Világítás lakásban – tartósínek
Óvakodjon a túlterheléstől!
A világítási vezetéksínek egyszerre több egyedi lámpát is táplálhatnak. Ezért, ha ilyet szerel be egyetlen lámpa helyére, számolja ki az új lámpák névleges összteljesítményét, adja hozzá azoknak a szerelvényeknek a névleges teljesítményét, amelyek ugyanarról az áramkörről működnek. A fogyasztók összesített névleges teljesítménye nem lehet több 1200 wattnál. Ha igen, akkor a vezetéksínt másik forrásból kell működtetnie.
Földeljen, ha szükséges!
A kisfeszültségű lámpákat működtető különálló transzformátoroknak nincs szükségük földelésre, de fém vezetősín és transzformátorház együttes alkalmazása esetén igen.
Kapcsolja a fázist és a nullavezetőt a transzformátor bemeneti csatlakozóihoz, és a hüvelyezett földvezetőt a benne található földcsatlakozóhoz.
Több fény, kisebb felhajtás
A vezetősínes világítás lehetővé teszi, hogy több új lámpát szereljen fel anélkül, hogy nagyobb mértékben meg kellene változtatnia a meglévő vezetékrendszert. A lámpatestek kapcsolódhatnak a fal felszínén futó vezetősínhez, vagy lóghatnak sínekről (balra). A hálózatról működő típusok a meglévő mennyezeti vagy fali világítási pontokról, míg a kisfeszültséggel működő típusok transzformátorról kapják az áramot. Amint felerősítette a vezetősínt vagy a vezetéksínt a helyére, és bekötötte hozzájuk az áramot, igény szerint változtathatja a lámpák helyét.
Induljon a padlószintről
Legelőször terítse le a vezetősín szakaszait a földre. Ez nemcsak arra jó, hogy pontosabban meg tudja tervezni a vezetősínen lévő lámpák elhelyezkedését, de azt is megmutatja, hol kell majd csökkentenie az egyes vezetősín darabok hosszúságát.
- Világítás: falilámpák felszerelése képekkel!
- Világítás: meglévő hálózat bővítése
- Világítás a lakásban – megvilágítás lakberendezés során
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Használja a mennyezeti dobozt!
A meglévő mennyezeti dobozt felhasználhatja a hálózati feszültségről működő vezetősínek táplálásához. Csupán a kéterű függő csatlakozóvezetéket kell helyettesítenie egy földvezető eret is tartalmazó kábeldarabbal, hogy a vezetősín biztonságosan földelt legyen.
Szpotok, fénycsövek
Így fogja meg!
Sok szpotlámpa-izzó meglehetősen szorosan illeszkedik reflektoros lámpa foglalatába.
Ha nem sikerül kicsavaroznia és eltávolítania a meghibásodott izzót, tekerjen a mutató és a hüvelykujjára néhány befőttes-gumit, hogy jobb fogása legyen az izzólámpa sima felületén.
Védje a zsír ellen!
Néhány kisfeszültségről működő lámpasínhez parányi kvarc halogén izzók tartoznak, amelyek kicsi, parabola alakú reflektorokba illeszkednek. Ezeket mindig papír törlőkendővel vagy papír zsebkendővel fogja meg, különben a kezéről származó zsírfoltok felforrósodnak, és az izzó idő előtti meg-hibásodhat. Igyekezzen minél kevesebbszer ki- és bekapcsolni, mert ez is lerövidíti az élettartamukat.
A rossz indítás gyógyítása
Ha a fénycső nehezen indul be, lehet, hogy a gyújtó meghibásodott. Keresse meg ezt a szerkezetet, nyomja be, és az óramutató járásával ellentétes irányban elfordítva vegye ki a foglalatából. Vásárláskor vigye magával, és ugyanolyat vegyen helyette.
A sablonok megkönnyítik a szerelést
A lámpaszerelvény vásárlásakor kapott sablonnal bejelölheti a felerősítéshez szükséges csavarok helyét. Ahol csak lehetséges, helyezze el úgy a szerelvényt, hogy közvetlenül az egyik födémgerenda alá essen, s igazítsa úgy a szerelvényalapját, hogy legalább két csavart a födémgerendába csavarozhasson.
Süllyesztve
Használja a födémgerendákat a tervezéshez!
A süllyesztett világítótestek sorát hozza összhangba a födémgerendák futásirányával. Ha a sor párhuzamosan halad a gerendákkal, vágja ki a lámpatestek üregeit, majd alulról indulva vezesse végig a kábeleket egyik mélyedéstől a másikig. Ha a sor merőleges a gerendákra, egy padlódeszkát emeljen fel a világítótestek fölötti szobában, és fúrjon lyukat a födémgerendákba, hogy a kábeleket egyik lámpától a másikig lehessen vezetni.
Védelem a padláson
Gondoskodjon arról, hogy a padlás szigetelőanyaga ne takarja el belülről a süllyesztett lámpatesteket, nehogy túlmelegedjenek, és tűzveszélyt okozzanak.
Ha a lámpatestek kinyúlnak a födémgerendák fölé, készítsen számukra nyitott oldalú védődobozokat rétegelt- vagy farostlemez hulladékokból, amelyekkel befedheti őket. így ha valaki a padláson jár, véletlenül sem tehet kárt a lámpatestekben.
A sablonok megkönnyítik a szerelést
A lámpaszerelvény vásárlásakor kapott sablonnal bejelölheti a felerősítéshez szükséges csavarok helyét. Ahol csak lehetséges, helyezze el úgy a szerelvényt, hogy közvetlenül az egyik födémgerenda alá essen, s igazítsa úgy a szerelvényalapját, hogy legalább két csavart a födémgerendába csavarozhasson.
Léc a födémgerendák között
Ha nincs módja a lámpaszerelvényt a födémgerendához erősíteni, szerelje fel a mennyezetre (ha a lámpa könnyű) üreges falakhoz használatos rögzítőkkel, például rugós tiplivel. A nagy, nehéz lámpaszerelvényeket a födémgerendák közé erősített deszkához kell csavarozni, s biztosítani kell a gerendák közötti üres térrészhez való hozzáférést.
Védje a vezetőereket a hőtől!
A beágyazott lámpaszerelvények belsejében magas a hőmérséklet, amikor a lámpa világít. Húzzon hőálló védőhüvelyt minden kilátszó csatlakozóvezeték vagy kábel vezetőér darabjára, hogy megvédje őket a túlmelegedéstől.
Lépésről-lépésre
Süllyesztett lámpa felszerelése
Lépések:
- Jelölje ki a szerelvény körvonalát, fúrjon lyukat a lombfűrésznek, és fűrészelje ki a vonal mentén a mennyezetet. Húzza be a kábelt.
- Csatlakoztassa a vezetőereket a sorkapocshoz, összekötve az azonos ereket. Fedje be a csupasz földvezető eret zöld-sárga PVC-hüvellyel.
- Tolja a lámpát a mennyezeti üregbe, a rugós befogópofák belekapaszkodnak a lyuk peremébe majd rázáródnak.