Tömítés és hő védelem a pincefalon
A nedves pincefalak az épület állagának károsodásához vezetnek. Jobb, ha időben leszigeteljük, és utólagos hő védelemmel látjuk el.
(Kép fent) Ameddig a pincefalak szabadon állnak, lehetőségünk van szigetelésről gondoskodni.
A száraz pince majdnem olyan fontos egy ház életében, mint egy jó alap. Aki maga épít, idődben gondoskodhat arról, hogy a pincéjébe később ne csak gumicsizmában tudjon belépni – ami gyakran előfordul, ahol az elképzelt olcsóbb megoldást választották. A talajnedvesség, az eső és a víz nyomóereje ellen elengedhetetlen a szigetelés, és teljesen mindegy, hogy milyen a talaj, ami a házat körülveszi. Aki tudja, hogy problematikus talajra épített, ahol az eső és az olvadó hólé nem tud könnyen felszívódni, az a szigetelés mellett megfelelően méretezett drén rendszerről is gondoskodjon, ami a vizet az alaptól és falszerkezettől elvezeti.
A szigetelés a saját kezűleg építkezőknek nem okoz örömet, mert nemcsak megerőltető, hanem többnyire nagyon piszkos munka is. Minél jobban és gondosabban végezzük a kivitelezést, annál kisebb a veszélye annak, hogy később a ház körül a földet fel kelljen ásni. Az utólagos javítás nemcsak bosszantó, hanem drága is! Éppen ilyen drága a pincefalakat utólag belülről szigetelni. A legjobb út: gondoskodni arról, hogy a falak mindjárt szárazak legyenek!
(Kép fent) A vízzel hígított bitumenkeverékkel végzett alapozó mázolás tapadó felületként működik a további rétegfelépítéshez.
(Kép fent) Ez a rajz érthetővé teszi, hogy milyen rétegezést és szigetelést kell alkalmazni.
Ön gondoskodjon arról, hogy a pincefalak, szárazak és melegek maradjanak
(Kép fent) Sokféle egyenetlenség adódhat, például a sejthetőn kövek ragasztómaradványai, ezeket el kell távolítani, hogy a fal szép sima legyen.
(Kép fent) Cementiszapot hordjunk fel egy ecsettel, ez alapozásként szolgál az alap és falszerkezet közötti területen.
(Kép fent) Habarcsból hajlatot készítünk az alap és a fal közé, és lekerekítjük. Ennek kell levezetnie az esővizet.
Feketemunka, ami senkit sem zavar
Bár a fotónkon szereplő személy tiszta overallban van, akkor se gondolják, hogy Önök is ilyen tiszták maradnak a pincefal víz- és hőszigetelésének munkálatai közben. A vastag bitumenes réteget olyan anyagból készítjük, aminek az a feladata, hogy ott tapadjon, ahová felhordtuk. Ezt a feladatát máshol is ellátja, például a szerszámokon, munkakesztyűkön (feltétlenül szükséges!) És a munkaruhán is. Tehát tanácsos mindjárt öregebb holmit felvenni, hogy ezt a gondot letudjuk. Ezen az oldalon olyan fotók láthatók, ahol egy pinceszigetelés teljes munkamenetét ismertetjük, és itt még egyidejűleg utólagos hőszigeteléssel is ellátjuk a pincefalat. Az egyes lépéseket jól meg lehet különböztetni egymástól aszerint, hogy milyen anyaggal dolgozunk.
Tehát: előzőleg a kereskedésben a műszaki adatokról szerezzünk be információkat, hogy ne hibázzunk úgy, ami az eredményt befolyásolhatja. Az egész munkának az az értelme, hogy a pince falszerkezete minden körülmények között száraz maradjon. Emiatt a rétegezést az alapokig le kell vezetni, hogy jól hassanak. Fontos, hogy a hajlatok teljesen szárazak legyenek, mert itt lép fel leggyakrabban probléma. Ha a szigetelőlemezek a pincefalra vannak ragasztva, akkor egy töltő védőréteggel kell ellátni, ami megakadályozza, hogy a víz- és hőszigetelés a gödör betöltésekor megsérüljön.
(Kép fent) Minden faláttörést például a csöveknél és vezetékeknél, bitumennel le kell szigetelni. Minden sarokban hajlatot kell készíteni.
(Kép fent) A tömítő massza vízzel hígítható, hogy mélyen behatoljon a sejtbetonba, és ott tapadó hídként működjön.
(Kép fent) Ecsettel kell a falakat alapozni. Ha minden száraz, akkor a szigetelőmasszát 4-5 mm vastagon felhordani.
(Kép fent) A polisztirol szigetelőlemezek a tömítő massza kikeményedése után azonos anyaggal felragaszthatók, jó hőszigetelők.
(Kép fent) A hajlathoz illesszük a szigetelőlemez alsó élét. A lemez visszahajtásának segítségével hézagmentes védőréteget készíthetünk.