Gipszkarton lapok alkalmazása: tűgátlás, vízhatlan impregnált, hőszigetelt lapok
A házilagos kivitelezéshez különösen alkalmasak a gipszkarton lapok. Beépítésükkor gyakorlatilag nem kerül nedvesség a szerkezetbe, így a fal elkészülte után szinte rögtön tapétázható.
1. tudnivaló
A gipszkarton válaszfalak tartóváza fából vagy fémprofilokból készül. A megépített vázat egy, esetleg két réteg gipszkarton lappal borítjuk.
2. tudnivaló
Ha tűzgátló szerkezetre van szükség, akkor a fémprofilok használata elkerülhetetlen. Ha a hangszigetelési követelmény vagy a falban vezetendő csövek szükségessé teszik, akkor a tartóváz készülhet kettős szerkezetként is. Ilyen szerkezeteknél az egymástól adott távolságban épített falfelületek tartóoszlopai egymáshoz képest félmezőnyi eltolással készülnek. Az oszlopok közötti térbe kerül a hangszigetelés, ill. a konyha vagy fürdő csővezetéke.
Szigetelőrétegként általában nem éghető, jó hő- és hangszigetelő kőzetgyapotot szoktak használni. Az összesen 7,5 cm vastag, kétoldalt egy-egy réteg gipszkartonnal borított és belül 4 cm kőzetgyapottal szigetelt válaszfal hanggátlása 44 dB(A). Ha kettős tartószerkezetet alkalmazunk két-két réteg gipszkarton borítással és 8 cm vastag kőzetgyapot szigeteléssel, akkor 25,5 cm teljes falvastagsággal 57 dB(A) hanggátlást érhetünk el.
A gipszkarton lapokat a különböző gyártók a legkülönfélébb vastagsági és táblaméretekben gyártják. Házilagos kivitelezéshez ajánlott az „egyemberes”, 100 x 150 cm-es táblaméret, amely 10 mm vastagság mellett csupán 17 kg tömegű.
- Gipszkarton – Hézagok kitöltése, élek kialakítása
- Gipszkarton táblafajták
- Gipszkarton repedés, lyuk javítása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
3. tudnivaló
A vizes helyiségekhez, mint a konyha és fürdőszoba, kaphatók impregnált gipszkarton lapok, amelyeket halványzöld színükről könnyen felismerhetünk.
Tűzgátló válaszfalak készítésére léteznek kifejezetten tűzgátló lapok is. Ezeknek a gipszkarton lapoknak a belsejében üvegszövet erősítés található, hogy tűz esetén jobban megtarthassák épségüket. A gipsz által megkötött és nagyobb hőhatásra felszabaduló kristályvíz miatt a gipszkarton lapok amúgy is meglehetősen jó tűzálló képességűek. A tűzgátló lapok alkalmasak kandallók borítására is.
Univerzálisan használhatók a szálerősítéses gipszlapok, amelyek nem csak mechanikailag ellenállóbbak, de vizes helyiségek kialakítására is alkalmasak. Ezek a lapok nem éghető, A2-es besorolásúak, és ásványgyapot szigeteléssel kombinálva F30-as tűzgátló hatásuk van. A gipszkarton és a szálerősítéses gipszkarton lapok általános vastagsága 10 mm és 12,5 mm, de létezik 15 mm vastag is. A tartószerkezetre fordított anyag- és munkamennyiség jelentősen csökkenthető 20 mm vastag építőlapok használatával, amelynek szintén létezik vizes helyiségekbe ajánlott impregnált és tűzgátló változata is.
4. tudnivaló
Az említett gipszalapú építőlapok közös tulajdonsága, hogy szakszerű kivitelezés mellett teljesen sima, tapétázható felületet adnak. A gipszkarton lapok szabályozzák a levegő nedvességtartalmát, így hozzájárulnak a helyiség jó klímájának kialakításához is.
Olyan gipszkarton lap is kapható, amely gyárilag úgy készül, hogy hátoldalán szigetelőanyag-borítás található. Ezek a lapok önmagukban képesek megfelelő hő- és hangszigetelésre is. Az ilyen, szigeteléssel ellátott lapok többféle szigeteléssel, számos méretben kaphatóak. A készre szerelt felületet festés vagy tapétázás előtt megfelelő tapasszal ki kell glettelni.