Hajópadló burkolat felújítása, farostlemez aljzat készítése (lépésenként)
Hajópadló burkolat felújítása
Egy régi hajópadló burkolat felújítása meglehetősen fáradságos munka, a végeredmény azonban mindenért kárpótol. Mielőtt újralakkozzuk a felületet, el kell távolítani a régi bevonatot.
Lépések:
- A csiszolás megkezdése előtt minden kiálló szöget verjünk be. Ellenkező esetben megsérül a csiszológép.
- A csiszolónak körkörösen mozgó csiszolókorongja van, amely egyszerre forog és rezeg. A fa rostirányában ide-oda mozgassuk a gépet. Először durvább, majd fokozatosan finomabb csiszolópapírral dolgozzunk. A teljes burkolatot háromszor-négyszer kell átcsiszolni, egyre finomabb papírral.
- Amikor az egész burkolatot lecsiszoltuk, porszívózzuk fel a port, majd töröljük át a padlót oldószerbenzinbe mártott ronggyal. Amint elpárolgott a benzin, következhet a felületkezelő anyagok felhordása.
Nagy padlófelületek
Nagyobb fürdőkben a hajópadló felcsiszolásához csiszológépet és szélezőt kell kölcsönöznünk. Változtassuk itt is a csiszolópapír finomságát. A gépek használatakor tartsuk be a gyártó utasításait, és mindig viseljünk porvédő maszkot! Elindulás előtt mindig billentsük hátra a gépet, különben a bekapcsolt, de még egy helyben álló csiszoló belemarhat a padlóba.
Először a padlódeszkára 45°-os szögben csiszoljunk.
- Hogyan rendezzük be a fürdőszobát? Lakberendezési ötletek
- A legjobb ötletek fürdőszoba tervezéséhez
- Hajópadló lerakásának lépései
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Csiszoljunk az előzővel ellentétes irányban.
Farostlemez aljzat fektetése
Farostlemezt szoktak lerakni például akkor, ha parkettára fektetnek linóleumot, vagy ha régi, egyenetlen burkolatra kerül padlószőnyeg. Mielőtt leraknánk a farostlemezeket, vágjuk ki a lefolyók vagy csatlakozások szükséges helyét.
Lépések:
- A farostlemez lerakása előtt a hajópadló esetleges laza pallóit rögzítsük le. Az ehhez használt csavarok ne legyenek annyira hosszúak, hogy megsértsék a padló alatt húzódó vezetékeket.
- A farostlemezt fényes felével felfelé tegyük a helyére és szeggel és kalapáccsal, vagy szögbelövő géppel rögzítsük. Egy fürdőben 120 x 60 cm-es lemezeket érdemes fektetni, mert ezekkel könnyű dolgozni. Eltolva fektessük a darabokat, hogy ne keletkezzenek az egész helyiségen végigfutó hézagok. A szegeket mindkét irányban 15 cm-enként verjük be.
- A farostlemezeket a darabolásához vonalzó vagy például szintező mellett karcoljuk be snitzerrel (lásd kép). Fordítsuk meg a lemezt, majd pattintsuk szét. Ezután az előbbi módon rögzítsük le.FIGYELEM! Soha ne tegyük a kezünket a snitzer pengéjének útjába vágás közben!
- A bonyolultabb vágásokhoz használjunk papírsablont. Ehhez egy papírlap szegélyét vagdossuk be, majd a képen látható módon hajtogassuk az íves rész (például mosdókagyló lába) köré. A hajtásvonalat ceruzával jelöljük meg a lapon.
- Simítsuk ki a lapot, majd vágjuk ki a ceruzával megjelölt ívet. Helyezzük a sablont a farostlemezre, és az ívet másoljuk át a fára.
- Ha farostlemezen íves vágásokat szeretnénk készíteni, snitzer helyett inkább dekopírfűrészt használjunk. A fűrész használatakor mindig szigorúan kövessük a gyártó utasításait! Tartsuk be a biztonsági előírásokat!
- Próbáljuk a kiszabott elemet a helyére, majd szegekkel és kalapáccsal vagy szegező géppel rögzítsük azt. A szegek ne legyenek túl hosszúak, nehogy megsértsék a padlóban lévő vezetékeket.