Bútorok: hasznosság és esztétikum
Annak tudatában, hogy a bútorzat nagy mértékben hozzájárul fizikai és lelkiállapotunk minőségéhez, felmerül a kérdés, hogy vajon mit kell tennünk, ha lakásunk bebútorozását hangulati szempontból is szeretnénk ideálisan megoldani. Erre a kérdésre természetesen különböző választ adnak a fiatalok, a középkorúak és az idősek.
A formákat és a színeket mint a két meghatározó hangulati elemet alapul véve, legtöbben spontán módon választunk a bútorok között. Sokan azonban nehezen hozzák meg a végső döntést, hiszen elhamarkodott választásukat egyik pillanatról a másikra vissza is vonják. Mindenképpen hasznos, ha választásunkat észérvekkel is megpróbáljuk alátámasztani, hiszen így olyan döntést hozhatunk, amelyet nem fogunk a következő pillanatban megbánni.
Gyorsan változó világunkban előbb-utóbb rájövünk, hogy szeretnénk lecserélni bútorainkat. Ez a változás, helyesebben változtatás hangulatunkra és közérzetünkre is hatással van. A tapasztalatok szerint nem feltétlenül szükséges a teljes bútorzatot kicserélni, elég csak az összetartozó berendezési tárgyakat, egy ülőgarnitúrát vagy egy-egy olyan bútordarabot, amely meghatározza a lakás hangulatát.
Az igények változnak
Eljön az idő, amikor a fiatalok első saját lakásukat egyéni ízlésüknek megfelelően rendezhetik be, és sem a szülők, sem a rokonok, sem a barátok nem szólnak bele döntéseikbe. Ilyenkor általában olyan bútorokat választanak, amelyek igényeiknek megfelelnek, rugalmasak, felkeltik érdeklődésüket, illetve amelyeket el tudnak helyezni, és amelyek segítségével megvalósíthatják lakberendezési elképzeléseiket. Ebben a kérdésben nincsenek általános érvényű szabályok.
A legjobb tanács vagy szabály is érvényét veszti, ha az eredménnyel nem vagyunk elégedettek, vagy esetleg barátunk vagy barátnőnk elégedetlen. Ezeknek a tapasztalatoknak és erőfeszítéseknek a kombinációja határozza majd meg lakásunk hangulatát. Vajon olyan a lakásunk, mint amilyennek elképzeltük? Vagy esetleg hiányzik belőle valami? Lakásunk hangulatát csak folyamatos tapasztalatszerzés révén sikerülhet változó igényeinkhez alakítani.
Kipróbálhatjuk barkácstehetségünket is: összeszerelhetünk kezeletlen fából készült bútorokat és polcrendszereket, amelyeket aztán tetszőleges színűre festhetünk. Választhatunk feltűnő, merész színeket is, úgyis gyorsan kiderül, hogy jól döntöttünk-e. Fiatalok esetében egy régi bútor vagy egy hozzájuk közel álló személytől származó örökség szintén kifejezésre juttathatja egyedi ízlésvilágukat.
A hagyományos skandináv stílust és követőit a megbízhatóság jellemzi. Az ebben a stílusban készült bútorok a rendelkezésre álló szűkös tároló helyet optimálisan használják ki, mint például a képen látható szekreter, amelyben könyveket tárolhatunk, lenyitható asztalkáján pedig megírhatjuk leveleinket. Ezek a bútorok a lakás stílusára nézve is meghatározóak. A masszív erdei fenyőt lenolajjal kezelték.
A padló, a mennyezet és a falak anyagának kiválasztásával meghatározzuk a helyiség alaphangulatát, s ezzel megteremtjük a bútorválasztás keretfeltételeit is. Ezeket a falakat lucfenyő-lambériával borították, ami vidéki stílusú alaphangulatot kölcsönöz a helyiségnek.
Változnak az igények
A középkorú embernek már egy kissé más igényei vannak. ízlésvilága kialakult, és kényelmi szempontból is más igényei vannak, mint fiatalabb korában. Előtérbe kerül nála a funkcionalitás és a praktikum, és szívesen fogadja a formatervezők és a szakemberek tanácsait.
Tudja, hogy a harmonikaajtó összecsukva kisebb helyet foglal el; tisztában van vele, hogy könnyebben és gyorsabban megtalálja, amit keres, ha a szekrény belülről meg van világítva; tudja, hogy a szekrények megfelelő beosztásával, valamint a fiókok, a polcok és a kosarak segítségével hogyan lehet a sok apró használati tárgyat rendben tartani, és a megszokott helyen gyorsan megtalálni.
Így elkerülhetőek azok a mindennapos apró kellemetlenségek, amelyek igazából szóra sem érdemesek, mégis könnyen elronthatják hangulatunkat.
Az olyan apró ötletek is javíthatják komfortérzetünket, mint például a képen látható, sínen csúsztatható szekrényke, amelynek fiókjai mindkét oldalra kihúzhatóak. A 82-92 cm magasságba állítható kihúzható reggeliző asztalka az ágy fölé nyitható. Ez a praktikus és kényelmes bútordarab mind a fiatalok, mind az idősebbek körében érdeklődésre tarthat számot.