél a szigetelőréteg melegoldalán általában párazáró réteget kell elhelyezni. A nyomásnak kitett hőszigetelő rétegeknek, pl. ha azokat párnafák nélkül fektetjük le, olyan szilárdnak kell lenniük, hogy teljes terhelés esetén, pl. nehéz szekrények vagy konyhai berendezések esetén se nyomódjanak össze.
Az esztrichlemezek számára öntött vagy szárazesztrich alkalmazható. A cementhabarcsból, anhidritből vagy aszfaltból készülő öntött esztricheket lágy massza formájában a helyszínen terítjük el és azok megszilárdulás után hézagmentes felületet alkotnak. Régi házak felújításához és a házilagos kivitelezés céljára jobban megfelelnek a szárazesztrichek. Új esztrich tervezésekor legyünk tekintettel a meglévő födémszerkezet teherbírására!
Szárazesztrich
A szárazesztrich gipszkartonlapokból, gipszkötésű farostlemezekből vagy faforgácslapokból áll, melyeket – az ömlesztett és simított öntöttel ellentétben – szárazon fektetünk le a szigetelőrétegre. Környezetvédelmi szempontok alapján a műgyanta kötésű faforgácslapokkal szemben a cementkötésűeket részesítsük előnyben. A szárazesztrichnek a következő kedvező tulajdonságai vannak: kis szerkezeti magasság (25 mm), kis tömeg; rosszabb hangszigetelés, amennyiben a felületegységre eső tömeg járulékos intézkedésekkel nem növeljük meg. Járáskor rugózik és házilagos kivitelezésre nagyon alkalmas.
Kerámia padlólapokat szárazesztrichre csak akkor szabad lerakni, ha azok mérete 20 x 20 cm-nél nem nagyobb, a lerakáshoz csak tartósan rugalmas ragasztót és tartósan rugalmas fugázó anyagot szabad használni. A faforgácslapok padlólapok alapjául nem alkalmasak.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A 10.6-10.10. ábrán különböző szárazesztrich szerkezeteket mutatunk be. A lépészaj elleni szigetelés mértéke a teljes födémszerkezetre vonatkozik, meglévő födémszerkezetként feltöltéssel, alsó oldali lécezettel, vakolattal, vakolathordozóval és hajópadlóval rendelkező fagerendás födémet vettünk alapul. A javítás mértékére megadott adat egyedül az esztrichszerkezetre vonatkozik és különböző fagerendás nyersfödémekre egyaránt érvényes. Összehasonlítva, a javítás mértéke cementesztrich esetén mintegy 16 dB.
10.6. ábra. A hangszigetelés javítása úsztatva lefektetett faforgácslapokkal (A megoldás)
Új felépítmény (magassága kb. 40 mm), a lépészaj elleni szigetelés javítása kb. 6 dB 1 faforgácslap; 2 ásványi gyapot lépészaj-szigetelő matrac, kb. 25 mm; 3 szegélyező szigetelőcsík, 15 mm
Régi felépítmény, a lépészaj elleni szigetelés meglévő értéke kb. 10 dB
4 deszkázat; 5 vakpadló feltöltéssel; 6 vendégprofil; 7 födémgerenda; 8 lécezet; 9 vakolathordozóra felhordott vakolat.
10.7. ábra. Száraz feltöltésre helyezett faforgácslap, szintkiegyenlítés céljára (B megoldás)
Új felépítmény (a javítás mértéke kb. 13 dB)
1 faforgácslap, 22 mm; 2 kemény ásványi gyapot lépészaj-szigetelő matrac vagy puha farostlemez 25 mm; 3 száraz feltöltés, 10-50 mm; 4 leszóródás ellen védő réteg (ügyeljünk a sarkok tömör kialakítására); 5 szegélyező szigetelőcsík
Régi felépítmény, a lépészaj elleni hangszigetelés mértéke 10 dB
6 hajópadló; 7 vakpadló és feltöltés; 8 vendégprofil; 9 födémgerenda; 10 lécezet; 11 vakolat és vakolathordozó.
Az úszó szárazesztricheket teljes felületükön vagy párnafákra helyezve lehet lefektetni. A legegyszerűbb és legolcsóbb a kb. 20 mm vastag szigetelőrétegre való teljes felületű fektetés, ami azonban csak kellőképpen sík és vízszintes alapon valósítható meg. Ha a padlószerkezet magassága nem játszik szerepet, az esztrich a meglévő betonburkolaton is elhelyezhető.
Ha a szintkiegyenlítés érdekében száraz feltöltésre van szükség, a feltöltés alá a leszóródás elleni védelmül tegyünk építészeti papírt, ezt minden falnál kb. 10 cm magasan húzzuk fel és különösen a sarkokban gondosan tömítsük el. A feltöltés és az esztrichlemez közé a lépészaj elleni szigetelés és a felületi nyomás kiegyenlítése céljából tegyünk pl. egy puha rostlemezt vagy speciális ásványi gyapot lapot. Ha a födémgerendák felülről hozzáférhetőkké váltak, a szint kiegyenlítést oldalt a gerendákra csavarozott pallókkal is elvégezhetjük (I. 10.4. ábra), az esztrichet ekkor párnafákra lehet fektetni.
A párnafákra való fektetés alkalmazható akkor is, ha az esztrichel együtt hőszigetelést is be kívánunk építeni. A párnafáknak az a feladatuk, hogy a lágy hőszigetelő anyag számára szükséges teret kialakítsák (10.9. ábra), egyidejűleg azonban, lépészaj ellen szigetelő csíkokra fektetve, az esztrichlapok hanghidaktól mentes alátétszerkezetül is szolgálnak.
A párnafák egymástól való távolságát különböző vastagságú esztrichek és különféle padlóburkolatok esetére a 10.2. táblázatban adjuk meg. Egyebekben tartsuk be a lapok gyártóinak a fektetésre vonatkozó utasításait.
10.2. táblázat. Cementkötésű forgácslapokból készített szárazesztrich szokásos méretei
Az esztrichszerkezet lépészaj elleni szigetelése hatékonyan növelhető, ha a lépészaj elleni szokásos szigetelőréteg alá nemez alátétre súlyos lapokat, pl. járdalapokat teszünk (10.8. ábra).
Szintkiegyenlítés szárazfeltöltéssel (l.10.7. ábra): A falon 1 m magasságban körös-körül jelöljük ki a vízszintest, pl. szintezőtömlő (átlátszó tömlőben lévő vízszint) segítségével, szükség esetén szintezővonalzót (vízmértékkel ellátott egyenes deszkát) is használhatunk.
- egy centiméterrel a padló legmagasabb pontja felett jelöljük meg a falon az elhelyezendő szárazfeltöltés magasságát és az előzőleg készített jelzővonal segítségével a fal mentén rajzoljuk be ennek a vonalát is;
- hajópadlók esetén, a nyikorgó deszkákat csavarozzuk oda, terítsük le a leszóródás ellen védő papírt;
- az ömlesztett töltőanyagot egymástól kb. 1,30 m távolságban lévő két kis vízszintes halomba rakjuk. A két halomra egy-egy vízszintes lécet rakunk és vízszintbe hozzuk, ezek közé beszórjuk az ömlesztett töltőanyagot és megfelelően levágott (bemetszett) deszkával lehúzzuk;
- lerakjuk a szigetelő- és kiegyenlítőlapokat (pl. ásványi gyapotlemez, lágy rostlemez vagy parafalap);
- ha a feltöltés magassága több, mint 5 cm, a töltőanyagot csömöszölő deszkával tömörítsük.
10.8. ábra. A lépészaj elleni szigetelés javítása járdalapokkal (C megoldás)
Új felépítmény (a javítás mértéke kb. 31 dB)
1 faforgácslap, 22 mm; 2 ásványi gyapot lépészaj-szigetelő matrac, 15 mm; 3 járdalapok, 40 mm; 4 nemez alátét; 5 szegélyező szigetelőcsík, 15 mm
Régi felépítmény, a lépészaj elleni szigetelés mértéke 10 dB
6 hajópadló; 7 vakpadló és feltöltés; 8 vendégprofil; 9 födémgerenda; 10 lécezet; 11 vakolat és vakolathordozó.
10.9. ábra. A lépészaj elleni szigetelés javítása homokfeltöltéssel (D megoldás)
Új felépítmény (a javítás mértéke kb. 22 dB)
1 faforgácslap, 22 mm; 2 hőszigetelő réteg, 30-40 mm; 3 téglatörmelék feltöltés, 30-40 mm; 4 leszóródás ellen védő réteg; 5 párnafa, 5/5 cm; 6 lépészaj elleni szigetelőcsík, 20 mm; 7 szegélyező szigetelőcsík, 15 cm
Régi felépítmény, a lépészaj elleni szigetelés mértéke 10 dB
8 hajópadló; 9 vakpadló és feltöltés; 10 födémgerenda; 11 vendégprofil; 12 lécezet; 13 vakolat és vakolathordozó.
Pl. nehéz beépített bútorok vagy válaszfalak alatt, mindegyik padlóburkolatra érvényes.
10.10. ábra. A régi hajópadló eltávolítása és párnafákra helyezett új szerkezet (E megoldás)
ÚJ felépítmény: 1 faforgácslap, 22 mm; 2 párnafa, 5/5 cm; 3 lépészaj elleni szigetelőcsík, 15 mm; 4 szegélyező szigetelőcsík, 15 mm
Régi felépítmény: 5 feltöltés; 6 vakpadló; 7 vendégprofil; 8 lécezet; 9 vakolat vakolathordozón; 10 födémgerenda.
Cement és öntött aszfalt esztrichek
A cementhabarcsból vagy aszfaltból a helyszínen öntött esztrichek stabilabbak, mint a szárazesztrichek és alkalmazásuk régi épületek felújításánál ott célszerű, ahol kerámia padlólapokat kívánunk lerakni vagy a padlót víztömörré akarjuk kialakítani. Készítésük gyakorlatot igényel, legjobb azt szakcégre bízni. Öntött esztrich minden szilárd és kellően teherbíró alapra készíthető, nem alkalmasak viszont az erősen behajló fafödémekre.
A nedves esztrichet általában lépészaj ellen szigetelő kókuszrost vagy ásványi gyapot lapokra, úsztatva készítjük. A szintkiegyenlítést a szárazesztrichhez hasonlóan, szárazfeltöltéssel lehet megvalósítani. Hőszigetelő esztrich céljára csak szilárd vagy nem összenyomható szigetelőlapokat szabad alkalmazni.
A cementhabarcsból készített esztrichlapok 40-50 mm vastagok és megfelelően súlyosak. A habarcsot rendszerint géppel keverjük és tömlőn szivattyúzzuk a felhasználás helyére, kisebb mennyiségek keverése és elosztása kézzel is elvégezhető. Ha a padlóburkolatot kerámia padlólapokból készítjük, az esztrichet acélszövettel erősítjük. A cementesztrich 3-4 nap múlva járható, padlóburkolattal azonban legkorábban 4 hét elteltével lehet ellátni.
A némileg drágább, kb. 25 mm vastag öntött aszfalt esztrich készítéséhez a folyékony forró aszfaltot vödrökben visszük a felhasználás helyére és ott 210-250 °C hőmérsékleten terítjük el – ez a munka meglehetősen kellemetlen. Az öntött aszfalt esztrich a nedvességet nem ereszti át, azonnal szárad, téli időjárás mellett is feldolgozható, már 2-3 órás hűlési idő után használható, ill. burkolható. Ezek a tulajdonságai helyezik az aszfaltesztrichet a cementesztrich elé. Kész állapotban a két típus egyenértékű.
10.11. ábra. Padlórendszer úszóesztrichre helyezett klinker burkolattal (a födémgerendák láthatók) 1 habarcságyba ragasztott klinker, 1,5 cm; 2 cementesztrich (úszó), 4-6 cm, huzal betéttel; 3 ásványi gyapot lépészaj elleni matrac, 20-30 mm; 4 szintkiegyenlítő perlit-feltöltés, 3-5 cm; 5 bitumenes lemez; 6 deszkázat, 22 mm; 7 födémgerenda.
Földdel érintkező padlók
Azokat a padlókat, amelyek a talajjal közvetlenül érintkeznek, tehát a pincepadlókat és a nem alápincézett helyiségek padlóit, a felszálló nedvesség ellen védeni kell, még akkor is, ha a helyiség nyirkosán hűvös klímája nem okoz gondot vagy éppenséggel kívánatos pl. gyümölcstárolás esetén.
Amikor a nedvesség ellen bitumenes szigetelőlemez vagy műanyag sávok még nem voltak ismeretesek, a földdel érintkező padlójú helyiségeket csak mezőgazdasági célokra (pl. tehénistálló, csűr, tejkonyha) vagy mellékhelyiségként (pince, tornác) használták. Az egyszerű pince- és gazdasági helyiségek padlóburkolata is igénytelen volt: döngölt agyag; agyagos homok zúzottkő vagy kavicsréteggel; döngölt vegyes szemcséjű sóder; terméskőlapok vagy kockák; téglaburkolat; betonlapok.