A megfelelő megvilágítás
A mesterséges fény – amint azt a következőkben látni fogjuk – nem csak a természetes fényforrás pótlására szolgál. Ha ezt már a tervezés során figyelembe vesszük, akkor családunk közérzetét is kellemesebbé tehetjük, hiszen a megfelelő megvilágítás valamennyi tevékenységhez ideális környezetet teremt, legyen szó munkáról, társas összejövetelről vagy pihenésről. A fény a belső enteriőr egy komponense, amely kihangsúlyozza a lakás karakterét, és annak egyedi jelleget kölcsönöz.
A világítás megtervezése igen fontos, hiszen annak utólagos változtatása és kiegészítése, amelynek szükségességére a mindennapi életünk során ébredünk csak rá, meglehetősen nagy költséggel jár. Kerüljük a kompromisszumokat, hiszen amit a tervezéskor még elfogadhatónak minősítettünk, az a mindennapi használat során is be fog válni. Ha a kérdést leegyszerűsítjük, a megvilágítás minőségét négy tényező befolyásolja. Az első a megvilágítás teljesítménye, ami alatt a világítótestek teljesítményét értjük. Mivel a szem a visszavert fényt érzékeli, a felület fényvisszaverő képessége is fontos szempont.
Fényvisszaverés
A fehér fal a fény 85%-át, a világos faburkolat a 35%-át veri vissza. Mindenki tapasztalhatta már, hogy sötétebb tónusú helyiségben erősebb megvilágításra van szükség. A kérdést befolyásolja egy adott helyiség megvilágítási szükséglete is – az apró részletek, illetve a kontrasztok jó megvilágítása például több fényt igényel. További befolyásoló tényező a helyiségben végzett tevékenység időtartama, valamint az életkor. Mivel a fény a vegetatív idegrendszerre hat, az erősebb fény általában inspiráló és élénkítő hatású. A vakító fény bántja a szemet, ezért mellette gyorsabban elfáradunk.
Kerüljük a vakító fényt!
A megvilágítást befolyásoló másik tényező a fényerő, azaz annak „vakító ereje”. A lámpa közvetlen fénye, illetve a fényes felületekről közvetve visszatükröződő vakító fény egyaránt rontja a látás élességét, amellett kellemetlen is. Hosszú távon kedvezőtlen lélektani hatásai is lehetnek, hiszen ronthatja közérzetünket és teljesítőképességünket.
A harmadik tényező a fény iránya, illetve a megvilágított és az árnyékos területek aránya. Az árnyékuk segítségével ismerjük fel a tárgyak helyzetét, alakját és felületük mintázatát. A minden oldalról érkező, egyenletes megvilágítás mellett a tárgyak nem ismerhetők fel megfelelő biztonsággal, ezért célszerű kijelölni egy domináns fényirányt. Az árnyék kontúrja legyen lágy, az éles körvonalak ugyanis rontják a tér érzékelését.
- Világítás lakásban – tartósínek
- Világítás: falilámpák felszerelése képekkel!
- Világítás: meglévő hálózat bővítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fordítsunk megfelelő figyelmet a világítás megtervezésére! A megfelelő fény javítja közérzetünket és hangulatunkat, emellett biztonságot nyújt, így jobban megelőzhetőek a háztartási balesetek is.
A színek összhatása
A negyedik tényező az, hogy az adott megvilágítás hogyan adja vissza a különböző színeket. Ebből a szempontból megkülönböztetünk fehér, sárga és természetes fényt.
A fény színe befolyásolja a helyiség hangulatát, a természetes fehér fényforrás például kellemes és barátságos hangulatú. A csalódások elkerülése érdekében jó, ha tudjuk, hogy egy adott színnek a mesterséges fény más színt kölcsönöz – ez a színhatás, amit a lámpa fénye a környezetére gyakorol. A pontosan megtervezett színhatás mesterséges megvilágításban is harmonikus kell legyen.
Az elhelyezés szabályai
Vegyük példának a nappalit. A nappali a családi élet központja, egyben a baráti társaság tartózkodási helye, itt tehát a világításnak többféle funkciót is ki kell elégítenie. Először is szükség van egy általános megvilágításra, melyet mennyezeti vagy fali megvilágítással biztosítunk – segíthetjük ezt még állólámpával is -, ezt a fényt a felületek egységes erősséggel verik vissza.
A fény elosztásától és a megvilágítás erősségétől függ, hogy milyen típusú és kapacitású fényforrást kell beépítenünk. Az átlagos megvilágítási színvonalhoz a következő teljesítményű neoncsőre vagy izzólámpára van szükség. 1: indirekt megvilágításhoz 24, illetve 6 W/m2 között; 2: részben indirekt megvilágításhoz 32 W/m2; 3: egyenletes megvilágításhoz 40, illetve 10 W/m2 között; 4: részben direkt megvilágításhoz 48, illetve 12 W/m2 között; 5: direkt megvilágításhoz 60, illetve 15 W/m2 között.
Fontos, hogy ezt a világítást már az ajtó előtt felkapcsolhassuk. Az alapvilágítás áttekinthetővé teszi a teret, azonban fontos a lokális megvilágítás. Ahol olvasunk, írunk vagy kézimunkázunk jó szolgálatot tesz egy olyan elforgatható, állítható asztali vagy állólámpa, amely lefelé szórja a fényt. Olvasásnál az az ideális, ha a fény oldalról világítja meg a könyvet. A nappali, mint a család kedvelt tartózkodási helye erős megvilágítást igényel.
A fény erőszabályozó kapcsoló segítségével energiaveszteség nélkül szabályozhatjuk a fény mennyiségét attól függően, hogy éppen olvasunk, vagy kellemes beszélgetéshez szeretnénk hangulatot teremteni. Ügyeljünk a televízióra is, mert a képernyőről visszatükröződő fények zavaróak lehetnek. Előnyös, ha a televíziókészülék mögötti falat jobban megvilágítjuk. A belső tér kialakításában a fénynek nagy szerep jut, hiszen így hangsúlyosabbá tehetünk egy-egy képet vagy a vitrin belső terét.
Az idős emberek jobb megvilágítást igényelnek, mint a fiatalok. Ha látásunk élességét 20 évesen 100%-osnak vesszük, nyolcvan éves korunkra ez kb. 50%-ra csökken.
A családi élet központi helye sok esetben az étkezőasztal. Nem csak étkezünk és ünnepelünk mellette, de gyakran ott játszunk és dolgozunk is, ezért fontos, hogy megvilágítása megfelelően átalakítható legyen. A különböző fokozatokba állítható, szabályozható magasságú lámpák jól alkalmazhatók erre a célra. Fontos, hogy a lámpa széle közvetlenül a szemmagasság alatt helyezkedjen el. Ha írunk vagy olvasunk, a lámpát a kívánt magasságra állíthatjuk. Ha hosszú az étkezőasztal, akkor célszerű egy sorban több lámpát felszerelni.
Kihúzható asztalhoz sínre szerelt lámpákat ajánlunk. Étkezésnél különösen fontos, hogy a fény az ételeket eredeti, természetes színükben láttassa, ami a konyha megvilágítása esetében is fontos szempont. E két helyiségbe a meleg fehér és a sárga színű lámpa ajánlott. A hálószobában az általános világítótest mellett kisebb lámpákat is elhelyezhetünk a szekrényben, a fésülködőasztalnál és az ágy felett is. Hasznos az állítható erősségű világítás is.
A hagyományos izzóval felszerelt lámpa megvilágítja a fát, a falakat, a mennyezetet és a padlót, így átalakítja a szoba hangulatát. A tejüveg lámpaburán átszűrődő szórt fény szabályozható erőssége mellett tovább hangsúlyozza a színeket.
Energiatakarékossági szempontok
A világítás tervezésekor annak energiatakarékos szempontjait is figyelembe kell venni, már csak környezetvédelmi és gazdaságossági okokból is. A világítótest vagy fényforrás akkor gazdaságos, ha hosszú élettartamú, és viszonylag kevés energiát fogyaszt. A normál izzólámpa kb. 14 lm/W (lm=lumen, a fényáram mértékegysége, a ford.), míg a halogén lámpa 30 lm/W kapacitású.
Ne feledkezzünk el a biztonságról sem, hiszen a tűzesetek mintegy 23,5%-át valamilyen elektromos készülék hibája okozza. Fontos tehát, hogy a villanyszerelési munkálatokat kizárólag szakemberrel végeztessük, illetve a régi elektromos vezetékeket ellenőrizzük, vagy ha szükséges, újítsuk fel, illetve cseréljük ki.
A hálószobában a szórt fehér fényt érezzük kellemesnek. Az éjjeliszekrényre helyezett asztali lámpát forgatható és állítható karral szerelték fel.