Mennyezetek burkolatai, javítása és újravakolása
A mennyezetek hagyományos burkolatai többnyire sima mennyezetvakolatból készülnek. A villák és városi polgárházak egy részében stukkós mennyezeteket és faburkolatokat is készítettek. Ma használatosak a lambériával vagy építőlapokkal burkolt mennyezetek és a függesztett álmennyezetek is. A mennyezetek burkolatainak nem csak esztétikai szerepük van, hanem a tűzvédelmet és a hangszigetelést is szolgálják. Hőszigetelő feladatuk is lehet.
9.36. ábra. Nádazott mennyezet felépítése 1 vakolat; 2 nádszövet; 3 lécezet; 4 födémgerenda.
A mennyezet vakolatának javítása vagy megújítása
A fagerendás födém alsó oldala általában lécezetből és nádszövetből álló vakolathordozó réteg. A hibás mennyezetvakolatnál először enyhe kopogtatással állapítsuk meg, hogy a vakolat tapad-e még az alaphoz. Az egyszerű repedéseket úgy lehet kijavítani, hogy vékony szövetbetéttel áttapaszoljuk. Ha viszont üreges felületrészeket találunk, esedékes a teljes felület megújítása.
Ha a házban stukkós mennyezet vagy mennyezeti festmények vannak, óvatosan járjunk el és igyekezzünk ezeket az értékeket megóvni. Ennek előfeltétele, hogy a mennyezeten minden munkát rezgésmentesen végezzünk, tehát pl. a laza vakolatrészek eltávolításához és a födém áttöréseinek elkészítéséhez csak vágást és fúrást vegyünk igénybe.
A stukkó szegélycsíkokat azonos típusú habarcs (gipsz, meszes gipsz vagy meszes vakolat) alkalmazásával, lemezsablon segítségével aránylag egyszerű kiegészíteni vagy kijavítani. Az épületgépészeti vezetékek számára szolgáló áttöréseket mellőzzük, ill. legalább egy helyre csoportosítsuk; az ilyen mennyezeteket lehetőleg ne csúfítsuk el válaszfalak beépítésével.
Mennyezet újravakolása
- A padlót takarjuk le hullámpapírral vagy műanyag fóliával, állítsuk fel a munkaállványt.
- a régi vakolatot és a régi nádszövetet távolítsuk el;
- vizsgáljuk meg, nem károsodtak-e a födémgerendák;
- a meglévő lécezetet újra csavarozzuk oda (gyorsépítő csavarokkal);
- szükség esetén helyezzük el a mennyezetben a vezetéket;
- a lécezetre erősítsünk új nádszövetet vagy fa-gyapot építőlapokat;
- hordjuk fel az új vakolatot (vastagsága = 10-12mm).
A gipsz-, mész- vagy meszes gipszvakolatnak a helyiség páratartalmára kiegyenlítő hatása van, hacsak nem fedjük le párazáró festékbevonattal vagy műanyag tapétával. A mennyezet nedves vakolása nagy tapasztalatot igényel, bízzuk azt szakemberre. A mennyezetet nedves vakolat helyett száraz vakolattal vagy lambériával is lehet burkolni.
9.38. ábra. Álmennyezet 1 mennyezetburkolat; 2 párnafa; 3 függesztő elemek (állítható); 4 födémgerendák.
Szárazvakolat, mennyezetburkolat, álmennyezet
Szárazvakolatnak az építőlapokkal, pl. gipszkarton lapokkal való burkolást nevezzük. Ez az eljárás a házilagos kivitelezés céljaira jobban megfelel, mint a habarccsal való vakolás. Ha azonban a mennyezet nem sík, a tartószerkezet (lécezet) vízszintesre való beállítása a gyakorlatlanok számára nagyon időrabló lehet. A mennyezetburkolatot vagy közvetlenül a nyersfödémre, ill. a födémgerendákra erősítjük, vagy függesztett álmennyezetként alakítjuk ki (9.37. és 9.39. ábra).
9.37. ábra. Mennyezetburkolat lambériával vagy szárazvakolattal A Falhoz csatlakozás hézaggal (fent): 1 falazat (fal); 2 faléc; 3 lambéria vagy szárazvakolat (gipszkarton lapok); 4 tartószerkezet; 5 meglévő mennyezet; B Falhoz csatlakozás takaróléccel (lent): 1 falazat (fal); 2 takaróléc; 3 lambéria vagy szárazvakolat; 4 tartószerkezet; 5 meglévő mennyezet.
9.39. ábra. Függesztett álmennyezet, hőszigeteléssel
Új: 1 lambéria; 2 párazáró réteg; 3 párnafa; 4 függesztő elem (állítható); 5 szigetelés
Meglévő: 6 mennyezetburkolat; 7 tartószerkezet; 8 födémgerenda.
A mennyezetburkolatok és függesztett álmennyezetek készítésekor viszonylag kevés többletmunkával a födém hang- és hőszigetelését vagy tűzvédelmét is javíthatjuk. Függesztett mennyezet esetén azonban gondoljuk végig annak a helyiség arányaira gyakorolt esetleges hátrányos hatásait, az ablakokhoz való csatlakozást és a villanyszerelési létesítmények (mennyezetkivezetések, magasan lévő elosztódobozok) megoldását.
A födémgerendákhoz, ill. a nyersfödémhez való rögzítés kellő erősségű, tartós és biztonságos legyen, ahhoz csak az építésügyi felügyelet (ÉMI) által engedélyezett rögzítő eszközöket szabad használni.
Tekintettel arra, hogy acél- és alumínium-részek között még beltéri helyiségekben is kialakulhat az érintkezési korrózió, ügyeljünk a korrózió elleni védelemre és arra is, hogy a rögzítőelemek az esetleg alkalmazott favédő szerekkel összeférjenek.
9.40. ábra. Függesztett álmennyezet, hangszigetelő 1 gipszkarton lap; 2 gipszkarton lap; 3 lemezsín; 4 függesztő elem; 5-70 meglévő födémszerkezet.