Festett motívumok készítése a falra, felületvédelem
A kézzel festett motívumok, jelenetek már nehezebb feladatnak számítanak, mert elkészítésükhöz nagyobb kézügyesség kell. Kisebb stencilezett, vagy nyomdázással készített képeket azonban bárki elkészíthet, akár kisebb felületen, akár nagyobb kompozíció részeként.
Stencilezés
A barkács- és hobbiboltokban a stencilek óriási választéka áll rendelkezésünkre, kellemes foglalatosság azonban ezt saját kezűleg elkészíteni. Mindössze meg kell rajzolnunk, vagy át kell másolnunk a kívánt ábrát, átvinni egy fóliára, majd precízen kivágni.
Lépések:
- Helyezzünk a rajzunkra egy fólialapot, majd filctollal másoljuk rá az ábrát.
- Tegyük a fóliát egy rajztáblára vagy egy darab farostlemezre, majd snitzerrel vágjuk körbe az ábrát.
- Rögzítsük ragasztószalaggal a stencilező sablont, majd fessük ki a képet, az ecsetről minden bemártás után szedjük le a festékfelesleget, és a felületre merőlegesen dolgozzunk.
Stencilezés
- Egyenletes ritmusú ütögető mozdulatokkal fessünk.
- A szokványos ecsetek mellett még számtalan más eszközzel, például festőkrétával vagy festékszóróval is készíthetjük a képet.
- Térbeli hatást úgy érhetünk el, ha az ábra körvonalára több festéket hordunk fel, mint a belsejében, így imitálva a térbeliséget.
Nyomdázás
A nyomdázás az egyik legkönnyebb díszítőtechnika. A bélyeget házilag is elkészíthetjük, ez azonban a bonyolultabb rajzok esetében rendkívül időigényes lehet. Manapság a nyomdázás egyre divatosabb, így a kereskedelemben kellő választék áll rendelkezésünkre.
Lépések:
- Ecsettel, vagy habszivacs hengerrel húzzuk szét egyenletesen a festéket a bélyeg felületén, majd egyenletes, erőteljes nyomással szorítsuk a falfelületre.
- Óvatosan vegyük el a bélyeget a faltól, ügyelve, nehogy elcsússzon, elmázolva a festéket. A színek intenzitását a felhordott festékmennyiséggel ízlés szerint változtathatjuk. Nyomdázás előtt a bélyegről le is szedhetünk a festékből.
Vegyes technika
A stencilezést és a nyomdázást remekül kombinálhatjuk egymással, mivel mindkettő nagyon karakteres technika. Tetszés szerint variáljuk a motívumokat. A tengeri motívumok különösen népszerűek a fürdőszobában.
Színes képek: Ezen a fürdőszobai képen remekül kiegészítik egymást az egyszínű, nyomdázott motívumok, és az összetettebb, stencilezett képek.
Felületvédelem
A fürdőszobában a festés és a tapéta élettartama mindig rövidebb, mint a lakás többi helyiségében. Néhány egyszerű többletmunkával azonban jelentősen meghosszabbíthatjuk ezt az időtartamot.
A nedves levegő hatásai
A fürdőszobában a legnagyobb veszélyt a nedves, párás levegő, és a páralecsapódás jelenti. Ezért mindenképpen érdemes elszívó ventilátort beépíteni, ami sokszor nem is olyan egyszerű feladat, így érdemes szakemberre bízni.
Felületvédelem
Önmagában a festékréteg nem védi kellően a felületeket, különösen a fürdőben további intézkedésre van szükség. Használjunk matt fényű lakkot vagy emulziós mázat a festett felületeken, így egyben könnyen mosható felületet kapunk.
Fugák kezelése
Meghosszabbíthatjuk a fugák élettartamát, ha időről időre áttöröljük a csempét szilikonbázisú tisztítószerrel, amely védőbevonatot képez a fugán, segítve így a szín megőrzését.