Homlokzati falak hővesztesége, hőhíd keletkezés, hőszigetelése
Az épületek határoló szerkezetei a külső és a belső, eltérő hőmérsékletű és nedvességtartalmú tereket választják el. A határoló szerkezetek lehetnek belső és külső elhatárolások, de hőtechnikai szempontból a külső tértől elválasztó határoló szerkezetek a mértékadók. Ezért cikksorozatunkban a szabad légtérrel érintkező fűtött és fűtetlen terek közötti hőszigetelésekkel foglalkozunk (2.4 ábra).
2.1 ábra. Az épületben a hőtermelők által leadott 100% hőmennyiségből a határolók hőveszteségei a hagyományos építéstechnológiával épült házaknál különböző módon oszlanak el.
2.2 ábra. Hagyományos fal-, illetve határoló szerkezetű emeletes lakóház korszerű hőtechnikai kiegészítői, az alaptól a tetőig 1 beltéri, eltérő hőmérsékletű helyiségek mennyezet- és falszigetelése; 2 fűtött, illetve fűtetlen helyiségek közötti padozati hőszigetelés; 3 padló/falcsatlakozás, ütközőperem hőszigetelése; 4 pincefal függőleges (külső) hőszigetelése, mely egyben a talajvíz elleni vízszigetelés mechanikai védelmét is adja; 5 pince padozati hőszigetelés; 6 tetőterasz (burkolt) peremszigetelés, vízmentes lezárással; 7 attikafal dilatált perem-, illetve mellvédszigetelése; 8 expandált hablemez (táblás) homlokzati hőszigetelés; 9 előre (vagy helyszínen habosított kitöltő hőszigetelés „vizes” berendezéseknél; 10 csapadék elleni vízszigetelés; 11 lapostető hőszigetelő rétegei zárcellás polisztirol („extrudált”) habosított elemekkel; 12 monolit (vakolt) homlokzati hőszigetelés; 13 használati melegvíz-tárolók hőszigetelő burkolattal; 14 energetikai (fűtés/meleg víz) szállítóvezeték (csőhéj) szigetelése; 15 tekercses (vékony) lemezszigetelés; 16 szálas (ásványgyapot) homlokzati hőszigetelés; 17 extrudált, zártcellás lábazati, illetve pincefal külső hőszigetelés; 18 szálas (tekercses) ásványgyapot hőszigetelés; 19 középkeménységű lépésálló (táblás) hőszigetelők; 20 extrudált hornyolt elemes (táblás) polisztirol hőszigetelés alsó szendvicsburkolati réteggel.
2.3 ábra. Előregyártott vagy szerelt favázas épület példája hőszigetelő anyagú határolókkal 1 lábazat; 2 látszó burkolati réteg; 3 keresztváz; 4 hordozó váz; 5 szellőztető légrés; 6 expandált polisztirol hőszigetelés; 7 szálas hőszigetelő (táblás); 8 párazáró réteg; 9 gipszkarton vagy egyéb belső önhordó felületi réteg; 10 tetőváz, szaruzat; 11 látszó burkolat; 12 párazáró réteg; 13 „félkemény” expandált polisztirol hőszigetelő; 14 keménytáblás hőszigetelő; 15 ellenléc; 16 szellőztető légrés; 17 tetőlécezés a héjazat alá.
Falak hőszigetelése
Hazánkban az ezredforduló épületállományának közel fele még a hatvanas évek előtt készült.
Az ezt követő időszak épületeinek:
- 15%-a tömör falazótéglából,
- 20%-a üreges téglából,
- 5%-a vasbeton panelekből,
- 8-9%-a korszerű falazati rendszerben készült, és csak 1-2%-ánál alkalmazták a korszerűbb hőtechnikai megoldásokat.
A régi tömör falazatú, idősebb épületek hőtechnikai szempontból legfeljebb az alapkövetelményeket elégítik ki. Minden anyag, amelynek bizonyos tömege van és valamelyest légzáró, az már hőszigetel is, és fél évszázaddal ezelőtt ez volt a kívánalom.
A hatvanastól a nyolcvanas évekig a falvak, városok épületei üreges téglákkal épültek. Ekkortájt jelent meg az első hőtechnikai szabvány. A nagy „városépítési programok” vasbeton panelekből emeltek lakótelep nagyságú emberkaptárokat. Ezek hőtechnikai mutatói nem a legjobbak, sem a falak, sem az ablakok vonatkozásában. A kilencvenes években már többé-kevésbé energiatudatos módszerekkel folytak az építkezések, alkalmazva a legkorszerűbb technikákat (2.5-2.6 ábrák).
2.4 ábra. A lakó- és egyéb huzamos emberi tartózkodásra alkalmas épületeknél a hőszigetelés szükségessége a jó komfortérzet kialakításához ma már nem vitatható, ezzel együtt az épületfizika törvényei által szabott energetikai előírások is szigorúan betartandók. A példaábra a táblás polisztirol hőszigetelés sokoldalú alkalmazását mutatja be, az alaptól a tetőig 1 pincefal külső hőszigetelése talajvíz elleni szigetelés védőfalaként, külső szalagcsöves víztelenítéssel; 2 feltöltésre készült padozati rétegeltolt (dupla) hőszigetelés; 3 külső határoló fal jól lélegző táblás polisztirol hőszigeteléssel és burkolati fallal; 4 pince és lábazati fal folyamatos hőszigetelése, felületi rétegekkel kapcsoltan; 5 közbenső födém felső hőszigetelésének csatlakozása magasabb páratartalmú (fürdők, mosók) helyiség belső önhordó (táblás és hornyos) hőszigetelőjével és teljes rétegszerkezet kialakításával; 6 tetőzet szaruzati szint alatti táblás-hornyos polisztirol elem hőszigetelése; 7 lapostető attikafallal, teljes rétegrenddel; 8 lapostetős épület hozzáépítése magasabb házhoz (a dilatációs mozgáson túl, a víz- és hőszigetelés az épületfizika összes kívánalmainak megfelel.
2.5 ábra. Hagyományos téglafalból épülő házaknál a 38 cm-es falvastagságot egy méter fölé kellene növelni a hőtechnikai előírások kielégítésére, viszont a pára-áteresztés és (vagy) a külső csapadékvédelem további kellemetlen kérdéseket vetve fel 1 csapadékkal érintkező külső téglafelület; 2 belső tégla faltömeg, mint hőtároló közeg; 3 fuga, habarcsréteg.
2.6 ábra. Korszerű anyagú téglafal, hagyományos vakolati réteggel kielégíti az alapvető hőtechnikai követelményeket.
Magyarországon az építőanyag-ipar javarészben átállt az üreges falazóelemek gyártására, amelyeknek több előnyük is van. Például azonos térfogatú falszerkezethez jóval kevesebb falazóelem szükséges, mint tömör tégla esetén; a kisebb fajlagos térfogat miatt az elemek kiégetéséhez kevesebb energia kell, hőszigetelő képességük pedig legalább másfélszerese és kétszerese a hagyományos téglák hőszigetelő képességének (annak ellenére, hogy a nagyobb üregek kevésbé jó hőszigetelők, mint az apró pórusok). A bekevert szerves és szervetlen adalékok (fűrészpor vagy polisztirol gyöngy) égetéskor kiégnek, így a falazóelem pórusosabb lesz, ami hőtechnikai szempontból további előnyöket jelent (2.7-2.8 ábrák).
2.7 ábra. Korszerű ütközőperemes, üreges és porózus anyagú falazati elemmel a hőtechnikai alapkövetelmények jól teljesíthetőek.
2.8 ábra. Hőáramlás hosszabbított útja az üreges falazótéglában: 1 téglában a középbordázat „kiterített” hossza a falátmérő többszöröse; 2 a falazóelem köpenyfalának hossza nagyobb a tégla hosszánál; 3 köpenyfal bordákban és azok „tömör” habarcskitöltésében a hőáram útja azonos a téglafal vastagságával. (Szakmai szempontok alapján az 1-2-3 vizsgálati pontot a tégla egészére, falba beépítve kell számításba venni. Ez pedig együttesen adja a „k” hőátbocsátási értéket. Például a POROTHERM 38 kézi falazóblokk fajlagos hőátbocsátása k = 0,53 W/(m2-K) (hőszigetelő falazóhabarccsal készítve: 0,45)
A pórusos, üreges falazóelemekből legfeljebb 2-3 szintes épületek építhetők, ennél nagyobb épülethez már csak teherhordó vázas épületek kitöltő falazataként használhatók. Az utóbbi évek fejlesztési eredményeinek köszönhetően megjelentek a hőszigetelő rétegbetétes, különböző márkanevek alatt forgalmazott, nagyjából azonos hőtechnikai és szilárdsági tulajdonságokat mutató kerámia anyagú falazóelemek.
Az egy- vagy kétsorosán elhelyezett polisztirol gyöngy lemezbetét jelentősen megnöveli a fal hőszigetelő képességét. A falazat természetesen hőszigetelő betét nélkül is megépíthető, azonban hőszigetelő képessége is rosszabb lesz. A falazatok hőtechnikai jellemzői a szerkezet külső vagy belső oldalán elhelyezett pótlólagos hőszigetelő réteggel még kedvezőbbé tehetők. A számtalan megoldás közül azonban csak a páratechnikai követelményeket is kielégítő rétegfelépítések jöhetnek szóba. A legtökéletesebb megoldás a kéthéjú fal hőszigeteléssel, elterjedését azonban gátolja magas költsége: ára jelenleg kb. másfélszerese az egyhéjú, külső hőszigeteléssel ellátott falszerkezetnek (2.9-2.12 ábrák).
2.9 ábra. A POROTHERM 38 kézi falazó-elemeknél az álló fugák – a 2.8 ábra 3-as vizsgálati pontján – alternatív módon képezhetőek ki a szerkezeti igénybevétel függvényében 1 üres, száraz ütközésű álló fuga; 2 üres középfuga; 3 üres oldal-horonnyal; 4 oldalhorony habarcskitöltése; 5 álló – oldal – fuga habarcskitöltése; 6 polisztirol betét; 7 kétoldali vakolat „k” értéke, normál habarccsal falazva.
B eset 0,53 W/(m2∙K)
C eset 0,50 W/(m2∙K) *
D eset 0,47 W/(m2∙K) *
(* érték; becsült)
2.10 ábra. Különböző anyagú és hézagképzésű épülethatároló falszerkezetek hőhidassága a tömör vasbetonfalhoz viszonyítva a) vasbeton fal, illetve kiváltó; b) tömör téglafal; c) üreges téglafal; d) blokk téglafalak;e) falazóblokk; f) emelt sormagasságú téglafal; g) YTONG falazóblokk (az ábrákban a vízszintes fugahézag + téglaborda adja a hőhíd %-os nagyságát, az egy sor falazathoz mért 100%-os értéken belül, az adott „v” vastagságú falszerkezetben).
2.11 ábra. Korszerű labirinthorony illesztékű téglafal a szerkezeti minőséget és a hatékony hőszigetelést hézagtömítés nélkül is biztosítja.
2.12 ábra. Hagyományos falazati rendszerű határolófal; fagyálló tégla lábazattal és YTONG pórusbeton körítőfallal és kiegészítő hőszigeteléssel 1 YTONG falazóelem; 2 vakolat; 3 alsó sorkiosztást kiegészítő, kezdő téglasor; 4 polisztirol hőhídmegszakító; 5 vízszigetelés; 6 vízorrlemez; 7 téglafal; 8 fagyálló tégla; 9 vasbeton koszorú; 10 alap; 11 hátfal; 12 járda/faltő kavicstöltés.
Amennyiben a külső oldali hőszigetelés elkészítése bármilyen ok miatt nem lehetséges (pl. kész vagy védett megjelenésű homlokzat, túlzott állványköltség stb.), szóba kerülhet a belső oldali hőszigetelés. Ez azonban nem igazán ad jó eredményt, hiszen téli fűtésnél a belső hőszigetelés megakadályozza a határoló fal hőtároló képességének kihasználását, ami azt jelenti, hogy a fűtés leállásakor azonnal hűlni kezd a belső tér is. Nyáron a Nap sugárzási energiáját a külső fal betárolja, és az éjszaka folyamán a belső hőszigetelésnek köszönhetően kissé tompítva ontja a meleget befelé.
A kétoldali hőszigetelés elvileg ideális lehetne, de a viszonylag bonyolult szerkezet az esetleges pontatlan kivitelezés miatt a valóságban sok bosszúságot okozhatna, ezért készítése nem célszerű (2.13-2.17 ábrák).
2.13 ábra. Hagyományos téglafal kéthéjú rendszerben, ahol a belső fal a szerkezeti és hőtechnikai, a külső héjazati fal pedig az esztétikai igényeket elégíti ki és elviseli a meteorológiai terheket.
2.14 ábra. Tégla anyagú határolók hőszigetelő teljesítményét javító tényezők a) „ragasztott” külső burkolati fal; b) egyoldali ragasztott hőszigetelés; c) falazótégla elemeibe helyezett polisztirol betét; 1 téglafal; 2 vakolat; 3 burkolati fal; 4 homlokzatvakolat; 5 kapcsolt táblás hőszigetelés; 6 polisztirol betét.
2.15 ábra. Épület külső határoló szerkezeteinek kiegészítő hőszigetelései a) táblás hőszigetelés, ragasztott felület réteggel; b) kettős fal közé épített hőszigetelés; c) kéthéjú fal, tartófalhoz kapcsolt kiegészítő hőszigetelés.
2.16 ábra. Kéthéjú hőszigetelt, hátszellőzött falszerkezet favázas burkolati hordozóval a) váz közötti hőszigeteléssel; b) váz alatti hőszigetelővel; c) váz alatti és közötti hőszigeteléssel; 1 főfal; 2 vakolat; 3 hőszigetelő réteg; 4 kiegészítő hőszigetelés; 5 szellőző légrés; 6 szerelőheveder; 7 tartóváz; 8 burkolat.
2.17 ábra. Kéthéjú hőszigetelt falszerkezetek vízszintes metszetei a) főfal/féltégla fal; b) főfal/kőlap burkolat; c) főfal/szerelt lemezburkolat; 1 főfal; 2 hőszigetelés; 3 légrés; 4 belső vakolat; 5 nyerstégla burkolati fal; 6 kőlap; 7 táblás műbeton lemez; 8 horogelem; 9 cseppkorong; 10 beépítő horony; 11 kőcsap; 12 dübel; 13 kapcsoló fémheveder.
A következő részekben ismertetett hőszigeteléseket a szakirodalomban és a terveken többféleképpen jelölik, de a hőszigetelés típusára nem utalnak a jelölések. Ezért a rétegek elnevezéseinek felsorolásából vagy a mellékelt műszaki leírásból kell tisztázni a hőszigetelés anyagát, illetve fajtáját (2.18-2.21 ábrák).
2.18 ábra. Hőszigetelő anyagok jelölése általános terveken a) szálasanyagú; b) mikrocellás (pl. polisztirolhab); c) cement- vagy műanyagkötésű faréteg közé sajtolt mikrocellás (polisztirol-) hab: HERATEKTA; d) szálas cementkötésű faforgács vagy egyéb kemény lapok (HE-RAKLITH); e) helyszínen vakolatszerűen felhordott hőszigetelő réteg (perlit; polisztirol gyöngy; fűrészpor stb.).
2.19 ábra. Falazott rendszerű téglafal kapcsolt hőtechnikai és homlokzati burkolati fallal 1 téglaburkolat; 2 kapocselem; 3 ragasztóhabarcs; 4 főfal.
2.20 ábra. Kapcsolt kéthéjú falszerkezet közbenső maghőszigetelővel 1 téglaburkolat; 2 kapocselem; 3 szorítótárcsa; 4 hőszigetelő réteg; 5 főfal.
2.21 ábra. Kéthéjú falszerkezet szellőztetett légréssel 1 téglaburkolat; 2 kapocselem; 3 cseppkorong; 4 szorítótárcsa; 5 főfal; 6 hőszigetelés; 7 légjárat.
A hőszigetelések legfontosabb jellemzői:
- halmazállapot és testsűrűség (kg/m3),
- járható vagy nem járható,
- táblás vagy paplanszerű,
- páratartalomra, nedvességre, vízre való reagálás,
- nedvességtartalom,
- hővezetési tényező,
- kémiai ellenálló képesség (pl. polisztirol lemez esetleg nem alkalmazható),
- tűzállósági (éghetőségi) besorolás,
- felületi tapadószilárdság (ragasztás és rögzítés miatt),
- rétegelválási szilárdság (szálasanyagoknál),
- bedolgozhatóság,
- várható zsugorodás, alakváltozás,
- vághatóság, alakíthatóság, hajlíthatóság,
- hangelnyelő és hangszigetelő képesség,
- csomagolási és szállítási jellemzők,
- gyártási és pihentetési idő (időpont),
- tárolási követelmények,
- bedolgozási (alkalmazási) leírások, munkavédelmi követelmények,
- van-e esetleg utóbomlás és ezzel kapcsolatos tennivalók.
Az itt felsoroltak egy részét a termékgyártók ugyan feltüntetik a termékismertetőkben, előfordulhat azonban – tartva a kedvezőtlen gazdasági következményektől -, hogy a kevésbé előnyös anyagjellemzőket az ismertetőből egyszerűen „kifelejtik”. Másfelől arra is számítanak a gyártók, hogy nem minden felhasználó érti vagy értelmezi a közölt adatokat helyesen, a célnak megfelelően.
A határoló falak között legrosszabb hőtechnikai jellemzői az egyrétegű, betonból és hagyományos tömör téglából épülő, nem kellő vastagságú falszerkezeteknek vannak, amelyeknél az egy-vagy kétoldali vakolat némileg javít ugyan a helyzeten, de csak elenyésző mértékben. Szerencsére ilyen falazatokkal ma már egészen ritkán épülnek házak, legfeljebb időszakos tartózkodásra szolgáló, fűtetlen épületek (2.22-2.27 ábrák).
2.22 ábra. Külső hőszigetelő alapvakolattal javított hőtechnikai keresztmetszetű határoló fal 1 határoló főfal; 2 belső vakolat; 3 gúzolás, fröcskölés; 4 hőszigetelő alapvakolat; 5 kiegyenlítő alapvakolat; 6 nemesvakolat.
2.23 ábra. Perlitrabic homlokzati réteggel minőségjavított határoló szerkezet 1 főfal; 2 belső vakolat; 3 rabicháló; 4 rögzítő kampószeg; 5 perlitrabic; 6 kiegyenlítő alapvakolat; 7 nemesvakolat.
2.24 ábra. Épület külső hőszigetelése táblás pontonként ragasztott hőszigetelő lemezzel 1 főfal; 2 belső vakolat; 3 ragasztó és páraszellőző réteg; 4 hőszigetelő (pl. expandált polisztirol) lapok; 5 alapvakolat; 6 strukturált felület; 7 tartóprofil; 8 talajpára elleni szigetelés.
2.25 ábra. Épülethatároló fal külső hőszigeteléssel. Intenzív sarok-hőszigetelés esetén, a belső sarokfelületen a párakicsapódás és penészedés megakadályozható.
2.26 ábra. Heraklith és Heratekta lemezzel burkolt épülethomlokzati fal hőszigetelése jó minőségben feljavítható, ha a rétegsorrendet megfelelően alakítjuk ki, megakadályozza a külső falvakolat repedezését.
2.27 ábra. Heraklith vagy Heratekta homlokzati kiegészítőre felhordott felületi réteg a tartóacél hálótól a dörzsölt felületig biztosítja a kapcsolt szerkezet repedésmentességét és javítja a hőszigetelő minőséget.
A kétrétegű falak jóval kedvezőbbek az előzőeknél. A kettőzött (egyhéjú) falszerkezetek a teherhordó határoló fal külső felületének burkolásával készülnek. A mikró üreges falazótéglából épülő teherhordó falak már önmagukban is jobb hőszigetelő képességűek, amelyet a külső burkolati fal, valamint a belső fal és a burkolati fal, továbbá a belső fal és a burkolat közé helyezett hőszigetelő réteg még tovább fokozhat.
Rideghabok (vagy a zárt cellás habok) közbeiktatása nem célszerű, mert akadályozzák a páradiffúziót, és emiatt a falszerkezet átnedvesedhet. A falszerkezetben az akadályozott páradiffúzió miatt lejátszódó párakicsapódás okozta nedvesség a szálasanyagot azonban gyorsan tönkreteheti. A folyamat vége a szervetlen szálasanyagok tartós átnedvesedése, leépülése (elporladása), a szervesek gombásodása, korhadása. Jól megtervezett rétegfelépítésnél kifelé haladva egyre kisebb a rétegek páravezetési ellenállása. Segít a gondon, ha a fal helyiség felé eső oldalán párazáró vagy méretezett párafékező bevonatot vagy réteget (szintetikus festék, műanyag tapéta stb.), illetve a párafékező réteg előtt páranyomás-kiegyenlítő légrést, szellőzést alkalmazunk.
Készülnek olyan rétegrendű szerkezetek, ahol a pára vagy be sem kerülhet a szálasanyagú hőszigetelő rétegbe, vagy gyengén átszellőztetik a hőszigetelő réteget. A lényeg az, hogy olyan megoldást kell választani, amelynél a bejutott nedvesség még pára vagy gőz halmazállapotban eltávozhat a szerkezetből. A megoldások azonban könnyen elronthatok a kivitelezéskor, nagy szakmai ismeretet, céltudatosságot és pontosságot követelnek. Némely megoldások egyszerűek, költségkímélőek, mások pedig meglehetősen sokba kerülnek.
Nedvesség és penész
Falnedvesedést és penészedést okozhat az általános vagy helyi hőszigetelési elégtelenség, a hőhidasság, amikor a falfelület egésze vagy egy része a harmatponti hőmérséklet alá hűl, ami +20 °C szobahőmérséklet esetén 13-14 °C falfelületi hőmérsékletnél következik be. Ilyenkor szinte csurog a víz a falról, födémről, padlóról, és tetemes átnedvesedést okoz. Nem mindegy az sem, hogy milyen a hőhíd környezete. Ha a hőhidat körülvevő szerkezetek jó hőszigetelők, akkor a hőhíd veszélyesebb, mintha a környezet jó hővezető anyag, például beton lenne. A jó hővezetésű környezet ugyanis „felfűti” a hőhidat, a rossz hővezetésű pedig nem. Mindennek megítélését szakemberre kell bízni.
A szerkezeti és épületfizikai szempontokat, valamint költségüket és kivitelezhetőségüket tekintve a leggazdaságosabban az egyhéjúak kategóriájába tartozó külső, utólagosan is felhordható hőszigetelések készíthetők el. Az utólagos hőszigetelés készítése alatt az épület általában zavartalanul lakható.
Akár helyszínen felhordott (monolit) kész hőszigetelő alapvakolattal, akár perlites, rabicolt rétegekkel, akár táblás lemezekből ragasztva készül a hőszigetelés, nagyon fontos a fedő- és záróréteg megfelelő lezárása, hogy a csapadék ne juthasson be a szerkezet belsejébe, ugyanakkor ez a záróréteg ne akadályozza a kiszáradást és a páratranszportot. A következőkben a kettőzött vagy kéthéjú falszerkezeteket mutatjuk be, összevetve és értékelve hőtechnikai jellemzőiket.
Falak kettőzése
A legközönségesebb megoldás, ha – a teherhordó főfal külső oldalánál egy légréteget hagyva – a falat egyszerűen megkettőzik. Zárt légcellák kialakítását azonban kerülni kell, mert azokban a pára hideg felületet találva lecsapódik. A falazatnak átszellőztetett légréteggel kell készülnie, úgy, hogy a külső köpeny egyrészt mint „légterelő” burkolat működjék, másrészt kívülről védje a falat. Az átszellőztetett légréteg nyáron hűti a falfelületet, télen védi a széltől, párakiegyenlítő hatásának köszönhetően pedig megakadályozza a szigetelő réteg idő előtti tönkremenetelét.
Noha a külső héj belső oldalán páralecsapódás várható, ezt a résben áramló levegő rendre leszárítja. így a téglaburkolat nem fagy le, a burkolatot tartó fémváz nem korrodál, a falváz pedig nem gombásodik. A kéthéjú falak burkolt változatánál a főfalakra ragasztott (vagy egyéb módon rögzített) hőszigetelésre – légréteg közbeiktatásával – függőleges és vízszintes irányú vázra szerelt elemes vagy táblás burkolat kerül. A burkolati köpenyfal mögötti légrés kiszellőztetésénél a ki-torkollás (kiszellőzés) nyílása, illetve nyílássávja ne kerüljön az ún. csüngő ereszek alá, mert a szellőztetés intenzitása így a minimumra csökken (2.28-2.30 ábrák).
2.28 ábra. Belső oldali hőszigetelés (kevésbé ajánlott megoldás, megfontolással alkalmazandó) 1 főfal; 2 homlokzatvakolat; 3 ragasztó réteg; 4 táblás hőszigetelés; 5 belső vakolat.
2.29 ábra. Belső kőszivacs burkolat, csekély hőszigetelő értékkel 1 főfal; 2 alapvakolat; 3 nemesvakolat; 4 ragasztás; 5 kőszivacs lap; 6 kampózás; 7 belső vakolat.
2.30 ábra. Kombinált, előnyösebb belső burkolati fal 1 főfal; 2 alapvakolat; 3 nemesvakolat; 4 ragasztás; 5 táblás, habosított hőszigetelés; 6 válaszfallap burkolati fal; 7 kampózás; 8 belső vakolat.
A falak belső oldali hőszigetelése – a már említett hőegyenleg kedvezőtlensége, valamint a fal- és födémcsatlakozások hőszigetelési nehézségei miatt – viszonylag ritkán fordul elő. A lehető legrosszabb megoldás a táblás hőszigetelést közvetlenül a falazatra ragasztani, ennél csak némileg jobb a kőszivacs lappal való burkolás.