Az ablakok szigetelése
Az energiatakarékosság és a környezetvédelem kívánalmai az ablakok kialakítása terén is korszerűsítéseket követeltek meg. A hagyományos feladat, a fény bejuttatása mellett követelmény, hogy az ablak a téli időszakban a napsugarak áteresztése révén javítsa a lakás hőmérsékletét, óvjon a hideggel szemben, és csökkentse a fa- és az üvegrészek hőveszteségét. A kiválóan hő- és hangszigetelt ablakok ma az egészséges és kellemes lakókörnyezet megteremtéséhez nélkülözhetetlenek.
Kezdjük egy általános problémával:
Sok esetben előfordul, hogy az ablakok cseréje rontja a ház homlokzati képét, átalakítja az arányokat. Ennek legfőbb oka, hogy sokan az ablakot csak egy nyílásnak tekintik a ház homlokzatán, az azonban valójában sokkal több ennél, hiszen esztétikai szerepet is betölt. Ezt a szempontot szintén figyelembe kell vennünk a választás során. Ahol korábban osztott mezős üvegezésű ablakunk volt, helytelen választás lenne egy nagy üvegfelületet beépíteni. Más a helyzet az új épületeknél, ott a tervezőnek teljesen szabad keze van.
Milyen anyagot válasszunk?
Az ablakokat napjainkban alapvetően kétféle anyagból, fából vagy műanyagból készítik. Alumíniumból készített ablakokkal azokon a vidékeken találkozhatunk, ahol szélsőséges időjárási viszonyok uralkodnak, tengerpartokon és iparvidékeken. Az alumíniumot általában kombinálják, így a külső ablakkeret fémből, a belső fából vagy műanyagból készül.
A fa az ablakok estében is a legrégebben alkalmazott építőanyag. Ha a körülményeknek megfelelő faanyagot választjuk, az ablakot szakszerűen építjük be, felületét kezeljük, rendszeresen és alaposan ápoljuk, akkor több évtizedig használhatjuk. Dr. Prof. Erich Seiffert szerint nem létezik olyan anyag, amely ne igényelne kezelést, törődést. Célszerű az ablak külső és belső felületét más-más anyaggal kezelni.
A belső oldalon használhatunk színtelen festéket, amely hangsúlyozza a fa természetes karakterét és otthonos hangulatot teremt. A színtelen lakkok és lazúrok a nyers faablakok külső felületkezelésére nem alkalmasak, mert az ultraibolya sugarak káros hatásai ellen nem nyújtanak védelmet.
- Nedvesség a talajban
- Bitumenes készítmények az útépítésben és az építőiparban
- Hőszigetelés a padlás-, és a pincefödém esetében
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A fenti ábra azt mutatja be, hogy hogyan javíthatja az ablak a kellemes lakókörnyezet megteremtését -10 °C -os külső és +21 °C -os belső hőmérséklet esetén. Alacsony hatékonyságú hőszigetelés mellett (fenti ábra) az üvegtábla előtti levegő hőmérséklete mindössze +9 °C, az ablak közvetlen környezetében tehát nem szívesen tartózkodunk. A jó hőszigetelésű ablak (piros jelzés) üvegfelülete előtti levegő +17 °C -os (lent). A hideg hatás megszűnik, a hőmérséklet az ablak mellett ugyanolyan kellemes, mint a helyiség más részeiben. Ezek is hozzájárulnak a kellemes lakókörnyezet kialakításához.
Ha a magas gyantatartalmú fát sötét festékkel kezelik, a gyanta túlmelegedéskor kifolyhat. A lazúrral kezelt felületet háromévente újra kell kenni, míg a tökéletesen fedő fehér és színes festékek hosszabb ideig bírják. Az alumínium-fa kombinációjú ablakok ötvözik az alumínium ellenállóképességét a fa otthonosságával, barátságos hangulatával. A műanyag ablakokat az évtizedek óta jól bevált PVC-ből a szabványoknak megfelelően készítik; ezek -20 és +80 °C között ellenállóak. A műanyag ablakok sajátossága a kamrás kialakítás.
A kamrák belsejébe alumíniumból és horganyzott acélból készült profilokat húznak, így az ablak stabil és jó hőszigetelő képességű lesz. A vízelvezetés kialakítása szintén jó szolgálatot tesz. Az ablakok általában fehérek, de természetesen kaphatók színezettek is. A PVC-t a nehezen gyúlékony anyagok közé sorolják.
Az újrahasznosítás egyre elterjedtebb. Az ablakot elemeire szedhetjük szét. A hőre lágyuló tiszta PVC-t tetszőleges formára alakíthatjuk és újra felhasználhatjuk. Az ablak tisztítása egyszerű – vízzel, kevés tisztítószerrel és puha ruhával megoldható. Megfelelő tervek birtokában és szakszerű kivitelezéssel PVC-ből mindenféle ablak elkészíthető. Nem csak a felhasznált anyagoktól, de a kivitelezés minőségétől is függ, hogy egy ablak mennyire jó hang- és hőszigetelő.
A hőszigetelt ablakok hőáteresztő képessége 0,4 W/m2K is lehet, amely értéknek az elérését eddig senki sem tartotta reálisnak. Ezt a környezetbarát nemesgáznak, a xenonnak a felhasználása tette lehetővé. 1: vékonyüveg táblák; 2: xenongáz; 3: páraelnyelő anyag; 4: butil-szigetelés (a butil-kaucsukot autógumikhoz és kábelszigeteléshez használják); 5: poliszulfid-szigetelés (az építőiparban használt ellenálló szigetelőanyag); 6: alumínium távolságtartó profilléc.
Természetesen fontos szerepe van az üvegnek is, amit a funkciónak megfelelően kell kiválasztanunk. A speciális, hőszigetelő üveg a kritériumoknak minden szempontból megfelel. Az általában 28 mm vastagsággal és 0,4 W/m2K hőátbocsátási tényezővel gyártott három rétegű hőszigetelésű ablaktáblák már a korszerű ablaktípusokba is beépíthetők. Ezek a hőszigetelt ablakok az ún. energiatakarékos házak igényszintjét is kielégítik.
Egy kis segítség ahhoz, hogy könnyebben megértsen minket a szakember. 1: külső ablaktok; 2: körben futó tömítés; 3: ablakszárny kerete; 4: rugalmas tömítés; 5: hőszigetelt üveg; 6: támasztóprofil; 7: rugalmas ágyazat; 8: vízelvezető profil; 9: külső ablakpárkány; 10: belső ablakpárkány.
Ha ablakcsere előtt állunk, ne úgy tegyük fel a kérdést, hogy melyik a legjobb alapanyag. A kérdés így helyes: melyik anyag felel meg a legjobban igényeinknek? A műemlékvédelem alatt álló házak esetében a felügyeleti előírások miatt gondoljuk meg, nem járunk-e jobban, ha a hagyományos anyagnál, a fánál maradunk.
A műemlékvédelem és helyi védettség alá nem helyezett épületeknél, családi- és társasházaknál csak saját döntésünkön múlik, hogy fával vagy fémmel dolgozunk, dolgoztatunk. A műanyag ablakok valamivel drágábbak, mint a fából készültek, de nem kell felületüket festékkel vagy lakkal kezelni. A minőségi PVC-ablakok élettartama 40-50 év.
Károk kialakulásának veszélye. A: csatlakozó fuga keskeny, ezért a tömítőanyaggal nehezen tölthető ki. B: rosszul elhelyezett takaróléc. Következmények: nedvesedés, károk kialakulása.
Az ablakokkal szemben támasztott követelmények növekedése miatt a régi, jól bevált ablakformák ismét előkerülnek. Az egyesített szárnyú ablak energiatakarékos, jó hangszigetelő, és véd a betöréssel szemben is. Ha az ablakba hőszigetelő üveget építenek, a hőátbocsátási tényezője ideálisabb lesz, és az ablak még alkalmasabb a napenergia passzív felhasználására. Az ablakszárnyak közé rolókat és zsalukat lehet beépíteni, amelyek védenek a hővel, a napsütéssel és a kíváncsi tekintetekkel szemben.
A modern korszerű ablakoknak nem csak jó hőszigetelőknek, de kiváló hangszigetelőknek is kell lenniük. Az ablak nyíló szárnyának keretén át bevezetett levegő segít a szellőzésben, az ideális lakókörnyezet megteremtésében. Ez különösen akkor tesz jó szolgálatot, ha a lakás vagy a ház zajos, forgalmas helyen van.
A régi stílusú ablakokkal óvatosan kell bánni, hiszen építészeti emlékeink közé tartoznak. A hőszigetelést ezekben az esetekben is megoldhatjuk, ha a keretre egy másik ablakszárnyat szerelünk fel, vagy az ablakot átépítjük egyesített szárnyú ablakká, így hatásos hangszigetelést érhetünk el.
A koppenhágai egyetem kutatásai szerint a tetőtéren beáramló fény mennyiségét az ablakkeret belső színe is befolyásolja. A fehér szín engedi be a legtöbb fényt.