Aljzatok felújítása (tetőtér)
A régebbi épületek tetőterének beépítésekor gyakorlatilag mindig fel kell újítani az aljzatot. Ha a födém kellően teherbíró és elegendő a hely arra, hogy a járószintet kissé megemeljük, akkor alkalmazhatunk ömlesztett szigetelésbe fektetett gipszrost szárazaljzatot is.
Az ömlesztett szigetelések 1-6 mm-es szemcsékből (duzzasztott agyagkavics, perlit stb.) állnak. Az anyag zsákos kiszerelésben kapható, amely a kis térfogattömeg miatt könnyen feljuttatható a tetőtérbe. Ügyelni kell arra, hogy az ömlesztett szigetelés beépítéskor teljesen száraz legyen, tehát előzőleg megfelelően száraz helyen kell tárolni.
A felhasznált szigetelőanyag legyen kellően terhelhető, szagtalan és egészségügyi szempontból kifogástalan, valamint legyen kicsi a hővezetési képessége. Sokszor előfordul, hogy bár a régi födém kellően teherbíró, mégis meglehetősen nagy a lehajlása. Az ömlesztett szigetelés előnye, hogy vele a födém kisebb vagy akár nagyobb egyenetlenségeit is orvosolhatjuk. Az ömlesztett hőszigetelésben megfelelően szigetelt csöveket és vezetékeket is vezethetünk.
Lépéshang elleni szigeteléssel együtt alkalmazva nagyon kedvező hangtechnikai hatást érhetünk el az ömlesztett szigetelőanyagokkal. A gipszrost aljzatot úsztatottan helyezzük el az ömlesztett szigetelésen. Az elemeket egymáshoz ragasztva és csavarozva nagy, egybefüggő aljzat jön létre, amelyre bármilyen burkolóanyagot fektethetünk. Kellően sík fapadozatokra természetesen ömlesztett szigetelés nélkül is fektethetünk gipszrost aljzatot.
1. lépés
A falak mentén polisztirolhab szigetelőcsíkokkal akadályozhatjuk meg a lépéshangok átterjedését. A táblákat kötésben fektetjük, úgy hogy a sorokat az előző sorba rakott szigetelés leeső darabjával kezdjük.
2. lépés
Ragasztáskor, a ragasztó felhordása után mihamarabb illesszük össze a darabokat. Mindig jól szorítsuk össze a fugákat.
A következő sort az előző sor végén leeső darabbal kezdve elkerülhetjük, hogy keresztfugák keletkezzenek és a leeső hulladék is minimálisra csökken. A legutolsó sor tábláit általában hosszában is vágni kell. Amikor elkészültünk a fektetéssel, csavarral is rögzítsük egymáshoz az egyes táblákat, majd gletteljük ki a fugákat.
3. lépés
Ha egészen vékony réteg ömlesztett szigetelésre fektetjük a gipszrost táblákat, akkor ügyeljünk arra, hogy a régi faaljzatból ne álljanak ki szögek vagy csavarok. Az esetlegesen kiálló csomókat le kell gyalulni.
4. lépés
Betonfödémek esetén az ömlesztett szigetelés alá párazáró fóliát is be kell építenünk. A célra használjunk legalább 0,2 mm vastag PE-fóliát. A toldást legalább 30 cm-es átfedéssel végezzük. A falak mentén olyan magasságban vágjuk le a fóliát, hogy az biztossággal a majdani burkolat fölé érjen. A burkolat elkészülte után, késsel vághatjuk le a fölösleges részeket. Ha fapadozatra kerül az ömlesztett szigetelés, és a deszkák között nagy rések vannak, akkor páraáteresztő kartoncsíkokkal ragasszuk le azokat, hogy a szigetelés szemcséi ne pereghessenek le.
Az ömlesztett szigetelést vízmértékkel ellátott lehúzóléccel vagy deszkával és vízmérték használata mellett egyengethetjük el. Nagyobb helyiségeknél jelöljük fel a falra az 1 m-es szintet, majd ehhez képest mérjük vissza a szigetelés tervezett magasságát legalább 2 m-enként, és a jeleket kössük össze.
A falon futó vonalhoz igazodva tudjuk majd kialakítani a szigetelés felső síkját. Miután kiszórtuk és durván elegyengettük a szigetelést a felületen, tömörítenünk kell a réteget. Erre nem feltétlenül van szükség, ha csupán vékony rétegről van szó. A tömörítést egy faforgácslap-darabbal és gumikalapáccsal végezhetjük. Ezután lehúzóléccel síkra igazítjuk a felületet. A lehúzásnál használhatunk a szigetelőanyagba ágyazott, szintezett vezetőléceket is, amelyeket, ha bent maradnak, úgy helyezzünk el, hogy ne képezzenek hanghidat, azaz ne érjenek a régi aljzathoz és a falakhoz. Amennyiben ez nem lehetséges, a léceket lehúzás után távolítsuk el, és helyüket töltsük ki szigetelőanyaggal.
5. lépés
A gipszrost lapokat az 1 és 2 képnél leírtak szerint helyezzük el. A táblákat csavarral is egymáshoz kell erősíteni, de ügyelnünk kell arra, hogy nem csavarozhatjuk hozzá őket a régi aljzathoz.
6. lépés
Végső munkafázisként ki kell glettelnünk a fugákat és csavarhelyeket. A munkához használjunk a szárazaljzat gyártója által ajánlott glettanyagot. A glettelés száradása közben ne menjünk a felületre. Miután megkötött a glettelés, durván csiszoljuk át, portalanítsuk, majd kezdhetjük a burkolást.