Mit tehetünk, ha szorul az ajtó, az ablak?
Várja meg, amíg kiszárad!
Ha beköszönt az esős idő, s szorulni kezd az ajtó vagy az ablak, az annak a jele, hogy nedvesség hatolt be a festés alá, és ettől megdagadt a fa. Ne gyalulja le a nyílászáró széleit, mert a fa kiszáradása után túl nagy lesz a rés. Várja ki a száraz időt, s ekkor mázolja át az ajtót-ablakot.
Hasznos hőlégfúvó
Meggyorsíthatja a száradást, ha hőlégfúvóval kezeli a megdagadt ajtó vagy ablakkeretet. A nedvesség elpárologtatásához rövid időre forrósítsa fel, de ne perzselje meg a fa felszínét. Az ablak kezelésekor vigyázzon, nehogy elhasadjon az üveg.
Ne erőltesse!
Ha rászáradt a festék…
A keretébe beragadt ablakszárny széle mentén éles késsel vagy sniccerrel vágja át a festéket, majd fatuskóval és kalapáccsal óvatosan ütögetve szabadítsa ki a szoruló ablakszárnyat.
Szilárdan tartja az ajtót munka közben
Készítsen szorítót, amelybe szilárdan beleállíthatja az ajtót, míg meggyalulja annak élét. Vágjon U alakú hornyot egy 100×50 mm-es építőfa végébe, majd csavarozza a padlóhoz.
- Ablakok és ajtók a biztonságért, vasalatok
- Zsanérok igazítása, javítása (vasalatok)
- Betört ablakok és ajtók javítása, teendők betörés után
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Csúsztassa be az ajtószárnyat a horonyba, s ékelje ki. Az ékeket zsineggel kösse a szorítóhoz, így később se vesznek el.
Az ajtót nem szükséges leakasztani
A szoruló ajtó külső éleit úgy is meggyalulhatja, hogy nem emeli ki a helyéből az ajtót. Az ajtó alá szorított ékek meggátolják a szárny elmozdulását munka közben. Szerelje le a zárat vagy a reteszt, hogy ne akadjon meg a gyalu. Mindig csak egy vékony réteget gyaluljon le, mígnem 2 mm-es rés lesz az ajtó széle és a keret között.
Kölcsönözzön célszerszámot az ajtó aljának levágásához (fent), ha szorul a szárny az új szőnyeg vagy padlóburkolat miatt. Ez a szerszám egy vékony réteget szel le a fából, és még a forgácsot is felszippantja.
Lógó zsanérok javítása
Ne gyalulja le az ajtó alját, ha az csak kitárva súrlódik a padlón – mert széles rés tátong majd a bezárt ajtószárny alatt. Cserélje inkább olyan pántra a zsanérokat, amelynek rézsútos csúszófelülete kissé megemeli a nyíló ajtót. A vásárlás előtt tisztázza, hogy merre nyílik az ajtó.
Laza, törött pántok javítása
Erősítő vinkli
Az ablakok és ajtók „lógása” fém saroklemezekkel orvosolható. Ha el akarja rejteni szem elől a lemezeket, véssen sekély vájatot nekik.
Csavarozza helyére a lemezt, ezután kenje át rozsdagátlóval, majd töltse ki fatapasszal a mélyedést. A tapasz száradása után csiszolja át és mázolja le a javítás helyét.
Szedje szét, rakja össze!
Az erősen meglazult eresztékű ajtót vagy ablakot szét is szedheti. Óvatosan ütögesse kifelé a keret oldalas keresztléceit. Ha nem engedne, keresse meg a rejtett szögeket vagy csapokat; a szegeket vékony árral üsse ki, a facsapokat fúrja ki. Az ablak javításához használjon védőszemüveget, kesztyűt és erős lábbelit, nehogy sérülés érje, ha kitörne az üveg.
Ékelje ki a sarkokat!
A laza sarokillesztéseket facsapokkal lehet megerősíteni. Fúrja át a sarokkötésnél a keretlécet. Ügyeljen rá, nehogy a fúró kiszakítsa a fát, amikor kiér a túlsó oldalon. Rovátkolt oldalú csapot használjon – ehhez erősebben köt a ragasztó, mint a simához.
Vajon derékszögű?
A javított keret összeállítása során mérje meg annak átlóit. Egyformának kell lenniük.
A sarkok merőlegességét egy derékszöggel ellenőrizheti: a két keretlécnek pontosan illeszkednie kell a mérőeszköz száraihoz. Ha a keret nem derékszögű, lazítsa meg a szorítókat, igazítson a kereten, majd húzza meg újra a szorítókat, és ellenőrizze ismét a sarkokat.
Lépésről lépésre
Ajtók beigazítása
- Állítsa az ajtószárnyat az ajtónyílás elé, s emelje meg úgy, hogy az ajtó felső éle párhuzamos legyen a kerettel.
- Ceruzával rajzolja körül az ajtószárnyon a keret vonalát – hogy hol, mennyit kell majd gyalulni belőle. Hagyjon rá körben 2mm-es hézagot.
- Gyalulja méretre a szárnyat. A keretbe illesztve csiszolja le az éleit, vésse be a pántokat, végül akassza be a helyére az ajtót.