Csempézett felületek szakszerű ápolása
Csempefugák tisztítása
A fugák tisztán tartásának kiváló eszköze a fogkefe. A piszkot és a zsírt meleg vízben oldott folyékony tisztítószerrel vagy szemcsementes súrolópasztával távolítsa el.
A csempét se tisztítsa súrolószerrel, mert lekoptatja a mázat, és „kieszi” a hézagokból a fugázóanyagot.
Penészirtó oldat
A fugákban megtelepedett veszélyes penészgombát 1 rész fehérítőszer és 6 rész tiszta víz oldatával kezelje. A munkához vegyen föl védőszemüveget, nehogy a szemébe fröccsenjen az oldat. Gombásodásgátló hatású fugatisztító szer is kapható a szaküzletekben.
Kifehéredik a fekete…
Az elszíneződött fugát fugafehérítő szerrel újítsa meg, amelyet finom művészecsettel kell rákenni a fugákra. Jó, ha előre tudja: hosszadalmas és fáradságos munkának néz elébe.
Ragyogjon az a csempe!
A forró vízben oldott bórax vagy háztartási ammónia ragyogóvá varázsolja a portól és zsírtól erősen elszíneződött csempéket. Öblítse le a falat tiszta hideg vízzel, majd szarvasbőrrel törölje szárazra. A szappanfoltokat 1 rész ecet és 4 rész víz oldatával lehet eltávolítani. Mossa le a felületet tiszta hideg vízzel, majd törölje szárazra.
- Mikor a zuhanyzás igazi élménnyé válik!
- Fugázási fortélyok
- A csempék felragasztása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Papírral fényesítve
Miután már megkötött a fugázóanyag, gombóccá gyűrt újságpapírral dörzsölje le a csempéről a száraz foltokat, majd törölje fényesre a felületét. Nincs az a szer, amelytől szebben ragyogna!
Mennyi fugázóanyag kell?
1 kg fugázóanyag körülbelül 3,5 m2 csempefelületre elegendő. Apró mozaikcsempénél ennek a mennyiségnek legalább a duplájával kell számolnia.
A hézagok kikaparása
A keskeny hézagokból sniccerrel könnyen kikaparhatja a régi fugázóanyagot. A fal tetejénél kezdje a munkát, de vigyázzon, nehogy lepattintsa a csempe széleit.
Újrafugázás előtt erős szálú kiskefével vagy keskeny fejű porszívófeltéttel távolítsa el a fugamaradványokat a hézagokból.
Elrejteni vagy kiemelni?
Ha azt szeretné, hogy diszkrét legyen a fugázás, a csempével lehetőleg azonos színű fugázóanyagot válasszon. De egy elütő színnel ki is emelheti a hézagokat: fehér csempénél például fekete anyaggal. Ez utóbbi esetben győződjön meg arról, hogy a felület síkban van-e, különben nagyon feltűnőek lesznek majd az egyenetlenségek.
Így vakarja le…
A rászáradt fugázóanyagot üvegkaparóval könnyen leszedheti a csempéről. Nem sérül meg a máz, ha egy kevés mosogatószert ken a penge élére.
Sérült csempék pótlása – Lépesről lépésre
Lépések:
- Vídiahegyű villanyfúróval fúrja át a csempe közepét, majd a lyukba illesztett falvésővel törje szét a csempelapot.
- A megsérült csempék levéséséhez viseljen mindig védőszemüveget. Kenjen ragasztót az új csempére, és préselje helyére a lapot.
- A javított részre fektetett egyenes léccel ellenőrizze a szintet, szükség szerint több vagy kevesebb ragasztót téve a csempe hátoldalára.