Talajvíz a ház körül, vízzáró réteg a pincében
Az új épületek alatti száraz pincét sokféleképpen hasznosíthatjuk: bővíthetjük életterünket, hobbihelyiséget, konditermet vagy háztartási helyiséget alakíthatunk ki. A régi épületek alatt húzódó pincék azonban legtöbbször nedvesek. Ennek oka a falak anyagaiban, a padlószerkezetben, illetve a kedvezőtlen talajviszonyokban keresendő, de ezek minden esetben azonban a talajvíz elleni elégtelen szigetelésre és az alagcsövezés hiányára vezethetőek vissza. Az ötvenes években már tudtak jól szigetelt pincéket építeni.
Mi a helyzet a talajvízzel, amely sok háztulajdonosnak okoz gondot?
Alapvetően az adott talaj rétegződésétől függ, hogy az milyen formában és milyen mennyiségben van jelen. Döntő jelentőségű ebből a szempontból a rétegek vízáteresztő képessége. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az adott területen általában többféle talajfajta is előfordul. A gyakorlatban és a szabványokban is háromféle csoportosítást különböztetünk meg.
Ami a talajrétegeken múlik
Az a legkedvezőbb, ha a ház szemcsés vagy kevésbé kötött talajra – homokra vagy murvára – épül. A kevéssé kötött talaj ugyanis a nedvességet nem köti meg, hanem az abban elszivárog. Tehát a szigetelést víz csak kevés ideig éri, helyette nedvességre vagy talajpárára kell számítanunk inkább. Az első csoportba a vízáteresztő talajok tartoznak és a szigetelésnek talajnedvesség és talajpára ellen kell védelmet nyújtania. Erre alkalmasak megfelelő habarcsok, műanyag fóliák, szigetelő betonok és lemezes szigetelések.
Fontos tehát, hogy ebben a csoportban nem számolunk a nyugalmi víz nyomásával és főleg nem a talajfelszín alatt áramló víz többlet nyomásával. A helyiség funkciójától az adott talajoktól és azok rétegeződésétől függően hatékonyabb szigetelésre is szükség lehet.
A második csoportba azok a talajok tartoznak, melyeken a bekerült víz nehezebben folyik keresztül, illetve előfordulhat, hogy a pince szintje részben víz alá kerül, azaz kisebb víznyomással számolnunk kell. Továbbra sem számolunk ebben a csoportban sem áramló víz nyomásával, csak kisebb mérvű nyugalmi nyomással. A talaj kötött vagy gyenge vízáteresztő képességű, ám a víz tartósan nem halmozódik fel benne.
- Nedvesség a talajban
- Épülethatároló szerkezetek a hőszigetelésben
- Belső szigetelések utólag
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A víz felhalmozódásának lehetőségét tehát mindenképpen meg kell akadályozni. Legmegfelelőbb megoldás, hogy az épület körül a talajt kicseréljük vízáteresztőre (drénezés), és az ennek alján összegyűlő vizet dréncsöveken elvezetjük. A csöveket a pince vízszintes szigetelése alá kell elhelyezni, körülbelül az alapozási sík magasságában.
Hőszigetelő téglák alkalmazása a pincében. 1: vízszintes szigetelés 2: iszapvédelem; 3: rugalmas szigetelőanyag; 4: mechanikus védelem; 5: vízszintes szigetelés a pince szinten; 6: homorulat ív szigeteléshez; 7: alagcsövezés.
A csöveknek olyan mélyen kell lenniük, hogy a legalsó vízszintes záróréteg és a pince lábazatának alsó része a vízszint fölé kerüljön. A szigetelésre alkalmasak a kent bitumenes rendszerek, az üvegszállal erősített bitumenes lemezek, a műanyag szigetelőlemezek, valamint egyéb szórt vagy kent szigetelési rendszerek.
Jó vízáteresztő képességű, vagyis szemcsés vagy kevésbé kötött homokos és murvás talaj vázlati rajza. Mivel a vizet nem köti meg, ezért csak talajnedvességgel (átfolyó és kapilláris) kell számolnunk. Alagcsövezésre nincs szükség.
A harmadik csoportban a víz állandó jelenlétével és áramló víz nyomásával számolunk. Ide tartoznak azok az estek is, amikor a vízben olyan oldott agresszív anyagok vannak jelen, melyek károsak lehetnek építőanyagainkra (pl. a betonra). A szigeteléshez megfelelő minőségű anyagokra és körültekintő kivitelezésre van szükség.
Szigeteléseinket teljes felületükön védenünk kell a mechanikai sérülésektől. Régebben kisméretű téglából falazatot készítettek a szigetelés elé, manapság elterjedt megoldás a polisztirol panelek alkalmazása, mely hőszigetelése által a jó komfortérzetet is segíti. A szigeteléseket a lábazat magasságáig fel kell vezetni, a védőburkolatokat pedig a talaj szintjéig.
Ma már nem kérdés, hogy a pincét teljesen szigeteljük-e vagy sem, az építkezéskor elképzelt feladatától függően. Egybefüggő, zárt szigeteléssel kell körülvenni a teljes pincét, és különös gondossággal kell a függőleges és vízszintes síkokat csatlakoztatni egymáshoz.
Gyengén vízáteresztő talaj esetén az összegyűlt csapadékot el kell vezetni. 1: kapcsolt hőszigetelés; 2: kötött talaj; 3: szemcsés talaj; 4: dréncső; 5: koszorútégla; 6: szigetelés; 7: dréncső elővakolat; 8: szigetelés; 9: mechanikai védelem.
Abban az esetben, ha a talajvíz folyamatosan nyomja az épületet, különleges intézkedésekre van szükség. Továbbá a talajvíz olyan agresszív anyagokat is tartalmazhat, amelyek a betonra is károsak lehetnek.
Vízzáró réteg a pincében
Ha a pincét használni szeretnénk, a nedvesség beszivárgását egy vízszintes vízzáró réteg beépítésével meg kell akadályoznunk. A műveletet úgy kell elvégezni, hogy a vízszintes szigetelést a leendő falazat alatt átvezetve és annak külső síkján túlengedve kell elhelyezni. A falazat és a függőleges szigetelés elkészítése után a túlengedett vízszintes szigetelőlemezt a függőlegessel átlapolva megfelelően csatlakoztatni lehet. Új épületeknél a szigetelés megfelelő elkészítése nem okoz problémát.
Gyakorlati tapasztalat, hogy a legjobb vízáteresztő képességű szemcsés talajok mellett is lehet számítani magas talajnedvesség és talajpára tartalomra, és tizenöt évenként magas talajvíz állásra. Ezért pincénket teljes mértékben szigetelnünk kell. Fölösleges kiadás úgy pincét építeni, hogy az a későbbiekben nedves és dohos legyen.
Manapság a szigetelést polisztirol-lemezzel védik a mechanikai sérülésektől. A polisztirol hőszigetelése útján javítja a kellemes lakókörnyezet érzetét is. Íme a szigetelés vázlati rajza. 1: pincefal; 2: pincefal alatti vízszintes szigetelés; 3: kiegyenlítés; 4: függőleges szigetelés; 5: szükség szerint dübelekkel is rögzített polisztirol-lemez; 6: rabicolt lábazat.
A régi házakat sokszor szigetelés nélkül, vagy sérült szigeteléssel építették. Ezeknél a pince falából vagy az alapból a földszinti falazatba felhúzódó nedvesség először esztétikai problémát okoz, majd idővel az épület állagát is veszélyezteti. A nedves falak a hőszigetelést is erősen csökkentik. A problémát idővel kezelnünk kell, a nedvesedést meg kell szüntetnünk. Szerencsés esetekben elég, ha a lehulló csapadékot távol tartjuk a falazattól pl. az eresz vagy az épület körüli járda kiszélesítésével. Rosszabb a helyzet, ha a nedvesség a talajból húzódik felfelé, mert ekkor a falazat vízszintes szigetelését kell utólag elkészítenünk.
A rendelkezésünkre álló megoldások köre szűk és költséges, a siker érdekében ezért rögzítsük kívánalmainkat a munkát elvégző kivitelezővel. Az egyik megoldás, hogy megfelelő távolságokba és mélységekbe furatokat készítenek a falazatba, melyeken keresztül speciális anyagot juttatnak a falazatba, ami ott elszivárog és a nedvesség hatására egybefüggő vízszigetelő réteget alkot. Másik megoldás, hogy a falazat fúgáiba acél hullámlemezt préselnek be. Az adott helyzetnek legmegfelelőbb módszer megállapítását bízzuk szakemberre.
Konstruktív szigetelés a pincében szárazépítészeti módszerrel. A vízszintes víz- (1) és hőszigetelő rétegre (2) mindenképpen szükség van. 3: száraz esztrich; 4: textil padlóburkolat; 5: szegélyléc.
Pince penészmentesítése
A pince egy nedvességnek kitett helyiség. A pince penészmentesítése egy különlegesen speciális folyamat, amit a következők szerint lehet véghezvinni: pince penészmentesítése, szakértői tippek >>